Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω λίγο τα φώτα σας. Εάν βάλω δυο δισκους 250GB σε διαταξη Raid 0 (striping) είναι όντως πιο γρήγοροι?? το έχει δοκιμάσει κανείς? ή να παω να χώσω χρήμα για raptor (Που δεν έχω :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
θελω λίγο τα φώτα σας. Εάν βάλω δυο δισκους 250GB σε διαταξη Raid 0 (striping) είναι όντως πιο γρήγοροι?? το έχει δοκιμάσει κανείς? ή να παω να χώσω χρήμα για raptor (Που δεν έχω :P)

 

σας έβαλα δύσκολα?? καμια απάντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει σε ένα φίλο μου... Φυσικά επειδή αυτός είχε να τα χώσει εξ' αρχής, το κάναμε με δύο raptors σαραντάρηδες... Λοιπόν, κάναμε format (γιατί είχε αλλάξει και όλο το υπόλοιπο σύστημα) και τα windows τελείωσαν αρκετά γρήγορα την εγκατάσταση τους. Μετά, όταν μπήκε στα windows για πρώτη φορά, εκεί που ψάχνει τους αρχικούς drivers πατούσαμε OK στα παράθυρα και δεν προλαβαίναμε να δούμε τις μπάρες που φορτώνανε... Δεν θέλω να κάνω τα μυαλά σου να παίρνουν αέρα γιατί το κάναμε με raptor εμείς... αλλά μάλλον είναι πιο γρήγορο... Μην περιμένεις διπλασιασμό της ταχύτητας, αλλά οι πιο πολύ μιλούν για ένα 20%-30%. Αν σκεφτείς ότι οι σκληροί δίσκοι αυτή την στιγμή είναι το πιο αργό πράγμα που υπάρχει πάνω στον υπολογιστή σου, μετά τα DVD-Roms και το Floppy τότε μάλλον και η παραμικρή βελτίωση αξίζει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείς ότι οι σκληροί δίσκοι αυτή την στιγμή είναι το πιο αργό πράγμα που υπάρχει πάνω στον υπολογιστή σου, μετά τα DVD-Roms και το Floppy τότε μάλλον και η παραμικρή βελτίωση αξίζει

 

Πες τα χρυσοστομε! Να ξακαθαρισουμε καποια πραγματα, εναν χρηστη περισσοτερο το ενδιαφερει η αποκρισιμοτητα παρα τα mb/s. Η αποκρισιμοτητα επιτυγχανεται μονο με στροφες ανα λεπτο. Το raid 0 αυξανει την διαμεταγωγη και κανουμε εμεσα μια τρυπα στο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα χρυσοστομε! Να ξακαθαρισουμε καποια πραγματα, εναν χρηστη περισσοτερο το ενδιαφερει η αποκρισιμοτητα παρα τα mb/s. Η αποκρισιμοτητα επιτυγχανεται μονο με στροφες ανα λεπτο. Το raid 0 αυξανει την διαμεταγωγη και κανουμε εμεσα μια τρυπα στο νερο.

 

Επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις έχουμε access σε πολλά μικρά αρχεία και όχι σε μεγάλα συμφωνώ ότι το access time είναι πολύ σημαντικό. Είναι άλλωστε και η διαφορά σε έναν ακριβό και σε έναν φτηνό δίσκο. Όσο για τους raptor που λέει το παιδί από πάνω, νομίζω ότι είναι λίγο προβληματικοί... Δεν είναι σίγουρο... Ψάξε καλού κακού στο internet για κανένα review...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλήσουμε λίγο ουσιαστικά. Βάζοντας 2x250GB με τον καθένα να κοστίζει 65 ? στο Πλαίσιο μέσω internet έχουμε 130 ? και 500GB. Παίρνοντας τον Raptor των 150GB κοστίζει 196 ?... Δηλαδή για ανάλογη χωρητικότητα θέλεις 3 raptor (450GB) και 600 ?... Επειδή στην εποχή που ζούμε (βλ. broadband internet) ο όγκος αποθήκευσης είναι σημαντικός, εγώ θα πήγαινα στην πρώτη λύση που έχει και όγκο και βελτιωμένη ταχύτητα. Φυσικά μην ξεχνάς ότι άμα χάσεις τον ένα δίσκο πάπαλα τα δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν από 1 χρόνο κορόϊδευα αυτούς που έκαναν RAID και έλεγα "σιγά την ταχύτητα που κερδίζουν οι καμμένοι, μια χαρά είμαι με το δισκάκι μου"...

Από τότε που το έκανα, εκνευρίζομαι όταν δουλεύω σε μηχανήματα χωρίς RAID. Αν το κάνεις, δεν θα πεις ξαφνικά ότι αγόρασες καινούργιο υπολογιστή, αλλά είναι αλήθεια πως θα αλλάξει αισθητά η συμπεριφορά του μηχανήματός σου. Ούε benchmarks έχω τρέξει ούτε τίποτα, αλλά σε εμένα το Neverwinter Nights 2 έκανε 25 δευτερόλεπτα να φορτώσει και στο παρόμοιο μηχάνημα του αδερφού μου χωρίς RAID πάνω από 45.

Φυσικά αυξάνεις τον θόρυβο, την κατανάλωση και τα δεδομένα σου έχουν διπλάσιες πιθανόοτητες να πάθουν ζημιά (αν χτυπήσε έστω ο ένας δίσκος, τότε χάνονται όλα τα δεδομένα), αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μία ματιά εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

 

Εν συντομία το Raid 0 στέλνει μισά δεδομένα στον ένα δίσκο και τα άλλα μισά στον άλλο. Αυτό ως αποτέλεσμα έχει διπλάσιο χώρο και βελτιωμένη ταχύτητα.

 

Το Raid 1 στέλνει τα ίδια δεδομένα και στους δύο δίσκους οπότε απλά έχεις ένα αντίγραφο του πρώτου στον δεύτερο. Αυτό προστατεύει από μηχανικά προβλήματα. Δηλαδή αν χτυπήσει ο πρώτος αλλάζεις άμεσα στον δεύτερο. Μόνο όμως για μηχανικά. Αν "χαλάσουν" τα windows στον ένα δίσκο, θα χαλάσουν και στον άλλο, εφόσον είναι κόλλημα από software.

 

Και στις δύο περιπτώσεις θέλεις 2 δίσκους, κατά προτίμηση όμοιους.

 

Για να απαντήσω συγκεκριμένα στην ερώτηση σου, έχεις 500GB. Τα βλέπεις σαν ένα δίσκο και έχεις λίγο καλύτερη ταχύτητα.

 

Υπάρχει και το Raid 0+1 που θέλει 4 δίσκους και κάνει αρχικά raid 0, δηλαδή σπάει τα δεδομένα σε δύο δίσκους και έχει και ένα mirror με raid 1 στους άλλους δύο για ασφάλεια. Υπάρχουν και κάτι άλλα, αλλά δεν μας ενδιαφέρουν αυτή την στιγμή (βλ. JBOD, Raid 5,10 κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν κοιτάξεις το wiki που σου έχω δώσει πιό πάνω θα δεις ότι υπάρχουν τα RAID 3 και 5 που κάνουν παρόμοια δουλειά (αλλάζει ο τύπος ασφάλειας). Η λύση που πρότεινε ο johntor με 2+2 δηλαδή με 2 RAID 0 είναι νομίζω καλύτερη. Σιγουρέψου ότι το mobo σου υποστηρίζει και στα 4 κανάλια SATA να κάνει RAID γιατί έχω μία μικρή εντύπωση ότι κάποια mobos υποστήριζαν μόνο στα 2 από τα 4. Απλά για σιγουριά. Θα βλέπεις και 2 δίσκους, οπότε αν χαλάσει η μία δυάδα, έχεις την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raid 0 αυξανει την διαμεταγωγη και κανουμε εμεσα μια τρυπα στο νερο.

Δεν είναι καθόλου τρύπα στο νερό.Είναι απλά μονόδρομος για OS.

 

Αυτό με τα average seek/access times είναι απόλυτα σωστό αλλά πολλά τα €.

 

Ήμουν κάτοχος 2x36.7GB Raptor SATA Raid0 και το γύρισα σε 2x80GB Barracuda SATA Raid0 για λόγους θορύβου(εκείνος ο εκνευριστικός υψίσυχνος ήχος των Raptors).

Διαφορά είδα αλλά όχι τεράστια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΛΕΕΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΤΟ RAID 0 ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΩΓΕΣ ΠΑΕΙ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ. ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ RAID 0 ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ RAID

ΑΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...