Προς το περιεχόμενο

AMD ερωτήσεις


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 1 χρόνο είχα έναν υπολογιστή με AMD athlon 64 3000+.

Όταν πήγαινα στις ιδιότητες του επεξεργαστή μου γράφει οτι έχει

 

AMD athlon 64 3000+

2.01 Ghz

 

Αυτό το 2.01 Ghz που γράφει τι σημαίνει ???

 

Ενας φίλος μου είχε ίδιο υπολογιστή με ίδια κάρτα γραφικών και RAM αλλά αυτός είχε intel pentium 4 3 Ghz και του έπαιζαν πιο καλά τα παιχνίδια απο' τι σ'εμένα.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί να έχει μεγάλη διαφορά ένα Ρ4 @3.0 από ένα Athlon 3000+... Εκτός αν πολύ καλύτερη η μητρική του φίλου σου, πράγμα που παίζει ρόλο. Μια κακή μητρική, μπορεί να τον θάψει τον επεξεργαστή σου...

 

Το αν είναι καλύτερη η Intel από την AMD είναι σχετικό μιας και ανα περιόδους αλλάζει αυτό. Αυτή την περίοδο για παράδειγμα είναι η Intel μπροστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε ίδια μητρική με τον φίλο μου.

Και εγώ συμφωνώ με την Intel Pentium και Intel Core.

 

Είναι αδύνατον να έχετε ίδια μητρική με τον φίλο σου, εφόσον έχετεάλλους επεξεργαστές, που μπαίνουν σε διαφορετικό socket... Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο στις επιδόσεις, εκτός απο τις καθευαυτού δυνατότητες του συστήματος, όπως αν συντηρείς το σύστημά σου κτλπ...

 

Η μητρική πραγματικά παίζει όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω πολύ σημαντικό ρόλο, ήμουν πριν χρόνια, ακριβώς στην ίδια περίπτωση με εσένα και τον φίλο σου, είχα έναν φίλο με Pentium 4 στα 3.06Ghz, και εγώ είχα έναν AMD64 3000+ socket939.... Στην αρχή το pc μου ήταν πολύ καλύτερο στα benchmarks, μόλις όμως η μητρική του φίλου μου, κάηκε, και έβαλε, μια top με 250 ευρώ, ο P4 εμφανιζόταν καλύτερος...

 

Anyway AMD FTW!!! <---

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το 2.01 Ghz που γράφει τι σημαίνει ???

 

Σημαίνει ότι το ρολόι του επεξεργαστή είναι χρονισμένο στα 2 GHz, δηλαδή ότι ο επεξεργαστής εκτελεί 2 δισεκατομύρια πράξεις ανά δευτερόλεπτο. Το 3000+ είναι απλά μια κωδική ονομασία της AMD.

 

Του φίλου σου (Pentium 4 3 GHz) έχει ρολόι χρονισμένο στα 3 GHz (πραγματικά).

 

Ξέχασα να πω οτι οι άλλοι λένε οτι είναι καλύτερη η AMD athlon από την intel pentium.

Εγώ πάντως δεν τους πιστεύω.

 

Καλά κάνεις... ο καθένας πιστεύει ότι θέλει!

 

Είχαμε ίδια μητρική με τον φίλο μου.

 

Αυτό απλά δεν γίνεται, αφού άλλες μητρικές είναι για Intel επεξεργαστές κι άλλες για AMD.

 

Όσον αφορά τις επιδόσεις στα παιχνίδια, αυτές εξαρτώνται κυρίως από την κάρτα γραφιικών, αλλά φυσικά και από άλλους παράγοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι το ρολόι του επεξεργαστή είναι χρονισμένο στα 2 GHz, δηλαδή ότι ο επεξεργαστής εκτελεί 2 δισεκατομύρια πράξεις ανά δευτερόλεπτο. Το 3000+ είναι απλά μια κωδική ονομασία της AMD.

 

Του φίλου σου (Pentium 4 3 GHz) έχει ρολόι χρονισμένο στα 3 GHz (πραγματικά).

 

Δεν είναι λάθος αυτά που λές αλλά δημιουργείς νομίζω λάθος εντυπώσεις...

 

Ενας επεξεργαστής AMD 64 socket 754( που φαντάζομαι ότι έχει ο topic starter) στα 2GHz, έχει παρόμοιες επιδόσεις με έναν P4 στα 3Ghz, για αυτό φέρει και το όνομα 3000+, για να μην νομίσει ο "αδαής" καταναλωτής (όπως καλή ώρα ο topic starter) ότι είναι χειρότερος από έναν P4 3Ghz, πράγμα φυσικά που ΔΕΝ ισχύει...

 

Γιατί ένας επεξεργαστής στα 2Ghz είναι όμως ισάξιος με έναν στα 3Ghz? Γιατί έχει καλύτερη αρχιτεκτονική. Όπως για παράδειγμα την τεχνολογία HyperTransport της ΑMD, ή τον Integrated DDR controller (για καλύτερη επικοινωνία με τη μνήμη), πράγμα που λείπει από τους Pentium 4, και φυσικά ο AMD είναι 64bit, ενώ ο Pentium 4 32bit.

 

Από εκεί και πέρα φίλε Knightrider έχεις επεξεργαστή AMD64 Παλιάς γενιάς, γιατί ο δικός μου AMD64 που προανέφερα, ήταν socket 939, και είχε ίδιες επιδόσεις με έναν P4 (με πραγματικά 3Ghz), ενώ ο ίδιος ήτανε 1,8ghz (ο δικό σου είναι 2.01Ghz). Οπότε νομίζω πως έχεις ένα από τα πρώιμα μοντέλα που ήταν socket 754 (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@desolatorXT

 

Συμφωνώ με όσα λες και συμπληρώνω πως η ταχύτητα του συστήματος που "νιώθει" ο χρήστης, ευτυχώς, δεν είναι γραμμικά ανάλογη της συχνότητας του ρολογιού του επεξεργαστή.

 

Κι αυτό αποδεικνύεται όχι μόνο με συγκρίσεις του τύπου "AMD Athlon 3000+ vs Intel Pentium 4 3GHz", αλλά και σε συγκρίσεις του τύπου "Core 2 Duo 6550 vs Pentium 4 2,4 GHz" (και οι 2 περίπου στα 2,4GHz) ή "AMD Athlon XP 2400+ vs. AMD Athlon XP 3200+" (και οι δυο στα 2,0GHz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την AMD athlon 64 την είχα πριν 1 χρονο και ήταν του αδερφού μου και με αυτον τον υπολογιστή επαιζα.Εγω έχω τώρα δικό μου υπολογιστή και έχει

 

Intel® Pentium® 4 3.2Ghz dual

1GB RAM

ATI RADEON X800 series 256mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την AMD athlon 64 την είχα πριν 1 χρονο και ήταν του αδερφού μου και με αυτον τον υπολογιστή επαιζα.Εγω έχω τώρα δικό μου υπολογιστή και έχει

 

Intel® Pentium® 4 3.2Ghz dual

1GB RAM

ATI RADEON X800 series 256mb

 

Τότε γιατί έκανες το θέμα?

 

 

 

Υ.Γ. η κάρτα γραφικών σου είναι ελαφρώς "πεπαλαιωμένη"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα το θέμα για να ξέρω καλα τις AMD athlon και είχα πει στον αδερφό να πάρει intel pentium και αυτός όχι έλεγε οτι έλεγα χαζομάρες και πίστευε τους άλλους οτι η AMD είναι καλύτερη απο την intel pentium ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι το ρολόι του επεξεργαστή είναι χρονισμένο στα 2 GHz, δηλαδή ότι ο επεξεργαστής εκτελεί 2 δισεκατομύρια πράξεις ανά δευτερόλεπτο. Το 3000+ είναι απλά μια κωδική ονομασία της AMD.

 

Του φίλου σου (Pentium 4 3 GHz) έχει ρολόι χρονισμένο στα 3 GHz (πραγματικά).

 

 

 

Καλά κάνεις... ο καθένας πιστεύει ότι θέλει!

 

 

 

Αυτό απλά δεν γίνεται, αφού άλλες μητρικές είναι για Intel επεξεργαστές κι άλλες για AMD.

 

Όσον αφορά τις επιδόσεις στα παιχνίδια, αυτές εξαρτώνται κυρίως από την κάρτα γραφιικών, αλλά φυσικά και από άλλους παράγοντες

Μην παραπληροφοριες!. 2ghz χρονισμους ρολογιου σημαινει οτι κανει 2δισ κυκλους το δευτερολπτο. Το ποσες πραξεις κανει ο επεξεργαστης εξαρταται απο τη αρχιτεκτονικη του. Π.χ. Αν ενας επεξεργαστης κανει 3 πραξεις ανα κυκλο και τρεχει στα 2GHZ kainei 3x2=6 δις πραξεις. ενω ενας αλλος τρεχει στα 3ghz και κανει 2 πραξεις 2χ3=6δις πραξεις ξανα. Στα αγγλικα αυτο συχνα αναφερεται ως IPC. Aν ο Athlon σου ειναι K8 λιγο απιθανο να ειναι πολυ πιο γρηγορος ο P4. Μαλλον κατι αλλο ειναι προβληματικο στο PC(to leitoyrgiko piuanotata)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα το θέμα για να ξέρω καλα τις AMD athlon και είχα πει στον αδερφό να πάρει intel pentium και αυτός όχι έλεγε οτι έλεγα χαζομάρες και πίστευε τους άλλους οτι η AMD είναι καλύτερη απο την intel pentium ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ.
H AMD ηταν καλυτερη τοτε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. Αν ενας επεξεργαστης κανει 3 πραξεις ανα κυκλο και τρεχει στα 2GHZ kainei 3x2=6 δις πραξεις. ενω ενας αλλος τρεχει στα 3ghz και κανει 2 πραξεις 2χ3=6δις πραξεις ξανα.

 

Εγώ νομίζω ότι ένας επεξεργαστής μπορεί να χρειάζεται κάμποσους κύκλους για να κάνει μια πράξη, και όχι ότι μπορεί να κάνει πολλές πράξεις σε έναν κύκλο...

 

H AMD ηταν καλυτερη τοτε.

 

Τότε ήταν σίγουρα, και σε ταχύτητες (στην πράξη, όχι θεωρητικές) και σε value for money. Τώρα είναι μόνο σε value for money...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σόρρυ άμα έγραψα πολλά άλλα έπρεπε να ξέρω καλά για τις AMD γιατί οι άλλοι λέγανε οτι να ναι για τους επεξεργαστες και δεν ήξερα τι να κάνω και σκέφτηκα να γίνω μέλος εδώ για να με βοηθησετε για παράδειγμα τώρα για την AMD και με βοηθήσατε.

Και ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...