Προς το περιεχόμενο

Poia LCD TV na parw meta3i 37-40"??


kostasgr25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πανελ της sony της το προμηθευει η samsung,οποτε ειναι καλυτερα να κινηθεις προς sαmsung μερια.

πολυ καλες τηλεωρασεις,και σε σχεση αποδοσης - τιμης.και πολυ ωραιο Design για το χωρο σου.

 

για 3.5 μετρα,εισαι καλυμενος με μια 32αρα.32αρα Lcd,ειναι μεγαλυτερη απο 32αρα CRT,μην παρεις μεγαλυτερη,γιατι θα σε κουρασει στα ματια.

 

στα ποσα λεφτα περιπου θα κινιθεις?

 

ενα μοντελο που προτεινω,ειναι αυτο:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=956015

 

8000 αντιθεση,παρα πολυ καλη,και με παρα πολλες συνδεσεις,και με ενσωματομενο επιγειο ψηφιακο δεκτη DVB-T,και λειτουργια ΡΙΡ.

 

αλλη μια πολυ καλη,με τα ιδια (πανω κατω) χαρακτηριστηκα,αλλα με διαφορετικο design,αυτη εδω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=956090

και σε εξαιρετικη τιμη.

 

37αρα,ειναι παρα πολυ μεγαλη για το χωρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα δεις διαφορα απο τα 7000 στα 8000.

αν ειναι να παρεις μια απο τις 2,διαλεξε αυτη με το καλυτερο design κατα την γνωμη σου.

πολυ καλες τηλεορασεις και οι 2.

 

υπαρχουν και αλλες,ισως καλυτερες βεβαια,philips,αλλα τα καλα τις μοντελα στις 32' εχουνε πανω απο 1000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο Samsung που αναφέρθηκαν δεν φοράνε (πλέον) S-PVA πάνελ της Samsung στις 32-37''. Η 32R86 είναι καλή επιλογή για τα χρήματα της αν και δεν θα έπαιρνα με τίποτα 32άρα για την απόσταση σου και θα πήγαινα σε 37''-40''. Η 40R86B είναι σε καλή τιμή και με S-PVA πάνελ ενώ καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά της έχει και η LG 37LY95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρεις μεγαλυτερη,γιατι θα σε κουρασει στα ματια

Ποιός το λέει αυτό;

 

37αρα,ειναι παρα πολυ μεγαλη για το χωρο σου.

Αν χωράει στο σημείο που θέλει να τη βάλει, δεν είναι καθόλου μεγάλη. Σύμφωνα με αυτό, η ιδανική διάσταση για θέαση από τα 3,5 μέτρα είναι οι 100".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτό, η ιδανική διάσταση για θέαση από τα 3,5 μέτρα είναι οι 100".

 

Αυτού τους είδους οι υπολογισμοί αναφέρονται κυρίως σε προβολείς και για θέαση ταινιών. Αν δεις ελληνικό τηλεοπτικό σήμα σε 100'' από τα 3.5 μέτρα θα πάθεις επιληψία :-D

 

Προσωπικά θεωρώ τις 32'' απελπιστικά λίγες και θα προτιμούσα κάτι σε 42-46'' από τα 3.5 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγω ξερω ειναι τι βλεπουν τα ματια μου. Με 100" στα 3-4 μετρα ουτε 10 λεπτα δεν αντεχεις δεις! Ασε που δεν θα χωραει στο οπτικο σου πεδιο (υπερβολη ισως αλλα δινω εμφαση :D)

 

Εχω στα 3-3.5μ μια 32" και αν μπορουσα θα μεγαλωνα κι αλλο την αποσταση γιατι με κουραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100αρα για 3,5 μετρα αποσταση? πολυ αξιοπιστη η πηγη σου....
Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η πηγή, αλλά τουλάχιστον εγώ παρέθεσα μια πηγή. Πες μας κι εσύ που είδες ότι η 37άρα είναι πάρα πολύ μεγάλη για 3,5 μέτρα και κουράζει στα μάτια, για να δούμε πόσο αξιόπιστη είναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασχετοι της samsung παντως στο manual γραφουν οτι για 42" και πανω η οθονη να ειναι πανω απο 4μ.

100" ειναι 2.5 μετρα οθονη !!!!

 

@kostasgr25 το καλυτερο αν και οχι παντα εφικτο ειναι να τις δεις. Πανε σε κανενα μαγαζι απο τα μεγαλα και αν εισαι τυχερος θα τις εχουν στην εκθεση ωστε να τις δεις ¨εν ωρα εργασιας" Εκει θα κρινεις καλυτερα και την διασταση. Μπορει οι 40" που για μενα ειναι πολλες και με ζοριζουν εσενα να μην σου δημιουργουν προβλημα (αν και αυτο θελει αρκετη ωρα θεαση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η πηγή, αλλά τουλάχιστον εγώ παρέθεσα μια πηγή. Πες μας κι εσύ που είδες ότι η 37άρα είναι πάρα πολύ μεγάλη για 3,5 μέτρα και κουράζει στα μάτια, για να δούμε πόσο αξιόπιστη είναι.

 

τα site και τις διαφορες πηγες,τις γραφω στα @@ μου.

 

μιλαω παντα με βαση την δικη μου εμπειρια,και οχι με το τι μου λεει το καθε site.

εχω μαθει να εχω παντα δικη μου αποψη,και δεν διαβαζω περιοδικα,εφημεριδες,αρθρα και site,για να σχηματισω αποψη και να το παιξω εξυπνος στους αλλους.

 

32αρα LCD-TFT = 37αρα CRT.

 

ενταξει,να εχεις την οικονομικη ανεση να παρεις μια LCD μεγαλη,ωστε σε αυτην να βλεπεις 1-2 ταινιες την εβδομαδα.αλλα το να βλεπεις καθε μερα τηλεοραση την μενεγακη και τον λαζοπουλο και τον εισαγγελατο σε 37αρα-42αρα σε αποσταση 4 μετρων,θα παθεις επιληψια οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω. και τα αποτελεσματα φιλε μου δεν θα τα δεις ουτε σε 1 μηνα ουτε σε 2,αλλα μετα απο λιγα χρονακια.

 

τα ματακια σου ειναι οτι πολυτιμοτερο εχεις.γι'αυτο προσεχε τα.

το να εχουμε στο σαλονι μας 40αρες και 46αρες επειδη πεσανε στα 700 ευρω,για να εντυπωσιασουμε τους καλεσμενους μας,εμενα δεν με πιανει. την τηλεοραση,θα την βαλω στο σπιτι μου,για να βλεπω αυτο που γουσταρω εγω,και οχι για να ερχονται οι φιλοι μου και να κανω το κομματι μου.

 

 

Εχω στα 3-3.5μ μια 32" και αν μπορουσα θα μεγαλωνα κι αλλο την αποσταση γιατι με κουραζει

 

σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Euxaristw gai tis apantiseis!!!!Telika mia 40" einai kala gia apostasi 3.5m??? Kapoios mou eipe oti i LG einai kaliteri apo tin samsung! Alla egw lew na parw tin 40R86B !!! Ti lete? Peite mou ti gnwmi sas gt akou polla

 

Όπως βλέπεις το ιδανικό μέγεθος είναι σχετικό, και οι διαφωνίες συνηθισμένες. Το καλύτερο θα είναι να βγεις να ρίξεις μια ματιά στα μαγαζιά και να αποφασίσεις με τι μέγεθος αισθάνεσαι ΕΣΥ άνετα από τα 3.5 μέτρα. Επίσης μπορεί κάποιας τηλεόρασης το design ή η κατασκευή να σου αρέσει περισσότερο κλπ κλπ.

 

Οι τηλεοράσεις της LG με αυτές της Samsung έχουν συνήθως αρκετές διαφορές στην εικόνα λόγω διαφορετικής τεχνολογίας πάνελ. Κατά την γνώμη μου η 40R86 είναι πολύ καλή τηλεόραση για γενική χρήση. Η 37LΥ95 έχει υψηλότερη ανάλυση και είναι καλή λύση αν σκοπεύεις να πάρεις κάποια στιγμή κάποιο HD player για να βλέπεις στα 1080p.

 

40R87 (ίδια με την R86)

42LY95 42LY95 (2) (λογικά παρόμοιες επιδόσεις με την 37άρα)

 

Υ.Γ Αν τελικά αποφασίσεις πως οι 32'' είναι αρκετές ρίξε μια ματιά στις Sony32D3000 και Philips 32PFL9632. Έχουν τσιμπημένη τιμή αλλά είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στις 32''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mallon exete dikio aurio 8a paw sto mediamarkt, kotsovolo kai plaisio na tis dw apo konta, elega na parw mia 32" alla ta xaraktiristika tos 40R86 mou aresoun pollloooiii!!!! Twra den 3erw 8a tis dw apo konta kai mallon 8a apofasisw! To kako einai oti otan einai oles mazi autes pou sou travane to mati einai oi megales :( !!!Anyway euxaristw kai pali olous....(a3izei na paw pros sony mergia i na meinw stin samsung kai tin LG?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...