Προς το περιεχόμενο

Υποεκτιμημένες οι γνώσεις υπολογιστών


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι γνώστες χειρισμού υπολογιστών εξακολουθούν να μην «στέφονται με τις δάφνες» που τους αξίζουν, σύμφωνα με τον κολοσσό λογισμικού Microsoft.

 

Η Microsoft πραγματοποίησε δημοσκόπηση σε 500 επιχειρήσεις ηγέτες στην Βρετανική αγορά καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι οι γνώσεις στους υπολογιστές κατετάγησαν ως η έβδομη σημαντικότερη ικανότητα για κάποιον εργαζόμενο.

 

Αντίθετα, η ομαδική εργασία και τα διαπροσωπικά στοιχεία αποτελούν, κατά τα ανώτερα επιχειρησιακά στελέχη, τον βασικό πυρήνα των απαραίτητων προσόντων.

 

«Ένα από τα σημαντικότερα επιτεύγματα των τελευταίων 30 χρόνων είναι η ανάγκη γνώσεων πληροφορικής», ανέφερε ο ιδρυτής της Microsoft. «Σχεδόν σε κάθε δουλειά, οι άνθρωποι χρησιμοποιούν προγράμματα ώστε να διευκολύνουν την εργασίας τους», συμπλήρωσε ο κύριος Γκέιτς.

 

Στην τρίτη θέση, μετά την ομαδική εργασία και τα διαπροσωπικά στοιχεία βρίσκονται οι αναλυτικές ικανότητες. Εν συνεχεία η ικανότητα επικοινωνίας, ο προσωπικός προγραμματισμός, η ευελιξία και στην έβδομη οι γνώσεις πληροφορικής.

 

Source.png Πηγή: news.kathimerini.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πού είναι το περίεργο? Τα προηγούμενα 6 είναι θέμα χαρακτήρα και παιδείας, και όσο και να προσπαθήσεις λίγο αλλάζουν. Τους υπολογιστές, άντε να σου κάνουν και κανα σεμινάριο και σε 1 χρόνο μαθαίνεις τα βασικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Το βλέπω στην εταιρία που δουλεύω. (Αγγλία).

 

Ρώτησα τον γενικό διευθυντή (και έναν από τους ιδιοκτήτες) πριν από μία εβδομάδα γιατί προσλαμβάνουν άτομα στην εταιρία χωρίς βασικές γνώσεις.

Η απάντηση του? "Δεν είναι απαραίτητες οι γνώσεις ΗΥ για να δουλέψει κάποιος στην εταιρία. Γι αυτό έχουμε ΙΤ τμήμα" (Ενός ατόμου, εμένα σε εταιρία 80 υπαλλήλων).

 

Ανεξάρτητα αν κανείς δεν μπορεί να βρει μία εφαρμογή στο START-PROGRAMS (στην κυριολεξία), αν δεν είναι shortcut στο Desktop*. Ή ότι πρέπει να δουλέψουν με κάμποσες εφαρμογές συμπεριλαμβάνομένου του Sharepoint χωρίς κανείς να έχει πρόθεση ούτε σε σεμινάρια να πάει ούτε να διαβάσει ένα βιβλίο 70 σελίδων.

 

Όλα αυτά είναι επικίνδυνα γι αυτό κοιτάω να φύγω το 2008 από εκεί. Όταν έχεις ρεσεψιονίστ που γίνεται τμηματάρχης του τμήματος διαφημίσεων και προώθησης την 1η εβδομάδα που δούλεψε στην εταιρία (Γιατί ο τύπος που ήταν εκεί μόνος του την έκανε, και αυτή έχει πάρει το Marketing for Dummies βιβλίο να πορεύεται).

'Η ρεσεψιονίστ που τη πάνε στο τμήμα τον projects και τις δίνουν να διαχειρίζετε σχέδια και προμήθειες για μεγάλες κατασκευαστικές εταιρίες.

Πώς είναι δυνατόν μια εταιρία να πάει μπροστά?

 

Όταν αποφασίζουν (χτες) να αλλάξουν την οργάνωση της εταιρίας και να βάζουν το τμήμα μου κάτω από κάποιον (τον Chosen One) που το 2006 όταν έπεσε ο server (ήμουν διακοπές και κάηκε ο ένας δίσκος**) τον έδωσε σε εταιρία*** που έβαλε Server 2000 Standard και έριξε επάνω SBS2000 που είχαμε στα backup? Και όταν του λες "τίποτα δεν δουλεύει πλέον" να σου λέει "Εγώ δουλεύω περίφημα" (με τις μισές λειτουργείες του Exchage, και τους κοινόχρηστους καταλόγους να δουλεύουν ΜΟΝΟ). Άντε να καταλάβουν γιατί δεν δουλεύει ο Blackberry Server, ή τα υπόλοιπα υποσυστήματα. (IIS κλπ). Κατά τα άλλα ήταν δική μου ανικανότητα που δεν δούλευαν.

 

*Αυτό έχει ένα καλό. Αποφάσισα να τους γυρίσω σε OpenOffice μιάς και δεν υπήρχε ούτε μια άδεια χρήσης του MS Office. Κανείς δεν είπε τίποτα (γκρινιαξαν για τα χρώματα μόνο) μιάς και το μόνο που κάνουν είναι να ανοίγουν αρχεία άλλων.

 

**Το είχα προβλέψει μιας και το σύστημα ήταν αρχαίο (Raid 5 IDE) και σε ένα δωμάτιο που έβραζε.

 

***Πλήρωσαν 6000 λίρες για την επισκευή. Μιας και οι άλλοι χάσανε 3 μέρες προσπαθώντας να το κάνουν να δουλέψει ρίχνωντας SBS2000 από τα backup σε Server 2000 Standard που έβαζαν παράνομα χωρίς άδεια χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Apoll, να σου πω την γνώμη μου. Αυτό που πιστεύω είναι οτι το δύσκολο δεν είναι να πάρεις μια θέση σε μια εταιρία, αλλά το να την κρατήσεις. Τα στοιχεία του χαρακτήρα σου είναι αυτά που θα σε βοηθήσουν να την κρατήσεις. Οι γνώσεις είναι απαραίτητες, αλλά με λίγη προσπάθεια έρχονται. Βέβαια, η ρεσεψιονιστ άμα μείνει στο marketing for dummies θα φάει σουτ το πιο πιθανό....Υποτίθεται οτι όλα τα άλλα είναι προαπαιτούμενα ώστε να έχεις και ο καθένας την όρεξη και την θέληση να μάθει. Αν επαναπαυθεί, τότε άντε γεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα που δεν καναν ερευνα στην Ελλαδα.

εδω κ γνωσεις να χεις ΄, στα 600-800ε παιζεις...

@απολλ το μονο π μου ρχεται στο μυαλο ειναι οτι στην εταιρια σου επικρατει το σχεδιο της ελλαδας..

να παιρνουν απολυτηρια λυκειου κ να τους δινουν το κατωτατο μισθο κ ολο κ καποιος μαλακας θα τους οργανωσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

Αλλά μπορεί να λέτε για την Ελλάδα όμως οι κολητοί μου που δουλεύουν Αθήνα σε αντίστοιχες θέσεις είναι πιο ευχαριστημένοι. Σας διαβεβαιώνω ότι εξαιρούμενου του Δημόσιου τομέα, οι περισσότερες Ελληνικές επιχειρήσεις προσλαμβάνουν το προσωπικό που χρειάζονται με όλες τις γνώσεις που απαιτούνται.

 

Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν σε μια εταιρία το προσωπικό είναι 95% γυναίκες (κάτω των 30) που μπεκροπίνουν καθημερινά μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέω και εγώ. Σε μια ιδιωτική επιχείρηση, αυτό που τους ενδιαφέρει όταν σε προσλαμβάνουν είναι ο χαρακτήρας σου. Γι αυτό και οι γνώσεις υπολογιστών έρχονται στην 7η θέση. Μέσα στα στοιχεία του χαρακτήρα σου είναι και η συνέπειά σου και η θέλησή σου για να μάθεις. Πιστεύω οτι δεν τους νοιάζει τόσο πολύ το αν ξέρες κάτι όσο το αν είσαι διατεθειμένος να μάθεις αυτά που θα σου πουν. Αν δεν είσαι, πήρες πόδι. Γι αυτό λές το οτι το να βρεις μια δουλειά πιστεύω οτι είναι πιο εύκολο από το να την κρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

Αλλά μπορεί να λέτε για την Ελλάδα όμως οι κολητοί μου που δουλεύουν Αθήνα σε αντίστοιχες θέσεις είναι πιο ευχαριστημένοι. Σας διαβεβαιώνω ότι εξαιρούμενου του Δημόσιου τομέα, οι περισσότερες Ελληνικές επιχειρήσεις προσλαμβάνουν το προσωπικό που χρειάζονται με όλες τις γνώσεις που απαιτούνται.

 

Αλλά αυτά συμβαίνουν όταν σε μια εταιρία το προσωπικό είναι 95% γυναίκες (κάτω των 30) που μπεκροπίνουν καθημερινά μαζί.

 

Αν επιτρεπεται, ποσα παιρνεις εσυ και ποσα οι φιλοι σου? Η δουλεια ειναι στο Λονδινο (η σε αλλη ακριβη πολη) η στην επαρχια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...