Προς το περιεχόμενο

LinkSys WRT54G και SpeedTouch 530


dj_xeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα το AP linksys wrt54g και έχω συνδέσει πάνω του με ethernet το

speedtouch 530.Και οι δύο μου υπολογιστές με static ip's βλέπουν το AP και ασύρματα αλλά και ενσύρματα...Παρ 'όλα αυτά δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ ακόμα στο internet...Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο τρόπο έτσι ώστε να καταφέρει το AP να δίνει internet στα 2 pc ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxin to 530 to exeis rithmisei oste mono tou na sou dinei internet otan to sindeeis apeutheias se ena pc?

 

enas eukolos tropos gia na pexei an kai ligo patenta ine na sindeseis to speedtouch se mia apo tis ethernet tou linksys kai oxi stin internet.meta klineis ton dhcp tou linksys kai tha pexei etsi.apla auto einai ligo patenta kai ine o eukolos tropos dioti parakampteis to linksys san router kai apla to xrisimopieis san access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έκανες έτσι, το πιθανότερο είναι να αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον με διάφορες ρυθμίσεις.

 

Ο πιο αποδοτικός και απροβλημάτιστος τρόπος για SpeedTouch + WRT είναι ο παρακάτω:

 

  • Κάνεις hard reset το ST (από πίσω με ένα μολυβάκι ή κάτι τέτοιο)
  • Το συνδέεις σε έναν υπολογιστή μέσω ethernet και μπαίνεις στη σελίδα του
  • Το σετάρεις από την αρχή και:
    1. Επιλέγεις bridge mode
    2. Απενεργοποιείς το DHCP

    [*]Το αποσυνδέεις τώρα (το ST) από τον υπολογιστή και το συνδέεις στο WRT (στη θύρα internet, όχι σε θύρα ethernet)

    [*]Συνδέεις το WRT με έναν υπολογιστή και μπαίνεις στη σελίδα του. Στο WRT πλέον:

    1. Επιλέγεις σύνδεση PPPoE
    2. Βάζεις όνομα και συνθηματικό

    [*]Έτοιμος!

Με αυτό τον τρόπο περιορίζεις το ST σε ρόλο μόντεμ και αφήνεις το WRT να κάνει όλα τα υπόλοιπα. Δηλ. το ρούτερ σου πλέον είναι το WRT, το οποίο, πρώτον, είναι πιο καλό και εύχρηστο ρούτερ από το ST και, δεύτερον, φλασάρεται και γίνεται ακόμα καλύτερο. :-)

 

Το μοναδικό πρόβλημα σε αυτή τη διαρρύθμιση είναι ότι δεν έχεις απευθείας σύνδεση στο ST. Αλλά δεν χρειάζεσαι τέτοια σύνδεση, εκτός άμα φάει κανένα χοντρό κόλλημα το ST και πρέπει να κάνεις hard reset και να το σετάρεις από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και δούλεψε μία χαρά!!!Ευχαριστώ!!!!

 

Αν το έκανες έτσι, το πιθανότερο είναι να αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον με διάφορες ρυθμίσεις.

 

Ο πιο αποδοτικός και απροβλημάτιστος τρόπος για SpeedTouch + WRT είναι ο παρακάτω:

 

  • Κάνεις hard reset το ST (από πίσω με ένα μολυβάκι ή κάτι τέτοιο)
  • Το συνδέεις σε έναν υπολογιστή μέσω ethernet και μπαίνεις στη σελίδα του
  • Το σετάρεις από την αρχή και:
    1. Επιλέγεις bridge mode
    2. Απενεργοποιείς το DHCP

    [*]Το αποσυνδέεις τώρα (το ST) από τον υπολογιστή και το συνδέεις στο WRT (στη θύρα internet, όχι σε θύρα ethernet)

    [*]Συνδέεις το WRT με έναν υπολογιστή και μπαίνεις στη σελίδα του. Στο WRT πλέον:

    1. Επιλέγεις σύνδεση PPPoE
    2. Βάζεις όνομα και συνθηματικό

    [*]Έτοιμος!

Με αυτό τον τρόπο περιορίζεις το ST σε ρόλο μόντεμ και αφήνεις το WRT να κάνει όλα τα υπόλοιπα. Δηλ. το ρούτερ σου πλέον είναι το WRT, το οποίο, πρώτον, είναι πιο καλό και εύχρηστο ρούτερ από το ST και, δεύτερον, φλασάρεται και γίνεται ακόμα καλύτερο. :-)

 

Το μοναδικό πρόβλημα σε αυτή τη διαρρύθμιση είναι ότι δεν έχεις απευθείας σύνδεση στο ST. Αλλά δεν χρειάζεσαι τέτοια σύνδεση, εκτός άμα φάει κανένα χοντρό κόλλημα το ST και πρέπει να κάνεις hard reset και να το σετάρεις από την αρχή.

 

 

 

provlimata den tha exei sto melon.ine dokimasmeno se para pola atoma oti pezei .apo ekei kai pera iparxoun poloi tropoi gia na pexei.to pio eukolo ine auto pou ipa pouapla pezei san wireless hub.to deutero pio eukolo einai auto pou ipes esi.to speedtouch san bridge kai tha to blepei logika me tin ip 10-.0.0.138 kai to wr na pexei san pppoe.kai o tritos tropos ine na pexei pppoa to st kai to access point na pexei san router pou thelei dipla port forward meta.to exo kanei kai auto alla ine diskolo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
μήπως μορέι κάπης να μου πει πως μπορώ να ρυθμίσω το wrt54gs με ένα d-link dsl-380t αλλα να έχω και ασύρματη internet?

thanks

 

δεν γραφουμε με greeklish.δεν θα τα διορθωνω εγω.β.το ποιο ευκολο θα ηταν να σεταρεις κανονικα το d-link και μετα να κανεις τις εξης αλλαγες στο λινκσυς.να του δωσεις Ip 192.168.1.200 και να του κλεισεις τον dhcp και αφου κανεις αυτο να ριξεις πανω ΣΤΙς ETHERNET ΤΟΥ ΛΙΝΚΣΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ WAN/INTERNET ΤΟ ντι λινκ.και παιζει απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ειναι ο ευκολος τροπος οπου ως τωρα το εχω δει σταθερο και δεν παιζει προβλημα οπως και δεν χριαζεεσαι διπλο Port forward.επισης οταν μπαινεις στιν ip του λινκσυς μπορεις να αλλαξεις το κλειδωμα.υπαρχουν αρκετοι τροποι για να το κανεις να παιξει απλα θα σε μπερδεψω παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...