Προς το περιεχόμενο

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

sota-3

ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ DSLAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΕΝΑ DRAYTEK 2600 PSDN

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ DSLAM ΤΟΥ ΟΤΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ WEB INTERFACE ΤΟΥ?

ΑΝ ΟΧΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ?

THANX

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
thanx 8 khm ειναι ετσι εγκυκλοπεδικα

sta 8 km dne tha pexei to adsl sou.sta 6 km to adsl stop.sta 5,5 km oriaka na pexei 768 me speedtouch.episis i apostasi apo to dslam einai kati sxetiko.mporei na ise ena km mono kai na sou bgazei i grammi 40 attenuation epidi ine xalia.i mporei mia grami na exei 10 attenuation kai na klidonei 10 mbit kai alli mia pali me 10 attenu.na klidonei 15.auto sto adslgr ine sosto to test alla einai theoritiko gia ena logo.i apostasi metrietai me basi to attenuation se ena kalodio pou den exei provlima.stin praxi omos epidi stin ellada imaste ...tote allazoun pola kai pezei rolo kai to margin

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
thanx 8 khm ειναι ετσι εγκυκλοπεδικα

Παρα πολλα !!!!

Εγω ειμαι στα 2.250 μετρα και συγχρονιζω στα 9000+

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

episis paizei rolo kai i esoteriki kalodiosi tou spitiou. giauto proteinetai na sindeetai to router stin kentriki ipodoxi tou spitiou kai xoris splitter

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πώς έβγαλες 8 χιλιόμετρα?? Αυτό δεν γίνεται!!! Αν βάλεις attenuation 67 που είναι το μέγιστο δυνατό που μπορείς να βάλεις θα σου βγάλει κάτι λιγότερο από 5 χιλιόμετρα. Γενικά, για να βρεις την απόσταση σε χιλιόμετρα, διαιρείς το downstream attenuation με τον αριθμό 13,81.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
episis paizei rolo kai i esoteriki kalodiosi tou spitiou. giauto proteinetai na sindeetai to router stin kentriki ipodoxi tou spitiou kai xoris splitter

edo tha diafoniso ligaki gia ena logo.an i kalodiosi tou spitou ine mpaxalo stis perisoteres fores den tha pexei sosta oute sto kentriko prizaki.isos na pexei ligo kalitera alla den tha pexei.an kapoios thelei mporo na tou anafero kapoia paradigmata giati ginetai auto.MOST OF THE TIMES

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
edo tha diafoniso ligaki gia ena logo.an i kalodiosi tou spitou ine mpaxalo stis perisoteres fores den tha pexei sosta oute sto kentriko prizaki.isos na pexei ligo kalitera alla den tha pexei.an kapoios thelei mporo na tou anafero kapoia paradigmata giati ginetai auto.MOST OF THE TIMES

Εγω τραβηξα κατ ευθειαν απο τον κατανεμητη του ΟΤΕ στο router εξωτερικο utp καλωδιο που κατεληξε σε νεο πριζακι πισω απο το router.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γενικά, απ ότι έχω καταλάβει, το downstream attenuation δεν σου δείχνει απλά την απόσταση από το dslam. Σού δείχνει ποια είναι η θεωρητική απόσταση αν όλη η καλωδίωση από το dslam μέχρι το σπίτι σου δούλευε φυσιολογικά. Και εξηγούμαι. Μπορεί μέχρι το σπίτι σου η απόσταση να είναι 0,5km, αλλά η καλωδίωση μέσα στο σπίτι σου να είναι τόσο χάλια (π.χ. κακής ποιότητας φθαρμένο καλώδιο), ώστε τελικά αυτή η μικρή απόσταση να αντιστοιχεί σε μια αρκετά μεγαλύτερη απόσταση φυσιολογικού καλωδίου.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

hm oxi to downstream attenuation me ta db pou deixnei vazei mesa kai thn xalia (h oxi) kalwdiwsh tou spitiou...apla den mporeis na eisai sigouros gia thn apostash...alla ta db einai auta pou metrane kai vash autwn 8a oristei to speed pou 8a kleidwseis...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που είπα. Και εγώ λέω οτι τα dB μετράνε. Αν η απόσταση σου είναι 1km (σε μήκος καλωδίου), τότε εσύ θα έπρεπε να βλέπεις κανονικά 13.81dB. Αυτό που βλέπεις είναι παραπάνω όμως. Αυτό το παραπανίσιο, δεν αντιστοιχεί σε παραπάνω απόσταση, αφού είσαι όντως 1km από το κέντρο. Το παραπανίσιο είναι μια θεωρητική, πρόσθετη απόσταση κανονικού καλωδίου. Δηλαδή, θέλω να πω, οτι η χάλια καλωδίωση είναι σαν να είχες σωστή και ποιοτική καλωδίωση, αλλά σε μεγαλύτερη απόσταση από αυτή που πραγματικά βρίσκεσαι.

Αν δεν κατάλαβα καλά πάντως αυτό που λες διόρθωσέ με.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

nai auto akrivws :-)

pantws to oti eisai se mia X apostash apo to dslam den shmainei oti to kalwdio exei thn idia elaxisth dynath apostash...mporei na kanei kuklous 3erw gw h na dianuei megalyterh apostash apo auth pou nomizoume oti exoume...vale kai thn poiothta tou...vale kai thn poiothta ths eswterikhs kalwdiwshs tou spitiou...voila ta db tou attenuation :-)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

το 1χιλιομετρο απο το σπιτι,εαν ειναι καλα τα καλωδια και οι χαλκοι,αντιστοιχει σε downstream απο 21000-22500/509.

το εχω τσεκαρει και απο την δικη μου περιπτωση,αλλα και απο τιs μετρησειs του adslgr.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Δημιουργία νέου...