Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου , κανονικά το νέο χωρίο απο Βλαχοχώρι θα έπρεπε να τον ονομάσουνε Νεοχώρι και όχι Νεο βλαχοχώρι.... Ε; Δεν ακουγεται καλύτερο; :-)

 

εύλογη και εύστοχη η παρατήρησή σου... λάθος μου που δεν έχωσα ένα "παραδείγματος

χάριν" κάπου στην πρόταση... το χωριό λεγότανε Πεδινό και το νέο μετά σεισμού χωριό

τι άλλο; Νέο Πεδινό... βλαχοχώρι ήτανε η πρωτευουσιάνικη εκδοχή μου της γενικής ονομασίας

των ελληνικών χωριών... μην πλακώσουνε οι πυρομανείς... κι εγώ από βλαχοχώρι είμαι :-)

 

Snoob σίγουρα υπάρχουνε και άλλες χρήσεις για την λέξη "νέος/νέα/νέο" στις γεωγραφικές

ονομασίες, απλά νομίζω οτι στην Ελλάδα κάπως έτσι είναι συνδεδεμένη η χρήση της

λέξης... μπορεί οι αμερικάνοι να έχουνε 50 Αθήνες και άλλες 100 Νέες Αθήνες, αλλά

τους δίνουμε το ακαταλόγιστο της ανικανότητας φυγής από την καπηλεία πάσης μορφής,

θεωρώντας πως είναι γονιδιακή φύσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kάτσε ρε συ. Τι είναι δούλοι σου?Ξέρεις σε τι άθλιες συνθήκες δουλεύουν?Κλειδωμένους τους έχει ο κατά τα άλλα κομμουνιστής Βερόπουλος λες και είναι ζώα.Και δν κατάλαβα εσύ κι εγώ τι θα κερδίσουμε αν "επενδύσει" ο Λάτσης και ο Κωστόπουλος εκεί?Εσύ θα τα καρπωθείς?

 

Τώρα δηλαδή τι μας λες, ότι οι επενδύσεις στο εξωτερικό δεν βοηθάνε στην ανάπτυξη της χώρας? Οι Άγγλοι πως γίνανε αυτοκρατορία, με επενδύσεις στην Αγγλία? ??

Δούλοι δεν είναι. Οικονομικός είναι ο πόλεμος. Εκτός και αν προτείνεις να βγούμε ως χώρα στην πιάτσα του πλανήτη με το σταυρό στο χέρι!! Ειδικά τα funds θα το εκτιμήσουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Άγγλοι πως γίνανε αυτοκρατορία, με επενδύσεις στην Αγγλία? ??

 

Mε υπηρεσίες. Κοίτα εγώ δεν έχω πρόβλημα να παρέχεις τις υπηρεσίες και να χτίζεις βιομηχανίες έξω.(Και πάλι χάνονται θέσεις εργασίας τσέκαρε Γερμανία) αλλά επενδύσεις όχι τράπεζες, παραγωγή προιόντων.Ούτε πρόκες δε φτιάχνουμε, τα ξυλαράκια στα σουβλάκια είναι από την Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε υπηρεσίες. Κοίτα εγώ δεν έχω πρόβλημα να παρέχεις τις υπηρεσίες και να χτίζεις βιομηχανίες έξω.(Και πάλι χάνονται θέσεις εργασίας τσέκαρε Γερμανία) αλλά επενδύσεις όχι τράπεζες, παραγωγή προιόντων.Ούτε πρόκες δε φτιάχνουμε, τα ξυλαράκια στα σουβλάκια είναι από την Κίνα

Δε διαφωνώ, απλά μη δαιμονοποιήσουμε την οικονομική επεκτατική πολιτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για τελευταία φορά: Να μην γίνεται αναφορά σε πολιτικά κόμματα ή σε πολιτικά πρόσωπα!

 

Πόσες φορές θα πρέπει να το λέμε δηλαδή; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, απλά μη δαιμονοποιήσουμε την οικονομική επεκτατική πολιτική...

 

Nαι αλλά δε μου πες τι κερδίζεις εσύ με αυτές τις επενδύσεις. Αλλο να εξάγω προιόντα και άλλο να εξάγω συνάλλαγμα όπως οι Αλβανοί

 

ελπιζω να λυθει γρηγορα αυτο το προβλημα με την ονομασια επιτελους ρε παιδια

 

ναι αστα να πάνε 15 χρόνια τώρα όλοι αυτό σκεφτόμαστε:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά δε μου πες τι κερδίζεις εσύ με αυτές τις επενδύσεις. Αλλο να εξάγω προιόντα και άλλο να εξάγω συνάλλαγμα όπως οι Αλβανοί

Οι εταιρίες στην Ελλάδα είναι πιο πλούσιες με αυτές τις επενδύσεις με ότι συνεπάγεται την περαιτέρω ανάπτυξή τους στην Ελλάδα, στο εξωτερικό, στους φόρους που πληρώνουν στην Ελλάδα. Αλλά τι λέω τώρα, πάω να σου αποδείξω ότι η εξωστρέφια των επιχειρήσεων και γενικά η επενδύσεις στο εξωτερικό με οποιαδήποτε μορφή, κάνουν καλό στη χώρα??? Και οι πέτρες το ξέρουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες στην Ελλάδα είναι πιο πλούσιες με αυτές τις επενδύσεις με ότι συνεπάγεται την περαιτέρω ανάπτυξή τους στην Ελλάδα, στο εξωτερικό, στους φόρους που πληρώνουν στην Ελλάδα. Αλλά τι λέω τώρα, πάω να σου αποδείξω ότι η εξωστρέφια των επιχειρήσεων και γενικά η επενδύσεις στο εξωτερικό με οποιαδήποτε μορφή, κάνουν καλό στη χώρα??? Και οι πέτρες το ξέρουν!!!

 

Εμένα όμως τι με ενδιαφέρει που γίνονται πιο πλούσιες? Σάμπως θα τα δώσουν στους εργαζόμενους?Τώρα για την εξωστρέφεια ρώτα τους Γερμανούς, τους Ιταλούς που κλείσαν τα εργοστάσια και έχουν ανεργία 15% στο Βερολίνο?Οτι σου τσαμπουνάει ο βλάκας ο οικονομολόγος από τη σχολή σου μην το παίρνεις de facto. Δεν είμαι κατά της ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Η οικονομική άνθηση που είχε η Ευρώπη τον 20ο αιώνα οφείλεται στις ντόπιες βιομηχανίες, όχι στις υπηρεσίες που εξάγαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όμως τι με ενδιαφέρει που γίνονται πιο πλούσιες? Σάμπως θα τα δώσουν στους εργαζόμενους?Τώρα για την εξωστρέφεια ρώτα τους Γερμανούς, τους Ιταλούς που κλείσαν τα εργοστάσια και έχουν ανεργία 15% στο Βερολίνο?Οτι σου τσαμπουνάει ο βλάκας ο οικονομολόγος από τη σχολή σου μην το παίρνεις de facto. Δεν είμαι κατά της ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Η οικονομική άνθηση που είχε η Ευρώπη τον 20ο αιώνα οφείλεται στις ντόπιες βιομηχανίες, όχι στις υπηρεσίες που εξάγαν

...και στις εξαγωγές!! Και με νούμερα τα τελευταία 15 χρόνια η ελληνική εξωστρέφια στην ΝΑ Ευρώπη απέφερε 15% αύξηση του ΑΕΠ, άυξηση εξαγωγών και εισαγωγή ελαστικών-χαμηλόμισθων μεταναστών. Τώρα για Γερμανίες και Αγγλίες είναι άλλη περίπτωση αφού αυτές βρίσκονται στο έλα, ενώ εμείς ακόμα πάμε!!!! Άλλα φαινόμενα....

Το μόνο de facto που παίρνω είναι πως ανάπτυξη έχεις μόνο με εξωστρέφια και εξαγωγές. Τώρα αν γίνονται σωστά ή όχι είναι άλλο θέμα, αλλά η αρχή πάντα γίνεται με την ....εξωστρέφια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...