Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...εγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατί "μερικοί εδώ μέσα" δεν τρώνε κουνουπίδι...

*(...σαν σπόντα ακούστηκε,ε ; :-D )

 

...πάντως,άσχετα με το πως μας φαίνεται προσωπικά στον καθένα IOCTL,πρέπει να βλέπουμε και "γενικά" τι "νόημα" έχει μια ονομασία...

Το "νέα" δεν ακούγεται και πολύ "καλό",γιατί αφ' ενός πολύ εύκολα "ξεχνιέται" (ή "δεν λέει τίποτα" στην ονομασία μιας χώρας) και δεν νομίζω πως μπορεί να "διαλαλεί" στην οικουμένη "ποιοί πραγματικά είναι οι κάτοικοι της γείτονας,εθνολογικά και ιστορικά"...Πιο πολύ για "προσδιορισμό" που "καλύπτει" το "πείσμα" "άμεσα ενδιαφερομένων" (= εμάς ) μοιάζει... Όμως,νομίζω ότι είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ από ένα "Άνω"...Το "Άνω" "εξομοιώνει" τους "πάνω" με τους "κάτω"....Όχι;

Αν σοβαρά θέλαμε και...ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να "απαιτήσουμε" γεω-γραφικό" [ :-) ] προσδιορισμό.θα έπρεπε να "χτυπιόμαστε" να ΞΑΝΑ-ονομαστούν "Βαρντάρσκα"...

Είναι πολύ αργά γι΄αυτό όμως πλέον,άσε που δεν έχει και πολύ νόημα.Η εξωτερική πολιτική άλλωστε και τα "συμφέροντα" χωρών όπως η δικιά μας,μας αρέσει-δεν μας αρέσει,δυστυχώς δεν χαράσσεται εντός συνόρων...

Και για να είμαστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "όλοι οκ" (εκτός των Σκοπιανών βεβαίως),θα έπρεπε εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια,να "διαπραγματευόμασταν" ΜΟΝΟ τον όρο "Σλαβομακεδονία"...Αλλά και πάλι,μόνο για το "θεαθήναι" θα ήταν...Αν πουν οι (ξέρετε ποιοί) να αιματοκυλίσουν κάποια περιοχή στον κόσμο,αν πουν ν' αλλάξουν σύνορα,ΕΜΑΣ θα...ρωτήσουν;Και "Μακρυνοκίνα" να τη βαφτίζανε,αν ήταν να γίνει "κακό",πάλι θα "γινότανε"...

Και τέλος πάντων,ότι και να λέμε εμείς,οι Σκοπιανοί θέλουν μια ταυτότητα,για να "επιζήσουν"...Και σίγουρα η "σλάβοι" δεν τους αρέσει (να ξεχαστεί το βουλγάρικό τους "παρελθόν" γαρ...)

Οι Αμερικάνοι,στάνταρ θέλουν το "διαίρει και βασίλευε" στην περιοχή-ΕΙΔΙΚΑ σ' αυτήν...(...αν οι Αμερικάνοι ήθελαν "να υποστηρίξουν την Ελλάδα" -ΔΙΚΑ τους συμφέροντα δηλαδή - ,θα είχαν ήδη μπει σε 1 νύχτα "εκεί μέσα",όπως "διάφοροι" βερμπαλίζουν και εδώ στη χώρα μας να κάνουμε,και θα τους είχαν κάνει να ξεχάσουν όχι αν κατάγονται απ' τον "Μεγαλέξανδρο"...αλλά κι αν ακόμα κατάγονται από τον άνθρωπο...),γι' αυτό και το να "φτιάξουν Μακεδόνες" εκεί,τους βολεύει...

Ο κόσμος όλος δεν τραβάει ΚΑΝΕΝΑ ζόρι να τους "αναγνωρίσει"-ακόμα και "Δημοκρατία της Άνω Αθήνας" να ονομαζότανε...

Μόνο εμείς είμαστε που "χτυπιόμαστε"..."αυτάρεσκα".Όχι ότι κάνουμε και κακά.Ας συνεχίσουμε και ΄μεις να "προπαγανδίζουμε" την ελληνικότητα της ιστορίας της "Μακεδονίας".Αλλά την "μόνη" αξία που θα έχει κάτι τέτοιο,είναι το ξαναλέω,για την "ησυχία της συνείδησής ΜΑΣ"...

Όσο και να μην αρέσει αυτό σε κάποιους,είμαστε "προ τετελεσμένου".

Οι δε Σκοπιανοί,δεν αποτελούν "απειλή" για εμάς.Όχι οι ίδιοι τους τουλάχιστον.

Κι όσο κι αν ακούγεται "αστείο",αλλά και θα "φουντώσει" μερικούς,αν τους "κάνουμε τη χάρη και δεν τους την πέφτουμε με το όνομα",και "φίλοι" μας θα γίνουνε...

Καλό θα ήταν επίσης να μην αναθραφούν γενιές Ελλήνων,με το να έχουν "στην μπούκα" τους "κλέφτες γείτονες"...Μόνο καλό δεν θα φέρει αυτό...

Όλ' αυτά φυσικά,από τη στιγμή που φαίνεται πως ΕΠΙΣΗΜΑ η γείτονα δεν δείχνει "αλυτρωτικές τάσεις"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη, αλλά γιατί ο γεωγραφικός προσδιορισμός είναι καλύτερος; Αν αυτοί είναι η Βόρεια Μακεδονία, πιο πιθανό το κόβω να ζητήσουν και τη Νότια κάποια στιγμή. Νέα Μακεδονία μορεί να ακούγεται κάτι όπως η Νέα Ζηλανδία, η Νέα Καληδονία και η Νέα Ορλεάνη. Δηλαδή, τρέχα γύρευε ποια ήταν η παλιά και τι σχέση έχει με τη Νέα. Το θέμα είναι, εκτός από το όνομα, να συμφωνήσουν τον περιορισμό των εθνικιστικών τάσεων. Από αυτό κινδυνεύει η περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά γιατί ο γεωγραφικός προσδιορισμός είναι καλύτερος; Αν αυτοί είναι η Βόρεια Μακεδονία, πιο πιθανό το κόβω να ζητήσουν και τη Νότια κάποια στιγμή. Νέα Μακεδονία μορεί να ακούγεται κάτι όπως η Νέα Ζηλανδία, η Νέα Καληδονία και η Νέα Ορλεάνη. Δηλαδή, τρέχα γύρευε ποια ήταν η παλιά και τι σχέση έχει με τη Νέα. Το θέμα είναι, εκτός από το όνομα, να συμφωνήσουν τον περιορισμό των εθνικιστικών τάσεων. Από αυτό κινδυνεύει η περιοχή.

Αν έχετε καταλάβει καλά, το τελευταίο που θέλει πια (η αποδυναμωμένη συγκριτικά με το παρελθόν) στην εξωτερική πολιτική usa, είναι να ΜΗ βρεθεί λύση. Αν βρεθεί λύση όλοι θα ηρεμήσουν και οι ελληνικές επενδύσεις εκεί θα flourish!! ΜΗ ξεχνάμε ότι και η Βουλγαρία δεν επιθυμεί να παραμείνει ο όρος Μακεδονία, αφού οι σκοπιανοί είναι Βούλγαροι. Το θέμα είναι να βρεθεί λύση γεωγραφικά. Τόσα χρόνια που προσπαθούμε για άλλα την έχουμε πατήσει. Αύριο που θα αγοράσουμε όλη τη χώρα όμως, θα γίνει όπως η Κύπρος, προτεκτοράτο μας, με την καλή έννοια πάντα. Αυτό δεν το θέλουν κάποιοι, ακόμα και εντός Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙα δειτε εδω http://greekmme.blogspot.com/2008/03/blog-post_6342.html το σχετικό βιντεο τι ελελγε ο Γκλιγκόροφ το 1992 να μάθετε την αλήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όσο κι αν ακούγεται "αστείο",αλλά και θα "φουντώσει" μερικούς,αν τους "κάνουμε τη χάρη και δεν τους την πέφτουμε με το όνομα",και "φίλοι" μας θα γίνουνε...

 

Δεν τίθεται θέμα φιλίας.Τίθεται θέμα εθνικιστικών τάσεων.Στις πορείες που κάνανε αν είδες ήταν μόνο μαθητές και κάτι μπασταρδόγεροι με πατέρα Τούρκο, μάνα Βουλγάρισσα, και αδελφό Αλβανό.Τερατογένεση.Τα παιδιά αυτά δεν γεννήθηκαν με το μικρόβιο του εθνικισμού μέσα τους, κάποιοι τους το μετέδωσαν.Ποιοι είναι αυτοί? Οι καθηγητές στα σχολεία που δυστυχώς για μας εκεί έχουν εθνικιστική συνείδηση.Οι δικοί μας δεν έχουν ούτε καν εθνική.Εχουν διεθνιστική ψευτομαρξιστική και κοιλιοδουλική

 

Καλό θα ήταν επίσης να μην αναθραφούν γενιές Ελλήνων,με το να έχουν "στην μπούκα" τους "κλέφτες γείτονες"...Μόνο καλό δεν θα φέρει αυτό...

Όλ' αυτά φυσικά,από τη στιγμή που φαίνεται πως ΕΠΙΣΗΜΑ η γείτονα δεν δείχνει "αλυτρωτικές τάσεις"...

 

Ούτε καλό ούτε κακό και γω είμαι πατριώτης αλλά δεν είμαι στρατόκαυλος αν αυτό φοβάσαι.Και δν νομίζω κανείς να χει όρεξη να εισβάλλει στα Σκόπια.Επιπλέον το εδάφιο στο Σύνταγμα τους που αναφέρει ότι έχουν το δικαίωμα να αναπροσαρμόζουν τα σύνορα τους όπως αυτοί θέλουν?

 

Και το τραγουδάκι αρς μαρς Σολούν ντας?Φαντάζομαι το πιάνεις.Θα μου πεις και μεις δε λέμε τα δικά μας.Ναι δικά μας που κατοικούσαν ελληνικοί πληθυσμοί και είχαν ελληνική επικυριαρχία.

 

Νομίζω ότι το'χω ξαναγράψει, οι εξτρεμιστές της γείτονος χώρας είναι τόσο γραφικοί όσο και οι δικοί μας αντίστοιχοι φανατικοί που κραυγάζουν "πρωτεύουσα της Ελλάδος είναι η Κωνσταντινούπολη".

 

Ναι μόνο που εκεί κοσμικοί και με μουλάδες πάνε με τουρκικές σημαίες στις συγκεντρώσεις τους.Εδώ αν τη βγάλεις θεωρείσαι φασίστας και σου απαγορεύουν την πορεία

 

"Έστειλε στρατεύματα" η Τουρκία. Η εισβολή στα εδάφη ενός κυρίαρχου κράτους έγινε "αποστολή στρατευμάτων"

 

Αφού ο παπάς κάλεσε τις εγγυήτριες δυνάμεις να παρέμβουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πολύ , αλλά δεν έχετε δίκιο για το κουνουπιδι. Ελπίζω μόνο να μην περιλαμβάνονται επίσης στο απαγορευτικό μενου σας , τα φασολάκια , οι αγγινάρες ή οι μπάμιες.... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δεν τίθεται θέμα φιλίας.Τίθεται θέμα εθνικιστικών τάσεων.Στις πορείες που κάνανε αν είδες ήταν μόνο μαθητές και κάτι μπασταρδόγεροι με πατέρα Τούρκο, μάνα Βουλγάρισσα, και αδελφό Αλβανό.Τερατογένεση.Τα παιδιά αυτά δεν γεννήθηκαν με το μικρόβιο του εθνικισμού μέσα τους, κάποιοι τους το μετέδωσαν.Ποιοι είναι αυτοί? Οι καθηγητές στα σχολεία που δυστυχώς για μας εκεί έχουν εθνικιστική συνείδηση.Οι δικοί μας δεν έχουν ούτε καν εθνική.Εχουν διεθνιστική ψευτομαρξιστική και κοιλιοδουλική

 

 

 

2)Ούτε καλό ούτε κακό και γω είμαι πατριώτης αλλά δεν είμαι στρατόκαυλος αν αυτό φοβάσαι.Και δν νομίζω κανείς να χει όρεξη να εισβάλλει στα Σκόπια.Επιπλέον το εδάφιο στο Σύνταγμα τους που αναφέρει ότι έχουν το δικαίωμα να αναπροσαρμόζουν τα σύνορα τους όπως αυτοί θέλουν?

 

3)Και το τραγουδάκι αρς μαρς Σολούν ντας?Φαντάζομαι το πιάνεις.Θα μου πεις και μεις δε λέμε τα δικά μας.Ναι δικά μας που κατοικούσαν ελληνικοί πληθυσμοί και είχαν ελληνική επικυριαρχία.

1)Σωστός

2)Δε θα εισβάλουμε, θα τα αγοράσουμε!!

3)Πολύ σωστός. Προχωράμε μπροστά, συγχωράμε αλλά ΔΕ ξεχνάμε. Δε μπορείς να ξεχάσεις ένα κόσμο που βιάστηκε και σκοτώθηκε. Γιατί ζούμε τότε, για να βγάζουμε λεφτά και να αυξήσουμε το παγκόσμιο προιόν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Δε θα εισβάλουμε, θα τα αγοράσουμε!!

 

Ναι, σε αντάλλαγμα θα δώσουμε φιλότιμο και πλαστικές σακούλες με γνήσιο αλεξανδρινό αίμα.

Επίσης, συμφωνείς με τον όμνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε αντάλλαγμα θα δώσουμε φιλότιμο και πλαστικές σακούλες με γνήσιο αλεξανδρινό αίμα.

Επίσης, συμφωνείς με τον όμνι.

Πάντως δε θα κάτσουμε να μας λαλήσουν για άλλη μια φορά!!!! Χορτάσαμε αρκετά 2000 χρόνια τώρα!!Υπάρχει και αξιοπρεπής τρόπος να αναπτυχθείς ως κράτος και να επεκτήνεις τις επιχειρηματικές σου βλέψεις! Οικονομικά, ένας κανόνας υπάρχει πια παγκοσμίως, ή θα σε φάνε ή θα τους φας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω στην ίδια ταβέρνα θα τρώς και όταν διεκδηκήσουν τα "εδάφη" τους?

 

όχι... αν γίνει η στραβή και προλάβω, παίρνω το αυστραλέζικο διαβατήριο μου και

την φαμίλια και αυτοεξορίζομαι στο Σύδνεϋ αγκαλιά με τα κοάλα και καβάλα στα

καγκουρώ... δεν έχω κάνει χριστούγεννα στην παραλία με το μαγιώ... δεν πρέπει

να το ζήσω κι αυτό;

 

αν δεν προλάβω, επιτάσσω ένα βενζινάδικο σε ακριτικό νησί όπως λέει και το φύλλο

πορείας μου και περιμένω να με βομβαρδίσουνε ως υψηλής προταιρεότητας στόχος...

 

ρε IOCTL μπας και έχεις την διπλανή ταβέρνα και σε κόφτει που πάω και τρώω; :lol:

 

<offtopic> το σκαθάρι πάντως μέτρησε απόψε... φρέσκοτατο... </offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά το Νέα Μακεδονία δεν σημαίνει πως ψόφησε η "παλιά"; αυτό μου έρχεται στο

μυαλό... ήτανε η Σμύρνη, ετελείωσε, τσουπ η Νέα Σμύρνη στην Αθήνα... είχαμε ένα

χωριό στο νησί που κατάγομαι, έγινε σεισμός, καταστράφηκε και οι κάτοικοι του χτίσανε

νέο χωριό 2-3χλμ πιο εκεί... Βλαχοχώρι ήτανε το ερείπιο, Νέο Βλαχοχώρι το καινούργιο...

 

μόνο σε μένα ακούγεται το "Νέα Μακεδονία" σαν μνημόσυνο της δικής μας; σαν να λέμε

τετέλεσται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Δε θα εισβάλουμε, θα τα αγοράσουμε!!

 

Kάτσε ρε συ. Τι είναι δούλοι σου?Ξέρεις σε τι άθλιες συνθήκες δουλεύουν?Κλειδωμένους τους έχει ο κατά τα άλλα κομμουνιστής Βερόπουλος λες και είναι ζώα.Και δν κατάλαβα εσύ κι εγώ τι θα κερδίσουμε αν "επενδύσει" ο Λάτσης και ο Κωστόπουλος εκεί?Εσύ θα τα καρπωθείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)είχαμε ένα

χωριό στο νησί που κατάγομαι, έγινε σεισμός, καταστράφηκε και οι κάτοικοι του χτίσανε

νέο χωριό 2-3χλμ πιο εκεί... Βλαχοχώρι ήτανε το ερείπιο, Νέο Βλαχοχώρι το καινούργιο...

 

Φίλε μου , κανονικά το νέο χωρίο απο Βλαχοχώρι θα έπρεπε να τον ονομάσουνε Νεοχώρι και όχι Νεο βλαχοχώρι.... Ε; Δεν ακουγεται καλύτερο; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ρε παιδιά το Νέα Μακεδονία δεν σημαίνει πως ψόφησε η "παλιά"; αυτό μου έρχεται στο

μυαλό... ήτανε η Σμύρνη, ετελείωσε, τσουπ η Νέα Σμύρνη στην Αθήνα... είχαμε ένα

χωριό στο νησί που κατάγομαι, έγινε σεισμός, καταστράφηκε και οι κάτοικοι του χτίσανε

νέο χωριό 2-3χλμ πιο εκεί... Βλαχοχώρι ήτανε το ερείπιο, Νέο Βλαχοχώρι το καινούργιο...

 

μόνο σε μένα ακούγεται το "Νέα Μακεδονία" σαν μνημόσυνο της δικής μας; σαν να λέμε

τετέλεσται;

 

 

Χωρίς να σχολιάζω την αξία του ονόματος αυτού ως κοινά αποδεκτή λύση, απλά να πω ότι δεν ισχύει πάντα αυτό που λες: η Ορλεάνη ζει και βασιλεύει, όπως και η Υόρκη. Η Ζηλανδία υπάρχει, η Ουαλία επίσης. Υπόψη, υπάρχουν "νέα" που δε συγκρίνονται ούτε για αστείο με τα παλιά, όπως το "Νέο Λονδίνο" και η "Νέα Βρέμη", για παράδειγμα.

 

Επίσης, στην Αμερική που φημίζεται για την πρωτοτυπία των ονομάτων των πόλεών της (...) υπάρχει Αθήνα (μετράω πρόχειρα πάνω από δεκα, ίσως 13), Ρώμη (4-5) και Παρίσι (5-6).

 

Η χρήση του "νέος", πάντως, ιστορικά σχετίζεται με αποικίες και λειτουργούσε ως συνδετικός κρίκος με τα μητροπολητικά εδάφη. Όχι απαραίτητα, βέβαια. Επιστρέφοντας στις υπέροχες Ηνωμένες Πολιτείες, συναντά κανείς 5 (!) νέες Βοστόνες, ενώ έχουν ήδη 3 σκέτες, η μία είναι η γνωστή, μεγάλη της Μασσαχουσέτης, η οποία δεν είναι καν η ορίτζιναλ, αφού αυτή βρίσκεται στην Αγγλία. Εδώ φαγώθηκε και το "νέα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...