Προς το περιεχόμενο

υποθετικο προβλημα super fast help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

θελω να ενεργοποιησω το hol double play και σε ενα αλλο σπιτι μου το οποιο αποτελειται απο 6 οροφους(ολη η πολυκατοικια) και εγω εχω ενα στον 5ο ενα στον 4ο και ενα στο ισογειο , μεχρι τωρα με τον πΟΤΕ ειχα αλλαξει τα καλωδιακια στην ρεγκλετα και ετσι ειχα το ιδιο τηλ και στα 3 διαμερισματα με την ιδια γραμμη αλλα τωρα ....

 

δεν νομιζω αυτο να ειναι εφικτο λογο της χαμηλης τασης της HOL και λογο του μηκους και του voIP μπορειτε να φερετε αποψη επανω σε αυτο ?

 

και κατι ακομα αν το κανω σε ενα σπιτι σε αυτο στον 4ο και τα αλλα δυο εχουν ακομα τον πΟΤΕ δλδ να βγαλω το καλωδιο που εννωνει τον 4ο και το αφησω κενο και μετα βαλω και HOL νεα συνδεση

1) ποσο καιρο θα κανει να ενεργοπιηθει αφου δεν εχει φορητοτητες και μ@λ@κιες? (απο τον πΟΤΕ)

2) μετα θα μπορω να βαλω με καποιο τροπο και την αλλη γραμμη στο σπιτι που θα μπει HOL ?

 

 

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ βοηθηστε με ειναι πολυ συμαντικο γιατι η ετηση πρεπει να σταλει μεχρι 15/12 λογο μιας εταιρικης προσφορας και πρεπει να εχω αποφασισει τι θα κανω

 

ευχαρριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω αυτο να ειναι εφικτο λογο της χαμηλης τασης της HOL και λογο του μηκους και του voIP μπορειτε να φερετε αποψη επανω σε αυτο ?

 

Όλες οι τηλεφωνικές συσκευές θα πρέπει να πέσουν πάνω στο Fritz fon box που δίνει η HOL. Με αυτή την προϋπόθεση, δε νομίζω ό,τι θα υπάρξει πρόβλημα με το να συνδέσεις όσες τηλεφωνικές συσκευές θέλεις με ό,τι μήκος καλωδίου θέλεις. Όμως δεν είμαι σίγουρος για το πώς θα συμπεριφερθεί το Fritz στην περίπτωση που περισσότερες από μια συσκευές συνδεδεμένες στην ίδια port του επιχειρήσουν να καλέσουν ταυτόχρονα. Κανονικά, για να υπάρχει σωστός χειρισμός σε όλες τις περιπτώσεις, σε κάθε θύρα του αντιστοιχεί μία συσκευή (και αν δεν κάνω λάθος το μοντέλο που δίνει η HOL διαθέτει μόνο δύο θύρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ολα αυτα τα ξερω αλλα

+file nske δεν καταλαβες δεν παιρνουν απο 1 σπιτι και παει σε αλλα 2 παει κατευθειαν απο το κουτι του οτε στο υπογειο εκει εγινε η δουλεια θα με ενδιεφερε να μου απαντουσατε στην 2η ερωτηση αν βαλω HOL και κατι ακομα αν το κανω σε ενα σπιτι σε αυτο στον 4ο και τα αλλα δυο εχουν ακομα τον πΟΤΕ δλδ να βγαλω το καλωδιο που εννωνει τον 4ο και το αφησω κενο και μετα βαλω και HOL νεα συνδεση

1) ποσο καιρο θα κανει να ενεργοπιηθει αφου δεν εχει φορητοτητες και μ@λ@κιες? (απο τον πΟΤΕ)

2) μετα θα μπορω να βαλω με καποιο τροπο και την αλλη γραμμη στο σπιτι που θα μπει HOL ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας παρακαλω απαντηστε ειναι συμαντικο μεχρι 15 πρεπει να το δωσω πειρα την Hol και μονο που δεν μου εκανε μυνηση οταν καταλαβε τι ειχα κανει με την ρεγλετα καλα που δεν εδωσα στοιχεια και η κοπελια με συνδεσε με προισταμενο γιατι δεν ηξερε τι της λεω ο αλλος μολις το ακουσε και τι δεν μου ειπε παντα εμεσα βεβαια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+file nske δεν καταλαβες δεν παιρνουν απο 1 σπιτι και παει σε αλλα 2 παει κατευθειαν απο το κουτι του οτε στο υπογειο εκει εγινε η δουλεια

Έτσι ή αλλιώς το δεδομένο είναι ότι θα πρέπει οι τηλεφωνικές συσκευές να συνδεθούν στο Fritz. Με την τεχνολογία που χρησιμοποιεί η HOL για τηλεφωνία δε γίνεται διαφορετικά. Αν το σημείο κατανομής είναι το υπόγειο, τότε θα πρέπει να βάλεις το Fritz στο υπόγειο και να τραβήξεις καλώδιο για το internet -εκτός κι αν έχει ικανοποιητικό σήμα για ασύρματη σύνδεση-.

 

Απ' όσο ξέρω, τηλεφωνία απευθείας πάνω από PSTN (ο μόνος τρόπος για να μην παρεμβάλεις πρόσθετο εξοπλισμό στο σημείο κατανομής) δίνουν μόνο η Forthnet και η Tellas.

 

1) ποσο καιρο θα κανει να ενεργοπιηθει αφου δεν εχει φορητοτητες και μ@λ@κιες? (απο τον πΟΤΕ)

Θα πρέπει να πάρεις τη HOL και να τους ρωτήσεις να σου πουν με κάθε ειλικρίνια αν για το δίκτυό τους υπάρχει άμεση διαθεσιμότητα στο Αστικό Κέντρο της περιοχής ή αν υπάρχει έλλειψη καλωδίων/χώρου εγκατάστασης, στην οποία περίπτωση θα περιμένεις μέχρι και μήνες να τα εφοδιάσει ο ΟΤΕ. Εγώ π.χ. μένω Ζωγράφου και υπάγομαι στο Α/Κ αμπελοκήπων. Εκεί υπάρχει τέτοιο πρόβλημα (δες εδώ) εξ' αιτίας του οποίου περιμένω 3 μήνες.

 

2) μετα θα μπορω να βαλω με καποιο τροπο και την αλλη γραμμη στο σπιτι που θα μπει HOL ?

Αν υπάρχουν αρκετά καλώδια, δε βλέπω γιατί όχι.

 

μονο που δεν μου εκανε μυνηση οταν καταλαβε τι ειχα κανει με την ρεγλετα

Μα εφόσον είναι δικά σου τα διαμερίσματα δε νομίζω ότι έχεις κάνει κάτι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο alt10

2) μετα θα μπορω να βαλω με καποιο τροπο και την αλλη γραμμη στο σπιτι που θα μπει HOL ?

Αν υπάρχουν αρκετά καλώδια, δε βλέπω γιατί όχι.

 

τι ενωεις πολλα καλωδια ?

 

 

 

 

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο alt10

μονο που δεν μου εκανε μυνηση οταν καταλαβε τι ειχα κανει με την ρεγλετα

Μα εφόσον είναι δικά σου τα διαμερίσματα δε νομίζω ότι έχεις κάνει κάτι παράνομο.

 

 

ναι ειναι καρα παρανωμο απο την αποψη οτι γλυτωνω τελη και παγια του δημου και τετοια και τροφοδοτω 3 διαμερισματα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ενωεις πολλα καλωδια ?

Στον κατανεμητή που έχεις στο υπόγειο υπάρχουν κάποια ζεύγη καλωδίων που έρχονται από τα διαμερίσματα και κάποια άλλα που έρχονται από το τηλεφωνικό δίκτυο. Σε σχετικά καινούριες πολυκατοικίες υπάρχει επαρκής καλωδίωση ώστε κάθε διαμέρισμα να έχει 2 ζεύγη καλωδίων. Όπως και να χει, εσύ από τον κατανεμητή μπορείς (πρακτικά τουλάχιστον) να τα δρομολογήσεις όπως θέλεις και να περάσεις ό,τι θέλεις (αρκεί να ξέρεις ποια καλώδια αντιστοιχούν σε ποιο διαμέρισμα).

 

Επαναλαμβάνω όμως ότι με την τεχνολογία που χρησιμοποιεί η HOL για να παρέχει τηλεφωνία, είναι απαραίτητη προϋπόθεση όλες οι τηλεφωνικές συσκευές να συνδεθούν στη συσκευή που δίνει. Αν πρέπει να εγκαταστήσεις το Fritz αναγκαστικά στο διαμέρισμά σου τότε η μόνη λύση (χωρίς να περάσεις δικά σου καλώδια) -και αυτή μόνο στην περίπτωση που η πολυκατοικία διαθέτει 2 ζεύγη καλωδίων για κάθε διαμέρισμα- είναι να χρησιμοποιήσεις το 2ο ζεύγος καλωδίων που συνδέει το διαμέρισμά σου με τον κατανεμητή (και το οποίο λογικά δεν θα χρησιμοποιείται πουθενά) ως επιστροφή από το Fritz και στον κατανεμητή να συνδέσεις με αυτό παράλληλα τα ζεύγη από τα άλλα διαμερίσματα.

 

Όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι ιδανικό, και γιατί γίνεται κακή αξιοποίηση της καλωδίωσης και γιατί δεν είναι σίγουρο ότι το fritz θα χειριστεί ικανοποιητικά πολλές τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες παράλληλα στην ίδια πόρτα του (μπορεί να υπάρξουν προβλήματα αν επιχειρήσουν να "ανοίξουν γραμμή" ταυτόχρονα).

 

Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα για άλλον πάροχο που να δίνει τηλεφωνία απευθείας πάνω από PSTN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το ξερω οτι η ΗΟΛ δινει VOip σε ολα τα σπιτια αυτο εχω αλλα τωρα δεν ξερω μαλλον δεν γινεται τιποτα με το παλιο τηλ διοτι δεν εχω 2 ζευγη αλλα ενα αρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θέλω να σταθώ σε αυτό που είπες, ότι κανονικά είναι παράνομο.

 

Μου φαίνεται περίεργο κάτι τέτοιο: ίσως να πηγαίνει αντίθετα στη σύμβαση του παρόχου, αλλά δε νομίζω ότι είναι από μόνο του παράνομο!

 

  • Η καλωδίωση εντός της πολυκατοικίας -από τον κατανεμητή και μετά- δεν ανοίκει στο δήμο. Αν η πολυκατοικία προβλέπει στον κανονισμό της κάτι σχετικά, τότε είναι αντικανονικό και θα μπορούσαν οι ιδιοκτήτες να το καταγγείλουν. Αν όμως οι ιδιοκτήτες όλων των διαμερισμάτων είναι σύμφωνοι, δεν τίθεται θέμα αντικανονικότητας.
     
  • Η καλωδίωση πριν την πολυκατοικία (του τηλεφωνικού δικτύου) ανοίκει στο δημόσιο, αλλά δε μπόρεσα να βρω κανονιστική τεκμηρίωση που να περιορίζει το τι θα περάσει από αυτήν ο τελικός χρήστης. Πάγεια δεν θα έπρεπε να πληρώνεις για κάθε διαμέρισμα χωριστά γιατί χρησιμοποιείς μία γραμμή του τηλεφωνικού δικτύου (για την οποία και πλήρώνεις, μέσω του παρόχου), όχι περισσότερες. Δε μπορούν να σε υποχρεώσουν αν θέλεις επικοινωνία να χρησιμοποιείς χωριστή γραμμή για κάθε διαμέρισμα, γιατί η επικοινωνία είναι ελεύθερο αγαθό. Είναι σα να λέμε π.χ. ότι κάποιος που έχει ένα ασύρματο -ή με δικό του καλώδιο- δίκτυο ανάμεσα σε δύο τοποθεσίες καταπατά τα δικαιώματα του δημοσίου με το να μοιράζεται το internet -ή και ενδεχομένως μια δική του υπηρεσία VoIP- πάνω από αυτό. Το οποίο είναι τελείως παράλογο!
     
  • Μένει μόνο η σύμβαση ανάμεσα σε σένα και τον πάροχο (π.χ. HOL). Αν αυτή προβλέπει κάτι τέτοιο (ότι η υπηρεσία του μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε μια φυσική τοποθεσία και από συγκεκριμένα άτομα) τότε όντος πάει αντίθετα στη σύμβαση και ο πάροχος μπορεί να διακόψει την παροχή της υπηρεσίας του. Εκτός και αν η ίδια η συμβάση αφήνει περιθόριο για κάτι περισσότερο, μόνο αυτό μόνο μπορεί να κάνει (και σε κάθε περίπτωση δε θα τον συνέφερε να κάνει κάτι παραπάνω γιατί αυτά που θα μπορούσε να ζητήσει θα ήταν λιγότερα από τα δικαστικά έξοδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...