Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αλλάξω μητρική, αλλά...


PavelX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Εάν η τεχνολογία έχει στραφεί εναντίον σου μπορεί να συμβεί κάτι όπως το παρακάτω.

 

Έχω την motherboard GA-7N400L εδώ και 4 χρόνια και είχα 2 DDR RAM από 512 η κάθε μια. Σήμερα αγόρασα και άλλες 2x512 και τις έβαλα πάνω. Αλλά πάλι 1024 έβλεπε. Μην τα πολυλογώ, όταν βάζω 1 ram στο διπλό slot "3-4" την βλέπει κανονικά. Εάν βάλω 2 στο slot "3-4" δεν διαβάζει καμία. Επίσης, εάν το αφήσω στο 1.5GB RAM (με τις 3 ram τοποθετημένες) τα windows βγάζουν μια πολύ κουλ μπλε οθόνη, κάθε φορά για διαφορετικό λόγο (μια το ntfs.sys μια το win32k.sys κτλ).

 

Επειδή χρειάζομαι 2GB RAM στο μηχάνημα αποφάσισα να αλλάξω motherboard. Αλλά μόνο motherboard. Το πρόβλημα είναι τώρα ότι ο επεξεργαστής είναι Athlon XP 2700+ (32bit), οι μνήμες είναι DDR στα 400MHz και η κάρτα γραφικών AGP στα 128MB. Οι mobo που βρίσκω είναι για 64bit, δεν έχουν AGP Κτλ κτλ...

 

έχετε τίποτα κατα νού?

 

Ευχαριστώ,

Pavel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις να έχεις σταθερότητα με παραπάνω από 2 dimmʼs

κ εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με παρόμοιο σύστημα(athlon xp@2200+....)

 

Νομίζω πώς δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα σου παραπάνω dimmʼs είναι άχρηστα.

 

Λίγο δύσκολο να βρεις μητρική μονό μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περίπτωση να βάλεις 2*1GB dimms την σκέφτηκες?

Ισως να έβρισκες από κάποιο γνωστό 2 dimmακια για να δοκιμάσεις πρώτα και μετά πουλάς τα 512άρια που περισσεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες στο σιτέ της asrock (http://www.asrock.com).. βγάζει κάτι καινούργια m/b που δέχονται και παλιούς και καινούργιους επεξεργαστές , καθώς και μνήμες ή κάρτες. έχει σίγουρα σε pentium. Μπορεί και σε Amd.

 

Eπίσης στην cosmodata έχω δει κάποια m/b της gigabyte 3-4 ετών.. αγόρασα ένα προχτές έναντι 60 ευρώ σε σόκετ 478 (πέντιουμ 4)

 

Γενικότερα τα mobos 3ετίας-4ετίας (ακόμα και αρκετά σημερινά) δεν είναι αξιόπιστα στο πόση μέγιστη μνήμη υποστηρίζουν. Μπορεί να λένε για 4gb ή 8gb ... αλλά στην πράξη δεν μπορούν πάνω από 3 στα xp ή 2 στα vista Αν παραπονεθείς, θα σου πούνε: εμελίς εννοούμε μάξιμουν 4 ή 8 gb μνήμη στα 64μπιτα windows...

 

ΥΓ Μπορεί η μνήμη που ήδη έχεις να είναι ελαττωματική. Συμβαίνει συχνά αυτό. Δοκίμασε την ίδια μνήμη σε άλλο σύστημα ή άλλη μνήμη στο ίδιο σύστημα.

 

Καλησπέρα.

 

Εάν η τεχνολογία έχει στραφεί εναντίον σου μπορεί να συμβεί κάτι όπως το παρακάτω.

 

Έχω την motherboard GA-7N400L εδώ και 4 χρόνια και είχα 2 DDR RAM από 512 η κάθε μια. Σήμερα αγόρασα και άλλες 2x512 και τις έβαλα πάνω. Αλλά πάλι 1024 έβλεπε. Μην τα πολυλογώ, όταν βάζω 1 ram στο διπλό slot "3-4" την βλέπει κανονικά. Εάν βάλω 2 στο slot "3-4" δεν διαβάζει καμία. Επίσης, εάν το αφήσω στο 1.5GB RAM (με τις 3 ram τοποθετημένες) τα windows βγάζουν μια πολύ κουλ μπλε οθόνη, κάθε φορά για διαφορετικό λόγο (μια το ntfs.sys μια το win32k.sys κτλ).

 

Επειδή χρειάζομαι 2GB RAM στο μηχάνημα αποφάσισα να αλλάξω motherboard. Αλλά μόνο motherboard. Το πρόβλημα είναι τώρα ότι ο επεξεργαστής είναι Athlon XP 2700+ (32bit), οι μνήμες είναι DDR στα 400MHz και η κάρτα γραφικών AGP στα 128MB. Οι mobo που βρίσκω είναι για 64bit, δεν έχουν AGP Κτλ κτλ...

 

έχετε τίποτα κατα νού?

 

Ευχαριστώ,

Pavel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πρέπει και τα ζευγάρια μνημών να είναι ακριβώς τα ίδια , ίδια μάρκα, ίδιος τύπος, ίδιο εργοστάσιο!

 

Καλησπέρα.

 

Εάν η τεχνολογία έχει στραφεί εναντίον σου μπορεί να συμβεί κάτι όπως το παρακάτω.

 

Έχω την motherboard GA-7N400L εδώ και 4 χρόνια και είχα 2 DDR RAM από 512 η κάθε μια. Σήμερα αγόρασα και άλλες 2x512 και τις έβαλα πάνω. Αλλά πάλι 1024 έβλεπε. Μην τα πολυλογώ, όταν βάζω 1 ram στο διπλό slot "3-4" την βλέπει κανονικά. Εάν βάλω 2 στο slot "3-4" δεν διαβάζει καμία. Επίσης, εάν το αφήσω στο 1.5GB RAM (με τις 3 ram τοποθετημένες) τα windows βγάζουν μια πολύ κουλ μπλε οθόνη, κάθε φορά για διαφορετικό λόγο (μια το ntfs.sys μια το win32k.sys κτλ).

 

Επειδή χρειάζομαι 2GB RAM στο μηχάνημα αποφάσισα να αλλάξω motherboard. Αλλά μόνο motherboard. Το πρόβλημα είναι τώρα ότι ο επεξεργαστής είναι Athlon XP 2700+ (32bit), οι μνήμες είναι DDR στα 400MHz και η κάρτα γραφικών AGP στα 128MB. Οι mobo που βρίσκω είναι για 64bit, δεν έχουν AGP Κτλ κτλ...

 

έχετε τίποτα κατα νού?

 

Ευχαριστώ,

Pavel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ

http://computers.listings.ebay.com/Motherboards-for-Desktop-PC_Socket-A-Motherboard_W0QQsacatZ42009QQsocmdZListingItemList

 

και με βάση αυτά τα m/b ψάχνεις σε αγγελίες σε ελληνικά φόρουμς

 

 

Καλησπέρα.

 

 

Επειδή χρειάζομαι 2GB RAM στο μηχάνημα αποφάσισα να αλλάξω motherboard. Αλλά μόνο motherboard. Το πρόβλημα είναι τώρα ότι ο επεξεργαστής είναι Athlon XP 2700+ (32bit), οι μνήμες είναι DDR στα 400MHz και η κάρτα γραφικών AGP στα 128MB. Οι mobo που βρίσκω είναι για 64bit, δεν έχουν AGP Κτλ κτλ...

 

έχετε τίποτα κατα νού?

 

Ευχαριστώ,

Pavel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...