Προς το περιεχόμενο
KilliK

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζωντας σήμερα την πρόταση που έχει πέσει στο τραπέζι, ο μόνος που δεν πρέπει να κερδίσει είναι η Ελληνική αδιαλαξία και φανατισμός. Στο τέλος θα τους αναγνωρίσουν όλοι ως Μακεδονία, και άντε ως νέα Σερβία να προσπαθείς να τους αλλάξεις.

Αν δείτε στα ψιλά γράμματα τα Σκόπια, υποχρεώνονται να αλλάξουν ταυτότητες, σύμβολα, διαβατήρια, συνταγματική ονομασία, και όλα όσα μέχρι σήμερα υποστηρίζουν ένθερμα. Θα πρέπει να καταστείλουν δια ροπάλου, όλους όσους μιλάνε για Μεγάλες Μακεδονίες και άλλα τέτοια. Επίσης ακόμα και όσες χώρες τους έχουν αναγνωρίσει ως Μακεδονία, είναι υποχρεωμένες να το αλλάξουν. Αυτά τα ονόματα δεν τα θέλουν ούτε στον ύπνο τους.

Γι αυτό η λύση είναι να αποδεχτούμε ως νέα ονομασία τις τρεις (από τις πέντε) που γεωγραφικά προσδιορίζουν το κράτος τον Σκοπίων και τους πετάμε το μπαλάκι.

Αυτοί δεν θέλουν με τίποτα ονόμα το οποίο τους προσδιορίζει γεωγραφικά, πράγμα που βολεύει εμάς.

Το ίδιο κάναμε και με την Τουρκία στην ΕΕ. Κρατούσαμε την σκληρή στάση και φαινόμασταν ως ηλίθιοι (μιας και όλοι τους καλοπιάνανε τους γείτονες).

Μόλις είπαμε, "να μπει η Τουρκία στην ΕΕ", βγήκαν όλοι από τις ντουλάπες και εκδηλώθηκαν. Γάλλοι, Ολλανδοί, κλπ κλπ κλπ.

Ιστορικά η περιοχή τον Σκοπίων, ονομάζεται Μακεδονία ακόμα και σε Ελληνικούς χάρτες δεκαετίας του 1980. Το όνομα αυτό το έχουν από την εποχή του Β' Παγκοσμίου.

Ας σταματήσουμε το φανατισμό. Άλλωστε οι πιθανότητες να διεκδηκήσουν κομμάτι της Ελλάδος είναι μιδαμηνές και χωρίς βάθρο.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
Στο τέλος θα τους αναγνωρίσουν όλοι ως Μακεδονία, και άντε ως νέα Σερβία να προσπαθείς να τους αλλάξεις.

H Βρεταννία απαίτησε να μπει στην ΕΟΚ ως Βρεταννία και ο Ντε Γκολ την απέρριψε επειδή είχε και αυτός Βρεττάνη(φασίστας νο1).την Ταιβάν παλιά την λέγανε εθνικιστική κίνα.Τώρα τη λέει κανείς εθνικιστική Κίνα?Ρώτα τους Κινέζους να σου πουν γιατί

τις τρεις (από τις πέντε) που γεωγραφικά προσδιορίζουν το κράτος τον Σκοπίων και τους πετάμε το μπαλάκι.

Το Νέα, Δημοκρατική, Συνταγματική, είναι γεωγραφικοί προσδιορισμοί?

Ιστορικά η περιοχή τον Σκοπίων, ονομάζεται Μακεδονία ακόμα και σε Ελληνικούς χάρτες δεκαετίας του 1980.

Ναι ως επαρχία ενός αλλου κράτους όχι ως εθνοτικό προσδιορισμό.Εχει μια μικρή διαφορά

Το όνομα αυτό το έχουν από την εποχή του Β' Παγκοσμίου.

Πιο πριν ακόμα.Είναι όμως σωστό ιστορικά?Το Φίλιππος(φίλος του αλόγου), η το Αλέξανδρος(μαζεύει γυρω του πολλούς άνδρες) σημαίνουν κάτι στην ελληνική γλώσσα.Στη δική τους?Πάρε γραπτά του Αριστοτέλη και βρες μου 1 λέξη που να σημαίνει κάτι στη γλώσσα τους.

Εχουν αναγνωριστεί από 120 κράτη.Το ξέρεις ότι άνετα μπορουν να ζητήσουν καθολική αναγνώριση(η όπως αλλιώς λέγεται δεν είμαι διεθνολόγος) από τον οΗΕ?Και το Ισραήλ μη νομίζεις ότι είχε αναγνωριστεί από περισσότερα.Εμάς έχουνε αναγκη να τους αναγνωρίσουμε οπότε εμείς έχουμε το πάνω χέρι στην αναγνώριση.

Οπότε μια είναι η λύση.Δημοψήφισμα.Καθε περαιτέρω έισοδος ξένου κράτους κράτους θα εγκρίνεται με δημοψήφισμα(δεν έμειναν και πολλά).Οπότε αν κρατούν αυτοί αδιάλλακτη στάση δεν τους βλέπω καλά.Αν βάλουν νερό στο κρασί τους και ο ελληνικός λαός θα ανταμείψει αυτήν τους την κίνηση.Δεν είναι εξίσωση όπως το ασφαλιστικό(πχ δεν ξέρω τι παίζει με γιατρούς, μηχανικούς κλπ).Από τη στιγμή που εκλέγεις κάποιον στο κοινοβούλιο για να εκθέσει τις δικές σου απόψεις και όχι για να σε κατευθύνει αυτός επειδή εσύ είσαι ηλίθιος τι πιο δημοκρατικό?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Διαβάζωντας σήμερα την πρόταση που έχει πέσει στο τραπέζι, ο μόνος που δεν πρέπει να κερδίσει είναι η Ελληνική αδιαλαξία και φανατισμός. Στο τέλος θα τους αναγνωρίσουν όλοι ως Μακεδονία, και άντε ως νέα Σερβία να προσπαθείς να τους αλλάξεις.

Αν δείτε στα ψιλά γράμματα τα Σκόπια, υποχρεώνονται να αλλάξουν ταυτότητες, σύμβολα, διαβατήρια, συνταγματική ονομασία, και όλα όσα μέχρι σήμερα υποστηρίζουν ένθερμα. Θα πρέπει να καταστείλουν δια ροπάλου, όλους όσους μιλάνε για Μεγάλες Μακεδονίες και άλλα τέτοια. Επίσης ακόμα και όσες χώρες τους έχουν αναγνωρίσει ως Μακεδονία, είναι υποχρεωμένες να το αλλάξουν. Αυτά τα ονόματα δεν τα θέλουν ούτε στον ύπνο τους.

Γι αυτό η λύση είναι να αποδεχτούμε ως νέα ονομασία τις τρεις (από τις πέντε) που γεωγραφικά προσδιορίζουν το κράτος τον Σκοπίων και τους πετάμε το μπαλάκι.

Αυτοί δεν θέλουν με τίποτα ονόμα το οποίο τους προσδιορίζει γεωγραφικά, πράγμα που βολεύει εμάς.

Το ίδιο κάναμε και με την Τουρκία στην ΕΕ. Κρατούσαμε την σκληρή στάση και φαινόμασταν ως ηλίθιοι (μιας και όλοι τους καλοπιάνανε τους γείτονες).

Μόλις είπαμε, "να μπει η Τουρκία στην ΕΕ", βγήκαν όλοι από τις ντουλάπες και εκδηλώθηκαν. Γάλλοι, Ολλανδοί, κλπ κλπ κλπ.

Ιστορικά η περιοχή τον Σκοπίων, ονομάζεται Μακεδονία ακόμα και σε Ελληνικούς χάρτες δεκαετίας του 1980. Το όνομα αυτό το έχουν από την εποχή του Β' Παγκοσμίου.

Ας σταματήσουμε το φανατισμό. Άλλωστε οι πιθανότητες να διεκδηκήσουν κομμάτι της Ελλάδος είναι μιδαμηνές και χωρίς βάθρο.

Σαν να διαβαζω ανακοινωση της κ.Μπορας.Αν εγραφες και "...δεν συναδει με την ευρωπαϊκη πορεια των Σκοπιων" θα ελεγα οτι μας διαβαζει και η Μπορα.Αλλα τι μπορει καποιος να σχολιασει για το "οτι ο μονος που δεν πρέπει να κερδίσει είναι η Ελληνική αδιαλαξία και φανατισμός".Ο πιο αποεθνικοποιημενος-αναρχοκρατουμενος λαος του κοσμου πως γινεται να ειναι φανατικος και αδιαλλακτος για εθνικο θεμα δεν μπορω να το καταλαβω.Φοβαμαι μηπως καμια μερα κανα τρελογυφτοσκοπιανος παρει κανα οπλο και φτασει μεχρι τη Σπαρτη.

Ας τους αναγνωρισουν ολοι.Ας τους αναγνωρισει και ο πλανητης Αρης.Η Ελλας(μπρρ,τι φασιστικη λεξη) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ.

Αλλα θα μου πεις πια Ελλας.Αστα να πανε.

Μην τρεμεις παντως.Πολεμος δεν προκειται να γινει.Πολεμος γινεται μεταξυ αντρων.Και ειναι το μονο ειδος εν ανεπαρκεια στο Αναρχισταν.Αμ το αλλο που το πας.Μας αγαπανε ολοι καλε...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Το ξέρω ότι ειπώθηκε αλλά θα το ξαναπώ σαν εμφατικό παιχνίδισμα ανάμεσα στα παιχνίδια που παίζονται τριγύρω μας.

(έγραφα και κάτι άλλα, αλλά ας τα αφήσουμε..)

Κάποτε με εξέπλησαν οι Ιταλοί που μου έλεγαν ότι δεν πρέπει να λέγομαι Greco, αλλά Hellenas. Τώρα με εκπλήσουν οι Έλληνες για άλλους λόγους.. Δυσάρεστα..

Το κλίμα των ημερών πάντως με έχει ρίξει, πατριωτικά..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
H Βρεταννία απαίτησε να μπει στην ΕΟΚ ως Βρεταννία και ο Ντε Γκολ την απέρριψε επειδή είχε και αυτός Βρεττάνη(φασίστας νο1).την Ταιβάν παλιά την λέγανε εθνικιστική κίνα.Τώρα τη λέει κανείς εθνικιστική Κίνα?Ρώτα τους Κινέζους να σου πουν γιατί

η μεγαλη βρετανια, ειναι το νησι που μαζι με την βορια ιρλανδια, αποτελουνε το ηνωμενο βασιλειο.

και λες μαλακιες επειδη ο κυριος gaule ειχε πει αλλα : http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/november/27/newsid_4187000/4187714.stm

και η γλωσσα τι ρολο παιζει? εκτος το οτι δεν εχει σχεση με την εθνικη ταυτοτητα (μην μου πεις ανοησιες για greeklish) τι σχεση εχει με την γεωγραφικη περιοχη

και για taiwan μην μιλας, δεν εχεις ιδεα προφανως, γιατι αν ειχες την παραμικρη επαφη με την χωρα, εκτος απο οτι διαβασες στο νετ, δεν θα ελεγες τετοιες μαλακιες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
η το Αλέξανδρος(μαζεύει γυρω του πολλούς άνδρες)

Αλέξανδρος=Αλεξω (ρήμα) + ανδρός= αυτός που αποκρούει ή διώχνει τους άνδρες (του εχθρού...)

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
και η γλωσσα τι ρολο παιζει? εκτος το οτι δεν εχει σχεση με την εθνικη ταυτοτητα (μην μου πεις ανοησιες για greeklish) τι σχεση εχει με την γεωγραφικη περιοχη

:-D:-D:-D

Κανένα.Εγώ και συ μιλάμε ελληνικά όχι επειδή γεννηθήκαμε στην Ελλάδα αλλά επειδή την είδαμε στρυφνή γλώσσα ήμασταν μαζόχες και είπαμε να τη μάθουμε.Και ασφαλώς δεν έχει σχέση με τη γεωγραφική περιοχή.Εσύ γιατί λες οι πληθυσμοί που ζουν κοντά να μιλάνε γλώσσες με κοινές ρίζες(λατινικα, Δ.Μεσόγειος).Κατ εσένα δηλαδή τι καθορίζει ένα έθνος?Α ξεχασα δεν υπάρχουν έθνη είναι δημιούργημα της αστικής τάξης:shock:.Η μήπως όχι , αυτά είναι μπαναλ ζούμε όλοι σε μια παγκοσμιοποιημένη ειρηνική κοινωνία των υπερωριών και του καταναλωτισμού και δε χωράνε μισαλλοδοξίες αλλά να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να ολοκληρώνεις βλέποντας μάρκες κινητών .Η καλύτερα δε χωράνε από την πλευρά των Ελλήνων(φασιστών), ως γνωστόν εμείς έχουμε άδικο και όλοι οι άλλοι δικιο.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι οι Σκοπιανοί είναι κατευθείαν απόγονοι του Μεγαλέξαντρου.Εχω πει πολλές φορές ότι δεν είναι θέμα καθαρότητας αλλά ιστορικής αλήθειας.Αυτοί κατέβηκαν τον 6ο αιώνα και ναι αναμείχτηκαν με τους ντόπιους αλλά σε καμιά περίπτωση δε ζούσαν εκεί την αρχαιότητα.

Πάντως δε μου απάντησες γιατί οι Βρεττανοί δεν μπήκαν ως Great Britain στην ΕΕ και γιατί λες την Ταιβάν έτσι και όχι εθνικ.Κίνα.

Και προφανώς για το δημοψήφισμα τσιμουδιά.Ψάχνεστε μεταξύ σας όπως και πριν 4 χρόνια στην Κύπρο.Θυμηθήκατε ότι ο λαός δεν μπορεί να ασχολείται με τόσο ευαίσθητα θέματα(δεν έχει τις γνώσεις και πως το λέτε το άλλο... α "νηφαλιότητα") αλλά το 74 είχε γνώσεις συνταγματικού δικαίου και δεν ξέρω και γω τι άλλου που αποφάσισε να διώξει τον τέως Βασιλιά.

@Ηumphrey ναι σόρρυ δεν είμαι φιλόλογος αλλά κατάλαβες το σκεπτικό μου

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
:-D:-D:-D

Κανένα.Εγώ και συ μιλάμε ελληνικά όχι επειδή γεννηθήκαμε στην Ελλάδα αλλά επειδή την είδαμε στρυφνή γλώσσα ήμασταν μαζόχες και είπαμε να τη μάθουμε.Και ασφαλώς δεν έχει σχέση με τη γεωγραφική περιοχή.Εσύ γιατί λες οι πληθυσμοί που ζουν κοντά να μιλάνε γλώσσες με κοινές ρίζες(λατινικα, Δ.Μεσόγειος).Κατ εσένα δηλαδή τι καθορίζει ένα έθνος?Α ξεχασα δεν υπάρχουν έθνη είναι δημιούργημα της αστικής τάξης:shock:.Η μήπως όχι , αυτά είναι μπαναλ ζούμε όλοι σε μια παγκοσμιοποιημένη ειρηνική κοινωνία των υπερωριών και του καταναλωτισμού και δε χωράνε μισαλλοδοξίες αλλά να πηγαίνεις στη δουλειά σου και να ολοκληρώνεις βλέποντας μάρκες κινητών .Η καλύτερα δε χωράνε από την πλευρά των Ελλήνων(φασιστών), ως γνωστόν εμείς έχουμε άδικο και όλοι οι άλλοι δικιο.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι οι Σκοπιανοί είναι κατευθείαν απόγονοι του Μεγαλέξαντρου.Εχω πει πολλές φορές ότι δεν είναι θέμα καθαρότητας αλλά ιστορικής αλήθειας.Αυτοί κατέβηκαν τον 6ο αιώνα και ναι αναμείχτηκαν με τους ντόπιους αλλά σε καμιά περίπτωση δε ζούσαν εκεί την αρχαιότητα.

Πάντως δε μου απάντησες γιατί οι Βρεττανοί δεν μπήκαν ως Great Britain στην ΕΕ και γιατί λες την Ταιβάν έτσι και όχι εθνικ.Κίνα.

Και προφανώς για το δημοψήφισμα τσιμουδιά.Ψάχνεστε μεταξύ σας όπως και πριν 4 χρόνια στην Κύπρο.Θυμηθήκατε ότι ο λαός δεν μπορεί να ασχολείται με τόσο ευαίσθητα θέματα(δεν έχει τις γνώσεις και πως το λέτε το άλλο... α "νηφαλιότητα") αλλά το 74 είχε γνώσεις συνταγματικού δικαίου και δεν ξέρω και γω τι άλλου που αποφάσισε να διώξει τον τέως Βασιλιά.

@Ηumphrey ναι σόρρυ δεν είμαι φιλόλογος αλλά κατάλαβες το σκεπτικό μου

οταν το κρατος λεγεται, ηνωμενο βασιλειο, πως θες να μπει?

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland ειναι. προφανως δεν διαβασες το link που εβαλα, για να δεις σε τι ειπε οχι ο de gaul...

οσο απαγονος εισαι εσυ του μεγαλου αλεξανδρου (βυζαντιοκρατια, τουρκοκρατια) ειναι και αυτοι. δηλαδη εσυ θα νιωσεις αλλιως αν πουνε οχι δεν θελουμε να λεγομαστε μακεδονια? θα λυθουν τα παντα στην ελλαδα, απο το dvd ως και τους σεισμους.

για την taiwan, http://en.wikipedia.org/wiki/Political_status_of_Taiwan

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

οσο απαγονος εισαι εσυ του μεγαλου αλεξανδρου (βυζαντιοκρατια, τουρκοκρατια) ειναι και αυτοι.

Αυτή την άποψη την έχει μια μερίδα Ελλήνων λόγω ιδεολογικών αντιλήψεων και γενικά χρησιμοποείται από ξένες χώρες για προπαγάνδα εναντίον της Ελλάδος.

Φυσικά και είναι λάθος γιατί η ιστορική συνέχεια ενός λαού (έθνους) δεν συνδέεται με δεσμούς αίματος από το παρελθον εώς σήμερα. (δεν χρειάζεται να αναφέρω το από πότε προσδιορίζονται ως έθνοτητα οι γείτονες και από πότε οι Έλληνες).

Για να λες αυτή την άποψη τρία είναι τα πιο πιθανά : α. Είτε προσπαθείς να παρασύρεις και άλλους με αυτές τις προπαγανδιστικές απόψεις (πράγμα που δεν πιστεύω ότι ισχύει) β. Το λες λόγω πολιτικής ιδεολογίας (πράγμα το οποίο θα το σεβομουνα) γ. Πετάς πυροτεχνίματα για να τσιμπήσει κανένας και να δυναμιτήσεις το τόπικ (πράγμα που σημαίνει ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε μαζί σου).

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Αυτή την άποψη την έχει μια μερίδα Ελλήνων λόγω ιδεολογικών αντιλήψεων και γενικά χρησιμοποείται από ξένες χώρες για προπαγάνδα εναντίον της Ελλάδος.

Φυσικά και είναι λάθος γιατί η ιστορική συνέχεια ενός λαού (έθνους) δεν συνδέεται με δεσμούς αίματος από το παρελθον εώς σήμερα. (δεν χρειάζεται να αναφέρω το από πότε προσδιορίζονται ως έθνοτητα οι γείτονες και από πότε οι Έλληνες).

Για να λες αυτή την άποψη τρία είναι τα πιο πιθανά : α. Είτε προσπαθείς να παρασύρεις και άλλους με αυτές τις προπαγανδιστικές απόψεις (πράγμα που δεν πιστεύω ότι ισχύει) β. Το λες λόγω πολιτικής ιδεολογίας (πράγμα το οποίο θα το σεβομουνα) γ. Πετάς πυροτεχνίματα για να τσιμπήσει κανένας και να δυναμιτήσεις το τόπικ (πράγμα που σημαίνει ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε μαζί σου).

κανενα απο τα 3 δεν ισχυει.

οταν λες "αυτο που λες δεν ειναι σωστο" λες αυτο που πιστευεις εσυ οτι ειναι σωστο.

τι σχεση εχουμε οι ελληνες του 2007, με τους ελληνες της τοτε εποχης?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Φυσικά και είναι λάθος γιατί η ιστορική συνέχεια ενός λαού (έθνους) δεν συνδέεται με δεσμούς αίματος από το παρελθον εώς σήμερα.
χμμ, δηλ. αν φυγουμε απο την Ελλαδα και φερουμε 10 εκ. Κινεζους μπορουμε να πουμε οτι ειναι ελληνες;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

τι σχεση εχουμε οι ελληνες του 2007, με τους ελληνες της τοτε εποχης?

Καμμία φίλε μου, καμμία.

Το όνομα τους πήραμε μόνο. Κατά τα άλλα αλιθωρίζουμε ανατολίτικα.

Σχετικά με το σχόλιο για την Μεγάλη Βρετανία, η επίσημη ονομασία είναι Ηνωμένο Βασίλειο της Μεγάλης Βρετανία. Και δεν είναι ένα κράτος κατα την Ελληνική έννοια. Είναι μία ένωση κρατών.

Και δεν είναι μόνο Β Ιρλανδία, Σκωτία, Ουαλία και Αγγλία. Είναι το Isle of Man, Channel Islands, και ένα σωρό άλλες περιοχές όπου είναι ανεξάρτητες με διαφορετικούς νόμους, οικονομία, κοινοβούλια κλπ.

Το μόνο κοινό που έχουν είναι εξωτερική πολιτική, και αυτή υπό προϋποθέσεις

Παράδειγμα, στο Isle of Man επιτρέπεται η οπλοκατοχή που απαγορέυεται δια ροπάλου στις υπόλοιπες περιοχες. Και μαζί με τα Channel Islands στην Μάγχη, δεν ανήκουν στην ΕΕ.

Με τον ίδιο τρόπο είναι δομημένες πολλές χώρες στην Ευρώπη. Όπως Γερμανία, Ισπανία, Ιταλία.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

[...]την Ταιβάν έτσι και όχι εθνικ.Κίνα.

H Taiwan αναγνωρίζει πως ανήκει στη Δημοκρατία της Κίνας κι όχι στη Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας, τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους.

Όχι και τσιμουδιά, μόνος σου αναφέρεις πως έχουμε μιλήσει...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Παρότι έψαξα στο forum δεν ξέρω αν αυτό έχει ήδη δημοσιευθεί, αλλά οι επίσημη κατάληξη των Σκοπιανών σε domain names έχει κατάληξη mk.

Έχουν αναγνώριση απο την Internet Assigned numbers authority

http://www.iana.org/domains/root/db/mk.html

Άλλη μια ήττα στην Εξωτερική μας πολιτική, δυστηχώς !!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.