Προς το περιεχόμενο

Προσοχη στα ups σε υπολογιστες με active pfc τροφοδοτικο!!


gizmo78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε παιδιά και γω έχω τον apc rs 800 και το έχω πολλά χρονια (4 μου φαίνεται) και τα 2 απο αυτά τα χρόνια το έχω σε active pfc τροφοδοτικο (συγκεκριμένα enermax galaxy 850 dxx) και δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα. Ο θόρυβος που κάνει όταν είναι στην μπαταρία είναι φυσιολογικός έτσι (πάντα ετσι έκανε αλλα λέω μπας και είναι το active pfc που φταίει)

Α, και κάτι άλλο επειδή το έχω αρκετό καιρό, σκέφτομαι να αλλάξω μπαταρία, ξέρει κανεις αν την έχουν στο πλαίσιο απο που το πήρα ή κάπου αλλού ή αν πρέπει να απευθυνθώ στην apc? Kαι πάνω κάτω πόσο έχει? Θελω να πω αξιζει η αγορά της ή να πάω σε καινούριο ups? To ρωτάω αυτό γιατι αυτό που έχω, ενώ θεωρητικά σηκώνει 540 watt , στα 250 κρατάει λιγότερο απο 7 λεπτά ενώ στα 450 κάτω απο 1 λεπτό. Θεωρώ οτι οι χρόνοι αυτοί θα αυξηθούν σημαντικά έτσι δεν ειναι? Υπολογιζω ότι θα διπλασιαστούν/τριπλασιαστούν τουλάχιστον. σωστά ? Τα watt τα μετράω απο το ειδικό προγραμματάκι που είχε μαζί το Ups, ξέρω ότι δεν ειναι απόλυτα ακριβές αλλά εγώ το βρίσκω μια χαρά και βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις ο θορυβος απο το UPS ναι ειναι φυσιολογικος..

an εννοεις θορυβο απο το PSU οχι δεν ειναι νορμαλ!και μαλλον εχει να κανει με το Active PFC.

 

αν ειχες πιο "μεγαλο" μοντελο απο τη στιγμη π ειναι APC θα συνεφεραν οι μπαταριες.

Παντως 4 χρονια δν ειναι και "τοσο" πολλα..εχει παρατηρησει αισθητη διαφορα?

 

ισως να σε συμφερει να το καψεις και αν ειναι στην εγγυηση αν παρεις ενα μεγαλυτερο..χεχε:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που ξέρω ότι όταν την αφήνεις σχεδόν να αδειάσει η μπαταρία τότε είναι που τελειώνει πιο γρήγορα, το δοκίμασα για να δω και τα αποτελέσματα ήταν:

Στα 250 watt (που ειναι idle το computer μου, ατιμε quad είναι και b3 stepping ειναι και ο/ced, μαμησε τα, παλι καλά που δεν έχω και καμια 2900χτ πανω) η μπαταρία διαρκεί 6-6:30 λεπτά και ο θόρυβος ακούγεται τόσο απο το ups όσο και απο το τροφοδοτικό και την οθόνη. Εσας δηλ ακούγεται μόνο απο το ups? Πρέπει να ανησυχώ?

Τωρα για να το κάψω φίλε ειναι λίγο επικινδυνο πρώτα για τη σωματική μου ακέραιότητα, 2ον μπορεί να πάρει κι άλλα πράγματα μαζί του 3ον δεν ξέρω αν είναι μεσα στην εγγύηση και βαριέμαι να ψάχνω και 4ον και σημαντικότερο βαριεμαι ρε φίλε την ταλαιπωρία και τον χρόνο που θα χρειαστεί κατι τέτοιο. (όχι, ηθικούς φραγμούς δεν έχω!!!) Οπότε όποιος ξέρει παιδιά πόσο κοστίζει μια μπαταρία , αν αξίζει να την πάρω και που μπορώ να την βρώ ας μου πει.

Εχω μείνει πάντως πολύ ικανοποιημενος απο την apc. Aλλα είναι τα μαμημένα πανάκριβα απο ότι βλέπω τώρα η τιμή αυτου που πήρα πριν 4 χρόνια είχε 240 ευρώ και τώρα έχει 180 ευρώ δηλ ακόμα να πέσει η τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το ups NRG μου ανατιναχτηκε διπλα στα ποδια μου μετα απο λειτουργια 1 μηνα το τροφοδοτικο μου ηταν thermaltake 750 watt

πεταχτικανε φωτιες και σπιθες οπος στις ταινιες του hollywood και μυρησε ο τοπος καμενο πλαστικο ολο το νεφος ηταν τοξικο ... δεν θα βαλω ποτε ξανα ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ups εχω βαλει μια φορα στη ζωη μου ,ηταν πριν 5-6 χρονια και δεν ξαναεβαλα

Λοιπον με το που το εβαλα την αλλη μερα το πρωι παω να ανοιξω το pc...τιποτα.

Καμμενο τροφοδοτικο !συμπτωση ? ισως

Παντως το εδωσα πισω (δεν ειχε προβλημα) και πηρα κατι αλλο στα ιδια χρηματα

Σημειωση : ηταν η μοναδικη φορα που μου εχει καει τροφοδοτικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που ξέρω ότι όταν την αφήνεις σχεδόν να αδειάσει η μπαταρία τότε είναι που τελειώνει πιο γρήγορα, το δοκίμασα για να δω και τα αποτελέσματα ήταν:

Στα 250 watt (που ειναι idle το computer μου, ατιμε quad είναι και b3 stepping ειναι και ο/ced, μαμησε τα, παλι καλά που δεν έχω και καμια 2900χτ πανω) η μπαταρία διαρκεί 6-6:30 λεπτά και ο θόρυβος ακούγεται τόσο απο το ups όσο και απο το τροφοδοτικό και την οθόνη. Εσας δηλ ακούγεται μόνο απο το ups? Πρέπει να ανησυχώ?

Τωρα για να το κάψω φίλε ειναι λίγο επικινδυνο πρώτα για τη σωματική μου ακέραιότητα, 2ον μπορεί να πάρει κι άλλα πράγματα μαζί του 3ον δεν ξέρω αν είναι μεσα στην εγγύηση και βαριέμαι να ψάχνω και 4ον και σημαντικότερο βαριεμαι ρε φίλε την ταλαιπωρία και τον χρόνο που θα χρειαστεί κατι τέτοιο. (όχι, ηθικούς φραγμούς δεν έχω!!!) Οπότε όποιος ξέρει παιδιά πόσο κοστίζει μια μπαταρία , αν αξίζει να την πάρω και που μπορώ να την βρώ ας μου πει.

Εχω μείνει πάντως πολύ ικανοποιημενος απο την apc. Aλλα είναι τα μαμημένα πανάκριβα απο ότι βλέπω τώρα η τιμή αυτου που πήρα πριν 4 χρόνια είχε 240 ευρώ και τώρα έχει 180 ευρώ δηλ ακόμα να πέσει η τιμή του.

τα apc δυσκολα ριχνουν τιμη.η μπαταρια η απλη 12 volt 7.2 αh εχει 20 ευρω το πολυ.οποτε αξιζει να την αλλαξεις.

εμενα το ups NRG μου ανατιναχτηκε διπλα στα ποδια μου μετα απο λειτουργια 1 μηνα το τροφοδοτικο μου ηταν thermaltake 750 watt

πεταχτικανε φωτιες και σπιθες οπος στις ταινιες του hollywood και μυρησε ο τοπος καμενο πλαστικο ολο το νεφος ηταν τοξικο ... δεν θα βαλω ποτε ξανα ups

 

δεν 8α παιρνα αγνωστη μαρκα ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ poulinos.Μόνο 20 ευρώ ? Περίμενα κανα 80αρι γι'αυτό δεν έπαιρνα. Αφού είναι έτσι θα τσιμπήσω μια μπαταριούλα. Mπορώ να βάλω μπαταρία μεγαλύτερου μοντέλου? Υπάρχει κάποιος κίνδυνος? Λογικά δεν θα διαρκει πιο πολύ? Το πλαίσιο δεν είδα να χει. Μόνο απο apc την παίρνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά πριν πάρω αυτό της υπογραφής μου, φοβόμουν ότι δεν θα παίζει λόγο του τροφοδοτικού για τον λόγο που κουβεντιάζουμε. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα και το UPS έχει χρειαστεί πάρα μα πάρα πολλές φορές να δουλέψει! Πολλές φορές μάλιστα επειδή ήθελα να συνεχίσω αυτό που έκανα στο PC καθόμουν κάνα τέταρτο παίρνοντας ρεύμα από το UPS και ερχόταν πάλι το ρεύμα και όλα καλά.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα. Αν κάποιος πιο ψαγμένος μπορεί να το εξηγήσει θα τον ευχαριστούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχουν όλοι heatspreader. Και γω με galaxy 850 dxx kai apc rs800i δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι ότι ακούω θόρυβο όταν μπαίνει στην μπαταρία τόσο απο το ups όσο και απο το τροφοδοτικό και την οθόνη και είναι το μόνο που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή αν φταίει το pfc για αυτό. Εσένα κάνει τέτοιο θόρυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ευρά έχει η των 7Ah,και 25ευρά η 9άρα που έχει και το ίδιο μέγεθος.

Αλλά το APC πιθανόν να παίρνει και δυό μαζί.

αν παιρνει 2 τετοιες τοτε 2 χ 20 ευρω.γενικως μεχρι τα 1000 va το κοστος ειναι normal.

 

Μα δεν έχουν όλοι heatspreader. Και γω με galaxy 850 dxx kai apc rs800i δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι ότι ακούω θόρυβο όταν μπαίνει στην μπαταρία τόσο απο το ups όσο και απο το τροφοδοτικό και την οθόνη και είναι το μόνο που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή αν φταίει το pfc για αυτό. Εσένα κάνει τέτοιο θόρυβο?

 

Η οθονη να κανει λιγο παραξενο αφου εχει δικο της ρευμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...