Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο "έχω μια ιδέα" αναφερόμουν.

 

Και να σου πω ρε όμνι, οι αντιπολεμικές και αυτές οργανωμένες ήταν;

Και οι πολιτικού περιεχομένου πορείες, έχουν δηλαδή 4 μπλοκ μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο "έχω μια ιδέα" αναφερόμουν.

 

Και να σου πω ρε όμνι, οι αντιπολεμικές και αυτές οργανωμένες ήταν;

Και οι πολιτικού περιεχομένου πορείες, έχουν δηλαδή 4 μπλοκ μόνο;

 

Επειδή ήμουν στο 15μελές στην αντιπολεμική των 100000 μαθητών φοιτητών στην Αθήνα η συνεννόηση σε μας τουλάχιστον γινόταν μέσω κάποιων μελών του ΣΑΣΑ(κομματική μαθητική οργάνωση) ή όπως αλλιώς λέγεται.Α και στις σχολές κάποιοι επαγγελματίες θέλαν να κάνουν ΓΣ πρωί πρωί με την αυγούλα για να χουν τα κομματικά εμβλήματα στα πανώ τους.

 

Όσο και να προσπαθήσετε να πείσετε τον εαυτό σας ότι ο άνθρωπος είναι ελευθερο ον αυτό δεν ισχύει.Είναι ένα ζώο ακρως υποτακτικό στον αφέντη - εξουσιαστή του(οικογένεια, σχολείο, δουλειά, κόμμα γιατί όχι) και το μόνο που σκέφτεται είναι η πάρτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που πιάσαμε τις φοιτητικές πορείες, πέρσυ Άνοιξη στη Σαλονίκη γινόταν το έλα να δεις από τις φοιτητικές κινητοποιήσεις, πρωί μεσημέρι βράδυ για βδομάδες. ΜΕκείνες τις μέρες έγινε στην πόλη και η σύνοδος των αρχηγών των γενικών επιτελείων στρατού της ΝοτιοΑνατολικής Ευρώπης με μεγάλο καλεσμένο και τον σταρ της τουρκίας κρεοπώλη μπουγιούκανιτ. Πίστευα ότι η σύνοδος αυτή καθ' εαυτή αλλά και μόνη η παρουσία αυτού του στρατοκράτη θα αποτελούσε έναυσμα για μεγάλες πορείες διαμαρτυρίες κλπ και όμως δεν κουνήθηκε φύλλο, κιχ, μουγγ ιν δε στρουγγ. Απόλυτη ησυχία εκείνες τις 3 μέρες, ανέπνευσε και η πόλη. Υποθέτει κανείς τι μπορεί να έγινε;;;; Το ερώτημα δεν είναι ρητορικό, πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για φοιτητικές πορείες πέρσυ την Άνοιξη στη Σαλονίκη είχαμε επί βδομάδες 3 πορείες και αποκλεισμούς δρόμων την ημέρα. Εκείνες τις μέρες έγινε στην πόλη και η σύνοδος των αρχηγών των γενικών επιτελείων ενόπλων δυνάμεων των χωρών της ΝοτιοΑνατολικής Ευρώπης με μεγάλο γκεστ σταρ τον κρεοπώλη μπουγιούκανιτ. Πιστεύαμε ότι η σύνοδος αυτή καθ' εαυτή αλλά και η παρουσία του συγκεκριμένου στρατοκράτη θα ήταν το κόκκινο πανί για το φοιτητικό κίνημα στην πόλη και περιμέναμε τα χειρότερα από διαδηλώσεις συγκρούσεις κλπ. Και όμως δεν έγινε τίποτα, μούγγα στη στρούγγα, παραδόξως ούτε και πορείες με τα γνωστά αιτήματα έγιναν εκείνο το τριήμερο, ανέπνευσε και η πόλη. Μπορεί κανείς να πει τι έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύαμε ότι η σύνοδος αυτή καθ' εαυτή αλλά και η παρουσία του συγκεκριμένου στρατοκράτη θα ήταν το κόκκινο πανί για το φοιτητικό κίνημα στην πόλη και περιμέναμε τα χειρότερα από διαδηλώσεις συγκρούσεις κλπ. Και όμως δεν έγινε τίποτα, μούγγα στη στρούγγα, παραδόξως ούτε και πορείες με τα γνωστά αιτήματα έγιναν εκείνο το τριήμερο, ανέπνευσε και η πόλη. Μπορεί κανείς να πει τι έγινε;

 

off topic: Φαίνεται ότι τα ζητήματα της συνόδου που λες και ο συγκεκριμένος κύριος δεν αφορούν το "φοιτητικό κίνημα" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
σε συμφωνία είναι κοντά ΕΛΛΑΔΑ - ΣΚΟΠΙΑ με το όνομα "ΝΕΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" υπό τις πιέσεις των ΗΠΑ.

 

απλώς απαράδεκτο.

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο, εγώ προσωπικά δεν θα ξαναφάω κουνουπίδι.

 

 

 

:lol:

 

 

 

ΥΓ: Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον παρεδώσε, παρόλο που δεν τρώω έτσι κι αλλιώς κουνουπίδι, οπότε δεν θα έπρεπε να με απασχολεί το θέμα :lol: . Πολύ καλή λύση. Του Νίμιτς ήταν η ιδέα; μπράβο στο παλικάρι.

 

παρόλα αυτά, μου την δίνει και μόνο η ιδέα ότι, δυο μαλαγκουραίοι που μαλώνουνε, έστω και για ηλίθια αιτία, έστω κι αν δεν έχει δίκιο κανένας, έχει μόνο ο ένας ή έχουν και οι δύο, καταλήγουν να συμφωνήσουν μόλις επέμβει ο μάγκας της παρέας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Θα συμφωνήσω με τον παρεδώσε, παρόλο που δεν τρώω έτσι κι αλλιώς κουνουπίδι, οπότε δεν θα έπρεπε να με απασχολεί το θέμα :lol: [...]

Μα, ούτε εγώ τρώω, αυτό το νόημα είχε το spoiler. ;)

 

εμένα μόνο γεωγραφικός προσδιορισμός με καλύπτει. ΑΝΩ ή ΒΟΡΕΙΑ Μακεδονία

 

Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ του Άνω Μακεδονία και του Νέα Μακεδονία; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι, στο Νέα Μακεδονία υπονοείται ιστορική «συνέχεια» της αρχαίας Μακεδονίας από το νέο κράτος.

 

So f*cking what? Δεν πα να λένε ότι είναι απόγονοι Αρειανών; Πρόβλημά τους. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει κάτι τέτοιο, εγώ προσωπικά δεν θα ξαναφάω κουνουπίδι.

 

εγώ πάλι λέω να φάω στα "Καβούρια του Ασημάκη" απόψε :lol:

ελπίζω να μην φύσαγε πολύ αυτές της μέρες στην Ραφήνα, να

φάμε κανά φρέσκο ψάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι λέω να φάω στα "Καβούρια του Ασημάκη" απόψε :lol:

ελπίζω να μην φύσαγε πολύ αυτές της μέρες στην Ραφήνα, να

φάμε κανά φρέσκο ψάρι...

 

Υποθέτω στην ίδια ταβέρνα θα τρώς και όταν διεκδηκήσουν τα "εδάφη" τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
εγώ πάλι λέω να φάω στα "Καβούρια του Ασημάκη" απόψε :lol:

ελπίζω να μην φύσαγε πολύ αυτές της μέρες στην Ραφήνα, να

φάμε κανά φρέσκο ψάρι...

 

Μια χαρά ήταν στη Ραφήνα.

Βέβαια, από ψάρι δεν ξέρω τι κάνανε γιατί...

 

... δεν τα αγγίζω τα ψάρια.

 

 

 

Το μόνο ψάρι που τρώω είναι το ψαρονέφρι. :P

 

 

Υποθέτω στην ίδια ταβέρνα θα τρώς και όταν διεκδηκήσουν τα "εδάφη" τους?

Η κινδυνολογία δεν μας βγάζει πουθενά. Μ'αυτή τη λογική πρέπει να εξοντώσουμε ΟΛΟΥΣ τους γείτονες γιατί μπορεί κάααααποια στιγμή να διεκδικήσουν τα εδάφη μας.

 

Νομίζω ότι το'χω ξαναγράψει, οι εξτρεμιστές της γείτονος χώρας είναι τόσο γραφικοί όσο και οι δικοί μας αντίστοιχοι φανατικοί που κραυγάζουν "πρωτεύουσα της Ελλάδος είναι η Κωνσταντινούπολη".

 

 

 

Λες και ήταν ποτέ... :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Δεν είναι κινδυνολογία το "Μακεδονικό κόμμα" που έχει κατέβει και σε εκλογές.

 

Δεν είναι κινδυνολογία το Κόσοβο.

 

Θα πει κανείς, μπορεί να βρεθεί η Ελλάδα παρίας της Ευρώπης, όπως είναι η Σερβία, που έχει συμπληρώσει σχεδόν δύο δεκαετίες χαστουκιών;

 

Πιθανόν όχι, αλλά ας θυμηθούμε πόσο καιρό μας είχε η Αμερική χωρίς πρεσβευτή, στον απόηχο της συμφωνίας για τον αγωγό με τους Ρώσους.

 

Παρεμπιπτόντως, οι δικοί μας εξτρεμιστές δε σφετερίζονται σύμβολα άλλων χωρών, ούτε χαράσουν εξωτερική πολιτική. Ακόμη. Γιατί, αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα, το 4% θα γίνει 14% και θα γελάμε.

 

Όποιος νομίζει ότι κινδυνολογώ, ας κάνει τον κόπο να περάσει από το BBC, το οποίο έχει πρώτο θέμα την επανέναρξη συνομιλιών μεταξύ Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων να δει πώς, ακριβώς, περιγράφει το έγκυρο, εντός και εκτός εισαγωγικών, site τη διχοτόμηση της Κύπρου..."Έστειλε στρατεύματα" η Τουρκία. Η εισβολή στα εδάφη ενός κυρίαρχου κράτους έγινε "αποστολή στρατευμάτων".

 

Ένα πράγμα σαν το "συνωστισμό" στη Σμύρνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...