Προς το περιεχόμενο

crossfire 3870


strouga2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω αν ροταω στο σωστο μερος αλλα εχω βαλει 2 3870 crossfire σε μηχανημα με vista αλλα δεν με αφηνει το κοντρολ πανελ τις ati να ενεργοποιησω το crossfire εχω 850 wat τροφοδοτικο το m/b ειναι gigabyte 6QUAD x38 δηλαδη παταω να μου ανοιξει αλλα τιποτα

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ροταω στο σωστο μερος αλλα εχω βαλει 2 3870 crossfire σε μηχανημα με vista αλλα δεν με αφηνει το κοντρολ πανελ τις ati να ενεργοποιησω το crossfire εχω 850 wat τροφοδοτικο το m/b ειναι gigabyte 6QUAD x38 δηλαδη παταω να μου ανοιξει αλλα τιποτα

ευχαριστω πολυ

 

Ειχες βαλει πρωτα την μια καρτα και μετα αφου περασες τον οδηγο, εβαλες και την δευτερη? Αν ναι, τοτε πρεπει να ξαναπερασεις τον οδηγο.

 

Πιστευω εβαλες τους εσωτερικους connectors, a.k.a bridges? Αν οχι πρεπει να τους βαλεις!

 

Στο bios αν εχει κατι με crossfire πρεπει να ειναι on, επισεις να βαλεις και τις 2 pci-e σε 16x mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει τους 7.10 δεν μου ανοιγει το Catalyst Center, μεσα στο bios δεν μπορω να βρω την λειτουργια crossfire και ουτε μπορω να βρω καπου στο bios την δευτερη Pci-e slot, αλλα οταν στην οθονη κανω δεξι κλικ μου εμφανιζει και τις 4 οθονες .

μηπως εχει σχεση με τα vista, τα εχω κανει εγκατασταση εως τωρα 3 φορες ,

και εχω δοκιμασει και χορις να εχω βαλει αλλους drivers

ευχαριστω πολλυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει τους 7.10 δεν μου ανοιγει το Catalyst Center, μεσα στο bios δεν μπορω να βρω την λειτουργια crossfire και ουτε μπορω να βρω καπου στο bios την δευτερη Pci-e slot, αλλα οταν στην οθονη κανω δεξι κλικ μου εμφανιζει και τις 4 οθονες .

μηπως εχει σχεση με τα vista, τα εχω κανει εγκατασταση εως τωρα 3 φορες ,

και εχω δοκιμασει και χορις να εχω βαλει αλλους drivers

ευχαριστω πολλυ

 

1)Αφου δεν βλεπεις κατι στο bios,μην ασχολησε προς το παρον.

2)Κανε εγκατασταση τα vista.

3)Κανε εγκατασταση τους οδηγους της intel.

4)Κανε εγκατασταση τους 7.11.

5)Κανε reboot.

6)Ανοιξε τον catalyst και τσεκαρε το crossfire, αν δεν γινεται δες το 8.

7)Κατεβασε το gpu-z και δες αν τρεχουν και οι δυο καρτες σε 16χ mode.

8)Αν οχι τοτε κατι θα εχει στο bios που δεν το ειδες.

9)Κατεβασε το hotfix της MS για Crossfire/Sli, google it.

10)Βαλε ενα παιχνιδι με 100% υποστηριξη CF, οπως τα ΗL2, oblivion, bioshock, call of juarez, lost planet.

11)Δες στον catalyst, αν ανεβαζουν θερμοκρασια και οι δυο καρτες.

12)Αν ναι τοτε δουλευουν σωστα σε CF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera ,

 

το cd ειχε τους 7.10 τωρα εβαλα τους 7.11 και πριν εβαλα το NET Framework αλλα τιποτα δεν δουλεβει το Catalyst Center

 

den 3ero an se boi8isi i parakato pliroforia tin brika sto game.amd.com

 

The Catalyst™ software driver and the Catalyst™ Control Center can be downloaded independently of each other. However, for maximum stability and performance AMD recommends that both components be updated from the same Catalyst™ release .

 

x8es parelaba to pc moy me crossfire HD3870 kai psaxnome kai ego peri toy 8ematos

den 3ero an aytoi poy stisan to pc stisan sosta kai to crossfire. to control center leei oti to crossfire einai energopioimeno alla otan etre3a to gpu-z leei oti einai disabled. pio apo ta 2 einai egiro ? kai pia ekdosi drivers na protimiso gia to crossfire (Driver version : 8.430.0.0 exo tora ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera ,

 

 

 

den 3ero an se boi8isi i parakato pliroforia tin brika sto game.amd.com

 

The Catalyst™ software driver and the Catalyst™ Control Center can be downloaded independently of each other. However, for maximum stability and performance AMD recommends that both components be updated from the same Catalyst™ release .

 

x8es parelaba to pc moy me crossfire HD3870 kai psaxnome kai ego peri toy 8ematos

den 3ero an aytoi poy stisan to pc stisan sosta kai to crossfire. to control center leei oti to crossfire einai energopioimeno alla otan etre3a to gpu-z leei oti einai disabled. pio apo ta 2 einai egiro ? kai pia ekdosi drivers na protimiso gia to crossfire (Driver version : 8.430.0.0 exo tora ) ?

 

Το gpu-z λεει οτι νανε. Μην δινεις σημασια. Βαλε ενα CF compatible game και δες θερμοκρασιες και στις δυο καρτες, μονο τοτε θα ξερεις αν δουλευει το CF.

 

Με ποια μητρικη σου ηρθε το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αφου δεν βλεπεις κατι στο bios,μην ασχολησε προς το παρον.

2)Κανε εγκατασταση τα vista.

3)Κανε εγκατασταση τους οδηγους της intel.

4)Κανε εγκατασταση τους 7.11.

5)Κανε reboot.

6)Ανοιξε τον catalyst και τσεκαρε το crossfire, αν δεν γινεται δες το 8.

7)Κατεβασε το gpu-z και δες αν τρεχουν και οι δυο καρτες σε 16χ mode.

8)Αν οχι τοτε κατι θα εχει στο bios που δεν το ειδες.

9)Κατεβασε το hotfix της MS για Crossfire/Sli, google it.

10)Βαλε ενα παιχνιδι με 100% υποστηριξη CF, οπως τα ΗL2, oblivion, bioshock, call of juarez, lost planet.

11)Δες στον catalyst, αν ανεβαζουν θερμοκρασια και οι δυο καρτες.

12)Αν ναι τοτε δουλευουν σωστα σε CF.

 

δεν εχω ξαναδουλεψη το cpu-z δες τι φωτογραφια και πες μου.

ευχαριστω

post-6881-129062957136_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gpu-z λεει οτι νανε. Μην δινεις σημασια. Βαλε ενα CF compatible game και δες θερμοκρασιες και στις δυο καρτες, μονο τοτε θα ξερεις αν δουλευει το CF.

 

Με ποια μητρικη σου ηρθε το συστημα?

 

ego epele3a tin asus p5e , a kai mia akoma erotisi sindeo mono tin 1 stin crt moy etsi ? i prepei na sindeso kai tis 2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...