Προς το περιεχόμενο

οθόνη με μεγαλύτερη αντίθεση ή καλύτερο χρόνο απόκρισης


agoraki_23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω μια οοόθνη αλλά μπερδεύτηκα στο εξής:

Η μία έχει καλύτερη αντίθεση 5000 έναντι 3000 της άλλης όμως

η 3000 έχει χρόνο απόκρισης 2ms ενώ η 5000 έχει 5 ms...

Γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά τους και ποια από τις 2 να

διαλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αντίθεση παιζει πολυ "μαγειρεμα" με τα νουμερα...

Αυτα που βλέπεις ειναι δυναμικα και όχι στατικα και αφορουν μονο ορισμενες σκηνες σε ταινιες, η πραγματική αντίθεση ειναι κατω απο 1000 και στις 2.

Ο χρονος αποκρισης πάλι ειναι κατι σχετικο, γιατι αλλα μπορει να λεει ο κατασκευαστης και αλλα να ισχύουν τελικά, επίσης 2-5ms ειναι πολυ μικρη διαφορα και ίσως σε ενδιαφέρει αν παίζεις πολύ γρηγορα παιχνίδια μονο.

Παντως αν θελεις γνώμες καλύτερα να αναφέρεις τα μοντέλα παρά τα νούμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1022016

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=967238

 

Μεταγύ αυτών των 2 οθονών 22άρων και οι 2 ποια θα είναι η καλύτερη στη ποιότητα των ψρωμάτων και κυρίως για ένα παιχνίδι το Pro Evolution,που με ενδιαφέρει να παίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα οποια και να παρεις θα μεινεις ευχαριστημενος για το μονο λογο οτι δε θα εχεις καποια διπλα να τη συγκρινεις, πηγαινε σε ενα καταστηματα να δεις μοντελα απο κοντα να αποφασισεις, βεβαια οι επιλογες στις 22 ιντσες στα 250 ? ειναι περιορισμενες και σιγουρα οχι οι καλυτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χρωματα δεν εχουν διαφορες αφου βασίζονται σε πανελ ιδιας τεχνολογίας, θα προτεινα να πάρεις την 226wtq λόγω dvi που η 225 δεν διαθέτει...

Αν δεν βιάζεσαι πάντως μπορεις να περιμένεις και για την καινουργια Lg L227WT αν και θα ειναι αρκετα ακριβότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα σε κειμενο ειναι μεγάλη η διαφορά, πιο καθαρή και ξεκούραστη εικόνα. Με το dvi το ψηφιακο σημα της καρτας γραφικών μεταφέρεται στην οθόνη χωρις την ανάγκη μετατροπης σε αναλογικό με τις όποιες απώλειες αυτο συνεπάγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα τελικά την 226wtq κυρίως λόγω του dvi που μου είπατε ότι παίζει ρόλο σε σχέση με την 225 που είχε καλύτερη φωτεινότητα 5000 έναντι 3000 αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα σε κειμενο ειναι μεγάλη η διαφορά, πιο καθαρή και ξεκούραστη εικόνα. Με το dvi το ψηφιακο σημα της καρτας γραφικών μεταφέρεται στην οθόνη χωρις την ανάγκη μετατροπης σε αναλογικό με τις όποιες απώλειες αυτο συνεπάγεται...

 

Φυσικα και μετατρεπεται στο τελος σε αναλογικο απλα η μετατροπη γινεται στην οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τη πήρα μια χαρά τη σύνδεσα με dvi τεράστια σε σχέση με τη παλιά 19άρα crt μου!

Αλλά στη μεγαλύτερη ανάλυση που τη βάζω 1680χ1050 η συχνότητα ανανέωσης η μέγιστη είναι μόνο 60 hz σε σχέση με τα 100 της παλιάς μου οθόνης-έστω 80...- και έχω τυφλωθεί από την ακτινοβολία...

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επιλέγω παντα οθονη που έχει μεγαλύτερη ανάλυση.

Η οθόνη που έχω είναι DELL και πιάνει 1920χ1440 μέγιστη ανάλυση στα 60 hz μάξιμουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μετατρεπεται στο τελος σε αναλογικο απλα η μετατροπη γινεται στην οθονη

 

Εξυπνάδες... αν πρόσεξες μίλησα για την μεταφορά του σήματος στην οθόνη,

μετά φυσικά και το ψηφιακό σήμα θα μετατραπει σε αναλογικό (ρεύμα) για να μπορέσουμε να το δούμε με τα μάτια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μέγιστη είναι μόνο 60 hz σε σχέση με τα 100 της παλιάς μου οθόνης-έστω 80...- και έχω τυφλωθεί από την ακτινοβολία...

Καμιά ιδέα?

 

Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, αλλη έννοια εχει το refresh rate στις CRT και άλλο στις LCD. Το πρόβλημα σου ειναι μάλλον ότι έχει πολύ μεγαλη τιμή φωτεινότητας, δοκιμασε να την μειώσεις μεχρι και στο 20% αν ειναι για κείμενο (την αντιθεση αφησε την ψηλα αν μπορεις). Αν το ψάξεις θα βρεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις και μην ξεχνας πως θα χρειαστει κάποιος χρόνος προσαρμογης αφου έρχεσαι απο CRT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...