Προς το περιεχόμενο

Overclocking Q6600 πάνω από 3,6 Ghz


Apanepai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

λοιπόν για να μην μπερδεύεστε η abit έχει έναν διαιρετή τον default που κρατάει τις μνήμες σε πραγματικό 1:1 και δηλαδή αν ήταν 800Mhz οι μνήμες θα τις είχε στα 400Mhz έτσι δεν πρόκειται να σε κόψουν οι μνήμες ποτε τα 2,2 Volt είναι αρκετά για όσες μνήμες μπορούν να κάνουν 1000 με Cl4-4-4-12 ο cpu σίγουρα θέλει ρεύμα για παραπάνω αλλα και οι τάσεις δεν μπορούν να είναι απόλυτες το κάθε κομμάτι είναι διαφορετικό και έτσι το καθένα συμπεριφέρεται αλλιώς μονο με δοκιμες μπορεί να βγάζει άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.3 mporei na einai yperboliko gia tis mnhmes pou exeis an o kataskeyasths dinei tash leitourgias 1.8. Dokimase mexri 2 volta afoba alla mhn thn afhseis gia poly ekei. 3.6 gia ton epe3ergasth pou exeis einai poly kalo noumero, synh8ws den anebainoun poly parapanw, se kobei to fsb kai oxi oi mnhmes. An kai ta volt tou epe3ergasth einai sxetika megalo gia ka8hmerinh leitourgia. Dhladh an ton exeis etsi sunexeia mporei na sou parousiasei problhma meta apo kairo. Doulepse ton xamhlotera 8a htan h gnwmh mou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.3 mporei na einai yperboliko gia tis mnhmes pou exeis an o kataskeyasths dinei tash leitourgias 1.8. Dokimase mexri 2 volta afoba alla mhn thn afhseis gia poly ekei. 3.6 gia ton epe3ergasth pou exeis einai poly kalo noumero, synh8ws den anebainoun poly parapanw, se kobei to fsb kai oxi oi mnhmes. An kai ta volt tou epe3ergasth einai sxetika megalo gia ka8hmerinh leitourgia. Dhladh an ton exeis etsi sunexeia mporei na sou parousiasei problhma meta apo kairo. Doulepse ton xamhlotera 8a htan h gnwmh mou

 

Εφόσον δεν έχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες ούτε υπάρχει πρόβλημα ροής στο κουτί γιατί να έχω πρόβλημα ανθεκτικότητας του συστήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnny21a η τάση που θα δώσεις είναι ανάλογη με τα chip που φοράνε οι μνήμες το 1,8 είναι το στάνταρ για τις DDR2 και dimm των 533Mhz με 1,8 λειτουργεί τα 2,3 που λες δεν είναι τίποτα για κάθε μέρα αν μιλάγαμε για 2.6 που θέλουν οι δικές μου πχ για 1300Mhz 4-4-4-4 τότε ναι δεν είναι οκ για κάθε μέρα

 

όσο για τον επεξεργαστή το 1,5 πάλι δεν είναι τίποτα αν ψύχεται σωστά ;) εγώ που είμαι με 1,6 κάθε μέρα 24/7 εδώ και πάνω από 3 μήνες γιατί δεν έπαθα τίποτα ;)

 

να λέμε οτι λέμε αλλά να είναι και σωστά :-)

 

takos οι 800άρες δεν φοράνε όλες D9GMH και το παιδί έχει τις 800άρες όχι τις 1000άρες με βάση την sig του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινό score μέχρι 4104 Mhz όχι και άσχημα. Αλήθεια πάει άλλο ή θα μας αφήσουν χρόνους? Κυρίως για τις μνήμες έχω τις αμφιβολίες μου. Ο επεξεργαστής φένεται σκύλος μέχρι τώρα. Διάβασα και αυτό για την ασυμβατότητα με τις trancend και την abit. Θα δείξουν όμως τα επόμενα πειράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι sorry δικιά μου παράληψη. 1,63 Vcore 2,2 στις μνήμες και 456 * 9

Από θερμοκρασίες είμαι 43 σε iddle και 56 σε fullload.

 

Πρόσεξα και κάτι άλλο ότι σε μονό fsb έδινε +1 η mobo ενώ σε ζυγό όχι. Γιατί αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχεις αλλάξει στις μνήμες είναι τα volt ? Τα timings ειναι 4-4-4-12 απο την αρχική τους κατάσταση ? (default) Μην δώσεις πάνω απο 2.3 στις μνήμες. Μπορεί να είναι ασταθές το σύστημα για 24/7 χρήση. Σε τι συχνότητα είναι τώρα σε μνήμες ? Επιασες 1000άρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ιδέα γιατί το κάνει έτσι ίσως για να έχουν οι μνήμες στρογγυλό αριθμό αλλά ίσως λέω και μαλακίες :P

 

αλλά και πάλι δεν μου λες πόσο έχουν πάει οι μνήμες σου :P cpu αν είναι κρύος δώστου και όσο αντέξει μετά τρέξε και κανένα bench και δώστω να το δούμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο : Transcend. Ram 2GB Kit DDR2 800+ U-DIMM AxeRAM ... Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι χρονισμένο στα 800MHz με timmings 4-4-4-12

 

Αφού το συγκεκριμένο μοντέλο μνημών έχει timing default 4-4-4-12 τι θα μπορούσε να κατεβάσει ? Να τα πάει 3-3-3-8 ? Απλά επιλέγει να αυξήση την τάση. Εντάξει είναι σωστό νομίζω απλά επιβαρύνει τις μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καμιά 900άρα θα έχει λογικά :) Δεν μου λές πάνο. Στην abit ρυθμίζονται οι μνήμες απο μόνες τους ανάλογα με το fsb του επεξεργαστή για να είναι ο διαιρέτης 1 ???

 

ramratios.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός του δεν κατάλαβα τι ρωτάς...

 

δεν μπορώ να απαντήσω τίποτα στο παιδί αν δεν δω τουλάχιστον ss που πάιζει cpu μνήμες ρεύματα τι μνήμες έχει είδα δεν είπα να κατεβάσει timmings ρεύμα είπα να δώσε αλλά ρωτάει μην τον κόψουν πώς να ξέρω αν δεν ξέρω που είναι τώρα ? το καμια 900αριά δεν μου λέει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...