Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Μαθηματικών


hackermon1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ είναι μια άσκηση στα μαθηματικά γενικής παιδείας γ λυκείου και θέλω μια βοήθεια.

όποιος την λύσει ας μου πει. στην πραγματικότητα την έχω λύσει αλλά βγαίνουν λίγο παράξενοι οι αριθμοί.

Άσκηση:

 

Το κόστος παραγωγής χ ραδιοφώνων σε μία ημέρα είναι Κ(χ)=3/4χ^2 + 105χ +75 και η τιμή πώλησης κάθε ραδιοφώνου είναι Τ(χ)= 150-3/2χ . Να βρείτε ποια πρέπει να είναι η ημερήσια παραγωγή ώστε να έχουμε το μέγιστο(συνολικό) κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράγωγος χρειάζεται, νομίζω πρέπει να βρεις τα ακρότατα και να κάνεις κάτι με το θεώρημα του roll....

 

Δε τα θυμάμαι, συγνώμη, πέρασαν 2 χρόνια :lol:, ελπίζω να σου έδωσα κάποια έμπνευση :-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το ημερησιο κερδος ε(χ)=χ[τ(χ)]-κ(χ)...ειναι η εισπραξη απο τη πωληση χ ραδιοφωνων μειον το κοστος τους

Υ.Σ. το μεγιστο της ε(χ) να το βρεις μονος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κέρδος είναι Πώληση - Παραγωγή = χ*Τ(χ)-Κ(χ)= -9/4χ^2 + 45χ - 75

Η παράγωγος είναι -9/2χ + 45 και είναι μηδέν όταν χ=10 ενώ γύρω από αυτή την τιμή αλλάζει πρόσημο (+ 0 -) άρα είναι τοπικό μέγιστο.

Για χ=10 το κέρδος είναι 150.

Οι τιμές μου φαίνονται κανονικές, εσύ τι αποτελέσματα βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει κατα 99,9% το παιδι εκανε τον υπολογισμο ε(χ)=τ(χ)-κ(χ) αντι ε(χ)=χ[τ(χ)]-κ(χ) γιατι δεν διαβασε προσεκτικα την εκφωνηση...κατα τα αλλα η ασκηση ειναι γελοια εφαρμογη τυπου και υπαρχει σαν εφαρμογη με μορφη ε(χ)=τ(χ)-κ(χ) (δινει την εισπαραξη απο τη πωληση χ ραδιοφωνων κατευθειαν) στο σχολικο βιβλιο στις παραγωγους τουλαχιστον σε αυτο που ειχα πριν 5 χρονια δε νομιζω να εχει αλλαξει(τη θυμαμαι ακομα:lol:)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έκανα λάθος ήταν να βάλω χκ(χ) γι αυτό δεν μου έβγαινε. μπερδεύτηκα από το γεγονός πως έλεγε χ ραδιοφώνων γι αυτό. thanks παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...