Προς το περιεχόμενο

Το Αρχείο της ΕΡΤ διαθέσιμο στο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον αέρα και διαθέσιμο σε όλους είναι το τμήμα του οπτικοακουστικού αρχείου της ΕΡΤ που έχει ψηφιοποιηθεί μέσω της διεύθυνσης: http://www.ert-archives.gr .Εκεί οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν και να παρακολουθήσουν ένα σημαντικό τμήμα από τον τελικό στόχο που είναι 500 ώρες βίντεο, 250 ώρες Φίλμ 5.000 Φωτογραφίες, καθώς και ηχητικά ντοκουμέντα από το σπάνιο αρχείο της ΕΡΤ.

 

Ανάμεσα τους σημαντικές παραστάσεις από το Θέατρο της Δευτέρας, εκπομπές όπως το Παρασκήνιο, Οι Έλληνες, Οι Δρόμοι, αλλά και εκατοντάδες ντοκιμαντέρ και μουσικά προγράμματα.

 

Μάλιστα για τα βίντεο παρέχεται και αναλυτικό transcript, καθώς και επιλογή παρακολούθησης με κεφάλαια.

 

Source.png Πηγή: Mediablog.gr

Link.png Site: Αρχείο ΕΡΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλη αυτή η προσπάθεια βασίζεται στα πλαίσια της περίφημης Ψηφιοποίησης του -πραγματικά τεράστιου- Αρχείου της ΕΡΤ. Που όπως φαίνεται προχωράει αργά αλλά σταθερά. Καλή κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέατρο της Δευτέρας!..

Τότε το σιχαινόμουν, το έβρισκα τόσο ακαταλαβίστικο και βαρετό. Χρειάστηκε να περάσουν πολλά χρόνια για να καταλάβω την σπουδαιότητά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Eusebius: Linux, έτσι; Δεξί κλικ --> View Page Source --> CTRL + F --> βάζεις "wmv" για να βρεις το mms url. Το κάνεις copy και το ανοίγεις από κάποιον media player που μπορεί να παίξει (και προαιρετικά, να σώζει συγχρόνως) WMV streams. Με τον VLC που δοκίμασα, παίζει μια χαρά...

 

 

ΥΓ: Ξέχασα να σχολιάσω. Πολύ καλή κίνηση. Τώρα βλέπω Φρουτοπία 1ο επεισόδιο. Σχεδόν με έχουν πάρει τα κλάμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εξαιρετική κίνηση.

 

Η μόνη μου αντίρρηση έγκειται στην χρήση Windows Media Video για την ψηφιοποίηση με αποτέλεσμα να αποκλείσουν έτσι την πρόσβαση κάποιων που (καλώς ή κακώς) δεν χρησιμοποιούν Windows (όπως ο Εusebius πιο πάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαιρετική κίνηση από την ΕΡΤ. Εύχομαι να γίνει όσο πιο οργανωμένη, ολοκληρωμένη και με διάρκεια η προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] την πρόσβαση κάποιων που (καλώς ή κακώς) δεν χρησιμοποιούν Windows [...]

 

παρεδώσε, από σένα δεν περίμενα να λες τέτοια λόγια! :-p

 

parsifal, ευχαριστώ! Μου έκανε τόσο κακή εντύπωση αυτό το «Platform not supported» που απλά τράβηξα το σκρήνσοτ κι έφυγα. Δεν έκανα καν Ctrl+U. Δεν θα φανταζόμουν ότι είναι τόσο εύκολο. Αλλά έχω κουραστεί κιόλας λίγο μ' αυτή την ιστορία, να ψάχνεις μέσα στον κώδικα για URL που δουλεύει, σαν τους ρακοσυλλέκτες που ψάχνουν στα σκουπίδια να βρουν τίποτα χρήσιμο.

 

Εξηγούν τις τεχνικές επόψεις του ζητήματος εδώ:

 

http://62.103.160.123/wpasV2/public/u04-usr-tech.aspx

 

... σε εξόχως άκομψα ελληνικά («λογισμικά») και απευθυνόμενοι στον επισκέπτη στον ενικό.

 

Αυτή η διάκριση κατά τη γνώμη μου αμαυρώνει την προσπάθεια, έστω και αν αφορά ένα μικρό ποσοστό επισκεπτών, διότι είναι θέμα αρχής:

 

  1. H ΕΡΤ είναι δημόσιος οργανισμός.
  2. Το έργο που ψηφιοποιείται είναι σπουδαίο έργο πολιτισμού, είναι κτήμα όλων των Ελλήνων και θα έπρεπε να είναι εύκολα προσιτό σε όλους τους Έλληνες.

 

Δεν έχουν σημασία τα νούμερα!

 

btw, η σελίδα λέει ότι υποστηρίζει και MacOS, αλλά, αν κατάλαβα καλά, αυτά τα «components» πρέπει να τα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το φαλτσο της μη υποστηριξης linux η προσπαθεια ειναι πολυ καλη, πραγματικα εχω συγκινηθει απο αυτα που θα αντικρισω αν και εχω τη ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ ηδη στη συλλογη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η ιδέα μου ,

ή η "ψηφιοποίηση" έγινε με μια απλή ψηφιακή κάμερα (ή έστω λίγο καλύτερη)

που τραβούσε την προβολή της εκπομπής σε πανί και τον ήχο που έβγαινε από τα μεγάφωνα?

Τόσο κακή ποιότητα εικόνας δεν θυμάμαι να είχαν οι σειρές που είδα...

 

Πλάκα μας κάνουν, δεν υπάρχει μηχάνημα που να ψηφιοποιεί απευθείας από σελιλόιντ ή μπομπίνα, ή από ότι αποθηκευτικό μέσο τέλος πάντων έχουν ???

Εδώ υπάρχει πικάπ και κασετόφωνο σε usb με 250$...

 

Ή μήπως επειδή είναι επιδοτούμενο το project βρήκαν ευκαιρία να κονομήσουν τίποτα λαμόγια παραδίδοντας δουλειά της πλάκας (τύπου λούφα και παραλλαγή) και κοστολογώντας την για state of the art project όπως γίνεται σε όλα τα δημόσια έργα?

 

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που λες....

 

Σίγουρα η ποιότητα στο νετ αλλοιώνεται λόγω της-αναγκαστικής-υψηλής συμπίεσης.

 

Η ΕΡΤ διαθέτει ίσως το μοναδικό στην Ελλάδα σύστημα TELECINE που ψηφιοποιεί από μπομπίνα απευθείας,το ξέρω από φίλο μου,στέλεχος της ΕΡΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...