Προς το περιεχόμενο

help prolog


cheffrai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

eyes(george,kastano)

eyes(anna,prasino)

eyes(lena galazio)

eyes(john,kastano)

eyes(lari,prasino)

 

Το κατηγόρημα eyes(Χ,Y) δείχνει ο/η Χ έχει Y χρώμ μάτια.Ορίστε το κατηγόρημα count(Z)το οποίο θα μετράει πόσοι άνθρωποι έχουν Ζ χρώμα μάτια.

 

Μία απο τις ασκήσεις που έχω να λύσω είναι αυτή δεν γνωρίζω πολλα πράγματα και έχω απάντησει το εξης:

 

eyes(X,Y):-count (X,Z)

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστό,αλλα και πως πρεπει να το τελειώσω,αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eyes(george,kastano)

eyes(anna,prasino)

eyes(lena galazio)

eyes(john,kastano)

eyes(lari,prasino)

 

Το κατηγόρημα eyes(Χ,Y) δείχνει ο/η Χ έχει Y χρώμ μάτια.Ορίστε το κατηγόρημα count(Z)το οποίο θα μετράει πόσοι άνθρωποι έχουν Ζ χρώμα μάτια.

 

Μία απο τις ασκήσεις που έχω να λύσω είναι αυτή δεν γνωρίζω πολλα πράγματα και έχω απάντησει το εξης:

 

eyes(X,Y):-count (X,Z)

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστό,αλλα και πως πρεπει να το τελειώσω,αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

 

kati eksigeis lathos, les oti to katigorima count einai count/1 dld tha pairnei mono ena orisma. dio eksigiseis iparxoun a) tha ektipwnei to noumero stin othoni i B) to katigorima einai count/2 me ena orisma to xrwma twn matiwn kai to allo pou tha epistrefei to noumero. poio apo ta dio loipon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...