Προς το περιεχόμενο

οpensuse 10.3 + mount ntfs


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδιά.

 

Μη έχοντας πείρα με Linux και ψάχνοντας ακόμα την κατάλληλη για μένα διανομή, έκανα ένα πέρασμα από Ubuntu σε Kubuntu (μόλις ανακάλυψα το KDE που μου άρεσε πιο πολύ) και εν συνεχεία στα πάντα αγαπημένα μου Suse (ήταν η πρώτη διανομή που δοκίμασα ποτέ πριν πολλά χρόνια αλλά για δοκιμή μόνο) με τον χαμαιλέοντα έξω.

Το πρόβλημα που έχω (και είχα και στα Kubuntu ενώ στα Ubuntu δεν το είχα) είναι ότι δεν "βλέπω" τους ntfs δίσκους μου. Στα Ubuntu του έβλεπε, έκανα διπλό κλικ και τους έκανε "mount" μόνο του.

 

1. Παίζει ρόλο που τα Ubuntu είναι με gnome (στην αρχικη εγκατάσταση τουλάχιστον); Τι παίζει ρόλο τελικά;

2. Για λίγο καιρό δεν θα έχω internet στο σπίτι. Τώρα που σας γράφω είμαι στην δουλειά και ψάχνοντας λίγο στο internet βρήκα αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

 

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση και κάθε λύση. Απλός σας παρακαλώ λίγο αναλυτικά και λίγο υπομονή γιατί όπως προαναφέρω είμαι στην αρχή ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι διανομές πλέον βλέπουν τους ntfs δισκους χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τίποτα.

 

Μαζί σου, αλλά εγώ γιατί δεν μπορώ να δω τους δικούς μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και όπως είπα δεν έχω internet σπίτι και τώρα ξανάείμαι στην δουλειά να σας πω το εξής:

Το σύστημα μου έχει 3 δίσκους. Ο ένας είναι 2 partition, ένα XP (ntfs) ένα Suse και οι άλλοι 2 είναι ntfs. Το partition με τα xp το βλέπει, τους άλλους 2 δεν βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...