Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@insomniak τι σκέφτομαι μόνος μου .Ότι έχασε ο Παπαδόπουλος ή ότι ανεξαρτοποιήθηκε το Κόσσοβο?

 

Όχι τα συγκεκριμένα γεγονότα, άλλα γεγονότα όπως

Στον Έβρο άμα είσαι δασκαλος και λες σε τουρκόσκυλα να πάνε παρέλαση οι γονείς τους σε ξυλοκοπούνε
και εννοείται τις καταπληκτικές αναλύσεις που τους κάνεις.

 

Για να τελειώνουμε μια και καλή.

 

Αυτό είναι απειλή και το ξέρω, θα μου επιτρέψεις να απαντήσω στα επιχειρήματα σου 1-1

 

Πρέπει να βάλετε στο κλούβιο μυαλουδάκι σας ότι αυτή η χώρα που γεννηθήκατε διαφέρει σε σχεση με τις άλλες σε 2 πράγματα.

 

1. Η έκφραση είναι "κλούβιο κεφάλι" κι όχι "κλούβιο μυαλό", ωστόσο μου φαίνεται εξίσου επιθετική και προσβλητική την αντιπαρέρχομαι.

 

2. Ο τόπος που γεννήθηκα, υπάρχει διότι μαζί με εμένα γεννήθηκαν και άλλα παιδάκια και παλιότερα και ταυτόχρονα και αργότερα και οι γονείς μας στην αρχή και εμείς οι ίδιοι στη συνέχεια πληρώνουμε φόρους και δεχόμαστε την έννομη τάξη που έχει υιοθετηθεί στη σύγχρονη εποχή. Η Ελλάδα ως κράτος μου έχει προσφέρει 2 μόνο πράγματα: 1. Χρυσοπληρωμένη Παιδεία. Η κάθε οικογένεια φορολογείται με άδικα υψηλό φόρο για τις παρεχόμενες εκπαιδευτικές υπηρεσίες που προσφέρει αυτό το κράτος. Η συγκεκριμένη, ακριβή, παιδεία με κάνει να εκτιμώ που διαθέτω 2. ελληνικό διαβατήριο και μπορώ να ταξιδεύω.

 

3. Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά η Ελλάδα, ως κράτος, δε διαθέτει καμία μοναδικότητα, αντιγράφουμε και δυστυχώς χωρίς να προσαρμόζουμε κοινές πρακτικές από άλλα κράτη.

 

Πρώτον ότι τα αγοράκια πάνε στρατό με το που τελειώσουν το σχολείο(η κάνουν πως σπουδάζουν στο εξωτερικό και λιποτακτούν ή ακόμα χειρότερα κάνουν δήθεν μεταπτυχιακά με λεφτά του ελληνικού κράτους αλλά αυτό δεν ειναι του παρόντος)

 

Τα αγοράκια οφείλουν να καταταγούν στον στρατό ή να υπηρετήσουν τη χώρα με άλλο τρόπο, όταν συμπληρώσουν το 18. Το Σύνταγμα της χώρας μπορείς να το βρεις στο http://www.parliament.gr, όπου υπάρχουν και ερμηνευτικές διατάξεις, τα υπόλοιπα είναι δικές σου ατεκμηρίωτες απόψεις, υπάρχουν κι αντιρρησίες για παράδειγμα.

 

και 2ον είμαστε η ευρωπαική χώρα που ξοδεύει τα περισσότερα σε εξοπλισμούς.Αυτό δε συμβαίνει επειδή μας κυβερνούν στρατόκαυλοι πολιτικοί των οποίων οι γονείς δεν τους παίρνανε στρατιωτάκια όταν ήταν μικροί, ούτε γιατί προετοιμαζόμαστε για πόλεμο με εξωγηινους.Συμβαίνει γιατί ακόμα έχουμε διαφορές(πάσης φύσεως) με συνορεύοντα κράτη.

 

Θα σου δώσω τροφή για σκέψη.

 

1. Η Πολωνία, για παράδειγμα, θα έχει λιγότερους λόγους να αγοράζει όπλα από την Ελλάδα για να υπερασπισθεί τις διαφορές με τους γείτονες της, αλλά αυτή δεν ξέρει και χρησιμοποιεί τη διπλωματία, χαζοί θα ναι...

 

2*. Υπάρχουν διαφορετικά είδη πατριωτών, υπάρχουν αυτοί που πιστεύουν πως οι γείτονες εποφθαλμιούν τα εδάφη της χώρας, άλλοι που πιστεύουν πως η Ελλάδα είναι μέχρι την Κόκκινη Μηλιά, άλλοι πως τα τελευταία 50 χρόνια η Ελλάδα ζει ειρηνικά και ποια έχει αρχίσει να αναπτύσσεται και ότι πρέπει να προφυλαχθει η ειρήνη και πάει λέγοντας (Δες συνέχεια)...

 

Μόλις στο μυαλό σας το εμπεδώσετε αυτό προχωρήστε στην επόμενη παράγραφο.

 

Δεν μπορούμε είναι κλούβιο... μήπως είσαι προσβλητικός;;;

 

Αρα λοιπόν αφού ρίζωσε στο μυαλό σας ότι κάτι τρέχει πάμε τώρα να δούμε τι κάνουμε γι' αυτό.

1. Στο κενό (<-όπως μας έγραψες) δε ριζώνει τίποτα, δεν το ξέρεις;

2. Ελπίζω να ριζώσει το μοναδικό πράγμα που θα ριζώσει στο κεφάλι μου, να είναι κανά ραδίκι όταν πεθάνω σωματικά, τα γραπτά σου είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ριζωμένου προς το πνευματικά νεκρού εγκεφάλου.

 

Από το 45 και μετέπειτα το μόνο που κάνουμε είναι να υποχωρούμε και να ευχαριστούμε.

 

Συνεχίζω από το 2*, η προάσπιση της Ειρήνης σε μία δεδομένη κατάσταση, χρειάζεται διπλωματικότητα. Για εσένα μάλλον αυτό μεταφράζεται ως "υποχωρούμε και να ευχαριστούμε", ευτυχώς για την ανθρωπότητα This is NOT Spartaaaaa και η διπλωματία και ο διάλογος έχει την αξία που τους αρμόζει ως κατακτήσεις του ανθρώπινου είδους.

 

Υποχωρούμε το 74 , ευχαριστούμε τους Αμερικάνους,

 

Απαντώ προσωπικά χωρίς να θέλω απάντηση:

Η Κύπρος είναι κυπριακή, είσαι Κύπριος;

 

υποχωρούμε το 96, ευχαριστούμε τους Αμερικάνους ουσιαστικά αναιρώντας τα χρήματα που ξοδεύουμε για εξοπλισμούς.

 

Προτιμούσες να γίνει πόλεμος στα Ίμια;;; Ή σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση;;;

 

Δώσε βάσει στην πενιά: Οι στρατιωτικοί εξοπλισμοί πια χρησιμοποιούνται ως μέρος της Διαπραγματευτικής Ικανότητας μίας χώρας και πια η τελευταία χρήση του Στρατού είναι να εμπλακεί σε πολεμικές επιχειρήσεις!

 

Και άντε να καταλάβω τη διαλλακτική στάση στο θέμα της Τουρκίας (8:1 αναλογία πληθυσμού) στα Σκόπια γιατί η υποχώρηση? Φοβόμαστε ποιους ?Τα 3 εκ Σκοπιανών που σε καμιά σχέση ο στρατιωτικός εξοπλισμός τους δε συγκρίνεται με το δικό μας?

 

Προτείνεις πόλεμο με τη Μακεδονία;;; Δηλαδή ο δικός σου τρόπος σκέψης είναι να βγάλουμε τα αεροπλανάκια τα τανξ μας και να μπουκάρουμε στη γειτονική χώρα;;;

 

Για ποιο λόγο;;; Για τα πλούσια υπεδάφη της;;; Για τις όμορφες γυναίκες της;;; Για να προσφερθεί ακόμα λίγο αίμα στα χώματά της;;; Να δείξουμε το μακρύτερο πουλί μας;;;

 

Για ποιο λόγο να κάνεις επεκτατικό πόλεμο, σήμερα, που όλα ελέγχονται από την οικονομία;

 

Βέβαια ψιλοκωλώνουμε να επιτεθούμε σε ισοδύναμους η πιο δυνατούς για να "υπερασπίσουμε" τα δίκια μας, ορμάμε σε αδύναμους... Τσάμπα μάγκες λέγεται αυτό!

 

Τι προτείνω εγώ?

Έγκριση στη Βουλή.Περαιτέρω διεύρυνση της ΕΕ να περνάει μέσα από δημοψήφισμα στη χώρα μας.Ερχεται μετά ο σκορπιανός και θέλει να μπει ως Μακεδονία.Θα το αφήσει ο ελληνικός λαός?Με σχετική πλειοψηφία όχι(+10% που είναι ενάντια στην ΕΕ από θέση).Τι πιο δημοκρατικό?Γιατί δε γίνεται?

 

Αυτό είναι προσωπική σου άποψη, αν και δε διαφωνώ με τη συμμετοχική δημοκρατία, εγείρονται κάποια ερωτήματα, όπως:

1. Ποιος είναι ο ελληνικός λαός;

2. Με ποιες εμπειρίες και με τι γνώσεις εσύ, εγώ και το κακό συναπάντημα θα καθορίζει την ευρωπαϊκή εξωτερική πολιτική;

3. Ποιος διαθέτει τη νηφαλιότητα που χρειάζεται για μία τέτοια ψήφο; Εσύ που εξυμνείς τον Παπαδόπουλο και έναν νεκρό παπά;;; ή ο αντίστοιχος κομμουνιστής;;;;

4. Συμπάθα με (αν μπορείς) αλλά η αυτοδιάθεση ενός ατόμου ή μίας ομάδας ατόμων είναι κατοχυρωμένη από το 1946.

 

Πάμε στην Κύπρο.Αφού πλέον μάθαμε ότι έχουμε αντιπαλότητα με τους Τούρκους

 

1. Καλέ δε στο πα;;; Δεν έχω αντιπαλότητα με κανέναν./

2. Και στην Κύπρο θέλω να άω για διακοπές...

 

θα πρέπει να μας ανησυχεί όταν αυτοί "χαίρονται".Και αν δείτε τις εφημερίδες τους σήμερα όλοι είναι ευχαριστημένοι που έχασε ο Παπαδόπουλος?Λέτε να το κάνουν από ιδεολογική συμπάθεια?Η επειδή σκέφτονται τα συμφέροντα του κράτους τους?Και συνεχίζω αφού ξέρεις πως τα πράγματα εκεί είναι μοιρασμένα και πως ο Παπαδόπουλος αποφεύγει τον Ερντογάν όπως ο Lucifer το λιβάνι τι κάνεις την επίσκεψη ως αρχηγός "πασών των Ελλήνων" πριν 3 βδομάδες?Λες να κερδίσεις τπτ?5000 θεώρησαν χαμένο το παιχνίδι εκεί κάτω και αλλαξοψήφησαν;)

 

Πρώτον, θέλω να σε συγχαρώ που ξέρεις τούρκικα και που διαβάζεις τις εφημερίδες των αντιπάλων σου, αλήθεια από που;;;

 

Δεύτερον, τώρα πια είμαι σίγουρος είσαι Κύπριος και να παρουσιάζεις τα προβλήματα της χώρας σου ως προβλήματα της Ελλάδας

 

Τρίτον, τα γραφόμενα στο συγκεκριμένο κομμάτι δεν έχουν συνέχεια, αδυνατώ να ακολουθήσω τον ειρμό της σκέψης σου.

 

Και στην τελική τι καίγονται όλοι τόσο πολύ για τα Σκόπια, το Κόσσοβο και δε λένε τσιμουδιά για Βάσκους, Τσετσένους, Φλαμανδούς, Βόρεια Οσετία κλπ....Από διεθνιστική αλληλεγγύη μήπως?

 

Εδώ μπορώ να σου δώσω ΤΗ μία πραγματική απάντηση: Ο κόσμος περιφέρεται γύρω από την Ελλάδα κι όλοι οι υπόλοιποι θέλουν να την καταστρέψουν.

 

Δε βλέπουμε τα χάλια που έχει η Ελλάδα, που δεν έχει αλάτι για τον πάγο, τρέφουμε αυταπάτες και τις γιγαντώνουμε για εξωτερικούς εχθρούς!

Τι είναι πιο εύκολο να αντιμετωπισθεί η ανεργία ή να επιδεικνύουμε ότι μας κυνηγούν και ότι όλοι θέλουν να μας καταστρέψουν;

Δεν είναι ότι δεν κάνουμε κάτι για αυτόν τον τόπο, αλλά χρειάζεται να τον προστατέψουμε από τους κατακτητές, τους βάρβαρους, τους αλλόθρησκους, τους ομοφυλόφιλους.

 

Δε βλέπουμε τα χάλια της ελληνική πλευράς της Μακεδονίας που ερημώνει, αλλά μας ενδιαφέρει μόνο το όνομα της βόρειας Μακεδονίας... Θεαθήναι το μεγαλείο σου! Σε λίγο θα μας φέρουν και καθρεφτάκια για να μας προσεγγίσουν τους ιθαγενείς!

 

 

 

Υ.Γ. Και αυτό που με πειράζει στην απάντηση του Απάλευτου7 είναι το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιεί και με αυθαίρετα κριτήρια ομαδοποιεί τους γεννημένους στο γεωγραφικό χώρο που λέγεται Ελλάδα, σε μία κατηγορία που έχει τις ίδιες ιδέες μαζί του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Και αυτό που με πειράζει στην απάντηση του Απάλευτου7 είναι το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιεί και με αυθαίρετα κριτήρια ομαδοποιεί τους γεννημένους στο γεωγραφικό χώρο που λέγεται Ελλάδα, σε μία κατηγορία που έχει τις ίδιες ιδέες μαζί του!

 

Και μετά φταίνε κάποιοι που υποστηρίζουν πως είναι ''έλληνες'' (σε εισαγωγικά) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι στρατιωτικοί εξοπλισμοί πια χρησιμοποιούνται ως μέρος της Διαπραγματευτικής Ικανότητας μίας χώρας και πια η τελευταία χρήση του Στρατού είναι να εμπλακεί σε πολεμικές επιχειρήσεις!

 

Και σε ξαναρωτάω τι έχουμε κερδίσει τόσα χρόνια από το 45 και μετά.Γιατί οι Τούρκοι ξοδεύουν χρήματα για εξοπλισμούς(οι Αμερικάνοι , οι Ρώσοι το ίδιο) αλλά τους έχουν αποφέρει κέρδη(οι μεν πετρέλαιο, οι άλλοι φυσικό αέριο).Και οι Αμερικάνοι όταν έχουν πρόβλημα (Σαντάμ, Μιλόσεβιτς) χρησιμοποιούν τον στρατό.Εμείς δε λέω να πάμε να πάρουμε την Πόλη(να γαλουχηθούν οι νέες γενιές ναι) αλλά να κάνουμε τον καμπόσο στους Σκοπιανούς ώστε να φοβηθούν.Πως εμείς στεκόμαστε προσοχή στους Τούρκους, οι Σκοπιανοί πως μας κουμαντάρουν?Τι θα κερδίσεις εσύ αν ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία?.Τπτ ούτε οικονομικά οφέλη, αφού ήδη επενδύσεις γίνονται ούτε κάτι άλλο.Σκέψουν όμως αυτό , με το Μεγαλέξαντρο όλο και κάποιος αρχαιολάτρης θα ρθει να δει την Ελλάδα(αφού εσύ λες πως μόνο τουρισμό εξάγουμε), γιατί να τον χάσουμε και αυτό.

 

Και στο Κόσσοβο.Ποια η αιτία ανεξαρτητοποιησης?Οτι οι Αλβανοί ήταν 1,8 εκ και οι Σέρβοι 0,2 εκ.Δλδ αν κάποτε οι Τούρκοι πάνω στη Θράκη γίνουν 50,1 % τι θα κάνουμε.Θα το διαλύσουμε?Εσύ και κάποιοι άλλοι θα πούνε ναι αμέσως να κατεβάσουμε τα παντελόνια μας και να μας πηδήξουν όμως θα υπάρξουν και προβλήματα στην οικονομία του κράτους.Φαντάζομαι ότι δε θα θέλει κάποιος να επενδύσει σε μια χώρα με έντονα οικονομικά προβλήματα ούτε κανείς τουρίστας θα θέλει να ρθει σε μια χώρα με αναταραχές.Και στην τελική ποιος εμένα μου λέει πως ένας Τούρκος δε σκέφτεται ήση τη Δ.Θράκη ως νέο Κόσσοβο.

 

Η Κύπρος είναι κυπριακή, είσαι Κύπριος;

 

α.Οι Κύπριοι εθνολογικά είναι Ελληνες.

β.Η ΕΛΔΥΚ τι κάνει εκεί κάτω?Α να την πάρουμε και κείνη γιατί ξοδεύουμε φράγκα.

 

Δεν είσαι έτοιμος ακόμα για την δημοκρατία, όχι ...όχι ακόμα, συνέχισε όμως εγώ κάπου εδώ πρέπει να πω , οτι δεν χάνω τις ελπίδες μου..

 

Είναι και αυτό κάτι σαν το χ509?.Ήρθαν όλοι οι νοσταλγοί των γκουλάγκ να μας κάνουν μάθημα

 

Υπάρχει μια αναλογία , μια αντιστοιχεία , αποκωδικοποιησετο -> βάλε την θέση σου σε έναν ομοειδεάτη σου τουρκο και θα καταλάβεις μια χαρά γιατί πραγματικά χαίρονται ...όσοι χαιρονται.

 

Το θέμα μου είναι ότι και οι ισλαμιστές και οι δημοκρατικοί κατεβαίνουν στο δρόμο με τουρκικές σημαίες(μιλάμε εκατομμύρια κόσμος).Εδώ κατέβηκαν 50 άτομα με ελληνικές και δεν τους αφήσαν;).Αυτό με ανησυχεί(όχι που δεν τους άφησαν, που οι άλλοι είναι μιλλιούνια και όχι με φιλειρηνικές διαθέσεις)

 

και ποια έχει αρχίσει να αναπτύσσεται και ότι πρέπει να προφυλαχθει η ειρήνη και πάει λέγοντας (Δες συνέχεια)...

 

Το να αρνηθείς στα Σκόπια να μπουν με το όνομα Μακεδονία ποιον πόλεμο θα προκαλέσει?

 

Μετά είδα το quote σου.

 

Αν κάναμε δημοψήφισμα για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας ποια θα ήταν η γνώμη σου?Δηλαδή στο ένα ξέρουμε και στο άλλο είμαστε ανίδεοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jimaras:

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Προφανώς και δεν γίνεται (αν και στο τέλος εκεί με την υπόθεση περί Καρχηδόνιων αντιφάσκεις λίγο) να μην προκύψει τίποτα καλό από την σύγκρουση 2 πολιτισμών. Αυτό όμως είναι η δικαιολογία για την πράξη και το κίνητρο, όχι οι δάφνες. Και ακόμα και έτσι, μπαίνει στη μέση η οπτική της ηχούς της πράξης αυτής: εγώ θα σου πω πως ο Χίτλερ σφάζοντας 6 εκατομμύρια Εβραίους, έφερε μέσα σε 6 χρόνια μια χρεοκοπημένη Βαϊμάρη σε οικονομία πολέμου, ένωσε το Γερμανικό έθνος ανεξαρτήτως συνόρων και μείωσε το κατά δύναμιν την ισχύ ενός παγκόσμιου οικονομικού καρκινώματος προωθόντας ταυτόχρονα και μια ιδεολογία που είναι η ανάπηρη αδερφή του Nietscze-ισμού και που εξυμνεί τον Ιδανικό Άνθρωπο. Αυτή είναι μια οπτική, μπορεί να την ασπάζονται χίλιοι, μπορεί και κανείς. Ας υποθέσουμε αυθαίρετα πως την ασπάζομαι -για να καταφέρει όλα αυτά τα ωραία ο Αδόλφος, έσφαξε έξι εκατομμύρια κόσμου. Τελεία.

 

Είναι 2008, τα εργοστάσια λιγνίτη είναι σαφώς υποδεέστερα των πυρηνικών, ίσως κάποτε στο εγγύς μέλλον επιτύχουμε την ψυχρή σύντηξη λύνοντας ες αεί το ενεργειακό μας -για να φτάσουμε ως εδώ, βομβαρδίστικαν 2 πόλεις με ατομικές βόμβες, καταστράφηκαν ατόλλες και οικοσυστήματα, το Τσέρνομπιλ είναι το Τσέρνομπιλ και ο Ψυχρός πόλεμος ήταν η Ανασφάλεια που ήταν.

 

Ο Μεγαλέξανδρος σκότωνε με ξυλοκαΐνη στα δόρατα, τα παιδάκια που σφάχτηκαν είχαν όλα σύνδρομο Down και οι Πέρσες που βιάστηκαν είχαν πολλαπλούς. Δεν γκρεμίστηκε κανένα κτίριο, όπου πατούσε ξεπετάγονταν βιβλιοθήκες και οι ιερείς συνειδητοποιούσαν από μόνοι τους πως λάτρευαν ξεπερασμένες θεότητες. Υπερβάλλω -αλλά ακόμα και όλα έτσι να έγιναν, πες μου ο Αλέξανδρος τι ήταν. Ήταν κάποιος που μια μέρα ξύπνησε και είπε "κοίτα πόσες δυνατότητες έχω, ας κάνω τον κόσμο έναν παράδεισο καλλιέργειας και πολιτισμού" (επιπλέον παραδοχή: οι Πέρσες ήταν βάρβαροι) ή ήθελε απλώς εδάφη, κυριαρχία, πηγές, δύναμη και αναγκαστικά και ασυναίσθητα, κουβαλούσε μαζί του τα πολιτισμικά στοιχεία που τον διαμόρφωσαν;

 

Εν συντομία τα πόηντς μου:

 

Οι μεγαλύτερες προσωπικότητες ήταν σφαγείς -με όραμα ή όχι, με καλή κατάληξη για την ανθρωπότητα όπως λες, ή με καμία διαφορά γι' αυτήν: έχυσαν αίμα. Τέρμα. Σκότωσαν ανθρώπους ρε. Δεν ξέρω πως να στο θέσω αλλιώς. Σκότωσαν. "Για το καλό της ιδέας" που λέει και ο Sohlzenitsyn. Και προφανώς και ήταν μεγάλες προσωπικότητες, αλλά όλοι ξέρουν τι είναι τα Γαυγάμηλα και κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς είναι η κβαντομηχανική -ο Planck προσέφερε λιγότερα στην ανθρωπότητα από τον Μεγαλέξανδρο.

 

Πάντα από κάτι κακό θα βγει κάτι καλό. Κάθε ιός γεννά αντισώματα.

Μη φτάσουμε όμως στο σημείο να επιδιώκουμε την ασθένεια -γιατί όταν μιλάμε για πολέμαρχους και στρατηλάτες, περί ασθένειας ομιλούμε.

 

Οπτική γωνία. Η Καρχηδόνα θα έφερνε σκοτάδι λες -το ίδιο έλεγε και ο Πάπας το μεσαίωνα για τους Άραβες, όταν η Ευρώπη ήταν αναλφάβητη και ψοφολογούσε από λοιμούς ενώ οι Άραβες δημιουργούσαν την άλγεβρα. Ο Μεγαλέξανδρος πως ξέρεις τι σταμάτησε εις βάρος του δικού του "μεγαλείου";

 

Αυτά. Αν έφτασες ως εδώ, συγχαρητήρια για την υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ προσωπικά χωρίς να θέλω απάντηση:

Η Κύπρος είναι κυπριακή, είσαι Κύπριος;

Δυστυχώς ή ευτυχώς το "η Κυπρος είναι κυπριακή" είναι αληθές όπως λέμε ότι ο insomniaK είναι άντρας. Δεν αντικρούεται με το ότι ο insomniak είναι και άνθρωπος, ούτε και πάει να πει πως η Κύπρος δεν έχει τις παραδόσεις και τις ρίζες τις από την Ελλάδα, και πως μπορείς εσύ αυθαίρετα να το αμφισβητήσεις.

εγώ είμαι απο τη Κύπρο. Γεννήθηκα στη Κύπρο, μεγάλωσα στη Κύπρο, και είμαι Έλληνας που δεν έτυχε να γεννηθώ στην Ελληνική Δημοκρατία, γιατί τα διεθνή συμφέροντα στη κρίσιμη καμπή της ιστορίας , δεν ήθελαν να εντάξουν το κυπριακό έδαφος υπό την Ελληνική δημοκρατία. Η ελληνικότητα της Κύπρου δεν αμφισβητείται όμως, ούτε αμφισβητείται ο κυπριακός χαρακτήρας του λαού, όπως δεν αμφισβητείται οποιοδήποτε χαρακτήρας των ελληνικών νησιών (Κρήτης, Ρόδου κτλ)

Δεύτερον, τώρα πια είμαι σίγουρος είσαι Κύπριος και να παρουσιάζεις τα προβλήματα της χώρας σου ως προβλήματα της Ελλάδας

Το αν εσύ έχεις τέτοιες απόψεις επειδή δε θέλεις να "φορτωθεί" η "Ελλάδα σου" προβλήματα, είναι άλλο θέμα. Μπορεί να θέλεις να υπάρχει η Κύπρος για να πηγαίνεις διακοπές. Αν δεν υπήρχαν τα προβλήματα όμως, μια χαρά θα ήθελες η "Ελλάδα σου" να έχει τη Κύπρο στα όρια της, γιατί θα σε σύμφερε.

 

Και μια χαρά "προβλήματα" τις Ελλάδας είναι αν θέλεις να το δεις ωμά, γιατί δε θα ήταν τα πράγματα τέτοια αν κατά την εισβολή εκμεταλλευόταν τα δικαιώματα της σαν εγγυήτρια δύναμη. Αλλά όχι... σιγά που χ**στήκαμε για τη Κύπρο. Φτάνει να είναι εκεί για να πηγαίνουμε διακοπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ξαναρωτάω τι έχουμε κερδίσει τόσα χρόνια από το 45 και μετά.

 

Μονολεκτικά: ΕΙΡΗΝΗ!

 

 

Τι θα κερδίσεις εσύ αν ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία?
Χωρίς να παίζω την κολοκυθιά: Πες μου τι θα χάσει η Ελλάδα με την ονομασία μιας άλλης χώρας;

Και στο Κόσσοβο.Ποια η αιτία ανεξαρτητοποιησης?

Αυτοδιάθεση!

 

α.Οι Κύπριοι εθνολογικά είναι Ελληνες.

β.Η ΕΛΔΥΚ τι κάνει εκεί κάτω?Α να την πάρουμε και κείνη γιατί ξοδεύουμε φράγκα.

α. Εθνολογικά;;;

β. Το ίδιο αναρωτιέμαι!

 

Είναι και αυτό κάτι σαν το χ509?.Ήρθαν όλοι οι νοσταλγοί των γκουλάγκ να μας κάνουν μάθημα
Ενώ το βενιζελικό μάθημα ή της Μακρονήσου είναι καλύτερο!

 

Το να αρνηθείς στα Σκόπια να μπουν με το όνομα Μακεδονία ποιον πόλεμο θα προκαλέσει?
Και ξαναρωτώ, τι θα κερδίσεις με μία τέτοια άρνηση;;;

 

 

Όσα δεν απαντώ, είναι επειδή έχουν ήδη απαντηθεί ή είναι επουσιώδη για το θέμα.

 

EDIT: @ mariosCS, την άποψη μου για την Κύπρο την έχω ήδη καταθέσει. Τ

Τα σχόλια για τον ανδρισμό αγνώστων τα κάνουν κυρίως όσοι αμφιβάλουν για το δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με την ανεξαρτησία του Κόσσβοου να δείτε τι θα συμβεί, ήδη με τις ευλογίες των μεγάλων δυνάμεων΄εγινε ένα κράτος ωστε να το χειραφετούν. Καιρός να ζητήοσυμε λένε μερικοί ΄σημερα την ανεξαρτησία και της Βορείου Ηπείρου, γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονολεκτικά: ΕΙΡΗΝΗ!

 

Και κάποιους νεκρούς τιμήματα βεβαια της ειρήνης.Και κάποιους άλλους ριψασπιδες αστράτευτους λιποτάκτες που με λεφτά του ελληνικού κράτους δουλεύουν Γερμανία, ΗΠΑ(ή οπουδήποτε αλλού) και παράλληλα το βρίζουν .Να τα πεις αυτά στις μανάδες των αγνοούμενων στην Κύπρο, στις μητέρες των 3ων αξιωματικών που χάθηκαν στα Ίμια, στου Ηλιάκη πέρσι να δούμε τι θα σου πουν.Γιατί κάποιοι χάσαν τη ζωή τους για να έχουμε εμείς Ειρήνη.

 

Θεωρείς άσχετο το θέμα ότι έχουμε μια εθνική μειονότητα στη Δ.θράκη η οποία μπορεί να απαιτήσει κάλλιστα και αυτή αυτονομία ή ανεξαρτησία?Εκτός και αν παραπληροφορώ πάλι.

Το ίδιο αναρωτιέμαι!

 

Μαζί σου να φύγει ο ελληνικός στρατός γιατί δεν προσφέρει τπτ.Ο τουρκικός?

 

Αυτοδιάθεση!

 

Και οι Βάσκοι θέλουν αυτοδιάθεση, και οι Φλαμανδοί και στη Βόρεια Οσετία.Εκεί γιατί κολλαέι το πράγμα?Ο αμερικανικός παράγοντας σου πέρασε από το μυαλό?Και γιατί σου ξαναλέω να μην το κάνουνε και αυτό οι Τούρκοι της Δ.θράκης?Αυτοί δεν έχουν ψυχή?

 

Είσαι ενάντια στον εθνικισμό τον ντόπιο και καλά κάνεις.Με τον εθνικισμό των άλλων τι γίνεται?Διαφωνείς δηλαδή πως οι Κοσσοβάροι είναι εθνικιστές και θέλουν τη μεγάλη Αλβανία?Οι Σκοπιανοί το ίδιο?

 

εγώ θα σου πω πως ο Χίτλερ σφάζοντας 6 εκατομμύρια Εβραίους, έφερε μέσα σε 6 χρόνια μια χρεοκοπημένη Βαϊμάρη

 

Ναι κάθε Εβραίος και 100 μάρκα.:P.Δεν υπήρχε κανένα σχέδιο εξόντωσης τους αλλιώς δε θα στελνε εξερευνητές στον Αμαζόνιο και στη Μαγαδασκάρη να τους φτιάξει κράτος.Όσοι εξοντώθηκαν (κατακριτέο και 1ας να ήταν) , εξοντώθηκαν διότι πια δεν μπορούσε να τους συντηρεί, έχανε τον πόλεμο κλπ.

 

Και ξαναρωτώ, τι θα κερδίσεις με μία τέτοια άρνηση;;;

 

Την ιστορικότητα μιας περιοχής που δικαιωματικά σου ανήκει.Το αν εσύ η garnele ή οποισδήποτε άλλος αισθάνονται φυλετικά πιο κοντά στους γιύτους παρά στους αρχαίους Ελληνες πρόβλημα τους.Ιστορικά όμως οι Μακεδόνες ήταν ελληνικό φύλο και ο Μεγαλέξαντρος ήταν Ελληνας.Οποιος δεν το δέχεται ως ιστορικό αληθές αυτό καλά θα κάνει να βγάλει τα κόμπλεξ του αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάθε Εβραίος και 100 μάρκα.:P.Δεν υπήρχε κανένα σχέδιο εξόντωσης τους αλλιώς δε θα στελνε εξερευνητές στον Αμαζόνιο και στη Μαγαδασκάρη να τους φτιάξει κράτος.Όσοι εξοντώθηκαν (κατακριτέο και 1ας να ήταν) , εξοντώθηκαν διότι πια δεν μπορούσε να τους συντηρεί, έχανε τον πόλεμο κλπ.

 

Δεν έχεις ιδέα τι λες. Χαμογέλασα λίγο που ήξερες το σχέδιο Μαδαγασκάρη, αλλά σε αυτό τους είχαν προλάβει οι Άγγλοι τους Ναζιάρηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις ο Αμερικανός κάνει κουμάντο…τι Σκόπια κ αηδίες

ας ασχοληθούμε καλύτερα σαν κράτος με την μονοκαλλιέργεια βαμβακιού πχ…και να αφήσουμε την εξωτερική πολιτική για τους άλλους…ποιος μας ρωτάει

Δεν έχεις ιδέα τι λες. Χαμογέλασα λίγο που ήξερες το σχέδιο Μαδαγασκάρη, αλλά σε αυτό τους είχαν προλάβει οι Άγγλοι τους Ναζιάρηδες.

Βανίλια Μαδαγασκάρης, την προτιμώ λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ιδέα τι λες. Χαμογέλασα λίγο που ήξερες το σχέδιο Μαδαγασκάρη, αλλά σε αυτό τους είχαν προλάβει οι Άγγλοι τους Ναζιάρηδες.

 

Μαγαδασκάρη:P.Εσύ δλδ από που συμπεραίνεις πως ήθελε να εξοντώσει τους Εβραίους?Ηθελε να τους ξαποστείλει, ναι αλλά όχι να τους σκοτώσει.Λες να ταν βλαξ και να χε τα στρατοπεδα συγκέντρωσης και να τους έτρεφε αλλά μετά θα τους σκότωνε?Επειδή είμαστε οφ τόπικ μην αρχίσει κανάς Εβραιόπληκτος πάλι τα δικά του και έναν να σκοτώσεις επειδή δε σου αρέσει η φυλή του το χρώμα του ή η ομάδα του είναι έγκλημα με τιμωρία θανατική ποινή:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάποιους νεκρούς τιμήματα βεβαια της ειρήνης.Και κάποιους άλλους ριψασπιδες αστράτευτους λιποτάκτες που με λεφτά του ελληνικού κράτους δουλεύουν Γερμανία, ΗΠΑ(ή οπουδήποτε αλλού) και παράλληλα το βρίζουν .Να τα πεις αυτά στις μανάδες των αγνοούμενων στην Κύπρο, στις μητέρες των 3ων αξιωματικών που χάθηκαν στα Ίμια, στου Ηλιάκη πέρσι να δούμε τι θα σου πουν.Γιατί κάποιοι χάσαν τη ζωή τους για να έχουμε εμείς Ειρήνη.

 

ποια λεφτα χαλαει ο λιποτακτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγαδασκάρη:P.Εσύ δλδ από που συμπεραίνεις πως ήθελε να εξοντώσει τους Εβραίους?Ηθελε να τους ξαποστείλει, ναι αλλά όχι να τους σκοτώσει.Λες να ταν βλαξ και να χε τα στρατοπεδα συγκέντρωσης και να τους έτρεφε αλλά μετά θα τους σκότωνε?Επειδή είμαστε οφ τόπικ μην αρχίσει κανάς Εβραιόπληκτος πάλι τα δικά του και έναν να σκοτώσεις επειδή δε σου αρέσει η φυλή του το χρώμα του ή η ομάδα του είναι έγκλημα με τιμωρία θανατική ποινή:devil:

 

Δαμαγαρασκη.

 

Επίσης μάντεψε ποιοι έκαναν αμισθί τις βαριές δουλειές στη Γερμανία όταν το εργατικό δυναμικό ήταν στρατιώτες της Wehrmacht.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλωματία! Βεβαίως. Είναι η συνισταμένη όλων των δυνάμεων μιας χώρας. Διπλωματία, τακτικισμοί αν θέλετε, αποτελούν και οι συνεχείς υποχωρήσεις με την προϋπόθεση ότι κερδίζεις χρόνο για να βρεθείς αργότερα σε θέση να περάσεις και την άποψή σου. Δεν βλέπω να ισχύει αυτή η συνθήκη οπότε κατά το "ομάδα ή σύστημα που σκοράρει δεν την/το αλλάζεις", ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείται προς εμάς κάτι άλλο εκτός από απειλές αφού το "σύστημα" αποδίδει σε όλους όσους το εφαρμόζουν στις σχέσεις τους μαζί μας. Εν τω μεταξύ εντυπωσιάζει, φοβερίζει και το "μα τι θέλετε να κάνουμε! Πόλεμο;" και έδεσε το γλυκό... Ούτε πόλεμο ούτε τακτικίστικη διπλωματία τύπου Χατζηαβάτη, αυτή είναι ολοφάνερη στους όποιους απέναντι. Ισχυροποίηση πάσης φύσεως γιατί μόνο έτσι θα περάσεις μέρος της άποψής σου, 100% δεν το καταφέρνει κανείς και τον πόλεμο θα αποσοβήσεις γιατί αλλοιώς ακόμα κι αν δεν είναι δική σου επιλογή θα σου τον επιβάλλουν αυτοί που θα είναι σίγουροι ότι αν σου τον ξεκινήσουν θα τον κερδίσουν κιόλας! Αλλά η επιλογή από την άρχουσα τάξη έχει γίνει. Μελούνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...