Προς το περιεχόμενο

Συνδεση pc με TV-LCD... ηχος απο την TV γινεται;


anvc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν εγραψα το μηνυμα σε σωστη κατηγορια...

 

 

Εχω συνδεσει το pc με την TV μου που ειναι LCD...

Αυτο που θελω ειναι να βγαινει ο ηχος απο την tv, γιατι εχω προβλημα με την καρτα ηχου μου και μεχρι να αγορασω καινουρια... καταλαβαινετε!

Εχω προσπαθησει να βρω τπτ ρυθμισεις απο την tv για να βγαινει ο ηχος απο εκει αλλα τπτ... Ξερει κανεις;;;;

 

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα η εικόνα πηγαίνει στην τηλεόρασή σου με αναλογική έξοδο δίπλα έχει και είσοδο ήχου.Οπότε είναι εύκολο.

Άμα στείλεις μέσω HDMI ή VGA τότε πολλές τηλεοράσεις έχουν μια αναλογική είσοδο που λέγετε RGB ΙΝ,και είναι με μονό RCA.Έτσι έχεις και εικόνα και ήχο.

Τουλάχιστον η δικιά μου LG και μια Sony που είδα έτσι ήταν.

Μερικές ΑΤΙ στέλνουν και ήχο μέσω κάρτας γραφικών

Πιστεύω να σε κατατόπησα λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα και πολλα :P

Η TV εχει εισοδο ακριβως ιδια με την εισοδο που εχει και η κανονικη οθονη του pc...

Εσυ εννοεις αλλες εισοδους, ετσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα πως συνδέεις τον υπολογιστή σου με την τηλεόραση;

Αν την συνδέεις με VGA που αυτό καταλαβαίνω αφού έχει ίδιο σχήμα με την οθόνη του υπολογιστή θα την συνδέσεις έτσι όπως στην εικόνα

 

bilismr7.th.jpg

 

Μπορεί όμως η δικιά σου να έχει κάπιο άλλο σύστημα,που δεν γνωρίζω παραπέρα,αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα συνδεεται παρομοια με την πρωτη εικονα, ομως δεν υπαρχει πουθενα εισοδος RGB-IN στην tv.

Υπαρχει μονο Audio out (R και L).

 

Επειδη δεν εχω τετοιο καλωδιο, δε θα μπορεσω να το κανω, οποτε θα παω να παρω μια καρτα ηχου, να τελειωνω!! :P

 

Ευχαριστω πολυ!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να κάνεις το εξής:

- να πάρεις ένα ανταπτοράκι που να έχει scart έξοδο και RCA(κόκκινο,άσπρο,κίτρινο) είσοδο.

- ένα καλώδιο με s-video είσοδο και RCA(κίτρινο) έξοδο και

- ένα απλούστατο καλωδιάκι "καρφί" για την είσοδο των ηχείων του υπολογιστή και έξοδο RCA(κόκκινο και άσπρο,δεξί-αριστερό)

 

Το s-video μπαίνει στην κάρτα γραφικών, το "καρφί" εκεί που βάζεις τα ηχεία,και τα τρία χρωματιστά καλώδια στο ανταπτοράκι που έγραψα πρώτο πρώτο.Τέλος,το scart στην τηλεόραση.

 

Για μένα αυτό δουλεύει τέλεια,και το συνολικό κόστος είναι το πολύ 10 ευρώ.

 

Αν θες μπορώ να σου κάνω ένα σχεδιάκι αν δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Γράφω σε αυτό το thread την απορία μου κι εγώ καθώς είναι το πιο σχετικό με το πρόβλημά μου.

Έχω LCD Samsung 32'' και την έχω συνδέσει με laptop μέσω HDMI καλωδίου,δηλαδή HDMI to HDMI.

Η εικόνα είναι οκ,αλλά δεν ξέρω πώς θα ακούσω ήχο από την TV κι όχι από το laptop.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για αναπαραγωγή είναι το KMPlayer.

Καμια γνώμη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω σε αυτό το thread την απορία μου κι εγώ καθώς είναι το πιο σχετικό με το πρόβλημά μου.

Έχω LCD Samsung 32'' και την έχω συνδέσει με laptop μέσω HDMI καλωδίου,δηλαδή HDMI to HDMI.

Η εικόνα είναι οκ,αλλά δεν ξέρω πώς θα ακούσω ήχο από την TV κι όχι από το laptop.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για αναπαραγωγή είναι το KMPlayer.

Καμια γνώμη??

 

Το πιο απλό που μπορείς να κανεις είναι να αγοράσεις ένα καλώδιο Male Mini-Jack το Mini Jack και να το σύνδεσης στην έξοδο ακουστικών (Laptop) και μετά στην θήρα Line In( Οθόνη).

 

BSG100L15.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.θα πας στο sound options απο το control panel των windows και θα επιλεξεις digital output για να στειλει τον ηχο στο hdmi και οχι στα speakers.

 

Ωραίος φίλε μου!!Δούλεψε μια χαρά έτσι...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...