Προς το περιεχόμενο

Cl110 Siemens Vs Sagem 1500 wg


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά σας υπερευχαριστώ. Με αυτές τις ρυθμίσεις δούλεψε.

Διεύθυνση ip:192.168.1.3

Μάσκα υποδικτύου:255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη:192.168.1.1

 

Προτιμώμενος διακομιστής dns:192.168.1.1

 

Τώρα όμως δεν έχω καθόλου ταχύτητα. Τι φταίει? Αυτό που παρατηρά είναι πως στο συματάκι στην icon tray που δίχνει τη ταχύτητα του ασύρματου δυκτίου παίζει από 54 mb ως και 11. Επίσης τα στοιχεία που πήρα τώρα από το siemens είναι στα μισά από οριν

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time

Line Power State L0 Line Up Time 00:00:15:07

Line Coding Trellis On Line Up Count 2

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 13602 Kbps 411 Kbps

Attainable Line Rate 16008 Kbps 412 Kbps

Noise Margin 6.1 dB 5.6 dB

Line Attenuation 38.0 dB 46.3 dB

Output Power 12.9 dBm 0.0 dBm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας υπερευχαριστώ. Με αυτές τις ρυθμίσεις δούλεψε.

Τώρα όμως δεν έχω καθόλου ταχύτητα. Τι φταίει? Αυτό που παρατηρά είναι πως στο συματάκι στην icon tray που δίχνει τη ταχύτητα του ασύρματου δυκτίου παίζει από 54 mb ως και 11.

Για ασύρματο μπορεί να είναι κάποια ρύθμιση η κάτι τετειο για ψάξε λίγο

(και σε τι απόσταση είναι το router από pc (ασύρματα))

Επίσης τα στοιχεία που πήρα τώρα από το siemens είναι στα μισά από οριν

 

Λογικά η ρυθμίσεις που έκανες δεν έχουν σχέση με το Line Attenuation κτπ..

 

Και γενικά με ασύρματο δεν πιάνεις μεγάλες ταχύτητες στο internet δεν ξέρω γιατί

(δοκίμασε να κλίσεις και να ανοίξεις ξανά το siemens με το κουμπί που έχει πίσω)

 

και περίμενε τι θα πει και ο poulinos μπορεί να κάνω και λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ black Demis

και περίμενε τι θα πει και ο poulinos μπορεί να κάνω και λάθος....

:) Ωραίος :)

 

και σε τι απόσταση είναι το router από pc (ασύρματα)

 

Δεν είναι μακρυά. Είναι δεν είναι 5-6 μέτρα.

 

Και γενικά με ασύρματο δεν πιάνεις μεγάλες ταχύτητες στο internet δεν ξέρω γιατί

 

Μάλον έχεις δίκιο ρε γαμώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην στα 5-6 μετρα επρεπε να παιζεις με 54 εκτος αν ειναι πολλοι τοιχοι.β.αυτο που εκανες δεν εχει καμια σχεση με το που κλειδωνει το σιεμενς.αν βγαλεις το καλωδιο απο το sagem και το βαλεις στο pc σου 8α ειχες νετ σαν πριν.κανε ρεσταρτ το siemens.τωρα πραγματι αν το ρουτερ κλειδωνει περισσοτερο απο 11 mbit και εσυ στο ασυρματο εχεισ συνδε8ει με 11 ειναι λογικο που σουρνεται.εδω και 54 να συνδε8εις παλι βλεπω σε καποια τεστ που ιχα κανει στην http://www.ati.com οτι το ασυρματο πηγαινε πιο αργα και ας ειχα το λαπτοπ σε 1 μετρο αποσταση.και το εχω ακουσει απο πολλους.αν ειναι λαπτοπ ρυ8μισε η καρτα να δουλευει στο performance apo to device manager και οχι να εισαι 50 50 δηλαδη αποδοση και οικονομια μπαταριας.

παντως για 46 attenuation που εχεις ειναι λογικα τα 13 mbit και μην πω οτι ειναι και παρα πολλα.απλα το upload σου λογω του margin δεν κλειδωνει στα 1024.αλλοι με 46 attenuation κλειδωνουν σε 5 mbit .εσυ εισαι αρχοντας.

πιο πριν τι νουμερα ειχες δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σου πω ότι με εμψυχώνεις. Στο θέμα τώρα, μήπως φταίει το siemens? Με το sagem, ασύρματα είχα downstream κοντά στις 22000. upstream δε θυμάμαι, να μη πω. Και

εγώ θυμάμε ρε γαμώτο ότι Attenuation είχα 9, γίνεται να εκτοξευτεί στο 40?

ps Ξέρεις τι φλασιά μου ήρθε τώρα? Μήπως φταίει το spliter που έβαλα? Είχα άλλο όταν δούλευα μόνο το sagem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι φλασιά μου ήρθε τώρα? Μήπως φταίει το spliter που έβαλα? Είχα άλλο όταν δούλευα μόνο το sagem.

Μάλλον αυτό θα είναι η κάποιο άλλο πρόβλημα στην γραμμή εκτός του σπιτιού σου δεν μπορεί έτσι στα ξαφνικά να γίνει από 9 στα 40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο και το λέω γιατί ίσως να βοηθήσει κάποιους. Πριν τα παρατήσω είπα να βάλω το παλιό το φίλτρο και μαντέψτε. ΝΑΙ-ΝΑΙ τα νούμερα γίνανε αυτά που είχα πρινatunation 13 και downstream 21400 από 13000!!!! Απίστευτο.

spliterqn7.jpg"]spliterqn7.jpg[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σου πω ότι με εμψυχώνεις. Στο θέμα τώρα, μήπως φταίει το siemens? Με το sagem, ασύρματα είχα downstream κοντά στις 22000. upstream δε θυμάμαι, να μη πω. Και

εγώ θυμάμε ρε γαμώτο ότι Attenuation είχα 9, γίνεται να εκτοξευτεί στο 40?

ps Ξέρεις τι φλασιά μου ήρθε τώρα? Μήπως φταίει το spliter που έβαλα? Είχα άλλο όταν δούλευα μόνο το sagem.

9 στο down δυσκολο.στο up ναι.

α) δοκιμασε να αλλαξεις κανα καναλι στο ασυρματο

β) αν εχεις βαση ασυρματου τηλεφωνου κοντα.... εξαφανισε τη

αυτα οσο αφορα την ταχυτητα οχι το κλειδωμα της γραμμης.

Απίστευτο και το λέω γιατί ίσως να βοηθήσει κάποιους. Πριν τα παρατήσω είπα να βάλω το παλιό το φίλτρο και μαντέψτε. ΝΑΙ-ΝΑΙ τα νούμερα γίνανε αυτά που είχα πρινatunation 13 και downstream 21400 από 13000!!!! Απίστευτο.

spliterqn7.jpg"]spliterqn7.jpg[/url]

 

δεν ειναι παραξενο να ειναι χαλασμενο ενα splitter.οταν υπαρχει προβλημα η μεγαλη δοκιμη ειναι παντα καρφωτα το ρουτερ στον τοιχο χωρις τηλεφωνα καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω και εγώ το Siemens που μου έστειλε η forthnet και το Sagem απο τον ΟΤΕ. Ακολούθησα τα βήματα και (λόγω αποστάσεων) μπορώ και έχω ασύρματο ίντερνετ. Μόνο που έχω πρόβλημα ταχύτητας. Να βλέπετε όοοοταν είχα κάνει σύνδεση στον ΟΤΕ είχα το 768, και τώρα μου φαίνεται πως θέλει μια ρύθμιση το router για να περάσουν ανεμπόδιστα από μέσα του τα 24mbps (υποστηρίζει asdl2+). Πως θα μπορέσω να το κάνω αυτό?

 

Και έχω και μια απορία. Στο μtorrent έχω πρόβλημα με την θύρα...σε ποιο από τα 2router πρέπει να ανοίξω το port?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...