Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους βρήκα την πραγματική ιστορία της Μακεδονίας μου


lost2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην θέση σας δεν θα ανησυχούσα για τους φαντασιόπληκτους βόρεια των Ευζώνων..Όσο η Ελλάδα έχει δικαίωμα βέτο στην ένταξη τους σε ΕΕ και ΝΑΤΟ (άλλο ζήτημα το εαν μας συμφέρει..), είναι σε θέση ισχύος..Λίγος πολιτικός αμοραλισμός χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και είδες πόσο λάθος είχαν!

 

Επειδή έχω δει αρκετά ποστς σου κατά καιρούς,μου έχει δημιουργηθεί μια απορία..

Αυτο όντως το πιστεύεις ή το λες για να κάνεις χαβαλέ κ έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινήσατε από ένα όνομα, το οποίο καλώς ή κακώς οι σκοπιανοί δικαιούνται (ή δεν δικαιούνται) όσο το δικαιούμαστε και εμείς. Αν όντως υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που θεωρεί ότι κουβαλάει έστω και ένα αιμοπετάλιο του Περικλή, εντάξει, απόψεις, αλλά σίγουρα με το ίδιο σκεπτικό

 

Δεν έχω κανένα λόγο να το δω τόσο καλοπροαίρετα το θέμα του ονόματος.Η ονομασία είναι το περιτύλιγμα ενός πακέτου που δεν έχει έρθει ακόμη και μπορεί ν'αργήσει αρκετά.Δεν μπορεί ν'αντιμετωπιστεί ξεχωριστά, οι πλέον ακραίες τοποθετήσεις των γειτόνων σήμερα μου δίνουν το δικαίωμα να φανταστώ το διακύβευμα στην χειρότερη περίπτωση, ή εμείς ή αυτοί, σε μια Μακεδονική ιστορία που δεν χωράει δυο έθνη, και αν κερδίσουν το όνομα θα έχουν την άνεση να το πούνε αυτό, όπως το λέει ήδη ένα κομμάτι.Καμιά εγγύηση δεν υπάρχει σ'ένα τόσο νέο έθνος, δεν μας ενδιαφέρει πως διαμορφώθηκε ή "αναστήθηκε", για το τι θα υποστηρίζει η διάδοχη της μετριοπαθούς, μετριοπαθέστατης θα έλεγα από προσωπική εμπειρία, πλειοψηφίας σήμερα γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινήσατε από ένα όνομα, το οποίο καλώς ή κακώς οι σκοπιανοί δικαιούνται (ή δεν δικαιούνται) όσο το δικαιούμαστε και εμείς. Αν όντως υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που θεωρεί ότι κουβαλάει έστω και ένα αιμοπετάλιο του Περικλή, εντάξει, απόψεις, αλλά σίγουρα με το ίδιο σκεπτικό κουβαλάνε και οι σκοπιανοί κάτι από τον μεγαλέξανδρο ως κάτοικοι ενός κομματιού της ευρύτερης περιοχής που ήταν γνωστή ως μακεδονία.

 

Τέσπα, ξεκινήσατε από αυτό, και τώρα κάνετε σενάρια για το πως θα μας κάνουν ντου μέσα στο λευκό πύργο, πως οι τούρκοι ενδέχεται από αύριο να παρατάξουν τέσσερα τρισεκατομμύρια μεραρχίες τανξ και πως ο ου-τσε-κα είναι ένα γραναζάκι στο ευρύτερο (και δη σατανικό) σχέδιο της υπερεξελιγμένης αλβανίας να γεμίσει με τον κοκκινόμαυρο αετό την ελλαδάρα μας, απ'τα γιάννενα μέχρι το γύθειο.

 

Γενικά, άλλους τρόπους να νοιώθει σημαντικός ο έλληνας έχει ανακαλύψει ποτέ;

 

Απο αυτά που έγραψα αυτά κατάλαβες ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δει αρκετά ποστς σου κατά καιρούς,μου έχει δημιουργηθεί μια απορία..

Αυτο όντως το πιστεύεις ή το λες για να κάνεις χαβαλέ κ έτσι?

 

Μεγάλη ιστορία, είναι μάλλον και τα 2.

 

Δεν έχω κανένα λόγο να το δω τόσο καλοπροαίρετα το θέμα του ονόματος.Η ονομασία είναι το περιτύλιγμα ενός πακέτου που δεν έχει έρθει ακόμη και μπορεί ν'αργήσει αρκετά.Δεν μπορεί ν'αντιμετωπιστεί ξεχωριστά, οι πλέον ακραίες τοποθετήσεις των γειτόνων σήμερα μου δίνουν το δικαίωμα να φανταστώ το διακύβευμα στην χειρότερη περίπτωση, ή εμείς ή αυτοί, σε μια Μακεδονική ιστορία που δεν χωράει δυο έθνη, και αν κερδίσουν το όνομα θα έχουν την άνεση να το πούνε αυτό, όπως το λέει ήδη ένα κομμάτι.Καμιά εγγύηση δεν υπάρχει σ'ένα τόσο νέο έθνος, δεν μας ενδιαφέρει πως διαμορφώθηκε ή "αναστήθηκε", για το τι θα υποστηρίζει η διάδοχη της μετριοπαθούς, μετριοπαθέστατης θα έλεγα από προσωπική εμπειρία, πλειοψηφίας σήμερα γενιά.

 

Δεν έβγαλα πολλή άκρη από αυτό, περιληπτικά λες κάτι σε στυλ "δεν είναι θέμα σωστού/λάθους αλλά κρατικού συμφέροντος" να υποθέσω; επίσης θα έχουν την άνεση να πούνε ποιο;

 

Απο αυτά που έγραψα αυτά κατάλαβες ????

 

Όχι, κατάλαβα πολύ καλά τι είπες, δεν ήταν δύσκολο. Απλώς δεν απαντούσα σε 'σένα, ο UCK αναφέρθηκε απλώς για έμφαση έτσι όπως το πήρε το μάτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος ας διαφωτίσει στη σελίδα εκείνη τους ανιστόρητους, τα σκόπια δημιούργημα του Τίτο λεγότνα πριν το 1945 ως ΒΑΡΝΤΑΣΚΑ. Τελεία και παύλα, ας δούν όλοι τον χάρτη και ας στέιλουν οι κυβερνώντες στους σκοπιανούς την ταινάι του Χόλυγουν Μεγας Αλέξανδρος που λέει ότι Η Μακεδονία είναι μια και είναι Ελληνική.

Αλλά επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα αν κινδυνέυουμε απο τα Σκόπια θα απαντήσω. Δεν κινδυνέυουμε από τα σκόπια, αλλά από αυτούς που κρυβονται πίσω απο το κρατίδιο και είναι επικίνδυνοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κάποιος ας διαφωτίσει στη σελίδα εκείνη τους ανιστόρητους, τα σκόπια δημιούργημα του Τίτο λεγότνα πριν το 1945 ως ΒΑΡΝΤΑΣΚΑ. Τελεία και παύλα, ας δούν όλοι τον χάρτη [...]

 

Ψάξε λίγο καλύτερα αυτά που γράφεις:

Η ονομασία «Βαρντάρσκα Μπανοβίνα» χρησιμοποιήθηκε απ' το γιουγκοσλαβικό κράτος 12 χρόνια όλα κι όλα (1929-1941) από στρατιωτική δικτατορία η οποία επιχείρησε το 1929 να εξαλείψει τις εθνότητες της χώρας συγχωνεύοντάς τις σε ένα ενιαίο γιουγκοσλαβικό έθνος. Για το λόγο αυτό όλες οι ιστορικές περιφέρειες της Γιουγκοσλαβίας αντικαταστάθηκαν από Διοικήσεις ("Μπανοβίνες") με τα ονόματα των τοπικών ποταμών.

Με αυτή τη λογική, εκτός από τη γιουγκοσλαβική Μακεδονία δεν υπάρχουν επίσης Σλοβενία («Ντράβσκα Μπανοβίνα»), Κροατία («Σάβσκα Μπανοβίνα» και «Πριμόρσκα» Μπανοβίνα»), Μαυροβούνιο («Ζέτσκα Μπανοβίνα»), Βοσνία-Ερζεγοβίνη («Ντρίνσκα Μπανοβίνα» και «Βρμπάσκα Μπανοβίνα»), Βοϊβοδίνα («Ντουνάβσκα» Μπανοβίνα) αλλά ούτε καν Σερβία («Μοράβσκα Μπανοβίνα»).

 

και ας στέιλουν οι κυβερνώντες στους σκοπιανούς την ταινάι του Χόλυγουν Μεγας Αλέξανδρος που λέει ότι Η Μακεδονία είναι μια και είναι Ελληνική.

Εξαιρετικό επιχείρημα: το "είπε" μια ταινία και έτσι είναι.

Αφού αντλείς επιχειρήματα από το Hollywood, γιατί δεν προτείνεις να στείλουμε τον Τerminator να αφανίσει όλους τους οχτρούς μας να ησυχάσουμε; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβγαλα πολλή άκρη από αυτό, περιληπτικά λες κάτι σε στυλ "δεν είναι θέμα σωστού/λάθους αλλά κρατικού συμφέροντος" να υποθέσω;

To κρατικό συμφέρον είναι πολύ στενή έννοια.Όχι δεν μιλούσα γι'αυτό αλλά για κάτι πολύ πιο σημαντικό, την εθνική μας ταυτότητα εκτός βασικών συστατικών του κράτους, το δυναμικό ενός λαού ως φορέα ιστορίας και πολιτισμού και κομμάτι μιας συνέχειας.Και δεν έχει να κάνει μονάχα με το πως αντιλαμβανόμαστε και προσδιορίζουμε τους εαυτούς μας αλλά και το πως μας αναγνωρίζουν οι άλλοι γιατί η αξία μας διαμορφώνεται και στην σχέση μας αυτή με τους άλλους.Μπορεί να πουλιέται με διάφορους τρόπους ή να χρησιμοποιείται ως υποκατάστατο ιδίως στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για να αγνοήσεις την σημασία της.Μπορεί επίσης ν'αποδειχτείς ανάξιος, πάντα όμως υπάρχει η ελπίδα των επόμενων.Δεν βρίσκω και κανένα άλλο νόημα στην ύπαρξη ενός έθνους πέρα απ'αυτό.

επίσης θα έχουν την άνεση να πούνε ποιο;

Αυτό που είπα αμέσως πριν, σήμερα κυρίως υπερασπίζονται το δικαίωμα να ονομάζονται όπως θέλουν, αύριο με την διεθνή αναγνώριση στο τσεπάκι γιατί να μην πουν ότι αυτή η Ιστορία δεν χωράει δυο αλλά έναν.Ακαδημαϊκές ακρότητες στο χτίσιμο του εθνικού φαντασιακού είχαμε ήδη ανεξάρτητα αν σήμερα ο κόσμος στα Σκόπια φαίνεται προσγειωμένος.Δεν θεωρώ ότι έχει τελειώσει η διαμόρφωση της ταυτότητας τους ακόμη όπως ξανάπα.Οποιοδήποτε ελληνικό στοιχείο πήραμε το πήραμε το φορέσαμε και το πετάξαμε, ε μετά μέσα απ'την πολιτική, ιδεολογική και διεθνική σύγχυση στην περιοχή τα τελευταία χρόνια της οθωμανικής αυτοκρατορίας είπαμε καιρός είναι να θυμηθούμε ποιοι είμαστε.Άμα χαθεί η υπόθεση του ονόματος εγώ με ένα τέτοιο προφανές και αφελές σενάριο θα έκανα προβλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω πει παρα πολλές φορες εδώ μέσα, ο stone είχε πλησιάσει την ΕΛΛΗΝΙΚΉ κυβέρνηση και τους είπε να βοηθήσουνε στην παραγωγή του alexander...η απάντηση ήταν ότι η χωρα δεν χρειάζεται τέτοιου είδους προβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...