Προς το περιεχόμενο

Το Αρχείο της ΕΡΤ διαθέσιμο στο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πολύς ενθουσιασμός δυστυχώς μου κόπηκε όταν διαπίστωσα την ασυμβατότητα που επιβάλλεται. Κρίμα...

 

Σε μένα δουλεύει βέβαια γιατί είμαι συμβιβασμένος, αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γι αυτο δεν πρόκειται ποτέ να παει μπροστα η ΕΡΤ

δεν φτανει που όλα τα εχει κανει με windows και τα εχουμε χρυσοπληρώσει ως φορολογούμενοι, μας αποκλείει και απο πανω

, αυτο λέγεται φασισμος

 

α ρε google βασίλισσα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όσους συμφορουμίτες χρησιμοποιούν κάποιο από τα μη υποστηριζόμενα λειτουργικά συστήματα: Πιστεύετε πώς μπορούμε να οργανώσουμε μία μαζικότερης μορφής διαμαρτυρία προς την Ε.Ρ.Τ., αντί να στέλνει ο καθένας μας παράπονο στη φόρμα του site; Θα μπορούσε π.χ. να γίνει συλλογή υπογραφών μέσω ενός online petition. Θέλετε να ανοίξει ένα νέο thread για να συζητηθεί αποκλειστικά αυτό το ζήτημα... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με IE7 xp32bit sp2...ανοιγει το mplayer παραθυρο αλλα δεν ξεκινα να παιζει

 

και σε μένα δεν παίζει εικόνα, μόνο ήχο έχω από τη παράσταση, με ΙΕ και vista.

Τι να κάνω;

Για να είμαι ειλικρινής, περίμενα ότι πατώντας πάνω στο εικονίδιο θα μου άνοιγε το windows media player, αλλά τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή καλή κίνηση απο την ΕΡΤ. Κάθε αρχή και δύσκολη, ίσως να φτιάξουν τα προβλήματα με τον καιρό.

Πάντως θα τα ήθελα σε πιο καλή ποιότητα και να είναι διαθέσιμα για κατέβασμα τοπικά!

 

Επίσης εδώ δεν εχουμε ακόμα ψηφιακή (Ηράκλειο) και πληρώνουμε τα μαδοκέφαλά μας για την ΕΡΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τη συμβαίνει.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

"Το λειτουργικό συστημα του υπολογιστή σας δεν υποστηρίζεται.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στα Τεχνικά Θέματα κάτω από το μενού Χρηστικές Πληροφορίες "

 

Το λειτουργικό που έχω είναι Mac OS X 10.5 Leopard.

Δοκίμασα και με Firefox και με Safari αλλά τίποτα.

Επίσης έχω φορτωμένο το Flip4Mac WMV.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Στην τελική προσπάθησα να βρώ μέσα από το source το link για το video και δεν υπάρχει πουθενά!

 

By the way: και μένα μου χτύπησε άσχημα ο "ενικός" στην ενότητα "Τεχνικά θέματα".

 

Παίδες, κάποιος με Mac μπορεί να μου πει αν βλέπει τα video? Γιατί δεν μπορώ να τα δω;

 

Κι εγώ μία από τα ίδια!!! Τι Safari και Firefox, τι Flip4Mac WMV κ.ο.κ έχω και πάλι δε μου δουλεύει!!!:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοβάμαι το άλλο.

 

Οι μπομπίνες και οι ταινίες πιάνουν χώρο. Τώρα που τα ψηφιοποιήσαμε..μήπως είναι καιρός να καθαριστεί το πατάρι;

Σε ένα Blu-Ray θα χωρέσει μια ραφιέρα φιλμ.

 

Ελπίζω να υπάρξει σύνεση και να σκεφτούμε(νε) ότι αν κάναμε αυτή τη δουλειά πριν δέκα χρόνια, τώρα θα είχαμε το αρχείο της ΕΡΤ σε VCD. Όταν το πρωτότυπο δεν ξεχωρίζει από το ψηφιοποιημένο, τότε ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοβάμαι το άλλο.

 

Οι μπομπίνες και οι ταινίες πιάνουν χώρο. Τώρα που τα ψηφιοποιήσαμε..μήπως είναι καιρός να καθαριστεί το πατάρι;

 

Δεν είναι τόσο βλάκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όσους συμφορουμίτες χρησιμοποιούν κάποιο από τα μη υποστηριζόμενα λειτουργικά συστήματα: Πιστεύετε πώς μπορούμε να οργανώσουμε μία μαζικότερης μορφής διαμαρτυρία προς την Ε.Ρ.Τ., αντί να στέλνει ο καθένας μας παράπονο στη φόρμα του site; Θα μπορούσε π.χ. να γίνει συλλογή υπογραφών μέσω ενός online petition. Θέλετε να ανοίξει ένα νέο thread για να συζητηθεί αποκλειστικά αυτό το ζήτημα... ;

 

Δυστυχώς φοβάμαι ότι το άιτημά μας θα το γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια. Αν ενδιαφέρονταν, θα μπορούσαν να είχαν ρωτήσει εξαρχής το Hellug Το πρόβλημα όμως δεν είναι ότι δεν υποστηρίζεται ρητά το Linux (και αν υποστηριζόταν, δε θα υποστηριζόταν το FreeBSD ή το Haiku ας πούμε), το πρόβλημα είναι εν γένει το κλειστό του σχεδιασμού:

  • Γιατί επελέγη WMV ως video format; Μήπως έχει να κάνει με το ότι όλο το site είναι στημένο σε τεχνολογίες της microsoft (ASP); Υπενθυμίζω ότι δεν υπάρχει καθολικά νόμιμος και μη αμφιλεγόμενος τρόπος να δει κανείς wmv σε πλατφόρμες διαφορετικές από Windows και Mac OS. Στην Ελλάδα ευτυχώς δεν έχουμε ακόμα νόμους που να καλύπτουν τις ευρεσιτεχνίες λογισμικού, στις ΗΠΑ όμως δεν μπορεί ένας χρήστης Linux να δει νόμιμα wmv, και ας προέρχεται αυτό από το site της ΕΡΤ. Ως εκ τούτου, και αν η ανάπτυξη έγινε (όπως υποψιάζομαι) σε στενή σχέση με τη Microsoft, αποκλείεται ποτέ να υποστηριχθεί το Linux επίσημα όσο χρησιμοποιείται WMV.
     
  • Υπάρχουν τουλάχιστον δύο σοβαρά ανοιχτά φορμά video (XviD - αν και ίσως υπάρχει πρόβλημα με πατέντες στο MPEG-4 - και Theora) και τουλάχιστον δύο ανοιχτά container formats (ogg και matroska), τα οποία θα υπάρχουν και θα είναι ανοιχτά πολύ καιρό αφότου η microsoft σταματήσει να υποστηρίζει το windows media format της· πέραν τούτου, το ανοιχτό των φορμά αυτών επιτρέπει την εύκολη, νόμιμη και αποδοτική μεταφορά τους σε οποιαδήποτε πλατφόρμα χωρίς να χρειάζεται να μπει κανείς σε λογικές reverse engineering και binary codecs: το Haiku ας πούμε μπορεί πολύ εύκολα να αποκτήσει theora support (αν δεν έχει ήδη), όχι όμως windows media.
     
  • Γιατί να πρέπει ντε και καλά να βλέπουμε video, να ακούμε ραδιόφωνο και τα συναφή μέσα από έναν browser; Γιατί (ανεξαρτήτως αν του αρέσει το λειτουργικό σου ή όχι) να μη σου δίνει και ένα link για το video, να το δεις με όποιο πρόγραμμα θες, σε όποια πλατφόρμα θες;

 

Η πληροφορική υπάρχει για να ενώνει τους ανθρώπους και όχι για να τους χωρίζει. Ανεξαρτήτως βίτσιων λοιπόν (τον οποίο χαρακτηρισμό ανταποδίδω :-P), υπάρχουν ένα σωρό τρόποι να εξυπηρετηθούμε όλοι και να εξυπηρετηθούμε καλύτερα, χωρίς να χρειαστεί να σκάσουμε άμεσα ή έμμεσα ένα σκασμό λεφτά σε μια ξένη εταιρεία (= εθνικά έξοδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε κάτι σημαντικό. Η ΕΡΤ λειτουργεί με ανοικτούς διαγωνισμούς. Δεν μπορεί να πει "οκ, μαζεύω 5-10 freelance γκομπιουτεράδες και τους βάζω να μου κάνουν την τάδε δουλειά με τόσα φράγκα". Ειδικά όταν το έργο είναι επιδοτούμενο (το συγκεκριμένο νομίζω ότι επιδοτείται από την Κοινωνία της Πληροφορίας).

 

Δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες του διαγωνισμού (είναι και παλιός, ποιός κάθεται τώρα να ψάχνει) αλλά το "ζουμί", για όσους ενδιαφέρονται, θα είναι στους όρους του. Αν δηλαδή είχαν προβλεφθεί και προσφορές για μη-Microsoft λογισμικό. Αλλά ακόμα κι αυτό να έγινε, αν η ανάδοχος εταιρία δούλευε με MS τότε...

 

(σωστά βέβαια θα πείτε "ε, τότε ας φρόντιζε η ΕΡΤ ο νικητής του διαγωνισμού να υποστηρίζει όλες τις πλατφόρμες")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσπάθεια και μπράβο τους!

Ελπίζω στη πορεία να εμπλουτίσουν το υλικό και να δώσουν την ευκαιρία και στούς χρήστες linux να το απολαύσουν.

 

Πάντως εγώ όσο και άν προσπάθησα να δώ κάποια βίντεο, δεν τα κατάφερα.

Είτε με τον firefox είτε με τον internet explorer προσπάθησα να τα παίξω, μου ανοίγει ένα άλλο παράθυρο αλλά έχει μόνο ήχο και όχι εικόνα.

Έχω εγκαταστήσει το windows media player plugin for firefox, αλλά και πάλι τίποτα.

Πέστε καμμιά ιδέα βρε παιδιά....

Λειτουργικό vista premium 32.

 

Υ.Γ. έχω ποστάρει και σε άλλο forum αλλά όσο και να προσπάθησαν τα παιδιά εκεί δεν βρήκα λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να κάνω μια παρατήρηση.

 

Ο Windows Media Player ΔΕΝ είναι προεγκατεστημένος στις εκδόσεις τον Windows που πωλούνται νόμιμα εντός ΕΕ.

 

Ολόκληρη ΕΕ (η Ελλάδα μεταξύ αυτών, χαχα) πολέμισαν σκληρά τόσα χρονιά σχετικά με την απελευθέρωση της αγοράς των players.

Η υποχρέωση της χρήσης WMP για την αναπαραγωγή δημόσιου οπτικοακουστικού υλικού συνάδει ενάντια σε αυτές τις αποφάσεις και κινήσεις.

 

Αν κάποιος ψάξει σχετικά θα δει ότι ο ψηφιακός ρατσισμός στην ΕΕ είναι παράνομος.

Αλλά ποιός να μιλήσει στην Ελλάδα? Όταν ψάχνεις να βρεις χρήσιμες πληροφορίες για το διαβατήριο σου, και στην Ελληνική πρεσβεία στην Βρετανία και ο μόνος υποστηριζόμενος φυλομετρητής ειναι ο ΙΕ?

Και εγώ είμαι προγραμματιστής χρησιμοποιώντας εργαλεία της Microsoft (ASP, ASP.NET), αλλά ΌΛΕΣ οι εφαρμογές μου τρέχουν σε ΟΛΟΥΣ τους φυλομετρητές.(και δεν κάνω κάτι παραπάνω από το να ακολουθώ την τυποποίηση που υπάρχει) Δεν χρησιμοποιώ το παρωχημένο Front Page για να κάνω την δουλειά μου, ούτε τεχνολογίες του παρελθόντος δεν έχουν τυποποιηθεί.

 

Και όταν υπάρχουν άτομα που γράφουν (και είναι πολλοί)

 

"Ειναι αδυνατον να καλυφτουν τα βιτσια του καθενα! Παντα θα υπαρχει καποιος να διαμαρτυρηθει για καποια ασυμβατοτητα. Βαλτε το λειτουργικο με το οποιο δουλευουμε ολοι....)"

 

Σε αυτό θα απαντήσω "Χρησιμοποιώ Blackberry, PS3 και Wii. Μαζί με αρκετά άλλα εκατομμύρια άτομα. Πως είναι δυνατόν να βάλω Windows?"

 

ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...