Προς το περιεχόμενο

ktorrent low download speed


suser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το firewall μου ειναι απενεργοποιημένο.Εγκατεστησα το qbittorrent και μου ανεβαζει πολυ λιγο την ταχυτητα απο 3,2 μου την κανει 22,6!!

Τι πρεπει να κάνω για να μου φτασει στο 76Κ;

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το qbittorrent μου λεει οτι κατεβαζει με ταχυτητα 0.Τι μπορω να κάνω και γιατι δε μου κατεβαζει με ταχυτητα 76Κ!

Δεν νομιζω πως φταιει ο download manager!!

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα linux αλλά γενικό κανόνας.Καταρχής μια και έχεις το qbittiorent θα κοιτάς στα αποτελέσματα του search οι διαμοιραστές να είναι αρκετοί τουλάχιστον πάνω από 80+.Για να το σετάρεις σωστά πήγαινε στο μενου ρυθμίσεις>προτιμήσεις η πάτα alt+O.Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει πήγαινε στην καρτέλα σύνδεση και βάλε το ανέβασμα στα 15 και το κατέβασμα στο 100.Βάλε να κατεβαίνει ένας torrent με πάρα πολλούς διαμοιραστές και άστο λίγη ώρα να δεις μην περιμένεις από τα πρώτα λεπτά να πιάσεις μεγάλες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τόσα άτομα σου προτείναμε να βάλεις τον router σου να κάνει port forwarding και σου είπαμε ότι η διαδικασία θα περιγράφεται λεπτομερώς στις οδηγίες χρήσης του router. Δε λες καν αν προσπάθησες να το κάνεις και που σκάλωσες.

 

Επίσης τόσα άτομα σου επισήμαναν να προσέξεις το torrent που βάζεις να κατέβει να έχει καλό λόγο seeders/leechers. Αυτό θα γράφεται στη σελίδα από την οποία κατέβασες το torrent. Ούτε αυτό απαντάς αν ισχύει.

 

Δε μας βοηθάς να σε βοηθήσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι που εχω απορια..

εγω στον δικο μου υπολογιστη δεν εχω τετοιο προβλημα εχω δουλεψει και με ethernet και με wireless και δεν εχω κανει τιποτα απο ολα αυτα που λετε 'forward'...

δοκιμασα εχτες σε ενα αλλο υπ. με συνδεση σε router και azureus και οχι μονο δεν μου ειχε καλη ταχυτητα αλλα δεν κατεβαζε καθολου και υπηρχαν αρκετοι seeders...μετα δοκιμασα με αλλο προγραμμα παλι τα ιδια τι λετε. εχει σχεση με αυτο το forward που προτηνετε να κανει ο suser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στον δικο μου υπολογιστη δεν εχω τετοιο προβλημα εχω δουλεψει και με ethernet και με wireless και δεν εχω κανει τιποτα απο ολα αυτα που λετε 'forward'...

Υπάρχει μια σιχαμένη, προβληματική στην αντίληψή της, τεχνολογία, το "universal plug and play", που επιτρέπει σε εφαρμογές που την υποστηρίζουν να κάνουν όποτε θέλουν τέτοιου είδους ρυθμίσεις σε συσκευές που επίσης την υποστηρίζουν. Κάποιες εφαρμογές torrent την υποστηρίζουν όπως και κάποια routerάκια.

 

Ίσως γι' αυτό σε κάποια περιπτώσεις φαίνεται να δουλεύει ιδανικά μόνο του, επειδή γίνεται αυτόματα port forwarding μέσω του UPNP.

 

Επίσης, όπως αναφέρθηκε, το πρόβλημα σε ένα torrent προκύπτει ανάμεσα σε peers από τους οποίους κανείς μπορεί να δεχτεί συνδέσεις (είτε επειδή είναι πίσω από SNAT και δε γίνεται port forwarding, είτε επειδή έχει κάποιο firewall ρυθμισμένο να φιλτράρει τα συγκεκριμένα εισερχόμενα πακέτα). Οπότε το αν και σε τι βαθμό θα παρατηρηθεί είναι σε μεγάλο βαθμό τυχαία. Σε ένα torrent του οποίου οι υπόλοιποι peers (εκτός από σένα) τυχαίνει να δέχονται συνδέσεις κανονικά, δε θα παρατηρήσεις διαφορά. Ένα torrent του οποίου κανένας peer τυχαίνει να δέχεται συνδέσεις (ούτε εσύ), απλά δε θα μπορεί να κατέβει καθόλου. Σε ένα torrent του οποίου κάποιοι peers δέχονται συνδέσεις και κάποιοι άλλοι όχι, αυτοί που δε δέχονται συνδέσεις θα μπορούν να επικοινωνήσουν μόνο με αυτούς που δέχονται, οπότε θα έχουν λιγότερο bandwidth στη διάθεσή τους (μιας που στο torrent το bandwidth αποτελεί το άρθροισμα του bandwidth που διαθέτει κάθε peer).

 

Οπότε στην τελική, το αν θα κατεβάζεις με όσο μπορεί να κατεβάσει η σύνδεσή σου εξαρτάται από το το bandwidth και το είδος (leecher ή seeder) των peers που δε δέχονται συνδέσεις σε σχέση με το bandwidth και το είδος αυτών που δέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρύθμιση πρέπει να γίνει στον router που έχει πάνω του τη διεύθυνση του Internet. Το αν αυτός συνδέεται στο τοπικό δίκτυο ασύρματα ή ενσύρματα δεν έχει καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G ktorrent koita+dw http://ktorrent.org/forum/viewtopic.php?t=1003&highlight= epishs t ktorrent ine poly kalitero ap t utorrent g linux gt poly apla dn 8eli wine..Kane port forward +speed test +meta kane tis aparaithtes ry8miseis.!Synh8ws g na mpeis st menu tu router apo ena browser anoikse t url:192.168.1.1 +psakse apo ekei g virtual servers h ports.An exis router +OXI modem 8a t breis.Epishs apenergopoihse to UpNp giati ine axhsto an exis kani port forward.Koita sigura oti exeis router+oxi modem..ine paneukolo na t katalabeis!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...