Προς το περιεχόμενο

τα νευρα μου!προβλημα με ταρατσα!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φτανει με τις φιλομαχιες ;) βρηκα το 'συστασις οριζοντιου ιδιοκτησιας και κανονισμος πολυκατοικιας',οπου αναφερει οτι το δωμα ειναι κοινοχρηστος χωρος,αλλα υπαρχει και

'δικαιωμα υψουν επι του δωματος κ εφόσον μελλοντικως ηθελεν επιτραπη η ανεγερσις κ ετερου οροφου,μετα των εις παντα ταυτα αντιστοιχουντων 320/1000 εξ αδιαιρετου του ολου οικοπεδου,απασας δε τας υπολοιπους οριζοντιους ιδιοκτησιας και χωρους,πλην των κοινοχρηστων βεβαιως τοιουτων λαμβανει η εργοληπτρια εταιρεια,δυναμενη να μεταβιβαση ταυτας προς οιονδηποτε επιθυμει τριτον.' μπορει να μου τα πει καποιος λιανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η εργολήπτρια εταιρία κρατάει το δικαίωμα επέκτασης. Βέβαια σε περίπτωση που έχει μοιράσει το 100% του οικοπέδου στα διαμερίσματα,δεν κράτησε αέρα, τότε είναι άχρηστο.

Μέχρι και αν γίνει ποτέ η ανέγερση, είστε όλοι οι ιδιοκτήτες συμμέτοχοι στα έξοδα του δώματος και όχι η εργολήπτρια εταιρία.

 

Όλα αυτά βέβαια με τις δικές σου παραθέσεις και χωρίς να γνωρίζουμε μήπως ισχύει και κάτι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα μην πας σε δικηγόρο. Όπως βλέπεις και από το παράδειγμα το δικό μας ξημεροβραδιάζονται σε φόρουμ και αηδίες.

(μην δω καμιά παράθεση από κανένα εξυπνάκια για να την πει στον παρεδώσε πλάκα κάνω).

Επειδή έχω παραδείγματα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αρνείσαι να πληρώνεις τα κοινόχρηστα μέχρι να συμπληρώσεις το ποσό που σου χρωστάνε. Στείλε τους κι ένα γράμμα που θα τους προειδοποιείς πως θα το κάνεις αυτό και τέλος. Άσε αυτούς μετά να τρέχουν σε δικηγόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΕΛΕΟΟΟΟΣΣΣ!!εδω και 2μηνες εχω βγαλει μουχλα στα ταβανια 3δωματιων μεσα στο σπιτι και οταν το ανεφερα στην διαχειριστρια για να φερει τεχνικο να κοιταξει την ταρατσα,μου ειπε οτι φταιει το γεγονος οτι δεν αεριζεται το σπιτι...

εγω λοιπον απο καλοσυνη δεν ειπα τιποτα,το δεχτηκα,καθαρισα με χλωρινη τα ταβανια και αφηνα ανοιχτα τζαμια για να αεριζεται σε σημειο να κρυωνω αρκετες φορες.να ομως που η μουχλα εξαπλωνεται και μεχρι τωρα εχω καθαρισει 3φορες!

χτες το βραδυ τους ειπα οτι εχω προβλημα κ πρεπει να φωναξουν καποιον να δει αν οφειλεται στην ταρατσα(χρειαζεται μονωση κατα την αποψη μου κ συμφωνα με αλλους που εχω πει το προβλημα μου) και η απαντηση που ελαβα...''εχουμε ηδη κανει πολλα για το διαμερισμα σας.δεν φταιμε εμεις αν δεν το αεριζετε καλα.και εξαλλου ο αερας δεν μας ανηκει στην ταρατσα,οποτε δεν μπορουμε να κανουμε κατι..'καπου εδω με πιανουν τα νευρα μου και φευγω λεγοντας οτι δεν θα ξαναπληρωσω κοινοχρηστα κ οτι θα το φτιαξω μονος μου.

μετα μου αναφερει(μαλλον καταλαβε τη βλακεια της) οτι σε 2βδομαδες θα καλεσει συνελευση.

δεν εχω προβλημα να περιμενω,αλλα φοβαμαι μην καλεσουν κανενα δικο τους τεχνικο και πει ψεματα.εγω πως πρεπει να το χειριστω το θεμα σε αυτη την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην καθαρίζεις την μούχλα με σφουγγάρι και νερό. Ούτε καν με χλωρίνη. Δεν την καθαρίζεις, την απλώνεις. Υπάρχουν ειδικά υγρά σε σπρέι που σκοτώνουν την μούχλα. Στα καταστήματα σιδηρικών - χρωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...