Προς το περιεχόμενο

γενικη απεργια!ποια θα απεργησουν????


wgibson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν κίνηση στους δρόμους καθόλου. Περίμενα να γινότανε πόλεμος. αλλά προφανώς η συμ/χή στην απεργία είναι μεγάλη.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλημέρα κι απο μένα, που ντρέπομαι για τον εαυτό μου που σήμερα ήρθα στην δουλειά...

 

Παρομοίως...

Αλήθεια ρε παιδιά, πέραν του δημοσίου απεργεί κανένας σήμερα?

 

Τις καλημέρες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα και καλό κουράγιο σε όλους!!!

περιέργως στην Β.Σοφίας είναι χαλαρά τα πράγματα. Βέβαια μετρό λειτουργεί κανονικά οπότε....το βράδυ θα δείξει τι θα γίνεται....

Εγώ δεν ξέρω αν ντρέπομαι ή όχι....το να έρθω στην δουλειά ήταν μονόδρομος καθώς έπρεπε να "τρέξω" τις εξετάσεις στην σχολή και πιστεύω είναι κρίμα να κρεμάσω έτσι τα παιδιά που θέλουν να δώσουν TOEFL....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν λιγο γυρισα απο την πορεια. Η συμμετοχη οντως πολυ μεγαλη. Απο την ομονοια κοιταζα προς το το πεδιο του Αρεως και δεν εβλεπα που τελειωνει ο κοσμος. Μαλιστα ο αδερφος μου μολις εγω βρισκομουνα στη Βουλη, δεν ειχε ξεκινησει ακομα απο το πεδιο του Αρεως.

Οσον αφορα αυτους που πηγαν στη δουλεια σημερα, εγω δικαιολογω μονο αυτους που εχουν πραγματικα αναγκη τα χρηματα, αυτους που ειναι νεοι και ψαρωμενοι, και ισως και αυτους που δεν εχουν καποιο backround, δουλευουν σε μαγαζια ως πωλητες και ξερουν οτι αμα κανουν απεργια θα βρουνε μια δικαιολογια και θα τους απολυσουνε για πλακα (για αυτο ολα τα μαγαζια ητανε ανοιχτα).

Και το λεω αυτο γιατι νομιζω οτι η σημερινη απεργια ηταν περα απο καθε πολιτικη ιδεολογια. Δεν νομιζω οτι αρεσει σε ΚΑΝΕΝΑΝ να παρει συνταξη στα 70 του. Το αποδυκνυει αλλωστε και η γνωμη φιλων δεξιων αλλα ακομα και το γνωστο 7σελιδο που εστειλε η ΔΑΚΕ στον Μαγγινα οτι δεν αποδεχεται το νομο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμικτα τα συναισθήματα.Κυρίως γιατί όσοι είχαν κατέβει ήταν βολεμένοι(πχ δε νοείται να κλείσει δημόσια υπηρεσία) ή γιατί τους έφτασε ο κόμπος στο χτένι, πχ οι αρχιβολεμένοι της Ολυμπιακής.Και με τη λογική του δε διεκδικούμε τπτ(λάθος φραστικά , το τπτ πλεονασμός) ενώ στόχος πρέπει να ναι η συνεχής βελτιωση των συνθηκών εργασίας και η μείωση των ωρών εργασίας.Οχι όμως λαλακίες τύπου 1400 ευρώ και σύνταξη 1120 και γελάει ο κάθε πικραμένος:lol:

Κατά τα άλλα προκλητικοί οι αστυνομικοί γραπώναν όποιον έβρισκαν με το έτσι θέλω για να του προσάψουν κατηγορίες

Αυτό που καταλάβαμε πάντως όλοι σήμερα είναι ποιοι είναι οι βολεμένοι που γουστάρουν να απεργήσουν και ποιοι είναι αυτοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα(εξωτερικοί, υπάλληλοι σε πολυκαταστήματα κα)

Α και στη ΓΣΕΕ ζουν στο δικό τους κόσμο αφού κανένας δεν έχει καταλάβει τι είναι αυτό που λέμε "ελαστικό ωράριο εργασίας" και ούτε καν πρέπει να το αναφέρανε.Από την άλλη όμως σκέφτεσαι αν δεν ήταν λούφα το δημόσιο ποιος θα απεργούσε?:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μην κοιτάμε μόνο: 70 χρονών συνταξη=ΟΧΙ αλλά και παραπέρα. Εννοώ 1400 και 1120 είναι αστεία με την έννοια ότι είναι ουτοπικά νουμερα και προφανώς δεν τα περιμένουμε αύριο αλλά έχει νόημα να πιέζεις, ονειρεύεσαι και να "απαιτείς" την ουτοπία. (Παραέγινα ποιητικός... :) )

Τέλος πάντων, πανικός σε όλες τις πόλλες, μαζικότητα και τα χοιρινά βαράνε στα ψαχνό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ σήμερα στεναχωρέθηκα που δεν απήργησα για να πάω στην πορεία (και όχι για καφέ σαν μερικούς). Πάντως και στη Θεσσαλονίκη έμαθα ότι η πορεία ήταν μεγάλη! Όσον αφορά τα αφεντικά, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι κατά της συγκεκριμένης απεργίας. Αυτοί δεν θέλουν να βγουν στη σύνταξη? Νομίζω θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό να ήταν ΟΛΟΙ εκεί (και τα αφεντικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η διαφορά ότι τα αφεντικά χτίζουν περιουσίες πατώντας τους εργαζόμενους και είναι βολεμένοι. Άσε που η "δουλεια" τους δεν έχει ημερομηνία λήξης, διοικούν, δεν σκάβουν. (το σκάβουν είναι μεταφορικό προφανώς, αλα χάρυ κλυν: τι δουλεια κανς, σκαβς?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...