Προς το περιεχόμενο

Οι δημιουργοί του Opera καταγγέλλουν τη Microsoft για μονοπωλιακή συμπεριφορά


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να λέμε τώρα, 1 ζωή τα ίδια η Ms....εδώ μας παρουσίαζε το tabbed browsing σαν την τρελή, νέα εφεύρεση του 2005?? Πότε βγήκε τεσπα η έκδοση του Ie που υποστήριζε κάτι που o Opera το κάνει εδώ και 10+ χρόνια....

 

 

Επι του θέματος των μηνύσεων, υπάρχουν στο φόρουμ πολλά ποστ για τις μηνύσεις που έχει φάει η Ms απο την Ευρωπαϊκή Ένωση για τις μονοπωλιακές τακτικές της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να κάνω ''τον δικηγόρο του διαβόλου'' για την M$, (την οποία όλοι λίγο-πολύ αντιπαθούμε για άλλους λόγους), και χωρίς να ξέρω τι λέει το γράμμα του νόμου για αυτές τις περιπτώσεις, μου φαίνεται υπερβολική η κίνηση της Opera, και άλλων εταιριών στο παρελθόν.

 

Στην τελική, δικό της λειτουργικό είναι, ότι θέλει θα βάλει μέσα.

 

Δηλαδή το πρόβλημα υπάρχει επειδή είναι ενσωματομένος ο explorer?

 

Aν δηλαδή, μαζί με κάθε λειτουργικό που πουλούσε, έδινε και ένα cd δώρο με όλα αυτά που έχει τώρα ενσωματομένα θα ήταν διαφορετικά

τα πράγματα?

 

νομίζω πως όχι, αυτοί που δεν θα είχαν όρεξη να το ψάξουν παραπάνω, πάλι explorer θα χρησιμοποιούσαν.

 

αν το δούμε και λίγο μπακαλίστικα σε ένα ανάλογο παράδειγμα, αν εγώ είχα αυτοκινητοβιομηχανία και έβγαζα αμάξια ''λιοπύρια'', με ενσωματομένα cdplayers επίσης ''λιοπύρια'', θα μπορούσε να μου κάνει ανάλογη μύνηση η pioneer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και χρησιμοποιώ τον Opera αρκετό καιρό, το μόνο που θα πω, είναι πως πρόκειται για βράχο σταθερότητας και ταχύτητας, σπάνια κολλάει και ο υπολογιστής μου, ο οποίος υποχρεούται να τρέχει αρκετά προγράμματα στο background, δεν σέρνεται μαζί του όπως συνέβαινε με τις τελευταίες εκδόσεις του FireFox.

 

Όσον αφορά την συμβατότητα με διάφορες ιστοσελίδες, εκεί ορισμένες (ελάχιστες) από αυτές, συνήθως εκείνες που βασίζονται εξαιρετικά σε Microsoft τεχνολογίες δεν ανοίγουν σωστά και χρειάζεται η χρήση του .. Internet Explorer για να δεις φως.

 

Γενικά, η Opera μου δίνει την εντύπωση ώριμου προϊόντος τουλάχιστον όσον αφορά την εν γένει λειτουργία του λογισμικού – αν υπάρχουν τώρα επιμέρους προβλήματα ασφάλειας δεν μένει παρά να εντοπισθούν και να διορθωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Ναι αλλά δεν ειδα καμία τεκμηρίωση σε προηγούμενα post :-D

Μόνο "explorer & opera sucks and firefox rules" συμπεριφορά.

 

Ε, αυτά δεν τα παίρνει κανείς στα σοβαρά. :-) Είναι και λίγο υποκειμενικά. Αλλά άμα λες για ασφάλεια, μπορεί να τρομάξει κανείς και να το γυρίσει σε IE. :-)

 

Γενικά πάντως, βρίσκω προβληματικό το να συγκρίνουμε και να επιλέγουμε πλοηγούς με βάση την (νομιζόμενη) ασφάλεια. (Δεν θα έλεγα το ίδιο το 2003 με την τότε κατάσταση των Windows, αλλά με τα σημερινά δεδομένα (SP2 για XP και έρχεται και το SP3, βελτιωμένος IE6 στο SP2, στη συνέχεια IE7, τώρα τα Βίστα) το λέω.)

 

Αφενός, για διάφορους λόγους, είναι πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο, να ξέρεις με βεβαιότητα ποιο έχει τις λιγότερες τρύπες.

 

Αφετέρου, το να επιλέγεις και να προτείνεις πλοηγούς με βάση την νομιζόμενη ασφάλεια καλλιεργεί μια ψεύτικη αίσθηση ασφάλειας: «Α, εγώ χρησιμοποιώ το τάδε πρόγραμμα, που είναι πολύ ασφαλές, όχι σαν το άλλο, και δεν κινδυνεύω.» Δεν είναι έτσι όμως: κανένα πρόγραμμα δεν σε προστατεύει από την απροσεξία και την βλακεία ή από ένα σύστημα Windows που έχει να κάνει update από το 2002 που το αγόρασες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός, για διάφορους λόγους, είναι πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο, να ξέρεις με βεβαιότητα ποιο έχει τις λιγότερες τρύπες.

 

Καθόλου δύσκολο. Ο Opera 9.x έχει τις λιγότερες:

http://secunia.com/product/12366/?task=statistics

http://secunia.com/product/11/?task=statistics

http://secunia.com/product/12434/?task=statistics

http://secunia.com/product/4227/?task=statistics

http://secunia.com/product/10615/?task=statistics

http://secunia.com/product/4932/?task=statistics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Opera ακολουθεί πολύ περισσότερο απο τους υπόλοιπους browsers τα πρότυπα της HTML,CSS κλπ. Οι δημιουργοί των web εφαρμογών δεν τα ακολουθούν.

 

Οντως δεν φταιει, αλλα ενα τετοιο επιχειρημα εχει μηδενικη αξια για το μεσο χρηστη τη στιγμη που παει να τρεξει κατι και δεν του τρεχει σωστα. Καλως η κακως (κακως) οριστε πως σκεφτεται ενας developer σχετικα με αυτο, και δεν νομιζω οτι ειναι η μειοψηφια.

 

http://www.joelonsoftware.com/items/2007/09/18.html

 

(κανε search στη σελιδα για Opera. Μια παραγραφο εχει στη μεση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα ξέρω αυτά. :-)

 

Αλλά νομίζω ότι, για πολλούς και διάφορους λόγους (π.χ., 1. μερίδιο αγοράς και ελκυστικότητα, 2. ανοιχτός κώδικας και κλειστός κώδικας, 3. δημόσιος bug tracker και μη δημόσιος bug tracker, 4. ταχύτητα με την οποία εκδίδονται διορθώσεις), δεν δίνουν μία πλήρη εικόνα βάσει της οποίας θα έλεγα: επιλέγω τον A browser και όχι τον Β, επειδή ο Α είναι πιο ασφαλής, όπως δείχνουν και οι αναφορές της Secunia.

 

Γενικά, θεωρώ ότι η κατάσταση είναι πιο σύνθετη και ότι περιπλέκεται ακόμα περισσότερο στην πράξη από παράγοντες όπως:

 

... αντιγράφω από: http://secunia.com/blog/11/

 

Comparing browsers and looking at Firefox, Opera and Internet Explorer, we found out that Firefox 2 is the least vulnerable, as only 5.19% of all Firefox 2 installations miss security updates, whereas 11.96% of all Opera 9.x installations miss security updates, and the numbers for IE6 and IE7 are 9.61% and 5.4% respectively. These numbers are not that alarming and show that users are fairly concerned about applying relevant updates for their browsers – which naturally is one of the most exposed applications.

 

Αυτό που λέει εδώ η Secunia, ας πούμε, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο. Το σύστημα αυτόματων ενημερώσεων που εισήγαγαν στον Firefox 1.5 είναι πολύ καλά φτιαγμένο και αυτό σημαίνει, στην πράξη, ότι κανείς δεν μένει με απατσάριστο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτά δεν τα παίρνει κανείς στα σοβαρά. :-) Είναι και λίγο υποκειμενικά. Αλλά άμα λες για ασφάλεια, μπορεί να τρομάξει κανείς και να το γυρίσει σε IE. :-)

 

Γενικά πάντως, βρίσκω προβληματικό το να συγκρίνουμε και να επιλέγουμε πλοηγούς με βάση την (νομιζόμενη) ασφάλεια. (Δεν θα έλεγα το ίδιο το 2003 με την τότε κατάσταση των Windows, αλλά με τα σημερινά δεδομένα (SP2 για XP και έρχεται και το SP3, βελτιωμένος IE6 στο SP2, στη συνέχεια IE7, τώρα τα Βίστα) το λέω.)

 

Αφενός, για διάφορους λόγους, είναι πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο, να ξέρεις με βεβαιότητα ποιο έχει τις λιγότερες τρύπες.

 

Αφετέρου, το να επιλέγεις και να προτείνεις πλοηγούς με βάση την νομιζόμενη ασφάλεια καλλιεργεί μια ψεύτικη αίσθηση ασφάλειας: «Α, εγώ χρησιμοποιώ το τάδε πρόγραμμα, που είναι πολύ ασφαλές, όχι σαν το άλλο, και δεν κινδυνεύω.» Δεν είναι έτσι όμως: κανένα πρόγραμμα δεν σε προστατεύει από την απροσεξία και την βλακεία ή από ένα σύστημα Windows που έχει να κάνει update από το 2002 που το αγόρασες. :-)

 

Εννοείται... οτι οποιοσδήποτε browser και μόνο δεν αρκεί για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Χωρίς firewall,antispyware.updates δεν μπορείς να μπεις με υποτυπώδη ασφάλεια στο ιντερνετ.

 

 

Οντως δεν φταιει, αλλα ενα τετοιο επιχειρημα εχει μηδενικη αξια για το μεσο χρηστη τη στιγμη που παει να τρεξει κατι και δεν του τρεχει σωστα. Καλως η κακως (κακως) οριστε πως σκεφτεται ενας developer σχετικα με αυτο, και δεν νομιζω οτι ειναι η μειοψηφια.

 

http://www.joelonsoftware.com/items/2007/09/18.html

 

(κανε search στη σελιδα για Opera. Μια παραγραφο εχει στη μεση.)

 

Συμφωνώ, τον τελικό χρήστη δεν τον ενδιαφέρουν τα τεχνικά ζητήματα.

 

Το διάβασα το κείμενο που λες. Αλλά και αυτό πάλι δεν οδηγεί πουθενά.

 

Δηλαδή αν αύριο η microsoft αποφασίσει να αποσύρει τον explorer, τι θα κάνουν οι web developers?

Θα αρχίσουν πάλι από την αρχή να εφαρμόζουν διαφορετικά στάνταρ? Και οι παλιές εφαρμογές θα σχεδιαστούν από την αρχή για να τρέχουν στους εναπομείναντες browsers?

 

Καταλαβαίνω βέβαια την λογική τους, γιατί και εγώ έχω φτιάξει web εφαρμογές και χρειάζονται αρκετό τεστάρισμα σε διάφορους browsers. Είναι δύσκολο να τρέχει μια εφαρμογή σε όλους τους browsers και υπάρχουν πολλά έτοιμα script που τρέχουν μόνο σε IE, οπότε και είναι πιο εύκολο να εφαρμοστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον αν δεν είχαν τα win ie πως στο καλό θα κατεβάζαμε το firefox το σαφάρι κα.Με το ftp θα μου πείτε αλλά πόσοι ξέρουν να το χειρίζονται?εγώ λέω να κάνει μήνυση στα kdeειδή επειδή τρέχουν konqueror.Ρε τι τραβάμε:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Opera χρησιμοποιώ... Όμως να με συγχωρούν οι δημιουργοί της, αλλά χωρίς προεγκατεστημένο IE πώς θα μπαίνουμε στο http://www.opera.com/ για να κατεβάζουμε την Opera σε συστήματα που μόλις βγήκαν από format; :-)

 

Λύση #1: Απλά συμπεριλαμβάνει τον Firefox, Opera, Safari και K-Meleon στο default install.

 

Λύση #2: Ένα έργαλείο του στιλ wget (φαντάσου Windows Update για κάτι γνώριμο) όπου αφήνει τον χρήστη να κατεβάσει τις τελευταίες εκδόσεις των browsers (από τα sites των ίδιων φυσικά, δεν θα ήταν δίκαιο να βαραίνουμε τα repositories της Microsoft).

 

[...] σε αντίθεση με τον firefox που έχει πιο πολλά security risks και απ'τον explorer

 

Βασιζόμενος σε τι το λες αυτό; Τα security (μαζί με όλα τα υπόλυπα) bugs του Firefox υποβάλονται σε μια ανοιχτή προς το κοινό διαδικασία. Η Microsoft δεν είναι ηλικρινής για τα bugs του IE που υπάρχουν ακόμα ανοιχτά, ούτε για αυτά που κλείνει μέσω patches.

 

Στην τελική, δικό της λειτουργικό είναι, ότι θέλει θα βάλει μέσα.

 

Είναι μονοπώλιο. Δεν αφήνεις ανενξέλεκτο ένα μονοπώλιο. Δεν σου φτάνουν τα sites που λένε "this website requires ΙΕ"; Θέλεις να δεις και άλλα τέτοια;

 

Aν δηλαδή, μαζί με κάθε λειτουργικό που πουλούσε, έδινε και ένα cd δώρο με όλα αυτά που έχει τώρα ενσωματομένα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα?

 

Εξαρτάται. Ο IE είναι στο CD με τους άλλους browsers ή είναι ήδη εγκατεστημένος και οι άλλοι browsers είναι στο CD; Γιατί να δώσει CD; Απλά βάζει και άλλους browsers μέσα στο installation. Γιατί να κάνουμε την ζωή του (μέσου) χρήστη δύσκολη με extra CD;

 

 

αν το δούμε και λίγο μπακαλίστικα σε ένα ανάλογο παράδειγμα, αν εγώ είχα αυτοκινητοβιομηχανία και έβγαζα αμάξια ''λιοπύρια'', με ενσωματομένα cdplayers επίσης ''λιοπύρια'', θα μπορούσε να μου κάνει ανάλογη μύνηση η pioneer?

 

Αν έιχες μονοπώλιο, ναι.

 

Μιας και χρησιμοποιώ τον Opera αρκετό καιρό, το μόνο που θα πω, είναι πως πρόκειται για βράχο σταθερότητας και ταχύτητας, σπάνια κολλάει και ο υπολογιστής μου, ο οποίος υποχρεούται να τρέχει αρκετά προγράμματα στο background, δεν σέρνεται μαζί του όπως συνέβαινε με τις τελευταίες εκδόσεις του FireFox

 

Δυστυχώς ο Firefox έχει γίνει πολύ βαρύς. Δεν έχω πρόβλημα μνήμης (διότι δεν τον αφήνω ανοιχτώ μέρες και έχω λιγότερα από 20 tabs). Αλλά στον P4 1.5 ο Opera ανταποκρίνεται καλύτερα. Να κατηγορίσουμε το XUL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα διαφήμιση είναι κατά τη γνώμη μου.

Πόσοι από αυτούς που θα διαβάσουν την είδηση σε περιοδικά ή στο internet δεν θα μπουν από περιέργεια στο site του opera και δεν θα κατεβάσουν κάποια έκδοση για δοκιμή ?

 

Opera έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε pda .

Στα windows mobile είναι μακράν ο καλύτερος και πιο γρήγορος browser ΜΕ tabbed browsing παρακαλώ.

 

Στο Symbian είναι ελεεινός (σκάει συνέχεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και χρησιμοποιώ τον Opera αρκετό καιρό, το μόνο που θα πω, είναι πως πρόκειται για βράχο σταθερότητας και ταχύτητας, σπάνια κολλάει και ο υπολογιστής μου, ο οποίος υποχρεούται να τρέχει αρκετά προγράμματα στο background, δεν σέρνεται μαζί του όπως συνέβαινε με τις τελευταίες εκδόσεις του FireFox.

 

Όσον αφορά την συμβατότητα με διάφορες ιστοσελίδες, εκεί ορισμένες (ελάχιστες) από αυτές, συνήθως εκείνες που βασίζονται εξαιρετικά σε Microsoft τεχνολογίες δεν ανοίγουν σωστά και χρειάζεται η χρήση του .. Internet Explorer για να δεις φως.

 

Γενικά, η Opera μου δίνει την εντύπωση ώριμου προϊόντος τουλάχιστον όσον αφορά την εν γένει λειτουργία του λογισμικού – αν υπάρχουν τώρα επιμέρους προβλήματα ασφάλειας δεν μένει παρά να εντοπισθούν και να διορθωθούν.

 

Θα συμφωνησω και εγω. Χρησιμοποιώ 99,99 τον OPERA και αλλάζω σε IE μόνο άν κάποια σελίδα δέν εμφανίζεται σωστά ή άν θέλω να αποθηκεύσω σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...