Προς το περιεχόμενο

crossfire 3870


strouga2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalimera

 

prin apo ligo diavasa to forum

strouga2000 brikes lisis sto problima sou.

exthes pira kai egw mia deyteri 3870 kai den mporw na energopioisw to cf

den anoigi kan to katalyst. exw 550 trofodotiko kai tin p35-ds4

mexri prin liges meres etrexa cf me 2x 1950pro

 

ftaiei me tis 3870?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ P35 ΓΙΑΤΙ Ο ΕΝΑ ΔΙΑΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΑ 4Χ

ΑΝ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΤΟ CF ΜΕ ΤΙΣ 1950PRO

 

ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΕΣ ΛΙΓΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΝΕΟ FILMWARE ΚΑΙ ΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος μαυτο το crossfire και τις 3870 τι γίνεται πια(σε άλλους δουλεύει σε άλλους όχι)! Πήρε ένα φιλαράκι μου πρόσφατα pc και έβαλε πανω σε μια ΑΒΙΤ P35 pro με C2Q6600 2X 3870.

Σε XP (ΠΛΗΡΩΣ ενημερωμένα) το κλασσικό πρόβλημα να μην ανοιγει με τπτ το catalyst cotrol center (driver v.7.11) οτι και να κάναμε:eek::rolleyes::-(!

Σε VISTA ναι μεν καταφέραμε να ενεργοποιήσουμε το crossfire αλλά το κέρδος ήταν της πλάκας :-(:fear: (στο 3d Mark 06 από 10000Marks ανέβηκε στα 12500 με το crossfire, στα μαμά ρολόγια πάντα!)

Τί γίνεται ρε παιδιά??? Πού είναι τα 15Κ και 16Κ που βλέπω σε Reviews με παρόμοια συστήματα???:mad::cry::rolleyes:

 

 

Υ.Σ. sorry για τα ορθογραφικά αλλα είμαι και μετά απο κανα δυο λίτρα κρασάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι κατάλαβα τελικά το P35 κάνει crossfire σωστά αλλα σε παλιότερες VGA (1950pro ειχα πριν)

Το κακό είναι οτι είχα πριν το 975X και το άλλαξα με το P35 για καλύτερα.

Βλεπεις το P35 ενω ειναι πολυ καλο Chipset εχει το κακο οτι κανει Crossfire σε 16χ4χ και οχι 16χ16χ.

 

Μάλλον θα πάω για αλλαγή M/B!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος μαυτο το crossfire και τις 3870 τι γίνεται πια(σε άλλους δουλεύει σε άλλους όχι)! Πήρε ένα φιλαράκι μου πρόσφατα pc και έβαλε πανω σε μια ΑΒΙΤ P35 pro με C2Q6600 2X 3870.

Σε XP (ΠΛΗΡΩΣ ενημερωμένα) το κλασσικό πρόβλημα να μην ανοιγει με τπτ το catalyst cotrol center (driver v.7.11) οτι και να κάναμε:eek::rolleyes::-(!

Σε VISTA ναι μεν καταφέραμε να ενεργοποιήσουμε το crossfire αλλά το κέρδος ήταν της πλάκας :-(:fear: (στο 3d Mark 06 από 10000Marks ανέβηκε στα 12500 με το crossfire, στα μαμά ρολόγια πάντα!)

Τί γίνεται ρε παιδιά??? Πού είναι τα 15Κ και 16Κ που βλέπω σε Reviews με παρόμοια συστήματα???:mad::cry::rolleyes:

 

 

Υ.Σ. sorry για τα ορθογραφικά αλλα είμαι και μετά απο κανα δυο λίτρα κρασάκι!

 

Τελικα το P35 ειναι ακομα χειροτερο, απο οτι περιμενα!

 

Καταρχας 10000 points ειναι λγα ακομα και για την 3850, κυριως με quad.

 

Εγω με duo, εχω πανω απο 10000 με την 3850 και πανω απο 14000 σε CF mode.

Και μαντεψε με πιο chipset? P965, ουτε καν χ38 ή χ975! Ο δευτερος διαυλος οταν τρεχει σε 4χ ειναι απωλειες της ταξης 1000points στο 3dmark06 και στα παιχνιδια απο μηδαμινες απωλειες μεχρι και 100% απωλειες.

 

Τωρα, εχω καταλαβει μετα απο πολλες δοκιμες, οτι αν εχεις το caralyst A.I. disabled δεν δουλευει το crossfire, το προβλημα που βλεπω ομως, κυριως στα XP, ειναι οτι πολλα παιχνιδια κρασαρουν οταν εχω το catalyst Α.Ι enabled!

 

Και για να κανω τα πραγματα ακομα πιο πολυπλοκα, το bioshock στα vista τρεχει κανονικα με crossfire enabled και catalyst AI enabled (και με καλο κερδος), αλλα στα XP οταν ενεργοποιω το catalyst AI, το παιχνιδι κρασαρει! Ιδια εκδοση παιχνιδι, ιδια μητρικη, ιδιος επεξεργαστης, αλλο OS. Βγαλε συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βρηκα τι φταιει στα XP.

 

Τοσο καιρο ειχα μεγαλο προβλημα στα παιχνιδια, βασικα δεν δουλευε κανενα, (εκτος τα 3dmarks), ομως κατεβασα, μια εκδοση XP με ΟΛΑ τα updates μεχρι τον Σεπτεμβριο και τωρα το crossfire δουλευει και στα παιχνιδια επιτελους. Πριν πειτε γιατι δεν κατεβαζες τα updates ...κατεβαζα οτι μου εβγαζε η μαμακια των windows, αυτο το update δεν ηταν μεσα σε αυτα και η φαση ειναι οτι δεν ξερω και πιο ειναι τελικα. Δυστηχως κανενας στην ATI/MS δεν φροντισε να μας πει να το εγκαταστησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σε οσους δεν λειτουργει ακομα το crossfire ας κανουν την παρακατω διαδικασια και ας μας ενημερωσουν για τα αποτελεσματα...

Follow the instructions

 

i) uninstall the Driver for HD 3870, shotdown your PC

and remove the Secondary VGA Card of HD3870 from the slot on your MainBoard.

 

ii) Boot on Safe Mode and uninstall the HD 3870 Driver with the Cleaner

and reboot your PC on Normal Mode and reinstall the Driver I used.

 

iii) Shotdown your PC and install the secondary HD3870 Card on your mainboard,

and Turn on your PC and install the driver by the following.

When you execute Catayst setup file, it overwrites the files for Primay Card,

so you must install the driver using the driver update button with the OS Device manager

Now, You will meet the message box meaning like

[The CrossFire does not work because of Disconnection of the CrossLink cable.]

Don't worry this message, this means you've done well.

 

iv) Shut down your PC and connect the CrossLink Cable, and Turn on your PC, and

Enable CrossFire on CCC, and You can hear the sound When OS recognizes some PnP Devices

and you run 3DMark and check the CrossFire works well.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ακολουθησε τα παρακτω βηματα τα βρηκα σε ενα εμπειρο forum (ξερω απο πισια):

βημα 1 : Πρωτον βαλε την μανα σου με ενα καντηλι να ξεματιασει τον υπολογιστη σου αν αυτο δεν πετυχει ακολουθησε το βημα 2

βημα 2 : Χτυπα την οθονη σου.. με δυναμη μην φοβασαι δεν παθαινει τιποτα οση πιο πολλη δυναμη βαλεις τοσο το καλυτερο

Βημα 3 : Εισαι σιγουρος οτι ο υπολογιστης σου ειναι στην πριζα ? αν ναι τοτε παρτον και ριχτον στην μπανιερα οσο εισαι και εσυ μεσα

 

Αν ολα αυτα δεν μπορουν να σε βοηθησουν τοτε φιλε μου την εχεις ασχημα.. και μαλλον φταιει ο ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...