Προς το περιεχόμενο

Προπληρωμένη κάρτα VISA - θα έχω πρόβλημα;


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Ήθελα από καιρό να βγάλω μια προπληρωμένη πιστωτική VISA ώστε να κάνω αγορές μέσω internet.

 

Κατέληξα στην Eurobank όπου και με ενημέρωσαν ότι θα έπρεπε να τους πάω εκκαθαριστικά, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ ή αν είχα λογαριασμό εκεί η κάρτα έβγαινε απευθείας και δεν χρειάζονταν επιβεβαίωση των στοιχείων μου.

 

Επειδή κάποιος στην οικογένεια μου έτυχε να εχει λογαριασμό και επειδή αλλιώς θα έπρεπε να περιμένω ουρά στο ταμείο για να δώσω το ποσό της φόρτισης αποφάσισαμε από κοινού να ανοιχθεί έτσι η κάρτα. Με ενημέρωσαν επίσης ότι η κάρτα είναι ανώνυμη

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Όταν χρησιμοποιώ την κάρτα - η οποία είπαμε είναι ανώνυμη και δεν αναγράφει κανένα όνομα στην μπροστινή της όψη - τι όνομα κατόχου βάζω; Το δικό μου ή το όνομα αυτού στον οποίο ανηκει ο λογαριασμός;

 

Στην τράπεζα που ρώτησα μου εξήγησαν ότι όταν κάνω κάποια παραγγελία θα βάζω τα στοιχεία μου ώστε το προϊόν να αποστέλλεται σε εμένα - δεν είμαι σίγουρος όμως ότι κατάλαβαν σωστά τι εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου γεννήθηκε μια απορία: Μια προπληρωμένη πιστωτική VISA τι διαφορά έχει από μια χρεωστική κάρτα που συμπεριφέρεται σαν πιστωτική VISA?

Έχω τη δεύτερη και μπορώ να κάνω τα πάντα εκτός από δόσεις. Η πρώτη τι διαφορά έχει από τη δική μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xpapias, δε γνωρίζω αν είναι δυνατόν να δουλεύει όλο αυτό το πράγμα που σου είπαν. Πληροφοριακά να σου πω ότι η Τράπεζα Αττικής βγάζει προποληρωμένες κάρτες εδώ και χρόνια (η πρώτη που έβγαλε) χωρίς να σου ζητάει τίποτα παραπάνω από την αστυνομική σου ταυτότητα, στο όνομά σου και δουλεύει μια χαρούλα.

 

@kx5 kαμία διαφορά ουσιαστικά. Απλά η προπληρωμένη έχει όριο συναλλαγών αυτό που έχει φορτώσει και όχι αυτό που έχει ο λογαριασμός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώνυμη δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ. Έχω τέτοια κάρτα από την τράπεζα Αττικής (Gift card) και αναφέρει κανονικά το όνομά μου πάνω της. Μου ακούγεται "κάπως" να κυκλοφορείς με κάρτα που δεν έχει τα στοιχεία σου. Όσο για τους κινδύνους, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράματα. Δεν μπορείς να ξοδέψεις παραπάνω λεφτά από αυτά που έχεις στην κάρτα. Πρόσεξε, όχι το όριο που έχεις στην κάρτα, αλλά τα λεφτά.

 

Δηλαδή εάν αρχικά είχες 100ε και τώρα έχεις 20, δεν μπορείς να κάνεις αγορά με 21ευρώ.

Και όντως όπως είπε ο KWSN_Men, η τράπεζα Αττικής μόνο ταυτότητα και ΑΦΜ ζητάει. Στην προτείνω επειδή σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα. (την χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα).

 

Pavel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώνυμη δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ. Έχω τέτοια κάρτα από την τράπεζα Αττικής (Gift card) και αναφέρει κανονικά το όνομά μου πάνω της. Μου ακούγεται "κάπως" να κυκλοφορείς με κάρτα που δεν έχει τα στοιχεία σου.

 

Οκ αλλά η κάρτα της Eurobank δεν γράφει όνομα κατόχου πουθενά πάνω της.

 

Πήρα τηλ. 2 φορές στον νούμερο εξυπηρέτησης πελατών της Eurobank. H μία υπάλληλος μου είπε ότι μάλλον χρησιμοποιώ τα στοιχεία του ατόμου που έβγαλε την κάρτα. Η δεύτερη ήταν κατηγορηματική και μου είπε μάλιστα ότι η κάρτα αυτή δεν χαρίζεται. Μπορούν σε μια κάρτα να μπουν 2 κάτοχοι και καλό θα ήταν να βγάλω μια καινούρια (δεν πάμε καλά...)

 

Υπενθυμίζω ότι η πρωτη υπάλληλος, στο κατάστημα που την έβγαλα μου είπε ότι για αγορές πχ απο το Internet χρησιμοποιώ το όνομα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση. Πάντα νόμιζα ότι διασταυρώνουν τον αριθμό της κάρτας με τον κάτοχο πριν δεχτούν μια αγορά οι εταιρίες. Μάλλον @@ νόμιζα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε η Πειραιώς μια προπληρωμένη κάρτα (mastercard νομίζω) η οποία είναι εντελώς virtual και χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ για αγορές από το internet και από το τηλέφωνο.

 

Κάνεις την αίτηση μέσα από τη winbank και αμέσως σου αποστέλλεται ο αριθμός της κάρτας στο email σου και το τριψήφιο νούμερο στο κινητό σου. Μπορείς να της φορτώνεις χρήματα από το site, να την ακυρώνεις και να την επανεκδίδεις όποτε θες.

 

Έτσι, εάν έχεις ebanking στη winbank, μπορείς σε μερικά λεπτά να αποκτήσεις μια ασφαλή προπληρωμένη mastercard, την οποία μπορείς να διαχειρίζεσαι πολύ εύκολα. Πληροφορίες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά να σου πω ότι η Τράπεζα Αττικής βγάζει προποληρωμένες κάρτες εδώ και χρόνια (η πρώτη που έβγαλε) χωρίς να σου ζητάει τίποτα παραπάνω από την αστυνομική σου ταυτότητα, στο όνομά σου και δουλεύει μια χαρούλα.
Αυτό με το εκκαθαριστικό μάλλον είναι καινούριο, αλλά δεν ήξερα ότι το κάνουν και για προπληρωμένες.

Εγώ άνοιξα ένα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Alpha πριν μερικές μέρες και μου ζήτησαν εκκαθαριστικό και βεβαίωση από τον εργοδότη (αυτό ίσως να ισχύει μόνο για μισθοδοσία) και ο υπάλληλος που τα είχε πάρει με όλη τη γραφειοκρατία και τα συστήματα που κολλούσαν μου είπε ότι όλα αυτά έγιναν πρόσφατα για την καταπολέμηση του μαύρου χρήματος λόγω της κατάστασης που ανακαλύφθηκε "ξαφνικά" στα Ζωνιανά με άνεργους που είχαν καταθέσεις εκατομμυρίων. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά, αλλά μάλλον επιβεβαιώνεται από το γεγονός ότι ξαφνικά η Alpha ζήτησε από τον αδελφό μου εκκαθαριστικό εισοδήματος για λογαριασμό που είχε ανοίξει πριν χρόνια.

Προβλέπεται άγριο φακέλωμα... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον KWSN και θα προσθέσω και την χρεωστική της τράπεζας Κύπρου, στην λίστα με τις απροβλημάτιστες κάρτες, τόσο ως προς την έκδοσή τους (ταυτότητα, ΑΦΜ και 20 λεπτά χρόνου) όσο και ως προς την χρήση τους (βλ. π.χ. PayPal).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way, αν θέλεις να κάνεις ξαναγεμίσεις την κάρτα της Eurobank, πρέπει να πάει αυτοπροσώπος ο κάτοχος με ταυτότητα, δεν μπορείς να στείλεις άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώνυμη δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΑ. Έχω τέτοια κάρτα από την τράπεζα Αττικής (Gift card) και αναφέρει κανονικά το όνομά μου πάνω της. Μου ακούγεται "κάπως" να κυκλοφορείς με κάρτα που δεν έχει τα στοιχεία σου. Όσο για τους κινδύνους, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράματα. Δεν μπορείς να ξοδέψεις παραπάνω λεφτά από αυτά που έχεις στην κάρτα. Πρόσεξε, όχι το όριο που έχεις στην κάρτα, αλλά τα λεφτά.

 

Δηλαδή εάν αρχικά είχες 100ε και τώρα έχεις 20, δεν μπορείς να κάνεις αγορά με 21ευρώ.

Και όντως όπως είπε ο KWSN_Men, η τράπεζα Αττικής μόνο ταυτότητα και ΑΦΜ ζητάει. Στην προτείνω επειδή σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα. (την χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα).

 

Pavel

+1 για attica gift. 3 χρονια απροβληματιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...