Προς το περιεχόμενο

Tellas zisto προβληματα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα τελλας στα 768 με ενα usb crypto modem που μου ειχαν δωσει με τη συνδεση, εδω κ λιγες μερες αναβαθμιστικα στο zisto κ μου δωσαν ενα modem speedstream siemens 4200 με part number 060R-D246-A31. με το παλιο μου usb modem η συνδεση λειτουργει μια χαρα αν κ διαπιστωνω πολυ μεγαλυτερο ping se online games που παιζω και γενικα ο explorer φορτωνει αρκετα πιο αργα διαφορες σελιδες. κ οταν συνδεω το speedstream γινεται το χαος....συχνα disconnects χωρις λογο, dcs οταν σηκωνω το σταθερο τηλεφωνο, κατι που δε γινοταν με το παλιο απλο modem, χαλια pings και πολυ lag... εχω σκιστει να παιρνω τηλεφωνο στο 1212 κ αλλα νουμερα της τελλας με τισ ωρες κ κανεις δε το σηκωνει ποτε...

1. να δοκιμασω update firmware και αν ναι ποιο?

2. ppoe i pppoa και με llc h vcmux? ιδεα δεν εχω γι αυτα κ εχω λιωσει να διαβαζω forums πριν ποσταρω εδω.

3. υπαρχει τροπος να δω την πραγματικη μου ταχυτητα? προς το παρον φαινεται να κλειδωνει στα 7.6.

4. γιατι τρωω dc σε καθε τηλεφωνημα? υπαρχει λυση?

5. πρεπει να κανω uninstall την παλια συνδεση που ηταν με τη 768kbs k to crypto και εκανε dial ενα νουμερο 0000000 ? νεο username k pass δε μου δωσαν οποτε υποθετω ισχυουν τα παλια.

6. κ ενα τελευταιο για αφου λυσω ολα τα παραπανω. για να εχω ενα απλο δικτυακι σπιτι μου με το desktop k ενα laptop πρεπει να εχω ρουτερ? δεν κανει αυτο το modem? ενα switch εχω ηδη αγορασει.

 

χιλια ευχαριστω προκαταβολικα για τυχον απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μονο στην ερωτηση για το δικτυακι θα απαντησω.Για να εχουν και τα δυο ιντερνετ πρεπει να εχεις router. Aλλιως πρεπει να είναι ο ενας στο ιντερνετ ,να τους συνδεσεις στο switch και να κανεις ρυθμισεις σε αυτον με το modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι και εγω κατοχος ΖΙΣΤΟ και ειχα και εγω ξαφνικα πολλα προβληματα με disconnect κανοντας update το τελευταιο firmware του router μου (δεν χρησημοποιω αυτο της τελλας)μου περασαν ολα τα προβληματα.μεχρι στιγμης δηλαδη και ελπιζω να μην ξαναεχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. ναι, το εχω συνδεσει με ethernet pppoe se llc. δοκιμασα διαφορα και με vcmux kai pppoa αλλα μου φανηκε οτι με το πρωτο ειχα την καλυτερη αποδοση, εχω pstn γραμμη και εχω συνδεσει το modem κ το τηλεφωνο στο splitter κανονικα οπως εδειχναν τα σχεδιαγραμματα. δεν ειναι κ τπτ δυσκολο. πρεπει παρολαυτα να βαλω καποιο φιλτρο μεταξυ τηλεφωνου και splitter? η φαση ειναι οτι δε με πεταει παντα οταν παιρνω η με παιρνουν τηλεφωνο αλλα γινεται πολλες φορες. καντε μου ενα link παρακαλω για το ΑΜ8 η το τελευταιο διαθεσιμο λογισμικο που υπαρχει plz. επισης το σπασιμο ειναι οτι σε dl k ul πιανω μια χαρα ταχυτητες κ κανω τη δουλεια μου αλλα ο epxlorer kai to world of warcraft συγκεκριμενα εχουν πολυ lag k μεγαλα ping kata διαστηματα χωρις προφανη λογο... και για 7η συνεχη ημερα στο 1212 κ αλλα τηλ κανεις δε το σηκωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έχω και εγώ το tellas zisto και έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα.Πήρα τηλέφωνο στο 8015000365 που είναι τηλέφωνο της Tellas και μου είπαν ότι ή πρέπει να πάρω καινούριο modem ή να πάρω φίλτρο.Όποιος ξέρει απαντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απλά όσοι έχετε ζιστο ή adsl απο τελλας πετάξτε το speedstream και βάλτε πάνω στη γραμμή το εκπληκτικό speedtouch (με 2,90? το μηνα για ενα χρόνο το δίνει στέλνοντας απλά ένα φαξ). Εγώ με καθημερινά δεκάδες disconect για ένα μήνα σχεδόν με το που μου έστειλάν το speedtouch και το έβαλα στη γραμμή έλυσα το πρόβλημα μου οριστικά, τώρα oi 30-40 αποσυνδέσεις τη μέρα έγιναν max 1 το 3ημερο-4ημερο. Στη τελλας το ξέρουν ότι το speedstream δημιουργεί προβλήματα και απορώ γιατί δε δίνουν κανένα άλλο modem εξ΄αρχής απλά από τελλας ξέρω ότι όσοι διαμαρτύρονται ότι έχουν συνεχείς αποσυνδέσεις έχουν πάντα speedstream και το παραδέχονται και οι τεχνικοί οτι το modem αυτό είναι για πέταμα αλλά λόγω κόστους δε μπορούν να δώσουν κάποιο άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...