Προς το περιεχόμενο

Cloverfield [2008]


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβερη ταινια που σου μετεδιδε την αγωνια τον φοβο κτλ.Πιστευω για ολα τα ερωτηματα θα υπαρξει και συνεχειες!!Εξαλου κατι ακουστηκε για sequel.

Λογικα οπως ξεκιναει η ταινια φαινετε σαν καποιος να την εχει βρει την καμερα και να κανει ''παρουσιαση'' (cloverfield) κατα την γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

και μετα τα credits ο Ρομπ λεει στην κασετα "It's still alive"

 

Γενικα απο συνεχειες αλλο τιποτα, αν θελουν το ξεφτιλιζουν(μονο που μετα θα γινει σαν Γκοτζιλα με κλασσικη καμερα και δεν λεει. Δεν γινεται σε 2-3 ταινιες να εχεις χειροκινητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να γυρισουν και αλλη ταινια με το ιδιο γεγονος αλλα απο αλλη καμερα μεσα στην πολη,αρα αλλη περιπετεια που να μπαινει πιο βαθια στο μυστηριο του τερατος(πχ απο την μερια καπιου στρατιωτη), και να λυθουν καποια ερωτηματα.Παντως θα ηθελα να δω συνεχεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το να το γυρισουν με κανονικη καμερα η να μεινουμε και με ερωτηματα.Αν και πιστευω αφου ειναι η ομαδα του lost στη παραγωγη δεν νομιζω να μας αφησουν παραπονεμενους και θα καταφερουν να κρατησουν το ενδιαφερον οπως και στην σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπαρια θα ειναι δευτερη φορα με καμερα στο χερι παλι...χανεται κ οτι στοιχειο εκπληξης-πρωτοτυπιας του οριτζιναλ(που το ειδα δυστυχως σε υπολογιστη-κ ψηνομαι να το δω τωρα σινεμα να το χαρω οπως πρεπει)...γενικα αισχος αν γυρισουν κ δευτερο,θα το γαμησουν και θα ψοφησει,με τα sequel πια,ελεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ντάξει, ότι και να πω γι' αυτό το ταινιάκι θα'ναι λίγο.

 

Βασικά, πήγα με την ιδέα οτι θα είναι άλλη μια αμερικανική μούφα, φορτωμένη με πολλά εφέ. Όχι οτι με χάλαγε κιόλας.. Πως κατάφερε τώρα, αυτή η αμερικανιά, να μου κόψει την ανάσα και να μ' αφήσει μ@λάκα, ακόμα το ψάχνω.

 

Αυτό που μ' άρεσε περισσότερο, μάλλον -το σκέφτηκα αργότερα- ήταν οτι μετά από όοολα όσα έγιναν, η ταινία ήταν τελικά για έναν άντρα που αγαπάει μια γυναίκα και πάει να την σώσει. Τώρα, αν πάει να την σώσει από μια τρομοκρατική επίθεση, έναν σεισμό ή ένα... τέρας, δεν έχει σημασία. Δεν επικεντρώθηκε εκεί η ταινία, δεν το έδειχνε συνέχεια να γκρεμίζει κτίρια, δεν έβλεπα στρατιώτες να φωνάζουν "ok, lets bring this ugly mother fucker down"! Ήταν η ιστορία 4-5 ανθρώπων που βρέθηκαν στη μέση μιας καταστροφής (άσχετο τι καταστροφή) και ήθελαν να επιβιώσουν.

 

Αυτό που με χάλασε λίγο, ήταν οτι θα ήθελα η κάμερα να κουνάει λιγότερο, όχι γιατί ζαλίστηκα ή κάτι τέτοιο, αλλά γιατί ενώ προσπαθούσα να δω ποιος γκρεμίζει τι (η σκηνή της γέφυρας) δεν μπορούσα! Αλλά φαντάζομαι συμβάλει κι αυτό στο να σε βάλει στην ατμόσφαιρα της ταινίας,αφού κι αυτοί που ήταν εκεί πιθανόν να προσπαθούσαν να δουν τι συμβαίνει.

 

Πολλές σκηνές ήταν γαμάτες, αλλά προσωπικά ξεχώρισα αυτή μέσα στο ελικόπτερο, γιατί εκεί ήταν που σταμάτησα ν' αναπνέω για 2-3 δευτερόλεπτα. Δεν θα με χάλαγε να τελείωνε κι εκεί.

 

Το τέλος πολύ

ταιριαστό με το όλο κλίμα της ταινίας, αν και σπάστηκα γιατί νόμιζα ότι την είχαν βγάλει αυτοί οι 2.

Μου θύμισε έντονα το φινάλε του

blair, που μένει η κάμερα να γράφει

.

 

Με λίγα λόγια, από τις καλύτερες κινηματογραφικές εμπειρίες που είχα ποτέ σε σινεμά, ξεπερνάει ακόμα και αυτή των Transformers, γιατί εκεί ήταν fun, ενώ εδώ... γμσε τα! H μόνη μου ένσταση είναι το κατά πόσο μπορείς να αγοράσεις μια τέτοια ταινία για το σπιτι. Πως θα μπορέσεις να την εκμεταλευτείς στο μέγιστο ;

 

Ερώτηση: αυτό με τα credits ισχύει; Έχει κι άλλο μετά; Γμτ, και μου το'πε ο αδελφός μου όταν βγαίναμε. Ποιος τον ακούει τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικό βίτσιο και μονό, μήπως αυτή η καραμέλα με τις "αμερικανιες" είναι καιρός να σταματήσει? έκτος αν το ελληνικό κινηματογραφόφιλο κοινό είναι για ταρκοφσκι και πάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι φιλε μου, εκειιιιιιι σωνει και καλα Αμερικανια!!!

 

Μεχρι και ειδικο τοπικ εχω κανει μπας και γραφαμε που και που οταν μια ταινια την λεμε Αμερικανια ή εχει κενα ή το ενα ή το αλλο να το δικαιολογουμε, δλδ εχει τρυπες το σεναριο?Ωραια,ποιες?Γιατι αλλιως γινεσαι Τζιγγερ

 

Φαινομενα τυπου Δανικα που οτι δεν εχει φτιαχτει στο Βιετναμ ειναι για φαπες με κανουν να θελω να ξερασω. Κριτικο πνευμα δεν εχει αυτος που ξεκιναει να δει τον Μονομαχο και το εχει ηδη σκυλοβρισει απο μεσα του και του αρεσει μονο οτι ειναι ΚΑΙ ασπρομαυρο ΚΑΙ παλιο ΚΑΙ απο το Ανατολικο Τιμορ ΚΑΙ εχει 5 γραμμες διαλογους ΚΑΙ διαρκεια 4 ωρες.

 

Εχει αυτος που θα δει ΚΑΙ το Ραμπο ΚΑΙ το Περσονα ΚΑΙ τον Λωρενς της Αραβιας ΚΑΙ την Θαλασσα μεσα μου ΚΑΙ το Περσεπολις ΚΑΙ το Ινλαντ Εμπαιρ ΚΑΙ το League of Gentlemen ΚΑΙ το League of Extraordinary Gentlemen ωστε μετα οταν του λενε τι σου αρεσε/δεν σου αρεσε να ξερει τι να πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο τον Δανικα και τους groupies του, αυτό που μου σπάει περισσότερο τα νεύρα είναι το να αναφέρεται κάποιος σε μια ταινία σαν αμερικανια ενώ οι μόνες ταινίες που βλέπει είναι όλες made in hollywood.

άσχετο αλλά Οσο αναφορά το League of Extraordinary Gentlemen μάστορα και απο την χώρα του ποτέ ποτέ να ήταν η ταινία, πάλι βιασμός ενός επικού κόμικ θα ητανε....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, έχεις δίκιο Mijithroulis... ίσως δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω έναν τόσο χιλιοειπωμένο χαρακτηρισμό. Και δεν ήθελα καν να δώσω αρνητικό τόνο στο σχόλιο, απλά ήθελα να περιγράψω το στυλ της ταινίας με τέτοια θεματολογία που συνηθίζεται να είναι καταγωγής ΗΠΑ. Και όχι, οι μόνες ταινίες που βλέπω δεν είναι made in Hollywood.

 

Μαζί σου ρε Kaizer.. Ποτέ δεν θεώρησα ανώτερη / καλύτερη μια ταινία μόνο και μόνο επειδή είναι 4ωρη, ασπρόμαυρη και απ' το Ανατολικό Τιμόρ. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ ταινιάρες κάτι απίστευτα ιρανικά διαμαντάκια, ή ότι το Coyote Ugly δεν είναι το αγαπημενο μου bmovie! Θεωρώ πως όλες οι ταινίες δεν πρέπει να έχουν την ίδια επίδραση ή τα ίδια χαρακτηριστικά. Όσο καλό μπορεί να (σου) κάνει σκηνοθέτης που τελειώνει σε -φσκι άλλο τόσο (ή σχεδόν τόσο) μπορεί και ο Brukheimer.

 

Kαι για την ιστορία, το Περσόνα το σταματάω πάντα στην πρώτη μισή ώρα, Λώρενς δεν έχω δει, το 'Θάλασσα μέσα μου΄ δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, το Περσέπολις το λάτρεψα, το Inland δε το'χω πετύχει ακόμα ενώ το LXG δε θυμάμαι αν μου άρεσε. :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...