Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λέτε. Από πότε το dna καθορίζει την εθνικότητα. Το τι είναι Ελλην έχει οριστεί από τους πατέρες μας ΠΡΙΝ μπασταρδοποιηθούν. Χονδρικά΄γιατί δε θυμάμαι τα ακριβή λόγια' date=' "Έλλην είναι όποιος έχει την Ελληνική Παιδεία και γλώσσα"

 

Δηλαδη εγω τωρα ειμαι Ολλανδος :lol:

Δηλαδη ολοι οι μεταναστες που εφυγαν απο την Ελλαδα δεν ειναι πια Ελληνες:cry:[/quote']

Είσαι ΚΑΙ Ολλανδός....

Είπαμε δεν το έγραψα εγώ. Αρχαίοι Έλληνες το είπαν. Δε θυμάμαι αλλά τον είχε αναφέρει και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας όταν κάποιοι μαλ***ες κορόιδευαν έναν εκ καταγωγής Αλβανό μαθητή που ήθελε να γίνει σημαιοφόρος....Και όπως καταλαβαίνεις ότι λένε οι αρχαίοι, εμείς απλά μόκο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επομένως όπως είπε και ένας φίλος πριν, ΝΑΙ αν έρθουν 10 εκατ κινέζοι και μάθουν την Ελληνική γλώσσα και αποκτήσουν ελληνική παιδεία, θα είναι Έλληνες....είτε μας αρέσει είτε όχι.

Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα, ειναι τρις Κινεζοι ενας ΑμερικανοΚινεζος ενας ΓαλοΚινεζος και ενας Κινεζος, στεκονται πλαη πλαη, μπορεις να τους ξεχωρισεις ποιος ειναι ο Αμερικανος ο Γαλος και ο Κινεζος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ΚΑΙ Ολλανδός....

Είπαμε δεν το έγραψα εγώ. Αρχαίοι Έλληνες το είπαν. Δε θυμάμαι αλλά τον είχε αναφέρει και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας όταν κάποιοι μαλ***ες κορόιδευαν έναν εκ καταγωγής Αλβανό μαθητή που ήθελε να γίνει σημαιοφόρος....Και όπως καταλαβαίνεις ότι λένε οι αρχαίοι' date=' εμείς απλά μόκο....[/quote']

 

και το 'double nationality' ανακαλυψη των αρχαιων ελλήνων είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως όπως είπε και ένας φίλος πριν' date=' ΝΑΙ αν έρθουν 10 εκατ κινέζοι και μάθουν την Ελληνική γλώσσα και αποκτήσουν ελληνική παιδεία, θα είναι Έλληνες....είτε μας αρέσει είτε όχι.

Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα, ειναι τρις Κινεζοι ενας ΑμερικανοΚινεζος ενας ΓαλοΚινεζος και ενας Κινεζος, στεκονται πλαη πλαη, μπορεις να τους ξεχωρισεις ποιος ειναι ο Αμερικανος ο Γαλος και ο Κινεζος ?[/quote']

Λάθος το είπα πριν παιδιά. Έλλην πολίτης είναι όποιος ξέρει την Ελληνική γλώσσα και έχει ελληνική παιδεία. Δεν γίνεται να αλλάξεις εθνικότητα!!!

Άρα ο έλληνας που ζει στο εξωτρικό, όπως ο ο φίλος είπε πριν ότι είναι στην Ολλανδία, είναι Ολλανδός πολίτης (δηλαδή Ευρωπαίος λόγω ΕΕ), Ελληνικής εθνικότητας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πομάκοι είναι αρχαίο ελληνικό φύλο(ξανθομπάμπουρες ήταν τώρα δν ξέρω).Οι Σλάβοι ήρθαν τον 6ο αιώνα και εγκαταστάθηκαν κυριως στη νότια Ελλάδα(βλ κοτέτσι).Οι Σκοπιανοί είναι Σλάβοι δεν έχουν σχέση με την αρχαία Μακεδονία εν αντιθέσει με τους Αλβανούς που είναι απόγονοι των αρχαίων Ιλλυριών.Ο Αλέξανδρος δεν ήταν Ελληνας με τη σημερινή έννοια όπως ούτε ο Σπαρτιάτης, ούτε ο Αθηναίος ούτε ο Θηβαίος(καλά αυτοί δεν ήταν σίγουρα ξέρει ο Luci γι 'αυτο΄).Ήξεραν πως είχαν κοινούς δεσμούς αλλά πάνω από όλα είχαν την περιοχή της ηγεμονίας τους όμως αν κάτι δε τους συνέδεε δε θα κάναν τρωικούς πολέμους , δε θα ενωνόνταν ενάντια των Περσών και ούτε θα ακολουθούσαν τον Αλέξανδρο και ούτε ο Φίλιππος στον ισθμό θα έκανε συζητήσεις με τους υπόλοιπους αν φέροταν ως κατακτητής και όχι ως πρώτος όλων των Ελλήνων(δικό μου εαυτό).

 

Τα 3/4 του πλυθησμού είναι Κινέζοι , Ινδοι , Πακιστανοί , Τούρκοι , Έλληνες , μαύροι κλπ κλπ ... Και άμα τους ρωτήσεις απο που είναι σου λένε London

 

Είναι διαφορετική η σύγκριση η δική σου (βάζεις μέσα και φύλες) από τη δική μου .Ορισμένα χωριά μιλούσαν αρβανίτικα στη Στερεά και κάποια ελληνικά.Ο Αρβανίτης είναι συγγενές φύλο σε σχέση με το "ελληνικό" ο Ινδός όμως δεν έχει καμιά σχέση με το Σάξονα.

 

Γενικά μην πιστεύεις ότι σου λέει ο καθένας.Και δες το ποστ μου που λέω τι σημαίνει φίλιππος και αλέξανδρος(φιλ+ιππος, αλεξ+ανδρος).Αυτά στα σκοπιανά δε σημαίνουν τπτ .Πχ το αβαντάρω ναι ξέρεις τι σημαίνει αλλά στα αγγλικά προέρχεται από το advantage.Δε μπορώ εγώ όμως να διεκδικήσω ότι είναι ελληνική λέξη.Πχ ο "εφιάλτης" έχει μείνει ακόμα και σήμερα ως κάτι κακό που στην ουσία προκάλεσε κακό στους Σπαρτιάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το προβλημα δεν ειναι η ονομασια των σκοπιων ως μακεδονια,αλλα το γεγονος οτι θελουν να οικειοποιηθουν και μερος της ελληνικης ιστοριας μας.σου λενε πως ο μεγας αλεξανδρος ειναι δικος τους και πως οι ανθρωποι που ζουσανε στα αρχαια χρονια στην μακεδονια,δεν ηταν ελληνες αλλα οι δικοι τους προγονοι!!!

εκει ειναι το ολο θεμα.προσωπικα δεν με ενδιαφερει να ονομαστουν σλαβομακεδονια η κατι παρομοιο,αλλα οχι βρε αδερφε να λενε και απο πανω οτι τους κλεψαμε τον μεγα αλεξανδρο.

 

το οποιο μου θυμιζει και κατι που ειχα διαβασει πολυ παλια σε μια εφημεριδα.γινοταν τωρα καπου στην αφρικη (αιγυπτο νομιζω) συνεδριο για τους αρχαιολογους,τους ιστορικους κτλ.και ηταν τωρα μια καθηγητρια-ιστορικος νομιζω αιγυπτιακης καταγωγης η καποιας αλλης αφρικανικης.

η κυρια στην ομιλια της επεμενε πως οι αρχαιοι ελληνες ειχαν κατακλεψει τους πολιτισμους της αφρικης,πως δεν ειχαν δημιουργησει κατι δικο τους αλλα καταφεραν να κοροιδεψουν τον κοσμο να πιστεψει οτι οι τεχνες,επιστημες,αθλητισμος,φιλόσοφια κτλ ξεκινησανε απο αυτους και οχι απο την αφρικη οπως ηταν κανονικα....

 

υγ.και ομως τουφα εχουμε ενα αδιαψευστο κοινο σημειο με τους ανθρωπους που ζουσανε πριν 2500χρονια.την διχονοια...

 

RESPEACT!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δημοσιεύτηκε στην εφήμερίδα ΤΑ ΝΕΑ ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο πάνω στο θέμα περι οομασίας των Σκοπίων και ελληνικής ταυτότητας.Όποιος ενδιαφέρεται ας του ρίξει μια ματιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξέρω εγώ για τους Θηβαίους;

 

Α στους κύκλους σας ακούγεται ευρέως πως την κατέκαψε επειδή

ήταν Εβραίοι

 

 

omni κλασσικος απανταει οτι τον βολεύει

 

Σε τι δν απάντησα

 

Bolec και τα 2 άρθρα λένε μαλακίες.Το πρώτο λέει πως θα απομονωθούμε διπλωματικά, όπως κι οι Κύπριοι που είπαν όχι στο σχέδιο Ανάν και ούτε μπήκαν στην ΕΕ ούτε τους μιλάνε σήμερα.Στο 2ο ο διεθνιστούλης Τσίμας μας λέει πως είχαμε ευκαιρία να λύσουμε το θέμα.Δλδ βασίζεται στη λογική πως αν έχουμε ένα πρόβλημα πρέπει να το λύνουμε οπωσδήποτε χωρίς να κοιτάμε τις συνέπειες , στην ουσία πως αν θες να ρίξεις π... ε καντο με τραβέλι μη χαλιέσαι

 

εγώ κρατάω τα 830 εκ δολλάρια επενδύσεις στη Βαρδαρία και ποιοι αποτελούν την 5η φάλαγγα τη σημερινή εποχή.Που στην ουσία κανένα μέρος αυτού του κεφαλαίου δε διατίθεται για επανεπένδυση στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πομάκοι είναι αρχαίο ελληνικό φύλο(ξανθομπάμπουρες ήταν τώρα δν ξέρω).εν αντιθέσει με τους Αλβανούς που είναι απόγονοι των αρχαίων Ιλλυριών

 

Έλεος πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Bolec και τα 2 άρθρα λένε μαλακίες.Το πρώτο λέει πως θα απομονωθούμε διπλωματικά, όπως κι οι Κύπριοι που είπαν όχι στο σχέδιο Ανάν και ούτε μπήκαν στην ΕΕ ούτε τους μιλάνε σήμερα.Στο 2ο ο διεθνιστούλης Τσίμας μας λέει πως είχαμε ευκαιρία να λύσουμε το θέμα.Δλδ βασίζεται στη λογική πως αν έχουμε ένα πρόβλημα πρέπει να το λύνουμε οπωσδήποτε χωρίς να κοιτάμε τις συνέπειες , στην ουσία πως αν θες να ρίξεις π... ε καντο με τραβέλι μη χαλιέσαι

 

εγώ κρατάω τα 830 εκ δολλάρια επενδύσεις στη Βαρδαρία και ποιοι αποτελούν την 5η φάλαγγα τη σημερινή εποχή.Που στην ουσία κανένα μέρος αυτού του κεφαλαίου δε διατίθεται για επανεπένδυση στην Ελλάδα

 

Δεν είπα οτι συμφωνώ με τα όσα γράφονται στα συγκεκριμένα άρθρα,Παρ όλα αυτά δεν πάυουν να είναι μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση του θέματος και ιδιαίτερα η συνέντευξη του φοιτητή που δηλώνει Έλληνας και Μακεδόνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α στους κύκλους σας ακούγεται ευρέως πως την κατέκαψε επειδή

ήταν Εβραίοι

 

Ιχ, δεν έχω κύκλους. Όταν πάρω την εξουσία αυτοί που εννοείς θα φύγουν πρώτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...