Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΛΕΕΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΤΟ RAID 0 ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΩΓΕΣ ΠΑΕΙ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ. ΕΙΧΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ RAID 0 ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ RAID

ΑΥΤΑ

 

θα πειραματιστω μ φαινεται να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ πριν από 1 χρόνο κορόϊδευα αυτούς που έκαναν RAID και έλεγα "σιγά την ταχύτητα που κερδίζουν οι καμμένοι, μια χαρά είμαι με το δισκάκι μου"...

Από τότε που το έκανα, εκνευρίζομαι όταν δουλεύω σε μηχανήματα χωρίς RAID. Αν το κάνεις, δεν θα πεις ξαφνικά ότι αγόρασες καινούργιο υπολογιστή, αλλά είναι αλήθεια πως θα αλλάξει αισθητά η συμπεριφορά του μηχανήματός σου. Ούε benchmarks έχω τρέξει ούτε τίποτα, αλλά σε εμένα το Neverwinter Nights 2 έκανε 25 δευτερόλεπτα να φορτώσει και στο παρόμοιο μηχάνημα του αδερφού μου χωρίς RAID πάνω από 45.

Φυσικά αυξάνεις τον θόρυβο, την κατανάλωση και τα δεδομένα σου έχουν διπλάσιες πιθανόοτητες να πάθουν ζημιά (αν χτυπήσε έστω ο ένας δίσκος, τότε χάνονται όλα τα δεδομένα), αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

 

Συμφωνώ απόλυτα... το ξεκίνησα δειλά πριν 1,5 χρόνο με δύο 80άρηδες μόνο για τα παιχνίδια, και σκέφτομαι να πάρω τις γιορτές δύο 250άρηδες για όλο το σύστημα... δεν ξέρω πόσο τις εκατό έχω κερδίσει αλλά ξέρω ότι μου αρέσει η αίσθηση που αποκόμισα... και ευτυχώς δεν είχα κανένα πρόβλημα με "χτυπήματα"... καλού κακού κάνε και κανένα backup! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω πώς τις βλέπετε τις διαφορές που λέτε , αλλά εγώ με 2 raptor x 37Gb σε Raid 0 δεν έχω δει διαφορά.Εχω διαβάσει σε διαφορα fora στο ιντερνετ οτι τα benchmarks δείχνουν μια διαφορά στην ταχύτητα ,αλλά και πάλι σε καμία περίπτωση η ταχύτητα δεν είναι η διπλάσια, όπως θεωρητικά θα έπρεπε!!Η άποψή μου είναι οτι η ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα είναι της τάξης 10-20% και την οποία διαφορά προσωπικά ,πολύ δύσκολα την αντιλαμβάνομαι.

Το μόνο που υποψιάζομαι είναι μήπως το antivirus(norton) που έχω καθυστερεί όλο το σύστημα-αλλά και πάλι, μόνο εγώ έχω antivirus:rolleyes:;

Η άποψή μου είναι οτι αν θέλει καποιος να κάνει Raid , τουλάχιστον ας χρησιμοποιήσει ''απλούς'' σκληρούς δίσκους και όχι Raptor γιατί δεν αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα για μια διαφορά που ελάχιστα φαίνεται.Οποιος θέλει ας πάρει 2 σκληρούς όμοιους και ας δοκιμάσει με Raid.Αν δει διαφορά έχει καλώς-αλλιώς το γυρίζει σε κανονικό sata και δεν έχει ξοδέψει ''άδικα'' και τα επιπλέον χρήματα για Raptor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον μερικοί δεν έχετε δει raid 0 με 6+ δίσκους για αυτό λέτε ότι είναι τρύπες και άλλες μπούρδες το κόστος του συμφέρει πολύ περισσότερο από τους raptor και αν κάποτε πρέπει να πας σε γρήγορους δίσκους καλύτερα να τα στάξεις σε σκάσει 15k παρα σε raptor

 

6 x WD 120GB Sata-II σε Maximus Formula δεν θυμάμαι τι controler έχει

hd1rl8.jpg

 

2 raptor 150GB Abit ip 35 pro ICH9

abitargojh0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raid 0 γίνετε με ζυγό αριθμό δίσκων πχ η Abit που έχω εγώ κάνει Raid 0 με 6 δίσκους ανάλογα το πόσους δίσκους μπορεί να πάρει ο κοντρόλερ σου και πόσους μπορεί να κάνεις Raid κάνεις και το ανάλογο

 

όπως θα κάνεις raid με τους 4 δίσκους θα έκανες και με 6 στο board σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto guide book grafi .... use two to four serial ATA hard disk drives for each RAID 0 OR RAID 1 set .... afto to two to four prepei na simeni mexri kai 4 hard disk etsi ??? ( to psaxno se vathos gia na mi mino me tous 2 apo tous 4 sto xeri ama tous agoraso kai den ksero ti na tous kano meta )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως ο κοντρόλερ την τωρινής μητρικής σου υποστηρίζει μέχρι 6 σε raid 0 απλα γράφει οτι μπορείς να μπερδέψεις raid 0 και raid 1 μαζι σε ένα Array για το 780 δεν ξέρω τι κοντρολερ θα έχει δεν το έχω ψάξει οπότε δεν ξέρω και με πόσους θα μπορεί να κάνει raid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτευχισμενος κατοχος Raid 0+1 με 4χ500GB

 

ταχυτητες απιστευτες,και ασφαλεια (μιας και ειμαι καμμενος με την ασφαλεια)

 

ερωτηση τωρα προς γνωστες.υπαρχει καποιο raid monitoring tool?βρηκα καποια που διαβαζουν S.M.A.R.T. αλλα δεν διαβαζουν την συστοιχια κλπ..καποια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ λυση που να δειχνει θερμοκρασιες σφαλματα κλπ,εχετε βρει?

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...