Προς το περιεχόμενο

Μόντεμ ή ρούτερ για συγκεκριμένο πρόβλημα;


Lambross

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες.

Είχα πρόβλημα σύνδεσης με ASDL σε ολοκαίνουργιο λάπτοπ (μετά από 3 ώρες σταματούσε και δεν έκλειναν τα windows). Κατέληξα μέσω φίλων κλπ πως τέτοια προβλήματα συχνά συμβαίνουν από το μόντεμ BaudTec που δίνει ο ΟΤΕ για το connex, συνεπώς πρέπει να πάρω νέο μόντεμ (Ethernet) ή ρούτερ.

Δεν βρήκα πουθενά το Speedtouch 530 που μου πρότειναν φίλοι. Κατέληξα στα καταστήματα της Στουρνάρη (που όλα έχουν συνήθως εργολαβία το ίδιο προϊόν και ίδιες τιμές) και πρότειναν σε χαμηλή τιμή το Net Gear (made in…China).

Το απλό μόντεμ (με Ethernet) στα 40 ευρώ

το Router Annex A 4-port Firewall στα 65 ευρώ

Τελικά αρκεί να αλλάξω απλά σε μόντεμ μόντεμ με έθερνετ ή πρέπει να είναι ρούτερ; Στο πλαίσιο με μπέρδεψαν γιατί μου είπαν πως το ρούτερ δεν έχει νόημα να το πάρεις αν δε σ’ ενδιαφέρει να συνδέεις περισσότερους υπολογιστές…Γνώμες τεχνικών όμως λένε καλύτερα ρούτερ. Επίσης όλα αυτά τα wireless που βλέπω δεν ρίχνουν λίγη παραπάνω ακτινοβολία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασυρματο μπορεις να το απενεργοποιεις αν δε το χρησημοποιεις. Το router συνηθως εχει και δικο του firewall οποτε μπορεις να μην τρεχεις software firewall. Αλλα το βασικο ειναι (κατα τη γνωμη μου) το αν θα συνδεσεις κι αλλο μηχανημα πανω. Αν οχι το ethernet modem αρκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxin kalos irthes sto forum.oti sindeetai mono usb px baudet crypto ktl einai gia petama.

oti sindeetai kai ethernet kai usb ine arketa kalo kai simferei na to sindeseis me ethernet gia na min exeis ta paraxena.apo ekei kai pera o router dne thelei drivers einai pio grigoros poles fores exei firewall alles fores exei asirmato kai 4 portes pano.sigxronizei pio psila apo oti ena modem ,ine pio stathero apo ena modem,den xriazeti na kaneis klisi alla kanei mono tou den xriazetai drivers,den kolaei giiati den iparxoun drivers.thanatos se oti ine usb modem.pare router kane autin tin xari sto neuato sou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...