Προς το περιεχόμενο

file system


Lamiwtis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να μεταβώ στο kubuntu . Το live cd αναγνώρησε τα πάντα (εκτός απο το finger reader αλλά δεν έχει σημασία )

 

Το pc θα χρησιμοποιηθεί για ταινίες,μουσική & προγραμματισμό (αα και surfing στο net)

 

οπότε θέλω απόψεις για το πως να διαμορφώσω το file system ...

 

2 HDD 80GB Western Digital 8mb cache

nvidia FX5600

1536 mb ram

athlon sempron 2800+ (2Ghz)

 

PS: δεν θα έχω άλλο λειτουργικό πάνω . Απλά θέλω να ξέρω τι πρέπει να ορίσω για μέγιστη απόδοση

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έφτιαχνα στον πρώτο σκληρό:

  1. swap 512
  2. /, 20Gb, reiserfs
  3. /home, 10 Gb, reiserfs
  4. /home/default_user/download1

και στον δεύτερο:

  1. swap,512Gb
  2. /home/default_user/download2 (το υπόλοιπο), reiserfs

Θα μπορούσες βέβαια με LVM να συνδυάσεις τα 2 μεγάλα partitions ώστε να έχεις έναν ενιαίο χώρο, αλλά εγώ θα το άφηνα και έτσι. Ξεχωρίζω το home από τους φακέλους για download, γιατί α) προσφέρει ευελιξία έτσι και β) δεν κινδυνεύεις από το να γεμίσει ο σκληρός (λόγω download) και να κρεμάσει το συστημα λόγω έλειψης χώρου. Swap και στους δυο σκληρούς (αν και δεν το χρειάζεσαι) για καλύτερη ταχύτητα (ίσως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά όχι. Έχουν διατυπωθεί ενστάσεις ως το πώς χειρίζεται κάποια πράγματα, το οποίο το καθιστά δυσκοίλιο στη συνεργασία με άλλες τεχνολογίες (π.χ. Extended Attributes) και προβληματικό για filesystems μεγέθους terabytes. Πρακτικά είναι αρκετά ασφαλές για να το χρησιμοποιούν για χρόνια ακόμη και σε servers-κτήνη όπως του SourceForge. Το χρησιμοποιώ σε 4 μηχανήματα που δουλεύουν 24/7 εδώ και 2-3 χρόνια, οι φορές που χρειάστηκε να κάνω fsck (εξαιτίας ξαφνικών διακοπών της λειτουργίας των μηχανημάτων για άσχετους λόγους -προβληματικό hardware, διακοπές ρεύματος-) μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Και ευτυχώς, επειδή μια από τις ενστάσεις αφορά στον επισφαλή τρόπο λειτουργίας του fsck του. :P

 

Πλέον όμως θα απέφευγα να το χρησιμοποιήσω καθώς η ανάπτυξη του έχει σταματήσει και ο κληρονόμος του (reiser4) δεν είναι ούτε έτοιμος ούτε backwards compatible. Καλύτερα ext3 -και για μεγάλα αρχεία XFS-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχει γίνει αναφορά σε filesystem και partitioning θα δανειστώ λίγο από το χώρο του thread για να κάνω μια ερώτηση:

 

Παρασύρθηκα όταν πρωτο-εγκατέστησα το archLinux μου και έκανα το root partition τεράστιο (50GB). Εννοείται ότι ποτέ δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πάνω από 5.

 

Θα ήθελα να κόψω 25GB σε ένα άλλο partition για αποθηκευτικό χώρο. Τι μου προτείνετε να κάνω:

 

1. Να φτιάξω στο / έναν folder και να κάνω ένα symlink από το home? (

μου φαίνεται το απλούστερο αλλά δεν θα έχω άμεσο έλεγχο του μεγέθους)

2. Να χρησιμοποιήσω κάποιο εργαλείο για να κόψω νέο partition? (εάν ναι ποιο?)

3. Άλλη πρόταση ...

 

όλα τα partitions μου είναι σε reiserfs

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα να κάνω resize το / partition ώστε να δημιουργήσω ένα νέο, και μετά να το κάνω mount σε ένα folder μέσα στο ~ directory μου. Πριν μερικές μέρες ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο, να μικρύνω ένα reiserfs partition για να δημιουργήσω ένα άλλο, και χρησιμοποιήσα το εργαλείο parted το οποίο και απέτυχε και με ταλαιπώρησε.

 

 

Βέβαια εκ των υστέρων διάβασα πως δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Πιστεύω πως το πιο ασφαλές είναι να γίνει το resize με τη βοήθεια των εργαλείων reisergsprogs (και όχι progsreiserfs), είτε χειροκίνητα, είτε με κάποιο gui που υποστηρίζει reisergsprogs (όπως το gparted). To qtparted χρησιμοποιεί progsreiserfs και δεν το θεωρώ αξιόπιστο.

 

Για να κάνεις resize το partition χειροκίνητα (χωρίς κάποιο GUI δηλαδή) χρειάζεσαι να κάνεις δυο πράγματα:

1)Να χρησιμοποιήσεις την εντολή resizefs.reiserfs (man resizefs.reiserfs) για να κάνεις resize το filesystem, και

2)Με cfdisk, να μικρύνεις το partition.

 

Κοίτα και αυτά:

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Manipulate_(move,_resize)_hard_disk_partitions

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Clone_a_Gentoo_Server_or_Workstation#Resizing_the_.2F_partition_after_the_clone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Γενικά αυτό θέλω να κάνω, νέο partition, χωρίς όμως να μπλέξω.

 

Ευτυχώς που μου είπες για το qtparted γιατί ήξερα το gparted αλλά όχι το αντίστοιχο για kde.

 

EDIT ... τι ευτυχώς, δεν μου δουλεύει σωστά το qtparted οπότε το πέταξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...