Προς το περιεχόμενο

Τηλεόπτική λήψη στην επαρχία - λίγη βοήθεια


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Έχω ένα σπίτι στην επαρχία, στο οποίο και πηγαίνω 2-3 φορές το χρόνο. Όχι παραπάνω από μήνα συνολικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η περιοχή είναι μακριά από τηλεοπτικούς αναμεταδότες - επομένως μου είναι αδύνατο να πιάσω κάποιο κανάλι αξιοπρεπώς. Πιάνω ΝΕΤ μόνο, και αυτή με πολλά χιόνια.

 

Ήθελα να ρωτήσω τι λύσεις έχω. Προφανώς θα πρέπει να στραφώ σε δορυφορική τηλεόραση, έτσι; Επειδή δεν με συμφέρει να έχω κάποια συνδρομή, με σκέτο τον εξοπλισμό μπορώ να πιάσω τα κρατικά κανάλια έστω; Ο εξοπλισμός πόσο εύκολο είναι να εγκατασταθεί. Μπορώ να το κάνω και μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο εντύπωση μου κάνει και εμένα το χωριό μου απομακρυσμένο είναι αλλά τηλεόραση πιάνει. Μήπως φταίει στην κεραία σου κάτι γιατί όσο να'ναι χρειάζονται καλύτερης ποιότητας από αυτές που 'εχουμε στην πόλη.

Δορυφορική θα πιάσεις πολλά ξένα κανάλια δωρεάν και μερικά ελληνικά που εκπέμπουν δορυφορικά όπως alpha, ant1 κτλ.

Η εγκατάσταση είναι και εύκολη και δύσκολη. Πρέπει να ευθυγραμμίσεις το πιάτο σου με το δορυφόρο και ίσως χρειαστείς βοήθεια ή ζήτησε αναλυτικές οδηγίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ένας ενισχυτής σήματος για την κεραία θα σου λύσει το πρόβλημα! Μπορείς να τον προμηθευτείς από οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά. Επίσης να σιγουρευτείς οτι το "τόξο" της κεραίας σου "βλέπει" προς τους κοντινότερους αναμεταδότες.

 

Εδώ θα πάρεις μια ιδέα για το που είναι οι αναμεταδότες. Συνήθως είναι κοινοί για τα περισσότερα κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ένας ενισχυτής σήματος για την κεραία θα σου λύσει το πρόβλημα! Μπορείς να τον προμηθευτείς από οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά. Επίσης να σιγουρευτείς οτι το "τόξο" της κεραίας σου "βλέπει" προς τους κοντινότερους αναμεταδότες.

 

Εδώ θα πάρεις μια ιδέα για το που είναι οι αναμεταδότες. Συνήθως είναι κοινοί για τα περισσότερα κανάλια.

 

Ενισχυτή έχω ήδη. Αλλά δεν κάνει τίποτα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο το παιδί. Υπάρχουν πάρα πολλές περιοχές στην επαρχία (και μέσα σε πόλεις μάλιστα!) που δεν φτάνει το σήμα των αναμεταδοτών.

Η μόνη λύση είναι η nova..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια σχεδον παντου εχει σημα. Μια κεραια πανω στη σκεπη και ενας ενισχυτης κατω φτανουν. Εγω το προβλημα που περιγραφει ο xpapias το συνανταω οταν το καλωδιο της κεραιας δεν κανει καλη επαφη με τον ενισχυτη. Οι γειτονες εχουν σημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραδιόφωνο, dvd player και εθελοντική αποχή τρεις οικομικότατες λύσεις.Τώρα άμα δεν αντέχεις σιγουρέψου αν δεν το έχεις κάνει ήδη ότι η κεραία βρίσκεται στην ιδανικότερη θέση ως προς τα κανάλια που θα ήθελες να πιάνεις περισσότερο.Ψάξτο και για μια καλύτερη κεραία και ενισχυτή/καλωδίωση ειδικά αν είναι παλιά αν δεν το έχεις κάνει ήδη επίσης.Εφόσον τα έχεις δοκιμάσει αυτά μάλλον η μόνη λύση είναι η δορυφορική, στους δορυφόρους που έχουμε βάλει εμείς πάντως δεν έχεις τα "μεγάλα" κανάλια, ertsat, Βουλή,extra kai tvmagic θυμάμαι ανάμεσα σε εκατοντάδες ξένα με αδιάφορο πρόγραμμα ως επί το πλείστον.Ο Ταξιτζής σε Αζέρικη μεταγλώττιση ξέρω γω και άλλα καθηλωτικά.Αν πάρεις μεγαλύτερο (και ακριβότερο) πιάτο μπορεί να πιάνεις και άλλα, δεν γνωρίζω τους δορυφόρους γιατί δεν έκανα εγώ τους συντονισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ειδικές κεραίες λήψης στα καταστήματα με 3 στοιχεία για καλυτερη εικόνα αλλά καλύτερα να συμβουλευθείς στη περιοχή εκεί κάποιο ηλεκτορνικό, φυσικά ίσως χρειαστει να βάλεις μεγαλύτερο ιστό. Σε μερικες περιοχές εχω δει ιστούς μέχρι 10-12 μέτρα! Κουφαθήκατε?

Φίλος μου που δουλεύει τεχνικός σε κανάλι στο σπίτι τις μάνας του έχει βάλει 30 μέτρα καλώδιο για λήψη από κοντινο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και αυτό αν και με λίγη υπομονή μπορεί να πιάσει και με τον υπάρχον εξοπλισμό εφόσον υπάρχει σήμα τέλος πάντων.Ορεινή Κρήτη με πειραματισμούς θέσεων και με αυτοσχέδια κεραία είχαμε πιάσει και Λιβύη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έχω πάει σε καταστήματα με ηλεκτρονικά - κεραίες κλπ στην περιοχή και μου λένε ότι είναι χαμένος κόπος. Το σπίτι επίσης απέχει αρκετά οπότε για ψιλο-δουλειές (κεραία) δεν έρχεται κανείς.

 

Την τελευταία φορά που είχα πάει μου είχαν δώσει δυό κεραίες ώστε να τις δοκιμάσω και να κρατήσω όποια μου έκανε. Τελικά δεν βγήκε κάποια άκρη (με εσωτερικό ενισχυτή) αν και κράτησα τη μία από αυτές για να πιάνω τη ΝΕΤ...

 

Αυτό που μου είπαν είναι ότι από το 2008 θα εκπέμπουν και τα κρατικά μέσω δορυφόρου οπότε αυτό θα μου έλυνε το πρόβλημα. Ισχύει όμως; Για τον Αlpha που είπε κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αμφιβάλω για το αν θα είναι ελεύθερα αυτά τα κανάλια με το πρόγραμμα που παίζουν ως επίγεια αναλογικά.Το ertsat για παράδειγμα δείχνει συγκεκριμένες εκπομπές και γενικά παραγωγές δικές τους, δεν έχει ποτέ ταινίες ή μπάλα ας πούμε γιατί ο δορυφόρος καλύπτει και άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω ναξο απο τη πλευρα του βουνου που κοιταει Τουρκια πιανω:

Καλα (80%+): ΝΕΤ, Αλτερ, TR1, TR2, TR3, TR4, TRSport.

Μετρια (50%): Et1, Mega

Αναλογα με τη διαθεση τους: Ant1, Alpha.

 

Αυτα....

 

Ο ενισχυτης εφτιαξε λιγο το σημα, τπτ αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για alpha αυτή εδώ την είδηση θυμάμαι

http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=3837

που σημαίνει ότι έχει κάλυψη αλλά δεν νομίζω να έχει το ίδιο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...