Προς το περιεχόμενο

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Captain_Morgan

το avg βρήκε κ αφαίρεσε ίο αλλά τώρα έχω ένα πρόβλημα....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

το avg βρήκε worm με αρχεια

socka.exe session.exe k καποία άλλα..

o ios βγήκε αλλα το προβλημα ειναι οτι

οταν παταω στο Μy computer κ μετα σε καποιο δισκο βγαζει παραθυρο να διαλεξω με πιο προγραμμα 8ελω να ανοιξω το δισκο κ δεν το ανοιγει αμεσωσ με τον windows exproler οπως θα επρεπε.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μάλλον δεν 'καθαρίστηκε' καλά το πισι σου. Με τους υπολογιστές στην δουλειά είχαμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα: με διπλό κλικ στο σκληρό ρωτούσε με ποιό πρόγραμμα να το ανοίξει. Ο ιός πειράζει το autorun.inf και γιαυτό σου κάνει αυτά τα κόλπα. Λογικά αν ανοίξεις τον task manager θα πρέπει να τρέχει μια εφαρμογή με όνομα kill.xls, αυτή είναι η αρχή του προβλήματος.

1. καταρχήν ενημέρωση του antivirus στην τελευταία ημερομηνία
  2. απενεργοποίηση της επαναφοράς συστήματος (system restore) γιατί ο ιός αντιγράφεται εκεί και ξανακολλάς στην επόμενη εκκίνηση.
  3. εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία (safe mode)
  4. ρύθμισε το antivirus να κάνει λίγο εντονότερο έλεγχο από το συνηθισμένο
  5. scan και clean, αν δεν μπορεί να 'καθαρίσει' τα αρχεία τα βάζεις στην 'καραντίνα' ή αν είσαι σίγουρος ότι είναι άχρηστα τα διαγράφεις
  6. μετά το τέλος του καθαρίσματος κάνε search σε όλο το σκληρό σου για ένα αρχείο με όνομα kill.xls και μόλις το βρεις διάγραψέ το!
  7. γενικά, ότι είναι μολυσμένο και δεν μπορεί να το καθαρίσει το antivirus, το διαγράφεις αν είσαι βέβαιος ότι δεν είναι απαραίτητο για την λειτουργία του συστήματος

Μετά από αυτά λογικά θα έχεις καθαρίσει. Σε εμάς είχε κάνει και άλλες παγαποντιές: αντέγραψε το explorer.exe στο C:\windows\system32 (ενώ εκεί κανονικά δεν υπάρχει αυτό το αρχείο και το μόλυνε. Μετά τα windows 'έβλεπαν' το μολυσμένο και όχι το καθαρό (το καθαρό βρίσκεται στο c:\windows). Τις ίδιες π@π@ρι3ς μου έκανε και με άλλα αρχεία του συστήματος. Ακολούθησα την παραπάνω βήματα, και 'καθάρισα':-D.

Μόνο 1 κουσούρι έμεινε: σε κάθε εκκίνηση μου ανοίγει 2 παράθυρα My Documents. Αν μπορεί κάποιος να μου πει την λύση για αυτό θα του ήμουνα ευγνώμων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αν δεν πιάσει μπορεί να βοηθήσει αυτό:μπες σε οποιοδήποτε φάκελο πάτα εργαλεία μετά επιλογές φακέλων μετά πιγεναι στην καρτέλα προβολή από εκεί τσέκαρε την επιλογή "εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων" και ξετσέκαρε την επιλογή "απόκρυψη προστατευμένων αρχείων του λειτουργικού συστήματος" μετά πιγεναι στους σκληρούς προσπαθώντας με αυτών των τρόπω:οπού και αν είσαι πάτα το κουμπί windows+Ε και μπες στων σκληρό και σβήσε οποίο αρχείο λέει autorun αυτά...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μόνο 1 κουσούρι έμεινε: σε κάθε εκκίνηση μου ανοίγει 2 παράθυρα My Documents. Αν μπορεί κάποιος να μου πει την λύση για αυτό θα του ήμουνα ευγνώμων.

Δες τι τρέχει στην εκκίνηση πηγαίνοντας έναρξη εκτέλεση και γράφοντας την εντολή msconfig και σε καρτέλα εκκίνηση δες τη γινεται...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

http://support.microsoft.com/kb/555294/en

Μήπως είναι αυτό. Μόνο που λέει για ένα παράθυρο, όχι για δύο... :-)

Ρίξε μια ματιά και στο msconfig, να δεις μήπως έχει τίποτα κι εκεί.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Αν δεν πιάσει μπορεί να βοηθήσει αυτό:μπες σε οποιοδήποτε φάκελο πάτα εργαλεία μετά επιλογές φακέλων μετά πιγεναι στην καρτέλα προβολή από εκεί τσέκαρε την επιλογή "εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων" και ξετσέκαρε την επιλογή "απόκρυψη προστατευμένων αρχείων του λειτουργικού συστήματος" μετά πιγεναι στους σκληρούς προσπαθώντας με αυτών των τρόπω:οπού και αν είσαι πάτα το κουμπί windows+Ε και μπες στων σκληρό και σβήσε οποίο αρχείο λέει autorun αυτά...

Το είχα δοκιμάσει και εγώ αυτό, αρκεί μόνο κατά 50%. Πρέπει και να απενεργοποιήσει το system restore και να φορτώσει απο safe mode γιατί αλλιώς το kill.xls (ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται στον φίλο το π@π@ροαρχείο με τον ιό) φορτώνεται στην μνήμη κατά την εκκίνηση και ξαναμολύνει στη συνέχεια τα πάντα.

http://support.microsoft.com/kb/555294/en

Μήπως είναι αυτό. Μόνο που λέει για ένα παράθυρο, όχι για δύο... :-)

Ρίξε μια ματιά και στο msconfig, να δεις μήπως έχει τίποτα κι εκεί.

Ευχαριστώ! Αύριο πρωΐ πρωΐ θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα της εγχείρησης στην registry.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μολις επαθα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα με αλλον ιο

Εκανα φορματ...Το Kaspersky μετα απο update βρηκε τον ιο...

Εγινε delete σε ΚΑΘΕ ΣΚΛΗΡΟ το αρχειο του ιου...Και επειτα για το προβλημα που λες με το

οpen with ακολουθα αυτο εδω

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20071120004859AAkos4J

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ευχαριστω για τις απαντησεις

λοιπον εκανα format, sto partition c: που εκανα format Κ ειναι τα windows δεν υπαρχει προβλημα πλεον

στο partition d: που εχω τα backup συνεχιζει το προβλημα

θα δοκιμασω αυτα που λετε αυριο

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

to avg evgale ton io k afou esvisa to autorun.inf diorthothike to provlima!

thanx

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τελικά Eusebius το κολπάκι που πρότεινες λειτούργησε αλλά μόνο κατά 50%, δηλ κατά την εκκίνηση ανοίγει μόνο 1 παράθυρο MyDocuments. Anyway θα το γουγλίσω κάποια στιγμή να δω μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!:-)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Δημιουργία νέου...