Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με LG 22'' L226WTQ-SF WIDE SILVER


Marat72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι ,

Αγορασα την παραπανω οθονη για games . Μου παρουσιαζει ομως το εξης προβλημα , στα First person Shooter π.χ. crysis , fear οταν κουναω το ποντικι γρηγορα δεξια αριστερα ή σε γρηγορες σκηνες τα pixel του παιχνιδιου χρωματιζονται με αλλο χρωμα στιγμιαια και μετα επανερχονται ! Ειδικα σε αντικειμενα του χωρου πανω σε γωνιες κ.τ.λ. Τι συμβαινει χρειαζεται καποια ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσες να βγάλεις μια φώτο ή screenshot της οθόνης όταν παρουσιάζει το πρόβλημα που λες θα βοηθούσε πολύ...

Πιστευω γνωρίζεις τι είναι το ghosting και δεν αναφέρεσαι σε αυτό...

post-15367-129062957207_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα στην φωτο οχι δεν προκειται για τετοιο προβλημα ,στις γρηγορες σκηνες τα pixel αλλαζουν χρωμα μολις σταματαει η γρηγορη σκηνη επανερχονται , ειναι αρκετα εμφανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και εγώ το ίδιο μονιτορ και ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα, αλλα μονο με συγκεκριμενο καλωδιο. Ειχα αγορασει το Χ1080 για συνδεση με ΧΒΟΧ 360 και μου εκανε σκιες. Οταν εβαζα το VGA καλωδιο τα αποτελεσματα ηταν φανταστικα!

Ουτε σκιες ουτε τπτ. Η οθονη πεταει, και επειδη εχω και HD ready στο ιδιο μερος δεν μπορω να δω διαφορες. Δοκιμασε να αλλαξεις καλωδιο.

Που και που κανε και κανενα auto στις ρυθμισεις και μετα μετατοπισε την εικονα γιατι στην τραβαει λιγο δεξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το προβλημα επιλύεται ως εξής : Κλείνουμε την οθόνη κ την ανοίγουμε έχοντας πατημένο το menu button για να μπούμε στο service menu, μετά χρησιμοποιούμε το set button κ πάμε στο panel tub, από εκεί επιλέγουμε LPL22W4L, κλείνουμε την οθόνη την ξανανοίγουμε κ here we are!Bρήκα αυτή τη λύση από forum του εξωτερικού, την δοκίμασα χθές με το GEARS OF WAR κ δεν παρατήρησα κανένα τέτοιο φαινόμενο,που πραγματικά ήταν πολύ σπαστικό...βέβαιια δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι ρόλο παίζει αυτή η ρύθμιση, αν εχει κάποιος γνώση σχετικά με αυτό ας μας την πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορει καποιος να βοηθησει γιατι και εγω εχω το ιδιο προβλημμα με την ιδια οθονη. βεβαια ενανα μια ενημερωση στους οδηγους της καρτας γραφικων και το προβλημμα μειωθηκε κατα παρα πολυ αλλα με ενδιαφερει και η λυση του φιλου, αν δλδ δημιουργει κανενα προβλημμα στην οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If u buy the monitor:

 

Turn it off, hold down menu button and while holding it turn the monitor using the power button. Then release. After u see your desktop press menu and u will see service menu. Set panel type to LPL22w 4L. After that, turn off the monitor and turn it on again normally. Most of these monitors have false default setting to CM monitor (chimei), which is sometimes causing ghosting, but its only because of this setting and too high brightness setting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπέρα,εχω κι εγω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την συγκεκριμένη οθόνη....Την λύση αυτή την εχει δοκιμασει κανείς;Λύνεται όντως το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...