Προς το περιεχόμενο

Raid 0 striping


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χαρακτηριστικό που κάνει RE τον σκληρό είναι το Time-Limited Error Recovery που είναι το εξής: "TLER is a method of signaling the system RAID controller in the event that an error-recovery process is taking longer than time-out specifications allow. This prevents the RAID controller from dropping the drive from the array during this period, which doesnʼt make any difference in a single-drive config but is pretty handy for RAID users."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το raid 0 με 6 δίσκους είναι επίσης ένας υπέροχος τρόπος να εξαπλασιάσεις τις πιθανότητες να χάσεις τα δεδομένα των δίσκων σου.

 

 

@poscaman: Γιατί RAID 0+1 και όχι RAID 5 με τους 4 500άρηδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
όχι λες εσύ στο προηγούμενο πόστ σου οτι θεωρητικά ένας απλός δίσκος μόνος του έχει 80Mb/sec μεταφορά (σε συνεχόμενα δεδομένα).

 

οπότε αν λέμε τώρα έπαιρνες από έναν δίσκο ένα αρχείο 80Mb θα ήθελες 1sec

 

αν όμως πάρουμε άλλον έναν απλό δίσκο και τον κάνουμε Raid 0 με τον άλλον και πάμε και του τραβήξουμε ένα αρχείο 80Μb θεωρητικά πάντα το τονίζω θα θέλουμε 0,5sec γιατί η ταχύτητα των δίσκων θα μείνει στα 80Mb/sec ( θεωρητικά ) για τον καθένα αλλά το αρχείο θα έχει χωριστεί σε 2 part 40-40 οπότε εμείς θα το πάρουμε στον μισό χρόνο

οπότε αν αρχίσουμε και προσθέτουμε δίσκους στο raid το αρχείο μας χοντρικά και μπακαλίστικα θα αρχίζει να γίνετε split σε τόσα part όσος είναι ο αριθμός των δίσκων μας συνεπώς και η ταχύτητα εγγραφής/ανάγνωσης θα μειώνετε αναλογικά

 

όλα αυτά στην θεωρία το ξανά λέω γιατί πολλοί θα το πάρουν σαν απόλυτο και δεν είναι έτσι γιατί στην πράξη απέχουμε πολύ από τα 80Mb/sec για κάθε δίσκο

στην ουσία στο Raid 0 δεν μεγαλώνουμε τις ταχύτητες από τους δίσκους μας απλά κάνουμε split τα αρχεία μας σε part/drive και έτσι τα παίρνουμε πιο γρήγορα

έτσι τα ξέρω εγώ αν κάπου είμαι λάθος ευχαρίστως να ακούσω το σωστό :-)

 

Δεν τα λες λάθος, απλά ο διπλασιασμός της ταχύτητας είναι θεωρητικός. Όπως έχω ήδη πει η βελτιώση είναι γύρω στο 20-30% και αυτό υποθέτω γιατί υπάρχουν χιλιάδες έλεγχοι δεδομένων ώστε να μην μένεις με τα αρχεία στο χέρι.

 

Όσο για το raid με 6 σκληρούς, δεν είπε κανείς ότι οι δίσκοι είναι ακριβοί. Απλά πρέπει να πουλήσεις την μάνα σου για να πάρεις 6πλο raid controller...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μετά από ένα χρόνο :P

όλα τα board έχουν τουλάχιστον 6 sata οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις controller για home user μια χαρά είναι και οι onboard ;)

 

Έξι μήνες είναι μωρέ υπερβολικέ... :-D

Βασικά δεν ξέρω αν και έχουν 6 sata αν υποστηρίζουν raid σε όλα μαζί. Καλό είναι να το ελέγξετε πριν το πάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρυθμιση τους γινεται ευκολα..? δεν εχω ασχοληθει με RAID(μονο για τσι κατσαριδες:rolleyes::rolleyes: να πω την αληθεια:mrgreen:) και τωρα π αγοραζω καινουργιο PC, θελω να ξερω μη κανω καμια βλακεια... Και απο Bios-software μερια και απο Hardware εννοω ρυθμιση... εχει τπτ jumperακια οπως τα IDE για την ρυθμιση 0, 0+1 κτλ??

 

ΚΑΙ απ'οτι καταλάβα δεν αξιζει RAID 0 σε μονο δισκο...(αν γινεται)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν γινεται σε μονό δισκο.

 

Λες οτι αξιζει ή οχι ναλογα τις αναγκες σου και τα δεδομενα που θες να βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξι μήνες είναι μωρέ υπερβολικέ... :-D

Βασικά δεν ξέρω αν και έχουν 6 sata αν υποστηρίζουν raid σε όλα μαζί. Καλό είναι να το ελέγξετε πριν το πάρετε.

 

λεπτομέρειες :-) όλα υποστηρίζουν raid σε όλους τους sata όταν μιλάμε για σοβαρά board πάντα :P

 

Η ρυθμιση τους γινεται ευκολα..? δεν εχω ασχοληθει με RAID(μονο για τσι κατσαριδες:rolleyes::rolleyes: να πω την αληθεια:mrgreen:) και τωρα π αγοραζω καινουργιο PC, θελω να ξερω μη κανω καμια βλακεια... Και απο Bios-software μερια και απο Hardware εννοω ρυθμιση... εχει τπτ jumperακια οπως τα IDE για την ρυθμιση 0, 0+1 κτλ??

 

ΚΑΙ απ'οτι καταλάβα δεν αξιζει RAID 0 σε μονο δισκο...(αν γινεται)???

 

Παιχνιδια και καμια ταινια...

όλα τα κάνεις από ρυθμίσεις από το bios του controller δεν χρειάζεται jumpers δεν γίνετε με ένα δίσκο θες το λιγότερο 2 σκληρούς και για ταινίες και games μόνο δεν νομίζω να αξίζει αν δεν έχεις ήδη τους δίσκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα, όταν κάνεις boot θα σου εμφανίζει μία σελίδα που λέει <πάτα το τάδε κουμπί για να ρυθμίσεις το raid>. Το πατάς και σε πάει σε μία συνήθως εύκολη φόρμα, κάνεις καμια-δυο ρυθμίσεις και μετά μπαίνεις στα windows και λογικά θα στον βλέπει. Μπορεί να θέλει και format αλλά νομίζω το κάνει μόνος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους εχω αλλα παρει... αλλα στο "δρομο" ειναι ;-)... Πως δλδ να το κανω?? θα ειναι 2 ιδιοι της Seagate 320Gb ο καθενας...και η μητρικη Asus P5364 Evolution..

 

to ιδιο board εχω και εγω.τα 6 sata ειναι πανω στον ιδιο controller.τον ενεργοποιεις μεσα απο το bios και μετα οταν ξεκιναει το pc σου λεει πατα ctrl +i και μπαινεις μεσα και κανεις οτι raid 8ες.σε vista δεν θελει καν drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...