Προς το περιεχόμενο

Dual Boot.. Vista-Xp


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για partition κατά 99% νομίζω πως θέλει format στον σκληρό!Στο υπενθυμίζει και στην εγκατάσταση των XP νομίζω όταν επιλέγεις την δημιουργία partition!

1α partition και μετά εγκατάσταση των λειτουργικών στα 2 τμήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι....εχω μαζι με τον ραπτορ και εναν seagate 500 32mb,και θα ηθελα να βαλω τα χp στον seaegate....πως θα γινει η εγκατασταση,ωστε στο boot να μου βγαινει η επιλογη απο που να bootaρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστάς το 2ο λειτουργικό στον άλλο σκληρό σου και θα σε ρωτάει απο μόνο του στο boot ποίο λειτουργικό να ξεκινήσει!

 

Αυτό μπορείς να το δεις και στις ιδιότητες του Ο Υπολογιστής μου στην Εκκίνηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν γραφτει σωστα το boot sector και δεν σου εμφανισει και τα 2 λειτουργικα χρησιμοποιησε το recovery console των Vista για να το φτιαξεις. Αλλιως υπαρχουν και προγραμματα που κανουν αυτη την δουλεια και μαλιστα γραφεις να λεει και οτι θελεις κατα την διαδικασια του boot sequence, οπως το Vista Boot Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα θέλεις εντελώς ανεξάρτητα μπορείς να αλλάξεις το boot sequence από το bios ώστε να βλέπει πρώτα τον 500άρη και να κάνεις setup τα xp εκεί. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μπαίνεις στο bios για να αλλάξεις λειτουργικό αλλά ακόμα και να βγάλεις κάποιο δίσκο το λειτουργικό που βρίσκεται στον άλλο δίσκο θα δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα θέλεις εντελώς ανεξάρτητα μπορείς να αλλάξεις το boot sequence από το bios ώστε να βλέπει πρώτα τον 500άρη και να κάνεις setup τα xp εκεί. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να μπαίνεις στο bios για να αλλάξεις λειτουργικό αλλά ακόμα και να βγάλεις κάποιο δίσκο το λειτουργικό που βρίσκεται στον άλλο δίσκο θα δουλεύει.

 

Μα με την διαδικασια που του ειπα ειναι εντελως ανεξαρτητα και δεν χρειαζεται να βγαζει τπτ ουτε να μπαινει bios να αλλαζει δισκους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα με την διαδικασια που του ειπα ειναι εντελως ανεξαρτητα και δεν χρειαζεται να βγαζει τπτ ουτε να μπαινει bios να αλλαζει δισκους ;)

 

Τόσο ανεξάρτητα εννοώ:

αλλά ακόμα και να βγάλεις κάποιο δίσκο το λειτουργικό που βρίσκεται στον άλλο δίσκο θα δουλεύει.

 

Και οι δύο λύσεις μια χαρά είναι, ανάλογα με το τι χρειάζεται. Προσωπικά τις χρησιμοποιώ και τις δύο για διαφορετικό σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχω τα xp στον ενα δισκο c και εβαλα τα βιστα στον αλλο d

ομως βλεπω οτι boot κανει στο ενα η το αλλο μονο αν το επιλεξω απο το bios σε ποιον δισκο θα κανει πρωτα

δεν εχει βγει το μενου που διαλεγεις xp η vista

 

επισις οταν μπαινω απο τα xp ο δισκος των xp ενιαι ο c και των βιστα ο d

ενω οταν μπιανω απο τα βιστα δισκος των xp ενιαι ο d και των βιστα ο c

αυτο δε νομιζω να δημιουργησει καποιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..αν θες να τα βάλεις στον ράπτορα,υπάρχουν προγράμματα όπως το partition magic με τα οποία μπορείς να φτιάξεις partition μέσα στο υπάρχον partition...Aν πάλι θέλεις να τα βάλεις στον seagate,απλά άσε και τον raptor επάνω,κατά την εγκατάσταση,και η microsoft θα τ' αναλάβει όλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια εχω παρει laptop ACER με VISTA (με σκληρους δισκους C & D)

στον δισκο C εχω τα VISTA στον D μπορω να βαλω XP???? κ να επιλεγω με τι λειτουργικο να ξεκινησει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
παιδια εχω παρει laptop ACER με VISTA (με σκληρους δισκους C & D)

στον δισκο C εχω τα VISTA στον D μπορω να βαλω XP???? κ να επιλεγω με τι λειτουργικο να ξεκινησει????

Εχω βρει από google αυτό

http://www.araliki.gr/2008/02/22/pc-help-dualboot/

αλλά δεν το έχω δοκιμάσει !! Δεν εγγυώμαι για τίποτα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...