Προς το περιεχόμενο

Case με θέση για PSU κάτω αντί πάνω


johnieXoX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία η πρότασή σου Felix

Δεν ξέρω όμως εκεί που είναι χωμένο το τροφοδοτικό αν αερίζεται σωστά.

 

to mayro plastiko,h bash tou koutiou diladi einai sthn uosia aeragwgos,gemato trupes gyrw gwra kai apo ekei feygei o aeras tou trofodotikou to opoio exei panw tou ena 12ari a8orybo.yparxei alo ena kouti ths idias etairias me idia xarakthristika ala diaforetikh proswpsh poly pio omorfo den to exei omws twra to eshop.enas filos pou to phre mou lei oti einai eyxaristhmenos kai h timh sta 90 me trofodotiko 500 epwnymo den einai akribh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το βάλεις κάτω το PSU, με τον ανεμιστήρα να κοιτάει προς τα πάνω, καλύπτεις και τις δύο περιπτώσεις γιατί αν ρουφάν αέρα από το σύστημα και τον πετάν έξω, τότε ρουφάν τον κρύο αέρα που είνα χαμηλά

 

αν ρουφάει τον κρύο αέρα που είναι χαμηλά και τον πετάει έξω, πως σε καλύπτει αυτό?

τον κρύο αέρα θες μέσα και τον ζεστό έξω, έτσι δεν είναι?

άρα αν ρουφάει τον κρύο αέρα τότε πέτα το - κάτι δεν κατάλαβα καλά μάλλον

-

anyway υπάρχουν περιπτώσεις που πολλοί το ψάχνουν δικαιολογημένα το θέμα είτε γιατί έχουν συστήματα που παράγουν μεγαλύτερη θερμότητα από τα υπόλοιπα για συγκεκριμένους λόγους πχ 24/7 λειτουργία ή κάποιο πολύ διαφορετικό κομμάτι, είτε γιατί κάνουν overclocking

δε λέω καλά κάνεις και το ψάχνεις, προς θεού δε θα σταματήσουμε να το ψάχνουμε το θέμα αλλά σίγουρα πιστεύεις ότι χρειάζεσαι αυτήν τη διαφορά που συζητάς, ή μήπως κάνεις τη δουλειά σου με μερικά καλά ανεμιστηράκια? κι ας το πάρεις το κουτί δεν είναι εκεί το θέμα

για παράδειγμα έχεις δει apple ανοιγμένο? ή κάποιο workstation?

αν μη τι άλλο είναι αξιόπιστα μηχανήματα σχεδιασμένα να μην κλείνουν ποτέ αλλά δεν ακολουθούν όλους αυτούς τους "κανόνες" που γράφουν οι modders, όπως "μεγάλα κουτιά για καλύτερη ροή αέρα", αλουμίνια, ή ο θερμός αέρας περνάει από εδώ, ο κρύος από εκεί κλπ κλπ

ούτε χώρο μεγάλο έχουν (συγκεκριμένα ούτε καρφίτσα δε χωράει μέσα) ούτε αλουμίνιο ούτε καμιά ειδική μελέτη της κατεύθυνσης του ζεστού/ψυχρού αέρα κομμάτι προς κομμάτι: πάει εδώ στρίβει εκεί κλπ

απλά τα workstations έχουν πολύ πιο δυνατά ανεμιστηράκια - βλέπε tornado και κάποια άλλα που δε θυμάμαι τώρα - και σχετικά ευθεία διάταξη

(για τα apple ακόμη το ψάχνω πως ακριβώς λειτουργεί το θέμα αφού είναι και σχετικά αθόρυβα ενώ έχουν τα ίδια κομμάτια, μυστήριο...)

-

βέβαια δεν έχουν σχεδιαστεί όλα αυτά και για χρήση σε ελληνικό καλοκαίρι χωρίς κλιματισμό, αυτό είναι σίγουρο αλλά και πάλι την διαφορά θα την κάνουν τα ανεμιστηράκια, όχι η "ροή" δλδ διάταξη πιστεύω, ας μας πουν κι άλλοι τη γνώμη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις και άδικο οneofthem...

Η διαφορά πιστεύω δεν είναι τεράστια αλλά σε θέματα overclocking πιστεύω ότι βοηθάει. Τώρα έχω overclock και τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών και το δουλεύω χωρίς το πλαϊνό κάλυμα του κουτιού. περιττό να σου πω ότι ζεσταίνω και τα πόδια μου έτσι όπως είναι τώρα...

θέλω να το κλείσω όμως γιατί η thermalright 120 extreme έιναι θηρίο και μπορεί να την κλωτσήσω κατά λάθος και να γαμήσω το abit ip35 pro και τον Q6600....

από την άλλη δεν θέλω και θόρυβο... δύο 120mm fans δουλεύουν μόνο (χώρια από του PSU). από την άλλη, επειδή η ψύκτρα του επεξεργαστή φυσάει τον αέρα προς τα πάνω, τον φυσάει μέσα στο PSU.... οπότε παίζει πρόβλημα... γι'αυτό θέλω να φύγει το PSU από τη μέση...

μέχρι που σκέφτομαι να το moddarw μπροστά, πάνω από τα dvd (μέσα στο κουτί πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ τσιγγούνης είμαι αλλά πιστεύω ότι εφόσον κάνεις o/c pc πρέπει να δώσεις λίγα παραπάνω, αναγκαστικά

το ψάχνω και γω το θέμα αυτό το καιρό, συγκεκριμένα αγοράζω στο άμεσο μέλλον ένα workstation και έχω μπλέξει άσχημα στο δίλημμα μεταξύ consumer και server κουτιά, εκεί έπεσα και σε άλλα προβλήματα εν τω μεταξύ

 

από το ψάξιμο που έχω κάνει πιστεύω ότι ένα κουτί με 3x120mm fans αν γίνεται ανάμεσα στο εμπρός και πίσω μέρος και έστω μία "εξάτμιση" fan στο πίσω μέρος είναι ότι καλύτερο μπορεί να βρει κάποιος και για ψύξη αλλά και για θόρυβο

να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο δεν έχω γιατί δεν έχω ψάξει πολύ σε αυτήν την κατηγορία που ενδιαφέρεσαι αλλά πιστεύω ότι το cm που έγραψες φαίνεται καλό

δεν ξέρω κατά πόσο χωράνε τα ανεμιστηράκια στο πλάι όμως με τις ψύκτρες που έχεις βάλει κτλ

γενικότερα πιστεύω καλύτερα αν βρεις κάτι πιο φθηνό που να έχει στη μέση 12άρια παρά να ψάχνεις για psu πάνω, που δε θα βρεις και πολλές προσφορές

αυτά από μένα, υποθέτω μιας και είσαι κι εσύ τσιγγούνης να ξέρεις το skroutz:

http://www.skroutz.gr/c/pc_cases/28

αλλιώς πάρε και διάβαζε σελίδα προς σελίδα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...