Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το "Ανατολικό τμήμα της πάλαι ποτέ Κραταιάς Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας", το οποίο καλό είναι να θυμόμαστε ότι άντεξε περίπου μία χιλιετία περισσότερο από ό,τι το Δυτικό τμήμα, το διάστημα προ της άλωσης της Κωνσταντινούπολης είχε περιοριστεί στην Πόλη και ελάχιστα εδάφη γύρω από αυτή.

 

Δεν ξέρω από πού έως πού προκύπτει η θεωρία ότι εάν και εφόσον δέχονταν οι κύριοι της Πόλης, με τη συγκατάθεση του ιερατείου, έστω, να στραφούν στον Πάπα, θα μπορούσε ο Πάπας, ακόμη και αν το ήθελε, να πράξει οτιδήποτε προκειμένου να σώσει την Πόλη.

 

Μάλιστα, η αδυναμία των Ευρωπαϊκών δυνάμεων την εποχή εκείνη να ανακόψουν την επέλαση των Οθωμανών αποδεικνύεται από το ότι οι Τούρκοι έφτασαν εν τέλει έξω από τη Βιέννη, προτού ανακοπεί η πορεία τους, και διατήρησαν τα εδάφη αυτά αιώνες.

 

Θυμίζω εδώ ότι με ΜΟΝΗ εξαίρεση την Α' Σταυροφορία, ΚΑΜΙΑ από τις επόμενες δεν πέτυχε το στόχο της, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πού εδράζεται το σενάριο ότι οι Δυτικοί θα οργάνωναν εκστρατευτικό σώμα και θα κατάφερναν να διασπάσουν τις Οθωμανικές δυνάμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητοι φιλοι

Το θεμα με την Μακεδονια εχει Κουρασει νομιζω,Εφοσον οι αμερικανοι τα ειπανε τα συζητησανε εμας δεν μας πεφτει λογος.

Και απο την αλλοι οι σκοπιανοι εφοσον τους το δινουν γιατι να μην το παρουν αυτο το δωρακι.

Δηλαδη εμας αν μας διναν την Βορεια Ηπειρο εμεις θα λεγαμε οχι δεν την θελουμε.Και ακουστε να μας την εδιναν διοτι μονοι μας δεν μπορουμε να την παρουμε,αυτο να το γνωριζετε.

Το ολο θεμα ξεκινα απο την στιγμη που καποιος σε αυτην την χωρα εκανε το λαθος μετα απο 3 προειδοποιησεις απο την USA και υπεγραψε την συμφωνια των αγωγων Μπουργκας Αλεξανδρουπολη και την αγορα αρματων.Οι αμερικανοι τα πηραν στο εγκεφαλο και οταν σε προειδοποιουν και εσυ κανεις τους κεφαλιου σου τοτε σε τιμωρουν.

Μην ξεχνατε την Δηλωση του Γουορεν Κριστοφερ στην επισκεψη του στην ελλαδα τον μαρτιο του 1993.

Υπαρχει προγραμματισμενη επισκεψη του πρωθυπουργου τον Οκτωμβριο?

Απ Οχι δεν υπαρχει αλλα και να υπηρχε εσεις θα εχετε εκλογες τοτε.

 

Και οντως ειχαμε εκλογες.Στις 10 Οκτωμβριου.

Λοιπον για να μην μακρυγορω

Τα σκοπια θα εχουν διπλη Ονομασια και το θεμα ειναι οτι θα εχουν και το δικαιωμα των συνταγματικων τους Αξιωσεων.Δηλαδη Δυτικη μακεδονια μεχρι την θεσσαλονικη εδαφος τους υπο Κατοχη.

Η Κινηση στην Διπλωματια ειναι Οφθαλμος αντι Οφθαλμου

Υπογραφη αμεσα του αγωγου south stream

Αγορα των s300i,επιγοντως και αγορα μαχητικων απο ρωσια.

 

Και ολα αυτα γρηγορα διοτι η επομενη κινηση των αμερικανων ειναι να δημιουργησουν στην χωρα ασταθεια οσων αφορα πολιτικο μας συστημα.

Αδυναμες και οριακες κυβερνησεις

Κυριοι μην σας στεναχωρει τα βαλκανια θα ξαναλαξουν οποτε τζαμπα συζηταμε για τα σκοπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι μην σας στεναχωρει τα βαλκανια θα ξαναλαξουν οποτε τζαμπα συζηταμε για τα σκοπια.

 

Εννοείς ότι θα αλλάξουν ΚΑΙ τα σύνορά μας; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι θα αλλάξουν ΚΑΙ τα σύνορά μας; :confused:

 

αγαπητε κανε ενα Μπακ στην ιστορια και δες ποτε η ελλαδα ειχε παυση του Πυρ για διαρκεια 63 χρονια.

Και Ποτε τα βαλκανια ειχαν τοση ησυχια μεχρι πριν την Γιουγκοσλαβια.

Δεν το αναρωτηθηκες αυτο?

Η ελλαδα εχει πληρωσει με αιμα πολλες φορες το ιδιο παραμυθι

αλλα αυτην την φορα θα το πληρωσουμε γιατι το θελουν οι Αμερικανοι

 

Εχουν ενα κτιριο με 5 γωνιες και εκει μεσα σχειδιαζεται η τυχη του καθε λαου

συμφωνα με τα συμφεροντα τους.

 

Αυτην την στιγμη εχει αναγνωρισει ενα σερβικο εδαφος ως ανεξαρτητο κρατος

και με αυτον τροπο θα δειξει οτι μπορει να το κανει οπου συμφερει να απειλησει μειονοτικα,αποσχηστικα προωθοντας τα συμφεροντα αγοραζοντας οπλα και δεκαδες αλλα αμερικανικα προιοντα.

 

Το κοσσοβο για τους σερβους κυριοι ειναι περιπου το αγιον ορος για εμας.

Σκεφτητε να το χασουμε?

Αλλα εμεις εχουμε αλλα πραγματα υπο αμφισβητηση συμφωνα με την αμερικανικη θεωρια.

Το πρωτο ειναι

Τα Τσαμουρια,που συμφωνα με την Ιστορια των αλβανων

λενε οτι ειναι περιοχη τους και την κατεχουμε εμεις απο τον 1ο παγκοσμιο πολεμο και μετα.Συμφωνα με χαρτες τους λενε οτι εχουν μεχρι και τον ΒΟΛΟ.:lol:

Οι δεν γειτονες βουλγαροι δεν εχουν αφησεις καμια φορα την ελλαδα ησυχη σε καθε πολεμο που ειχαμε χωρις να καταλαβουν καποιο χωρο ελληνικο,και ολα αυτα με τις ακομα σημερινες βλεψεις τους για Δραμα καβαλα Σερρες τουλαχιστον και αν κατσει και την θεσσαλονικη.Και ας πουμε και λιγα λογια για την αγαπητη Θρακη που ξερετε τις λεπτομερεις να μην τις λεω.

Να φανταστητε οταν ο Στρατηγος Παγκαλος μπηκε μεσα στην Βουλγαρια με τα στρατευματα τα ελληνικα οι ελληνες πληρωσαν προστιμο για κατοχη ξενου εδαφους.

Η δε βορεια ηπειρος δωθηκε διοτι το ελληνικο κρατος ηταν σε πτωχευση και ο Κρατηθηκε ο Χωρος σαν προστιμο.Μαλιστα αν δεν κανω λαθος πηγε να ανεξαρτοπιηθει αλλα σβησαν ολα εν μια νυκτι το 1944 αβ δεν κανω λαθος

Οσο για την Ζημια που καναμε στους γειτονες μας τουρκους στην συνθηκη της Λοζανης δινουμε σαν τιμωρια διοτι το ελληνικο κρατος ηταν παλι επτωχευμενο τα εδαφη απο τα Υπσαλα μεχρι το Ποταμι που ειναι σημερα και τα 2 μικρα νησακια Ιμβρος και τενεδος.Τα νησακια ηταν 100% με ελληνες κατοικους.Το Ιδιο και η ανατολικη Θρακη με μεγαλο ποσοστο κατοικων ελληνων.

Η δε Φιλοι μας Βουλγαροι εχουν κοντα στο κατομυριο μουσουλμανους στα νοτια τους και αυτοι αποτελουν μειονοτητα.

Αλλα και οι ακοπιανοι ειναι 3 μειονοτητες και οταν εχεις 3 μειονοτητες τοτε δινεις ολα τα προβλημα που σου προκθπτουν σε εξωτερικους παραγωντες για να ξεχνουν τα εσωτερικα.

Αν τελιωσει αυτο το θεμα γιαυτους τοτε νομιζω οτι αρχισουν να τρωγοντε αναμεταξυ τους και εμεις σαν μεγαλυτεροι επενδυτες των σκοπιων μπορουμε να παιξουμε μεγαλο ρολο σε αυτο.Να τους βαλουμε να διαμελισθουν στα 3 και μετα δεν θα ασχολητε κανενας μαζι τους.Αυτη εππρεπε να ηταν η εξωτερικη μας πολιτικη.Πολεμος εκτων Εσω

 

Αλλα πρωτα προεχουν Υπογραφη Αγωγων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μερικές "πρακτικές" ερωτήσεις:

Αν βρεθεί λύση και συμφωνήσουν και οι 2 πλευρές τελείωσε το "Σκοπιανό";

Αν δεν συμφωνήσουμε εμείς σαν Ελλάδα εκτός του βέτο στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο;

Αν πάμε κόντρα και χρησιμοποιήσουμε το δικαίωμα του βέτο τι μπορεί να γίνει;

 

Aν αποδεχθουμε και βρουμε λυση τωρα θα μας ακολουθει μια ζωη.Αν θεσεις Βετο μεταβαλλεις την ημερομηνια ενταξης μεχρι να βρουν την Λυση τα κρατη.

Κατι αλλο να κανουμε τι

Εχει αναγνωρισθει απο 120 χωρες και θελει αλλες Οκτω για να μπει ντεφακτο το ονομα.

Με αλλα λογια οι πολιτικοι γραφουν ΙΣΤΟΡΙΑ.

Εχουμε και οι δυο την φωλια μας Διπλωματικα Βρεγμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν θεωρώ (και κυρίως δεν είμαι) τον εαυτό μου εθνικιστή, σε αυτό το θέμα με έχω κόψει λίγο παραπάνω πατριώτη. Είμαι γέννημα θρέμα Θεσσαλονικιός και ένα καλοκαίρι δούλευα σε ένα βενζινάδικο όπου σχεδόν 2 με 3 φορές την βδομάδα είχα διάφορους αλλοδαπούς οι οποίοι αφού βάζαν 10 ευρώ βενζίνη μετά με ρωτούσαν απο που θα πάνε για ''Μασεντόνια...'' Την πρώτη φορά εντάξει δεν μιλούσα και τους έστελνα στην ευχή του Θεού, αλλά όταν παραέγινε το κακό (και αφού τα είχα πάρει κι εγώ) όταν με ρωτούσαν απο που θα πάνε για Μασεντόνια τους έστελνα και εγώ στο αεροδρόμιο Μακεδονία, μιας και άλλη μακεδονία δεν ήξερα. Βέβαια αυτοί οι ''άνθρωποι'' δεν περίμεναν εμένα γιατί αργότερα έμαθα πως πολλοί απο αυτούς βλέπαν την ταμπέλα που έλεγε ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και νόμιζαν πως πηγαίναν σπίτι τους (home sweet home) και τελικά κατέληγαν στο αεροδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μια φορα ειδα κατι σκοπιανους στην Δραμα και μιλησαμε και οταν τους ρωτησα απο που.Μασεντονια

Η συζητηση τερματιστηκε εκει

Το ποιο κουλο

το εχω δει στην τυνησια

 

Ενας ο οποιος δουλευε σε σχολειο ειχε οπως μας ειπε πολλες γνωσεις απο ιστορια ασχετως αν ηταν πωλητης χαλιων και με ειπε οτι Ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν Αραβας.:lol:

Και εγω του ειπα οτι στην ακροπολη ειχε τζαμι παλια αλλα οταν μας κατελαβαν οι τουρκοι το γκρεμισαν και κατασκευασαν τον παρθενωνα.Με κοιτουσε με ενα υφος Τωρα με δουλευει,δεν με δουλευει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δε βορεια ηπειρος δωθηκε διοτι το ελληνικο κρατος ηταν σε πτωχευση και ο Κρατηθηκε ο Χωρος σαν προστιμο.Μαλιστα αν δεν κανω λαθος πηγε να ανεξαρτοπιηθει αλλα σβησαν ολα εν μια νυκτι το 1944 αβ δεν κανω λαθος

 

Κάνεις λάθος. Η βόρια ήπειρος εδόθη στους Αλβανούς και σε εμάς σαν αντάλαγμα έδωσαν τα δωδεκάνησα. ΜΗν ακούω βλακίες μου τη δίνει...

 

Όσον αφορά τους Αμερικάνους, πάνε οι παλιές καλές εποχές που ήταν μόνοι τους. Παραμένουν υπερδύναμη στα όπλα αλλά η οικονομία πάει γιούχου. Εν τω μεταξύ έχουμε Ρωσία που απειλεί ανοιχτά πια με πόλεμο, Κίνα και σιγά σιγά Ιραν. Η Αμερική τρέχει και δε φτάνει. Α μην αναφέρω την Ευρώπη που φέτος για πρώτη φορά είχε μεγαλύτεο ΑΕΠ από την Αμερική, δηλαδή οικονομικά είμαστε ισχυρότεροι.

 

Όσον αφορά τους αγωγούς, είδα τι καλά περάσαμε όταν είχαμε αγορά όπλων μονοπώλειο από τους Αμερικάνους. Αλλά τώρα που έχουμε τον αγωγό τόσο με τη Πωσία όσο και με τη Τουρκία, είμαστε ενεργειακός άξονας. Δεν μπορούν να κάνουν μαλακίες διότι ο αγωγός μεταφέρει ενέργεια στην ευρώπη, ότι και αν αυτό σημαίνει για τη διεθνή σταθερότητα....

 

Τέλος, σε λίγο το πετρέλαιο τελειώνει. Να δω τότε τι θα κάνουν , θα ελέγχουν τις ανεμογεννήτριες, τα ηλιακά πάνελ ή τους πυρηνικούς σταθμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι φιλοι

Το θεμα με την Μακεδονια εχει Κουρασει νομιζω,Εφοσον οι αμερικανοι τα ειπανε τα συζητησανε εμας δεν μας πεφτει λογος.

 

Ανγνωρίζω ότι ίσως δεν έχουμε τη δύναμη να αντιδράσουμε. Αλλά όχι και δεν μου πέφτει και λόγος!!

Δηλαδή αν έσκαγε μύτη στο σπίτι σου ένας νταβατζής και σου έλεγε, στο σαλόνι σου πλέον 8α κοιμάται ο "Χ" γιατί ετσι συμφέρει εμένα. και θα είναι σπίτι του.

 

Εσύ τι θα έλεγες?

 

Οκ ειναι ο νταβατζής της περιοχής. Να μην του πάω κόντρα?

 

Δεν παίζει με την καμία.

Και μη μου πείς ότι πούνε τα σκόπια μακεδονία και μετά τέλος. Γιατί στη συνέχεια θα ξεκινήσουνε οι βλέψεις για σμικρινση της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι θα έλεγες?

 

Οκ ειναι ο νταβατζής της περιοχής. Να μην του πάω κόντρα?

 

 

Aκριβως ειναι ο Νταβατζης του Πλανητη.Κανει οτι θελει και οπου θελει.

Πιστεψε το αν θες αν οχι μπορεις να αυτογελιεσαι με Θεωριες του στυλ

εμας δεν μας πειραζει κανεις γιατι εχουμε την σουπερ οικονομια την σουπερ διπλωματια και τους σουπερ Πολιτικους.

 

Ενα θα πω αν δεν ειχαμε τους ελληνες της Διασπορας τωρα δεν θα κρατουσαμε πληκτρολογιο αλλα G3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως ειναι ο Νταβατζης του Πλανητη.Κανει οτι θελει και οπου θελει.

Το ξέρω, αλλά ποσός με ενδιαφέρει.

Και εμένα αν αύριο μου κατεβάσουνε την αλβανία μέχρι τη Πρέβεζα, να βγαίνω στην ομόνεια και να σφάζω αλβανούς γιατί έτσι γουστάρω.

Αλλά με συγχωρείς τα παντελόνια μου δεν τα κατεβάζω.

 

Πιστεψε το αν θες αν οχι μπορεις να αυτογελιεσαι με Θεωριες του στυλ

εμας δεν μας πειραζει κανεις γιατι εχουμε την σουπερ οικονομια την σουπερ διπλωματια και τους σουπερ Πολιτικους.

Ξερω σε τι φάση βρισκόμαστε. Υπο διαληση.

 

Ενα θα πω αν δεν ειχαμε τους ελληνες της Διασπορας τωρα δεν θα κρατουσαμε πληκτρολογιο αλλα G3.
Που το στιρίζεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...