Προς το περιεχόμενο

ktorrent low download speed


suser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nomizw oti ta torrents file mou katevazontai analoga me to seed pou exei...

dld ean to kanoun seed poloi to sigkekrimeno torrent 8a exeis kaliteri taxytita

...ean ontos omos yparxei provlima kai otan iparxei seed pigene stis ri8miseis tou programatos prepei na einai paromeis me aftes tou utorrent:

http://www.gamato.info/smf/index.php?topic=139.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε router μην ξεχάσετε να την κάνετε forward και στο ρούτερ.

 

Δεν τονίζεται αρκετά αυτό και δε ξέρω αν το πρόσεξες Suser. Αν δεν μπορεί να γίνει επικοινωνία στις ports που ακούει το ktorrent σους (τις λέει στις επιλογές του), τότε θα μπορείς να ανταλλάξεις δεδομένα μόνο με όσους seeders δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα (οπότε η ταχύτητα θα είναι μικρότερη, ενδεχομένως και μηδενική, ανάλογα τις ρυθμίσεις των χρηστών που τυχαίνει να κάνουν seed το torrent).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω πώς κάνω port forward. Πήγα στη σελίδα http://www.portforward.com αλλά κάπου μπερδεύομαι. Εκεί που ζητάει την static ip, δεν ξέρω πώς να το κάνω.

Συγκεκριμένα εδώ: http://www.portforward.com/networking/staticip.htm

Και πώς να επιλέξω κάποιο λειτουργικό από τη στιγμή που έχω μόνο τρεις διανομές Linux στον υπολογιστή μου.

Κυρίως χρησιμοποιώ το Deluge. Ας μου εξηγήσει κάποιος τι όφελος θα έχω αν κάνω portforward. Κατεβάζω, αλλά όχι με καλές ταχύτητες. Αν κάνω portforward θα βελτιωθεί η ταχύτητά μου. Εντελώς confused είμαι :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω πώς κάνω port forward. Πήγα στη σελίδα http://www.portforward.com αλλά κάπου μπερδεύομαι. Εκεί που ζητάει την static ip, δεν ξέρω πώς να το κάνω.

Συγκεκριμένα εδώ: http://www.portforward.com/networking/staticip.htm

Και πώς να επιλέξω κάποιο λειτουργικό από τη στιγμή που έχω μόνο τρεις διανομές Linux στον υπολογιστή μου.

Κυρίως χρησιμοποιώ το Deluge. Ας μου εξηγήσει κάποιος τι όφελος θα έχω αν κάνω portforward. Κατεβάζω, αλλά όχι με καλές ταχύτητες. Αν κάνω portforward θα βελτιωθεί η ταχύτητά μου. Εντελώς confused είμαι :confused:

 

Modern Linux machines achieve portforwarding by adding iptables rules to the nat table: with target DNAT to the PREROUTING chain, and/or with target SNAT in the POSTROUTING chain.

 

H' apla vale WindowsXP kai akolou8ise tis odeigies opws stis leei to portforward.com.

 

To Portforwarding (mesw tou Router) exei 100% apotelesmata se ena P2P Client .. Apla anoigei tin "porta" tou client kai afto mporei (me merikes swstes ri8miseis) kai aksiologei 100% tin sindesi sou ..

 

Twra pera apo afto, prepei na gnwrizeis kai ti Torrents ketevazeis fusika (Health, Seeders etc..)

 

Το ktorrent μου κατεβάζει διαφορα πραγματα σε πάρα πολυ χαμηλή ταχύτητα!(3.2ΚΒs το δευτερολεπτο)Η ταχύτητα μου είναι 768ΚΒs!!

 

suserB)

 

1on Bgale to kTorrent kai vale to uTorrent ..

2on Ean 8eleis na ma8eis ti fteei pou katevazeis me toso xamiles taxitites..kai 8eleis na to dior8wseis..PM me..Kai opoios allos 8elei..

 

Respect,

Koritsi_Gia_PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Modern Linux machines achieve portforwarding by adding iptables rules to the nat table: with target DNAT to the PREROUTING chain, and/or with target SNAT in the POSTROUTING chain.

 

H' apla vale WindowsXP kai akolou8ise tis odeigies opws stis leei to portforward.com.

 

To Portforwarding (mesw tou Router) exei 100% apotelesmata se ena P2P Client .. Apla anoigei tin "porta" tou client kai afto mporei (me merikes swstes ri8miseis) kai aksiologei 100% tin sindesi sou ..

Αυτά μου άρεσαν πολύ :)

 

Τα πράγματα είναι απλά.

Έχω router; Ναί!

Ωραία, πρέπει λοιπόν να κάνω port forward ορισμένες θύρες (αυτές που χρησιμοποιεί το πρόγραμμά μου). Ρυθμίζω την κάρτα δικτύου του υπολογιστή μου να έχει στατική ip (εσωτερική φυσικά ip π.χ 192.168.1.2) και μετά ακολουθώ τις οδηγίες από το port forward ώστε να ρυθμίσω το router μου.

 

Bgale to kTorrent kai vale to uTorrent ..

Τι παραπάνω έχει το uTorrent από το kTorrent;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία γίνετε το ίδιο εύκολα και μέσω linux αλλά και οποιοσήποτε λειτουργικού εκτός από win αρκεί να έχεις ένα broswer.Oσο για το ktorrent είναι φοβερό προγραμμα με search engine πάνω για να βρίσκεις τα torrent σου.Αλλά προγράμματα σε linux είναι το azureus,deluge ενώ σου σηνηστώ και το qbittorrent μπορείς να το εγκαταστήσεις από εδώ

http://qbittorrent.sourceforge.net/

φοβερό πρόγραμμα πανάλαφρο,βασίζετε στο ktorrernt και φυσικά έχει και search engine πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε suse,

 

Σχετικά με το πρόγραμμα που θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις για torrent, κατόπιν συζητήσεων που είχαμε στην κοινότητα με τα παιδιά κ σε άλλο φόρουμ όταν είχα το ίδιο πρόβλημα θα πρότεινα deluge. Επίσης πολύ καλό το q που προτείνει ο check2fire.

 

Σχετικά με το port forward θα πρέπει να ανοίξεις τις πόρτες χρησιμοποιώντας ένα frontend gui για iptables όπως το firestarter (υπάρχει στα repos) που είναι πολύ εύκολο στη χρήση του, εκτός κ εάν θέλεις να ασχοληθείς μέσω command line, με τη χρήση σχετικών εντολών

 

Τώρα για συμβουλές του τύπου γύρνα στα WinXP δεν θα το σχολιάσω, απλώς θα πω ότι κατά πάσα πιθανότητα εκφράζουν απόψεις ανθρώπων χωρίς επιλογή, που δεν έχουν δοκιμάσει άλλο λειτουργικό, απλά γιατί πιστεύουν ότι δεν υπάρχει, ταυτίζοντας από άγνοια την έννοια λειτουργικό με τα win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το port forward θα πρέπει να ανοίξεις τις πόρτες χρησιμοποιώντας ένα frontend gui για iptables όπως το firestarter (υπάρχει στα repos) που είναι πολύ εύκολο στη χρήση του, εκτός κ εάν θέλεις να ασχοληθείς μέσω command line, με τη χρήση σχετικών εντολών

 

Μα δε χρειάζεται ρε παιδιά να ρυθμίσει port forwarding στον υπολογιστή του, αλλά στο router του (αν έχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Modern Linux machines achieve portforwarding by adding iptables rules to the nat table: with target DNAT to the PREROUTING chain, and/or with target SNAT in the POSTROUTING chain.

 

Σχετικά με το port forward θα πρέπει να ανοίξεις τις πόρτες χρησιμοποιώντας ένα frontend gui για iptables όπως το firestarter

Μη μπερδεύετε τα IPtables στο NAT, port forwarding (δηλαδή Destination NAT) χρειάζεται να κάνει ένας router ο οποίος προσφέρει internet σε κάποιο εσωτερικό δίκτυο μέσω Source NAT, όταν θέλουμε μια υπηρεσία που ακούει σε κάποια port ενός PC του εσωτερικού δικτύου να είναι προσβάσιμη μέσω του Ιντερνετ.

 

Source NAT:

Τα PCs του εσωτερικού δικτύου δεν έχουν διεύθυνση δρομολογήσιμη στο Internet, οπότε ο router αναλαμβάνει στην επικοινωνία τους με τον έξω κόσμο (τα πακέτα που εξέρχονται του εσωτερικού δικτύου και κατευθύνονται σε προορισμούς του Internet) να αντικαταστήσει τη μη δρομολογήσιμη εσωτερική IP με την δική του εξωτερική. Αντίστοιχα, προωθεί τις απαντήσεις στον εσωτερικό host ο οποίος άνοιξε τη σύνδεση.

 

Destination NAT:

Όπως είπαμε, οι διευθύνσεις που βάζουμε συνήθως στα PCs του εσωτερικού δικτύου είναι μη δρομολογήσιμες στο Internet (προορίζονται για εσωτερικά δίκτυα). Οπότε ουσιαστικά τα PCs του εσωτερικού δικτύου μας δεν υφίστανται σαν μονάδες του internet. Μόνο ο router που έχει τη δημόσια IP υφίσταται. Όταν όμως εμείς θέλουμε να δεχτεί το PC συνδέσεις από το Internet (όπως γίνεται π.χ. στην περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε διαθέσιμο έναν HTTP server στο Internet, ή στην προκειμένη, που θέλουμε ο torrent client μας να είναι προσβάσιμος από το internet σε κάποιες ports), αναγκαστικά λέμε στον router να προωθήσει πακέτα που έρχονται από το Internet και απευθύνονται στις συγκεκριμένες ports στο PC αυτό. Αυτό είναι ουσιαστικά το αντίστροφο από το Source NAT: ο router αντικαθιστά την διεύθυνση προορισμού των εισερχόμενων πακέτων (η οποία αρχικά ήταν η δική του δημόσια διεύθυνση) με την διεύθυνση του εσωτερικού PC και τα προωθεί στο interface του εσωτερικού δικτύου.

 

 

Οπότε, εκτός αν ο Suser χρησιμοποιεί ένα μηχάνημα με Linux σε θέση router (το οποίο μάλλον δε συμβαίνει), το να κάνει NAT στο Linux είναι άτοπο. Το NAT πρέπει να γίνει στο router ο οποίος έχει πάνω του την δημόσια IP του Internet. Στις περιπτώσεις των τυπικών DSL modem/routers, αυτό γίνεται μέσω ενός HTTP administration Interface, στο οποίο έχουμε πρόσβαση επισκεπτόμενοι την εσωτερική διεύθυνση του router με κάποιον web browser. Η διαδικασία θα περιγράφεται ακριβώς στις οδηγίες χρήσης.

 

Τώρα, την περίπτωση που χρησιμοποιεί firewall στο PC θα πρέπει να του πει να μην απορρίψει εισερχόμενα πακέτα με θύρες προορισμού αυτές στις οποίες ακούει το ktorrent. Θα πρότεινα να απενεργοποιήσει τελείως το firewall, εκτός αν ξέρει ακριβώς για τι το χρειάζεται, καθώς είναι εξαιρετικά απίθανο να τον ωφελήσει σε τίποτα (ειδικά αφού βγαίνει στο internet μέσω NAT).

 

ΥΣ. με πρόλαβε ο capthookb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PM = Private message

 

Συμβουλή βάλε utorrent 1.6.1 OXI πιο ανανεωμένη έκδοση απο αυτήν και επειδή θα σου πετάει μηνυμα για αναβάθμιση πολύ απλά απενεργοποίησέ το από τις ρυθμίσεις.

 

Τώρα ένας ακόμα λόγος που έχεις χαμηλές ταχύτητες είναι να μην έχεις βάλει κόφτη στο upload..

 

Αυτά:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...