Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικό Τροφοδοτικό στα 380~400Watt


sapphire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ήρθε η ώρα να αλλάξω το Q-Tek που έχω εδώ 4,5 χρόνια. Όχι ότι έχω προβλήματα, αλλά προληπτικά. Παραθέτω την ετικέτα του:

qtecik8.jpg

 

Παρατηρείτε πως στο συνδυασμό των γραμμών 3,3 και 5 Volts, αποδίδει 180Watt, και το θεωρώ σημαντικό επειδή η μητρική μου δεν έχει επιπλέον 4-pin 12volt θύρα, άρα η μητρική και ό,τι υπάρχει επάνω της (επεξεργαστής) καταναλώνουν ρεύμα από τη γραμμή των 3,3 ή των 5 volt. Την υπόλοιπη σύνθεση τη βλέπεται από την υπογραφή μου, μελλοντικά ίσως προσθέσω έναν σκληρό δίσκο ακόμη ή ίσως αφαιρέσω τον 80άρη και προσθέσω 2 νέους σκληρούς δίσκους.

 

Σκέφτομαι, λοιπόν, να αγοράσω κάποιο από τα εξής τροφοδοτικά (με σειρά προτίμησης από το πρώτο προς το τελευταίο):

- SeaSonic S12II-380 Energy+ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700112

- Enermax Liberty 400W http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700345

- Tagan TG400-U33 400W 2-Force II http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700669

- Akasa AK-P400FG-BKEU PAXPoer 400W http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805721

- Heroichi Windmill 385W Pro http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700140

 

Μέχρι στιγμής, το Q-Tek που έχω έχει αντέξει περί τις 10.000 ώρες λειτουργίας. Ελπίζω πως όποιο από τα παραπάνω και να προτιμήσω, θα είναι σίγουρα πιο αθόρυβο και πιο σταθερό στις τάσεις του. Αυτό που με προβληματίζει σε όλα είναι τα Watt που αποδίδουν στο συνδυασμό των 3,3 και 5 volt, που είναι χαμηλότερα από αυτά του Q-Tek. Όπως φαίνεται από την υπογραφή μου, οι απαιτήσεις μου σε watt (κυρίως στη γραμμή των 12 volt) είναι πολύ χαμηλές, γι' αυτό κι έχω εστιάσει την προσοχή μου στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού.

 

Ενδεικτικά, έχω ανεβάσει μερικές ετικέτες τροφοδοτικών:

SeaSonic S12II-380 Energy+:

s122cxb8.jpg

 

Enermax Liberty 400W:

enermaxgy5.jpg

 

Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι πως αποδίδουν τόσα λίγα watt για τις γραμμές των 3,3 και 5 volt (π.χ. 130 ή 150 έναντι των 180 του παλιού, φθινού, θορυβώδους και κακής ποιότητας Q-Tek).

 

Όπως και νά 'χει, εγώ θα το αλλαξω το Q-Tek, γι' αυτό και θα ήθελα απόψεις πάνω στο θέμα, και φυσικά αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο εκτός των παραπάνω 5(αυστηρά μέχρι 65 ευρώ - από οποιοδήποτε κατάστημα), δεκτές όλες οι προτάσεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πιο καινούργια τροφοδοτικά δεν δίνουν και πολύ έμφαση στις γραμμές των 3.3 και 5V, αλλά στις γραμμές των 12V που χρησιμοποιούνται περισσότερο από τα νέα συστήματα.

 

Πάντως δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με τον συγκριμμένο επεξεργαστή... δεν πιστεύω οτι έχει και τόσο μεγάλες απαιτήσεις.

 

Αν θελεις να είσαι σίγουρος πάρε το HEC που είναι πιο παλιό μοντέλο και δίνει αρκετά amber στα 3.3 και 5V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα μετο Seasonic η το Enermax. Αυτο που γραφει το Qτεκ

ειναι Peak και οχι Max watt. Γενικα το Qtek δεν νομιζω οτι υπρχει εριπτωση να μπορει να δωσει τα ονομαστικα του watt ουτε για αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχθές μου κάηκε το τροφοδοτικό και λέω να παραγγείλω το δεύτερο από αυτά που προτείνει ο sapphire! :)

ο υπολογιστής είναι 4 χρονών θα κάνει?? έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο με τα ίδια λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ!!!

είδα ένα 385αρι είναι και φτηνότερο (είναι χριστούγεννα δεν είμαστε για πολλά έξοδα!)! επειδή πρώτη φορά αγοράζω σκέτο τροφοδοτικό δεν ξέρω! καλώδια θα έχει? μην βρεθώ προεκπλήξεων όταν ανοίξω το κουτί!! έχω 2 σκληρούς, 2 dvd-rom δεν πιστεύω να μην φτάνουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο αυτα που γραφεις χρησιμοποιω το Enermax σε ενα HTPC και ενα Heroichi σε ενα παλιο

PC κατεβαστηρι.Και τα δυο αθορυβα ειναι πολυ καλη κατασκευη.Το Heroichi ειναι σκυλος μια και ειναι στο κατεβαστηρι και δουλευει πολλες ωρες.

Επισης σε διακοπες ρευματος που ετυχε να λειπω και ετσι εσβησε ο υπολογιστης αφου τελειωσε το UPS δεν μου καηκε ποτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enermax

535W FMA2 google it αν και τα heroihch ειναι απο τα ποιοτικα αλλα σαν πολη φτηνο μου φαινεται ομως,βασικα το τροφοδοτικο ειναι και αυτο απο το Α-Ω αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enermax

535W FMA2 google it αν και τα heroihch ειναι απο τα ποιοτικα αλλα σαν πολη φτηνο μου φαινεται ομως,βασικα το τροφοδοτικο ειναι και αυτο απο το Α-Ω αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις

 

Δεν παίζει πάντα ρόλο η τιμή... και τα Etasis φθηνά είναι αλλά δεν σημαίνει οτι είναι μάπα. Το συγκεκριμμένο HEC είναι φθηνό επειδή έχει λίγα watt και επειδή δεν έχει active pfc. Κατά τ'αλλα είναι πολύ αξιόπιστη επιλογή και είναι οτι πρέπει για παλιό pc.

 

Αν είναι να δώσει 75 ευρώ για το Enermax 535W... γιατί να μην δώσει 10 ευρώ παραπάνω για κάτι καλύτερο όπως το Etasis 650W ή το Zalman 600W?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ακριβή κάρτα γραφικών στο μέλλον, επομένως το θέμα των βυσμάτων PCI-Express απλά δεν με ενδιαφέρει.

 

Επίσης, αν αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου, τότε θα αγοράσω ένα κλασσικό σύστημα, χωρίς ιδιαίτερες ενεργειακές απαιτήσεις, άρα (πιστεύω πως) θα επαρκεί το τροφοδοτικό που θα επιλέξω.

 

Τώρα είμαι ανάμεσα στο Seasonic (380w) και το Enermax (400w). Κυριολεκτικά όμως σε δίλημα, αφού και τα δυο είναι πολύ καλά, έχουν 3ετή εγγύηση, αλλά το πρώτο είναι 80plus ενώ το δεύτερο είναι 20watt περισσότερα (και ειδικά στο συνδυασμό 3,3 & 5 volt, 20 watt περισσότερα) κι έχει και αποσπώμενα καλώδια.

 

Ποιο από τα δυο προτείνετε;

 

(Καλά αν ήταν άμεσα διαθέσιμο το Enermax από Πλαίσιο θα το έπαιρνα και αύριο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=913286), αλλα δυστυχώς ακόμη αναμένεται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει πάντα ρόλο η τιμή... και τα Etasis φθηνά είναι αλλά δεν σημαίνει οτι είναι μάπα. Το συγκεκριμμένο HEC είναι φθηνό επειδή έχει λίγα watt και επειδή δεν έχει active pfc. Κατά τ'αλλα είναι πολύ αξιόπιστη επιλογή και είναι οτι πρέπει για παλιό pc.

 

Αν είναι να δώσει 75 ευρώ για το Enermax 535W... γιατί να μην δώσει 10 ευρώ παραπάνω για κάτι καλύτερο όπως το Etasis 650W ή το Zalman 600W?

 

soz δεν παρατηρισα τα watts οντος ειναι λιγα.τεσπα την etasis εγv προσωπικα δεν την γνωριζω και ισως και να μην ξερω τι χανω:P αλλα στο χωρο των τροφοδοτικων ως ποιοτικες μαρκες ξερω seasonic(η κοριφεα)enermax antec heroich

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στο Enermax. Το παρήγγειλα χθες αργά το βράδυ κι ας ελπίσουμε ότι σήμερα, το πολύ αύριο, θα είναι εδώ.

 

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...