Προς το περιεχόμενο

Θεματα Σχετικα με στησιμο νεου PC.


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω σχεδον ολα τα απαραιτητα μερη που χρειαζομαι περα της οθονης και του σκληρου στον οποιο θα εγκαταστησω το λειτουργικο,και ξεκινησα να τον στηνω.

 

Επειδη ειναι η πρωτη μου φορα,θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

1)Κατ'αρχας καθως τοποθετουσα το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη,δεν κουμπωσε καλα και το εβγαλα στιγμιαια,κυριολεκτικα δευτερολεπτο και το επανατοποθετησα για να κουμπωσει καλυτερα.Στις οδηγιες ανεφερε πως σε περιπτωση απομακρυνσης του ανεμιστηρα χρειαζεται εκ νεου να τοποθετηθει αυτη η θερμαντικη ουσια.ΠΑιζει ρολο που δεν το ξαναλειψα?Κατα πρωτον δεν ειχα και κατα δευτερον ηταν στιγμιαο και καθως ηταν ακομα φρεσκο,δηλαδη δεν εχει περασει καιρος αρα δεν πιστευω να υπαρξει κανενα προβλημα.

 

2)Επειτα οσον αφορα την καρτα γραφικων ATI HD 3870 512MB,σε ενα αυτοκολλητο αναφερει πως το 6-pin πρεπει να ενωθει στην παροχη και απο εκει στον σκληρο δισκο.Πως γινεται αυτο και ποιο το νοημα?

 

3)Οι ΡΑΜ καλο ειναι να εχει μεμονωμενη επεξεργαστικη ισχυ οι double data rate?Επειδη πχ εγω πηρα kingston με double data rate 2x200mhz.Θα ηταν καλυτερα μια με 1χ400mhz?

 

4)Απο εκει και περα αφου ενωσω ολες τις συσκευες στα slot και στο τροφοδοτικο,θα χρειαστει καποια αλλη εγκατασταση ρυθμιση απο bios,η κατευθειαν λειτουργικο και drivers απο windows?

 

5)Με ανεμιστηρακια και υδροψηξη και τετοιες ιστοριες χρειαζεται να δωσω βαση?Η θα μαι οκ με τα ανεμιστηρακια του case και αυτα που εχει ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων.

 

6)Τελος μεσα στο κουτι γινεται ενα ψιλομπαχαλο.Απο την μια τα καλωδια που ειναι ατσαλι και εχουν περικλισει τον χωρο και απο την αλλη το κουτι παρεχει και ενα σωρο βιδες εκ των οποιως δεν ξερω αποκλειστικα που παει η καθε μια.Ειναι λιγο μπελας.

 

Δωστε μου τα φωτα σας και ευχηθητε μου καλη αρχη στο πρωτο μου στησιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)αν υπαρχει ικανοποιητικη ποσοτητα παστας τοτε εισαι οκ... η παστα χρησιμευει στο να μην υπαρχουν κενα μεταξυ του επεξεργαστη και της ψυκτρας οποτε η ιδανικη ποσοτητα πρεπει να καλυπτει τον πυρηνα δλδ την μεταλλικη επιφανεια του επεξεργαστη για να μεταφερεται με τον καλυτερο δυνατο τροπο η θερμοτητα.

2)αν εχεις καινουργιο τροφοδοτικο θα εχει λογικα μια εξοδο-καλωδιο το οποιο θα ειναι αποκλειστικα 6πινο... κουμπωσε το στη vga

3)εφοσον το mobo υποστηριζει dual ddr τοτε καλο ειναι 1 gb μνημης να ειναι σε δυο τεμαχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4)θα χρειαστει οπωσδηποτε καποια επεμβαση στο Bios για ενεργοποιηση,απενεργοποιηση,βελτιστοποιηση λειτουργιων

5)απο ανεμιστηρακια χρειαζεσαι και δυο επιπλεον τουλαχιστον τα οποια θα ειναι στο κουτι , το ενα μπροστα για να βαζει αερα και το αλλο πισω για να βγαζει... απο εκει και περα θα προτιμουσα και ενα στο πλαινο να χτυπαει cpu+vga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6)για τα καλωδια καλο ειναι να ειναι τοποθετημενα μαζεμενα καπως για να μην εμποδιζεται η σωστη ροη του αερα.Για τις βιδες δεν μπορω να σου πω γιατι ειναι καπως γενικο...

 

*** προσεχε στην τοποθετηση του mobo στο κουτι (κουμπωματα,βιδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Η συσκευασια ειχε ηδη 6πιν<->4πιν καλωδιο απλως δεν μπορω να καταλαβω που κολλαει η συνδεση του με τον σκληρο δισκο!

4)Τι ακριβως πρεπει να ρυθμισω στο ΒΙΟΣ πριν ξεκινησω εγκατασταση λογισμικου?Μπορεις να με καθοδηγησεις?

 

Απο θεμα επεξεργαστηδυστυχως ειμαι πισω,μιας και εχω τον 3700+.Στο εσοπ εχει 3800+ και 4000+ και παρεπιπτωντος ο 4000+ ειναι ποιο φτηνος,γιατι?

 

Για socket 939 ποιος ειναι ο καλυτερος που θα μπορουσα να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)den pirazei

2)opos eipe kai o pano,to psu logika exei 6pin an oxi valto opos kai nane

3)oti valeis miraseto se 2 rams

4)otan me to kalo parei mprosta to pc mpes bios kai pata tin epilogi na sou valei auto ta defaults,meta perna ta win

5)an de kaneis o/c eisai mia xara

6)mazepse ta kalodia opos mporeis mazi kai desta me kati px dematika apo ilektrologous

 

ante kali tixi:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Η συσκευασια ειχε ηδη 6πιν<->4πιν καλωδιο απλως δεν μπορω να καταλαβω που κολλαει η συνδεση του με τον σκληρο δισκο!

4)Τι ακριβως πρεπει να ρυθμισω στο ΒΙΟΣ πριν ξεκινησω εγκατασταση λογισμικου?Μπορεις να με καθοδηγησεις?

 

Απο θεμα επεξεργαστηδυστυχως ειμαι πισω,μιας και εχω τον 3700+.Στο εσοπ εχει 3800+ και 4000+ και παρεπιπτωντος ο 4000+ ειναι ποιο φτηνος,γιατι?

 

Για socket 939 ποιος ειναι ο καλυτερος που θα μπορουσα να παρω?

 

2- ean exei to psu 6pin vale auto katefthian,auto me to skliro den to exo ksanakousei

4- mpaineis bios,patas "optimize defaults"(kapos etsi) kai meta "save and exit" kai eisai ok

apo amd den ksero na sou po

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Οχι η συσκευασια της καρτας εννοω πως εχει καλωδιο.

 

3)Τι εννοεις ακριβως?ΠΧ εχω 2χ1gb και σκοπευω να παρω αλλες 2 ιδιες να γεμισω και τα 4 slot (4x1gb)

 

-Αν και ειναι νωρις να ρωτησω κατι τετοιο,απο overclocking τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηρθες στο μαγικο κοσμο του στησιματος..

θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω αλλα ΠΡΟΣΕΞΕ και τριπλοτσεκαρε αν ολα ειναι σωστα τοποθετημενα.θα σου προτεινα αφου ειναι η πρωτη σου φορα,αφου το στησεις να το τεκαρει και καποιος πιο εμπειρος ,ωστε να εισαι σιγουρος οτι ειναι ολα οκ .μην καψεις και τιποτα αν και οι πιο πολλοι εδω ολο και κατι εχουν καψει.

καλη αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηρθες στο μαγικο κοσμο του στησιματος..

θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω αλλα ΠΡΟΣΕΞΕ και τριπλοτσεκαρε αν ολα ειναι σωστα τοποθετημενα.θα σου προτεινα αφου ειναι η πρωτη σου φορα,αφου το στησεις να το τεκαρει και καποιος πιο εμπειρος ,ωστε να εισαι σιγουρος οτι ειναι ολα οκ .μην καψεις και τιποτα αν και οι πιο πολλοι εδω ολο και κατι εχουν καψει.

καλη αρχη!

 

Αν δεν κάψεις δεν μαθαίνεις κι όλας έτσι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι η συσκευασια της καρτας εννοω πως εχει καλωδιο.

nai katalava.leo oti ean exei to trofodotiko sou 6pin visma vale tou trofodotikou kai oxi tis kartas.oxi dld oti trexei tipota alla gia na min gemizeis kalodia to kouti sou.

 

Τι εννοεις ακριβως?ΠΧ εχω 2χ1gb και σκοπευω να παρω αλλες 2 ιδιες να γεμισω και τα 4 slot (4x1gb)

thelo na po oti to 2x1gb einai pio kalo ara eisai ok esy.

 

Αν και ειναι νωρις να ρωτησω κατι τετοιο,απο overclocking τι μπορω να κανω?

einai arketa noris opos eipes,ean vris kapion na sou kanei o/c einai oti kalitero,min mperdeuteis apo tora me auta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάψεις δεν μαθαίνεις κι όλας έτσι :-)

 

Ετσι ειναι;) αλλα οχι να καψει την ati κριμα ειναι :-( .

εγω ξεκινησα με 286 τον οποιο εχω ακομα ! και 3.11 windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Οχι, δεν θα εχεις πρόβλημα.

2.Πρώτη φορά ακούω σύνδεση σκληρού-κάρτας γραφικών.Μήπως η καρτα γραφικων απαιτεί εξτρα τροφοδοσία, και κάτι δεν εχεις καταλάβει ??

3.Εχεις μπερδέψει τα MHz με τα ΜΒ.Βάλε link με τις μνήμες που πήρες, να καταλάβουμε τί εννοείς.

4.Ναι.Πρέπει να μπείς στο bios και απο το Boot Sequence να ορίσεις πρώτο το DVD.Βάζεις το CD των Windows στο DVD , σώζεις τις αλλαγές στο bios και βγαίνεις με Escape.Ο υπολογιστής επανεκκινεί και αρχίζει να εγκαθιστά τα Windows.Θα σε ρωτάει διάφορα και θα σου δίνει οδηγίες τί να κάνης.Μετά εγκαθιστάς τους drivers της μητρικής, και της κάρτας γραφικών.

5.Αν δεν overclock-άρεις, μια χαρά θα εισαι με τα ανεμιστήρια.

6.Πρέπει οπωσδήποτε να συμμαζέψεις το μπαχαλο απ' τα καλωδια, γιατί αν δεν εχεις καλή ροή αέρα , το μηχάνημα θα ζεσταίνεται και θα σου κολάει.

Επίσης, μήν βάλεις 4gb μνήμης με 32 Bit λειτουργικό, γιατί δεν θα τα δεί.Θα δεί μονο τα 3 gb και κάτι ψιλά.

 

Good luck

 

ΥΓ. Δεν ειναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις όλες τις βίδες που συνόδευαν το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Oxi mhz ennoo,aplos nomizo pos exo mperdepsei kati.Otan leme pos mia mnimi exei px 400mhz ennoume 2x200mhz?(DDR-Double Data rate) kai kala x2 gia na prokipsi i sinoliki sixnotita?

 

En pasi periptosi i mnimes pou pira einai aytes:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554764

 

Aplos epeidi stin perigrafi elege 400mhz kai se parenthesi (2x200) kai me mperdepse.

 

4)Nai re si alimono ksero na kano egkatastasi leitourgiko,aplos anarotiomoun an prin ayti xreiazotan kapoia rithmisi,pera apo to boot sequense oste na anagnorizei ram,ktl.Tha kano ayto pou protathike gia aytomato entopismo rithmiseon.

 

Leitourgiko nai tha valo 64bit edition gia na anagnorizei mexri kai 4gb ram.

 

Ta 64bit leitourgika exoume kammia ousiastiki diafora?Pezei kamia asimvatotita se programmata ksero go?

 

To gegonos pos kai oi 4 mnimes mou tha einai oi idies tha pezei kana rolo pros o kalitero?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, τώρα με μπερδεψαν και μένα οι μαμακίες του e-shop.ΟΚ, οι μνήμες σου ειναι 400 MHz.Ασυμβατότητα με προγράμματα δεν παίζει, αλλα για drivers, ψάξ' το καλύτερα.Ναι, αν ειναι ίδιες ολες οι μνήμες, ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...