Προς το περιεχόμενο

Δεν boot-άρει η CPU...


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πιστεύω ότι είναι το mobo φίλε μου! Είχα και εγώ ένα παρόμοιο σκηνικό! Άναβε το pc αλλά έδειχνε μαύρη οθόνη, μετά ξαναέφτιαχνε απο μόνο του, ώσπου μια μέρα όταν πήγα να ανοίξω το pc, δούλευαν τα ανεμιστηράκια αλλά υπήρχε μαύρη οθόνη και δεν δούλευαν ούτε το dvd. Ούτε το bios δεν φόρτωνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xθες,έπειτα απο αρκετά ξενύχτια που έφαγε το PC κατεβάζοντας ο αδερφός μου είπε να το κλείσει για να χαλαρώσει.

Μετά απο κανα δύωρο αφού πάτησε να ανοίξει τα ανεμηστιράκια άρχισαν να κάνουν έντονο θόρυβο και δούλευαν γρήγορα και ο ήχος ένδειξης boot της CPU δεν ακουγόταν.

 

Το κλείνει λοιπόν,ανοίγει το κουτί,βγάζει και ξαναβάζει το καλώδιο ρεύματος του επεξεργαστή,και μετά ξεκινάει κανονικά το PC.

 

Σήμερα ξαφνικά εκεί που έπαιζε ένα emulator του κόλλησε.Το έκλεισε και τώρα δεν ξανανοίγει.

 

Θα'θελα την γνώμη σας,φταίει ο επεξεργαστής ή το τροφοδοτικό?

Αύριιο λέω να δοκιμάσω ένα άλλο τροφοδοτικό γιατί τώρα το έχω συνδεμένο σε ένα Innovator γτπ..

 

Δοκίμασε πρώτα με άλλο τροφοδοτικό. Αν δεν ανοίξει και τότε, κοιτάς για μητρική μάλλον αφού δοκιμάσεις και τι μνήμες που αν τα είχανε παίξει μάλλον θα έκαναν τα γνωστά μπιπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tροφοδοτικό δοκίμασα και δεν φταίει.Κάτι παίζει μεταξύ μητρικής-επεξεργαστή και μνημών.

 

Επειδή η θερμοκρασία της μητρικής και του επεξεργαστή είναι χαμηλές φοβάμαι πως φταίνε οι μνήμες.Θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου μυριζει μητρηκη...ετσι μου εκανε και μια π5κ που ειχα(ανοιγε αναλογα με τα κεφια της..)και μετα απο 2 μερες καμπουμ παει η π5κ(ευτηχως ειχε εγγυηση ακομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κοιτούσα μια όλα τα καλώδια και τις συνδέσεις (κάρτες pci κτλ) γιατί μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές να μην ξεκινά λόγω κάρτας γραφικών (βέβαια κάνει τουτ τουτ). Το κλείνω, κουνάω λιγάκι την κάρτα γραφικών (που ίσως δεν κάθεται καλά) και μετά ξεκινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...