Προς το περιεχόμενο

Chipset couling


red7genius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την μητρικη της υπογραφης μου.

Οταν το pc ειναι σε full load το speedfan λεει πως η θερμοκρασια της μητρικης(ή του chipset) ειναι 58 βαθμοι.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, εγω πρεπει να ψυξω το Northbridge ή Southbridge. Το North εχει πανω μια παθητικη της πλακας απο την μανα του ενω to South ειναι γυμνο.

που πρεπει να βαλω ψυκτρακι? και εχετε καποιο να μου προτεινετε?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την μητρικη της υπογραφης μου.

Οταν το pc ειναι σε full load το speedfan λεει πως η θερμοκρασια της μητρικης(ή του chipset) ειναι 58 βαθμοι.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, εγω πρεπει να ψυξω το Northbridge ή Southbridge. Το North εχει πανω μια παθητικη της πλακας απο την μανα του ενω to South ειναι γυμνο.

που πρεπει να βαλω ψυκτρακι? και εχετε καποιο να μου προτεινετε?

ευχαριστω

 

Καλά δε χρειάζεται να τρελενεσαι κιολας.Αμα θες πάντος τόσο πολύ πάρε ένα καλύτερο ψυκτράκι για το north και το παλιό κοπανα το στο south με καμμιά πατέντα.Εγώ αυτο θα έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα...απλα δεν ξερω μεχρι ποσο θα αντεξει το mobo αν ειναι τοσο υψηλες οι θερμοκρασιες(συν το οτι θελω να ανεβασω κι αλλο το ρολοι :devil:) και δεν εχω ορεξη να τρεχω να βρω mobo gia s478 μεχρι να αλλαξω συστημα...αυτο με προβλιματιζει μονο μην καει η μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποδεκτή θερμοκρασία είναι μέχρι 50C συνήθως.

 

αλλά και οι 58 δεν είναι τόσο πολλοί, ώστε να σου διμιουργήσουν πρόβλημα.

 

τώρα αν θες να αλλάξεις ψύκτρα, θα δεις μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες με μία απλά καλή ψύκτρα στο north, επειδή ο πλάγιος 12άρης της ninja φυσσάει και πάνω εκεί.

 

εγώ όταν την έβαλα, έπεσε ~15 βαθμούς η θερμοκρασία της mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα, αλλά νομίζω πως αυτή είναι αρκετά αποδοτική-->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=922382

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την απλή πάρε HR-05 όχι την Sli δεν θα κάνει αλλά και η απλή και χωρίς ανεμιστήρα να την βάλεις θα κάνει τρομερή δουλεία φαντάσου εγώ την HR-05 Sli την έβαλα σε 7600Gt και την κράταγε καλά :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως το στοκ ψυκτρακι(της πλακας)απο την Asrock με ενα ανεμηστερακι(χωανα)που βαραει με κρυο αερα μνημες και το nbridge πανω απο 35 δν πιανει(αλλα μετα απο τα 25 δν αφηνει fsb πανω απο 225...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...