Προς το περιεχόμενο

Το Αρχείο της ΕΡΤ διαθέσιμο στο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή προσπάθεια και μπράβο τους!

Ελπίζω στη πορεία να εμπλουτίσουν το υλικό και να δώσουν την ευκαιρία και στούς χρήστες linux να το απολαύσουν.

 

Πάντως εγώ όσο και άν προσπάθησα να δώ κάποια βίντεο, δεν τα κατάφερα.

Είτε με τον firefox είτε με τον internet explorer προσπάθησα να τα παίξω, μου ανοίγει ένα άλλο παράθυρο αλλά έχει μόνο ήχο και όχι εικόνα.

Έχω εγκαταστήσει το windows media player plugin for firefox, αλλά και πάλι τίποτα.

Πέστε καμμιά ιδέα βρε παιδιά....

Λειτουργικό vista premium 32.

 

Υ.Γ. έχω ποστάρει και σε άλλο forum αλλά όσο και να προσπάθησαν τα παιδιά εκεί δεν βρήκα λύση.

 

Περίεργο που δεν σου δουλεύει. Με το ίδιο configuration είμαι κι εγώ (Vista32 με Firefox και IE7) και δουλεύει μια χαρά από την πρώτη στιγμή. Μπας και σε κόβει κανένα firewall? Αλλά και πάλι να παίζει μόνο ο ήχος, περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

gia ton filo pou den tou paizi h eikona..egatestise ena codec pack! opos to klite codec. profanos sou lipi

o decoder giauto kai akous mono hxo.

 

egw perimenw pos kai pos na anebasoun ta spania dokoumenta apo ASIMO kai SIDIROPOULO pou exoume di kata kairous se apospasmata...

 

tha perimenw poli e? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε κάτι σημαντικό. Η ΕΡΤ λειτουργεί με ανοικτούς διαγωνισμούς. Δεν μπορεί να πει "οκ, μαζεύω 5-10 freelance γκομπιουτεράδες και τους βάζω να μου κάνουν την τάδε δουλειά με τόσα φράγκα". Ειδικά όταν το έργο είναι επιδοτούμενο (το συγκεκριμένο νομίζω ότι επιδοτείται από την Κοινωνία της Πληροφορίας).

Μπορεί όμως κάλλιστα να συμπεριλάβει στις προδιαγραφές του έργου την υποστήριξη για άλλες πλατφόρμες ;) Προφανώς ο ανάδοχος δεν κάνει του κεφαλιού του, υποτίθεται ότι πρέπει να ακολουθεί τις συμφωνηθείσες προδιαγραφές.

 

 

(σωστά βέβαια θα πείτε "ε, τότε ας φρόντιζε η ΕΡΤ ο νικητής του διαγωνισμού να υποστηρίζει όλες τις πλατφόρμες")

Βλ. παραπάνω

 

Πάντως φαίνεται ότι ανταποκρίθηκαν και άλλαξαν τη σελίδα με τις τεχνικές πληροφορίες. Απομένει να δούμε τι λύση θα δώσουν :)

 

Τέλος, για να μην είμαστε μικρόψυχοι, πραγματικά θεωρώ την προσπάθεια αυτή άξια επαίνων· είναι μεγάλη υπόθεση να μπορούμε όλοι να ανατρέξουμε στα αρχεία της νεότερης ιστορίας της χώρας μας (γιατί περί αυτού πρόκειται) έτσι απλά και εύκολα. Ένα μπράβο (με υποσημείωση για το φορμά) και από μένα λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλαξανε , αφου στειλαμε οι περισσοτεροι επιστολες διαμαρτυριας -και γω μαζι- :)

κατι γινεται

 

μαλλον οι χρηστες linux εχουν πληθυνει δεν εξηγειται διαφορετικα

 

διαβαζω τα τεχνικα χαρακτηριιστικα που πρεπει να εχεις και εχω φρικαρει

ανα 3 λεξεις διαβαζω την λεξη mícrosoft

 

υποταγη στην mícrosoft (tα περισσοτερα κρατη ετσι κανουν ειναι μικροσοφτοφοβούμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν η ανάδοχος εταιρία, θα υποστήριζα εκείνη την πλατφόρμα μετάδοσης που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία των αναμενόμενων επισκεπτών της υπηρεσίας μου και φυσικά ταιριάζει με τα ζητούμενα των συμφωνιών ανάληψης έργου που θα είχα υπογράψει.

 

Το Linux, και άλλα λειτουργικά συστήματα διαφόρων ειδών, όπως και browsers φυσικά είναι κρίμα να είναι απέξω, όμως εδώ πρόκειται για μια υπηρεσία που στοχεύει σε αυτό που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία στην χώρα μας και σίγουρα δεν είναι ούτε το Linux, ούτε το FireFox/Opera, ούτε το Mac-OS, ούτε το Symbian αλλά τα Windows (καλός / κακός) και δεδομένου ότι η μετάδοση οπτικοακουστικού υλικού live (streaming) μπορεί πάντα να κρύβει δυσάρεστες εκπλήξεις (στην ομαλή ρύθμιση & λειτουργία του) για ένα κοινό που δεν είναι εξοικειωμένο με τα PC προτιμούμε πάντα τις πιο εύκολες και εύχρηστες λύσεις που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να λειτουργήσουν σωστά με αυτά που διαθέτει η πλειοψηφία του κοινού που στοχεύουμε (MS-Windows XP/Vista MS-Media Player).

 

Σε ένα δεύτερο επίπεδο, το WMV έχει εξʼ ορισμού υποδομή DRM πράγμα που εκλείπει από άλλα πρωτόκολλα, και όπως είπα και προηγουμένως και αυτό παίζει τον ρόλο του σε αυτού του είδους

Αρχειακού Υλικού (όσο ακόμα υπάρχει το Copyright του).

 

Αυτά, και τέλος από εμένα – δεν συμμετάσχω σε θρησκευτικούς πολέμους (Linux vs Windows κτλ.) ; :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως εδώ πρόκειται για μια υπηρεσία που στοχεύει σε αυτό που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία στην χώρα μας

Η υπηρεσία θα έπρεπε να στοχεύει να είναι διαθέσιμη σε οποιονδήποτε σε αυτή τη χώρα ή ακόμα πιο σωστά σε οποιονδήποτε έχει πρόσβαση στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν η ανάδοχος εταιρία, θα υποστήριζα εκείνη την πλατφόρμα μετάδοσης που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία των αναμενόμενων επισκεπτών της υπηρεσίας μου και φυσικά ταιριάζει με τα ζητούμενα των συμφωνιών ανάληψης έργου που θα είχα υπογράψει.

 

.... όμως εδώ πρόκειται για μια υπηρεσία που στοχεύει σε αυτό που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία στην χώρα μας και σίγουρα δεν είναι ούτε το Linux, ούτε το FireFox/Opera, ούτε το Mac-OS, ούτε το Symbian αλλά τα Windows (καλός / κακός).... [/i]

 

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας.

Σε παραθέτω στο άρθρο που βρίσκεται εδώ με τίτλο

«Πειρατές» λογισμικού 6 στους 10 Έλληνες χρήστες Η/Υ

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=226320

 

Όταν αυτοί οι 6 στους 10 αποκτήσουν άδεια χρήσης των Windows τότε ναι. Αλλά με την πειρατική κόπια δεν μπορείς να το παίζεις άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μία από τα ίδια!!! Τι Safari και Firefox, τι Flip4Mac WMV κ.ο.κ έχω και πάλι δε μου δουλεύει!!!:mad:

 

Κάτι αλλάξανε και τώρα δείχνει στον Firefox και στον Safari ότι λείπει plugin. Δεν καταλαβαίνω όμως, αφού έχω το Flip4Mac και μάλιστα την τελευταία έκδοση. Κάποιος άλλος με Mac που αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ή έχει κάποια λύση;

 

Με κούρασε αυτή η ΕΡΤ! :mad:

Ενώ είναι πολύ καλή κίνηση από μέρους της, λόγω της προσκόλλησης στο wmv δυστυχώς όλη η προσπάθεια πάει χαμένη. Είναι δώρο άδωρο.

Anyway, δείχνουν γρήγορη ανταπόκριση (βλέπε αλλαγή του τεχνικού άρθρου ότι σύντομα θα υποστηρίζεται και Linux) οπότε ελπίζω να λυθούν τα όποια προβλήματα σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ Firefox (και μόνο).

 

Πιο πριν χρησιμοποιούσα τον Opera (μέχρι που έβαλα Vista και άρχισε να κρασάρει συχνά-πυκνά).

 

Ακόμα πιο πριν χρησιμοποιoύσα Netscape (ναι, πριν δώσει τον source code, πριν καν μπει στο χρηματιστήριο... πάμε 13 χρόνια πίσω).

 

Ωστόσο δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι στην παγκόσμια αγορά οι συνθήκες έχουν περίπου ως εξής:

 

CFT1211_040250074BB.png

 

Αν ήμουν εταιρία θα το λάμβανα πολύ σοβαρά υπ' όψιν.

 

(το θετικό όμως είναι ότι ο Firefox καλπάζει, όπως επίσης και όλο το Open Source κίνημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα περί ποσοστών χρήσης του τάδε browser ή του δείνα Λ/Σ δεν έχει θέση στο συγκεκριμένο θέμα. Και εξηγούμαι: Δεν μιλάμε για ιδιωτική επιχείρηση που εμπορεύεται προϊόν έναντι αντιτίμου και μελετά αν τη συμφέρει να επεκτείνει τη γκάμα προϊόντων της για να καλύψει και μικρότερα κομμάτια της αγοράς. Διαβάστε πιο προσεκτικά το post #71 του apoikou. Εκεί είναι το ζουμί και το όλο διακύβευμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μια χαρα βλέπω με το user agent του parsifal και χωρις να ψαξω το url , παιζει κανονικα μεσα στον firefox.

 

γιαυτο γινεται ολοι η φασαρία; τι προβλημα για τεχνικους λογους λενε; κανενα τεχνικο προβλημα δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλλαξαν τα δεδομένα ("Σχετικά με υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα Linux σχετικές οδηγίες θα υπάρξουν στο άμεσο μέλλον." το επικόλησα από εδώ, δεν την ξαναπατάω) σας ενημερώνω (και για να βοηθήσω τους φίλους στην ΕΡΤ και να κάνω τον χρόνο πιο σύντομο) ότι με το mplayer plugin για firefox ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. Το δοκίμασα στα OpenSUSE 10.3 64bit και OpenSUSE10.2 32bit (εγκατάσταση και μέσω yast) και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. ΦΥΣΙΚΑ δεν άρονται τα υπόλοιπα θέματα που έχουν τεθεί στην συζήτηση τόσο περι ποιότητας όσο και περί επιλογών.

 

Η πίκρα όμως του "βιτσιόζου" linuxα δεν έφυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα περί ποσοστών χρήσης του τάδε browser ή του δείνα Λ/Σ δεν έχει θέση στο συγκεκριμένο θέμα. Και εξηγούμαι: Δεν μιλάμε για ιδιωτική επιχείρηση που εμπορεύεται προϊόν έναντι αντιτίμου και μελετά αν τη συμφέρει να επεκτείνει τη γκάμα προϊόντων της για να καλύψει και μικρότερα κομμάτια της αγοράς. Διαβάστε πιο προσεκτικά το post #71 του apoikou. Εκεί είναι το ζουμί και το όλο διακύβευμα...

 

Όταν ξεκινάς ένα project, μια χαρά θέση έχει. Πιθανόν να μη σε ενδιαφέρει να καλύψεις όλον το πληθυσμό, ένα 80% για αρχή είναι μια χαρά. Θα μου πείτε η ιστορία με την ψηφιοποίηση του αρχείου της ΕΡΤ κρατάει κοντά 4 χρόνια τώρα και θα μπορούσαν να είχαν προετοιμαστεί καλύτερα. Έξω απ' το χορό όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...